hloubka ostrosti a světelnost objektivu

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bramborkax 21. 8. 2006 23:27

Přemýšlím o novém foťáku a vychází mi to na zrcadlovku.
Vhledem k financím jsem se skoro rozhodl pro Nikon D50, ale dost lidí nadává, že nemá (na rozdíl od D70) kontrolu hloubky ostrosti. Dokáže mi někdo srozumitelně popsat, o co jde? (Vím a mám to i odzkoušené na fotkách, že malé clonové číslo způsobí malou hloubku ostrosti a naopak, jen nevím, jak je realizovaná taková kontrola hloubky ostrosti třeba u té D70)
Druhý dotaz: (zoomovací) objektivy u zrcadlovek obecně začínají na na světelnosti 3,5. Kompakty v drtívé většině začínají na 2,8. Jsou ty "zrcadlovkové" objektivy v tomto opravdu horší? Nebo se to vyrovná tím, že do většího objektivu jde víc světla než do malých objektivů kompaktů? Jinak řečeno - tam, kde mi kompakt se clonou 3,5 udělá fotku s časem 1/60 vteřiny, tak zrcadlovka na tom bude jak? Taky udělá tento čas, nebo vzhledem k lepšímu objektivu "dá" i čas kratší?

Díky moc
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 22. 8. 2006 06:38

Jde o tlačítko, které zacloní objektiv. Někteří lidé tvrdí, že přitom je v hledáčku vidět změna hloubky ostrosti proti nezacloněnému stavu. :-) Ona to je sice pravda, ale hledáček je tak mrňavý, že na nějakou skutečnou kontrolu vlastním okem stejně není šance a pokud chceš na hloubce ostrosti stavět, je jednodušší pro začátek dělat víc pokusů s různými clonami a později si zvykneš pracovat s ní víceméně podvědomě.

DSLR má proti kompaktu výhodu velkého čipu, z čehož plyne menší šum. Je tedy možné dohnat menší světelnost objektivu zvýšením citlivosti. Hloubka ostrosti přitom závisí na skutečné ohniskové vzdálenosti, ne na přepočtené, takže je u DSLR vždycky menší, než u kompaktu. Mimochodem 2,8 a 3,5 není zase až tak markantní rozdíl, je to cca 0,5 EV.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Alnath 22. 8. 2006 14:11

Pety píše:Jde o tlačítko, které zacloní objektiv. Někteří lidé tvrdí, že přitom je v hledáčku vidět změna hloubky ostrosti proti nezacloněnému stavu. :-) Ona to je sice pravda, ale hledáček je tak mrňavý, že na nějakou skutečnou kontrolu vlastním okem stejně není šance
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 22. 8. 2006 20:20

Vtip je v tom, že když zmenšíš obrazové pole na rozměr hledáčku, vidíš ostře i to, co bude na 13x18 vidět mírně až středně rozostřené. Tohle mělo reálný význam snad u středoformátových zrcadlovek (Pentacon six atd).
Pety
VIP uživatel