hloubka ostrosti a světelnost objektivu

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bramborkax 21. 8. 2006 23:27

Přemýšlím o novém foťáku a vychází mi to na zrcadlovku.
Vhledem k financím jsem se skoro rozhodl pro Nikon D50, ale dost lidí nadává, že nemá (na rozdíl od D70) kontrolu hloubky ostrosti. Dokáže mi někdo srozumitelně popsat, o co jde? (Vím a mám to i odzkoušené na fotkách, že malé clonové číslo způsobí malou hloubku ostrosti a naopak, jen nevím, jak je realizovaná taková kontrola hloubky ostrosti třeba u té D70)
Druhý dotaz: (zoomovací) objektivy u zrcadlovek obecně začínají na na světelnosti 3,5. Kompakty v drtívé většině začínají na 2,8. Jsou ty "zrcadlovkové" objektivy v tomto opravdu horší? Nebo se to vyrovná tím, že do většího objektivu jde víc světla než do malých objektivů kompaktů? Jinak řečeno - tam, kde mi kompakt se clonou 3,5 udělá fotku s časem 1/60 vteřiny, tak zrcadlovka na tom bude jak? Taky udělá tento čas, nebo vzhledem k lepšímu objektivu "dá" i čas kratší?

Díky moc
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 22. 8. 2006 06:38

Jde o tlačítko, které zacloní objektiv. Někteří lidé tvrdí, že přitom je v hledáčku vidět změna hloubky ostrosti proti nezacloněnému stavu. :-) Ona to je sice pravda, ale hledáček je tak mrňavý, že na nějakou skutečnou kontrolu vlastním okem stejně není šance a pokud chceš na hloubce ostrosti stavět, je jednodušší pro začátek dělat víc pokusů s různými clonami a později si zvykneš pracovat s ní víceméně podvědomě.

DSLR má proti kompaktu výhodu velkého čipu, z čehož plyne menší šum. Je tedy možné dohnat menší světelnost objektivu zvýšením citlivosti. Hloubka ostrosti přitom závisí na skutečné ohniskové vzdálenosti, ne na přepočtené, takže je u DSLR vždycky menší, než u kompaktu. Mimochodem 2,8 a 3,5 není zase až tak markantní rozdíl, je to cca 0,5 EV.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Alnath 22. 8. 2006 14:11

Pety píše:Jde o tlačítko, které zacloní objektiv. Někteří lidé tvrdí, že přitom je v hledáčku vidět změna hloubky ostrosti proti nezacloněnému stavu. :-) Ona to je sice pravda, ale hledáček je tak mrňavý, že na nějakou skutečnou kontrolu vlastním okem stejně není šance
Alnath
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 22. 8. 2006 20:20

Vtip je v tom, že když zmenšíš obrazové pole na rozměr hledáčku, vidíš ostře i to, co bude na 13x18 vidět mírně až středně rozostřené. Tohle mělo reálný význam snad u středoformátových zrcadlovek (Pentacon six atd).
Pety
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků