Nikon D50 - přechod z kompaktu

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lukebx 19. 7. 2006 16:27

Zdravím,
rád bych položil (asi častý dotaz :-)
Chtěl bych přejí z kompaktu Minolta A200 na nějakou zrcadlovku. Po pročítání recenzí a diskuzí jsem dospěl před volbu buď Canon 350D nebo Nikon D50. Canon se dodává prý ne se zrovna moc dobrým seťákem a nákup lepšího objektivu navíc by mě posunulo o něco výš a to si zatím nemůžu dovolit. Nikon mě zaujal hlavně kvůli ceně a taky tím, že se dodává v setu se dvěma objektivy (prý nejsou až tak špatné). Co do parametrů je D50 "shodný" D70 což mě potěšilo - vím, že chybí, ale pár funkcí, které bych i oželel - myslím si že obrazově (D50 i D70) na stejném objektivu na tom jsou stejně. Bojím se však abych nešláp vedle - u Canona mám rád jeho barvy(obecně vzato) a s i šumem je na tom prý lépe. Rád bych začal fotit trošku víc "profesionálně" - ve smyslu víc si pohrát se záběrem atd.. Má cenu tedy o tomto přechodu uvažovat a jít do té D50 a obohatit si ji o příslušenství (polarizák atd....) Podotýkám, že se mi jedná hlavně zda to pocejtím na kvalitě snímku, podání barev a především dynamice. Takže Vás prosím radu amatérovi :-)

Díky moc.

L.
Lukebx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Baldric 19. 7. 2006 17:39

Od laika laikovi:-)
Nad D50 bych nepremyslel a rozhodoval se ciste mezi 350D a D70s. A to rozhodovani bude pravdepodobne ciste dubjektivni. Zkuste si zajit do pbchodu a vzit kazdy z ich do ruky a zkusit, ktery vam sedi lip. Tohle neplati v pripade, ze mate (nebo mate moznost si za levny peniz sehnat) objektivy k nektere znacce.
S tim canonovskym setakem to neni zas tak tragicke a rekl bych, ze vy to nepoznate. A pozdeji si stejne koupite neco lepsiho.
Canon 350D + 18-55 + 28-200 USM; laik
Baldric
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 19. 7. 2006 20:07

Jo, najlepsie je si omakat, potazkat, vyskusat, to plati vzdy.

Ale pozeral by som aj po Pentaxe. To su dobre masinky a ked mozem sudit podla Sony Alpha, tak sa ovladanim velmi nelisia od stylu Minolta. Obrazova kvalita je u vsetkych tychto zrkadloviek fakticky rovnaka, farby sa daju doladit bud RAWom a postprocesingom alebo u Nikona nahranim vlastnych kriviek, takze to netreba velmi riesit. Dolezitejsi bude asi feel, funkcie, vyber objektivov a systemu.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukebx 19. 7. 2006 20:21

No jen by mě zajímalo proč ne D50 - v porovnání s D70s je to možná rozdíl ale ne příliš velký na to abych připlatil 7000 (porovnáno v setech) D350 (s objektivem)je za stejnou cenu jako D50 s dvěma. Každopádně je to dilema velmi velké. Canon mám prostě rád..jenže i 350D má své mušky :-) Ale díky za příspěvek..Ještě se zeptám na nějaké dobré objektivy v rozumné ceně varianta 1) 1 s rozsahem dole 18 - 70 2 s rozsahem 200-300 varianta 2)jeden univerzální 18 - 200 a jaká je lepší volba..no otázek je spousta... jedna laická..při focení ze zrcadlovky předpokládám se nepoužívá displej (jako u klasiky) ?
druhá laická...co znamená předsklopení zrcadla (u 350D)..třetí laická :-) jaké má převodní číslo Canon vůči objektivu (1,5)..no je vidět že i když už jsem fotil jse spousta otáze..takže dík předem všem za vše-

L.
Lukebx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 19. 7. 2006 21:25

Lukebx: Pri prechodu z kompaktu je D50 jiste super stroj, tedy alespon dle ohlasu. Rozdilu mezi D70 je celkem dost. Nekomu ty rozdily vadi vic a nekomu mene :) Zalezi na tom, co vse od toho ocekavas a na co jsi zvyklej.
Jinak bych asi vybral 18-70 + 70(80)-200. Pokud nevyjdes financne, tak mozna 70-300, ale pouzitelny je stejne tak do 200. Pocitej ale s kartou, nejakou brasnou + casem asi blesk a slusnej stativ.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukebx 19. 7. 2006 21:34

Jejda..díky za infa..Každopádně teď tedy uvažuju o 350D a D50 - do obou bych měl kartu (1GB) takže to mě netrápí. Horší to je s dilema objektivů..ale myslím si že to asi nakonec vyhraje Canon..a na zbytek se časem i penízky najdou..Ještě to zvážím.Nikde jsem ale nevyčetl zda má 350 náhled hloubky ostrosti (u D50 chybí) ..tak dík
Lukebx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Baldric 19. 7. 2006 21:37

350D ma nahled
Baldric
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 19. 7. 2006 21:38

Lukebx: jo a jeste ta "jedna" laicka :)
1) pokud zjistis co znamena pohled skrz hledacek zrcadlovky, tak rychle zapomenes na displej :D Displej se pouziva na kontrolu histogramu, prepalu a samozrejme k pripadnemu nastaveni fotaku. Fotis proste jako na klasicky kinofilm.
2) predsklopeni zrcadla je dobra funkce, kterou bohuzel Nikon v teto cenove hladine nenabizi. Znamena to sklopeni zrcadla chvili pred vlastni expozici. Tim je eliminovano chveni. Vyznam to ma pouze pokud fotis na delsi cas ze stativu. Ten kriticky cas je ruzny, zalezi na pouzitem objektivu (obvykle nekde mezi 0,5 - 2s). Zalezi vsak i na kvalite stativu.
3) Canon ma 1,6
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 21. 7. 2006 14:09

reaguju na tvůj první post. d50 mám asi dva měsíce, moje postřehy.

-pořád se peru s barevností. takže mě to nutí fotit do RAWu. Potom je výsledek podle mojich představ. Canon 350D mě v tomto přijde "lepší". To lepší je v úvozovkách, protože né vždy "pěkné barvy" = "věrné barvy"

-taky jsem si myslel, že mě nebude chybět kontrola HO a matrice v hledáčku. Dnes mě hlavně ta mřížka hodně chybí. Vzhledem v "velikosti" hledáčku, je to dobrý pomocník

-D50 nemá bezdrátový řízení blesků. Při koupi jsem si říkal, než našetřím na pořádnej blesk, tak už budu mít možná nový "tělo". Teď se vrací kámik z améru a koupí mě tam nikonSB-600 za poměrně směšnou cenu, a comandování na dálku by to fakt chtělo, propojovací kábl i-ttl stojí cca 2000,-

-předsklopení zrdcátka(u objektivu 200(300)mm a výš) a blesk na druhou lamelu (konec snímku)

-hodně mě chybí protiprachovej filtr. Při cloně nad 8 se začne prach již dost projevovat
russianblue
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukebx 22. 7. 2006 12:17

Díky za reakci a postřehy ...už jsem se na 99,9% rozhodl pro 350D - snad to bude dobrá volba...teď hledám dobrou cenu a hlavně nějaké slušné pouzdro ne drahé ne šunt..poradíte též?...díky moc
Lukebx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Wallper 22. 7. 2006 13:18

russianblue píše:-D50 nemá bezdrátový řízení blesků. Při koupi jsem si říkal, než našetřím na pořádnej blesk, tak už budu mít možná nový "tělo". Teď se vrací kámik z améru a koupí mě tam nikonSB-600 za poměrně směšnou cenu, a comandování na dálku by to fakt chtělo, propojovací l/quote]

SB-600 jde odpalovat na dálku?
I can see, I can see, I'm going blind...
Wallper
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 22. 7. 2006 18:02

Pouzdro? Tak to je u zrcadlovky trošku oříšek :) Jde o to, co chceš.. Fotobatoh, kam se vejde všechno včetně stativu, nebo třeba jen futrálek na přenášení foťáku s nasazeným jedním univerzálním objektivem? Osobně bych doporučoval kombinaci několika, podle situace a objektivů... Tady se fakt radí těžko :?:
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod manas 23. 7. 2006 09:53

Lukebx: no nevim, na zrcadlovku pouzdro. Ja mam jeden batoh na telo s nasazenym objektivem, jeden telezoom, filtry a podobny nesmysle. Pak mam jeste brasnu pres rameno a tam mam uplne vsechno od tela, objektivu, blesku, filtru, stetecku, dobijecek, baterii...atd.
prisel jsem na to, ze batoh mne vyhovuje na cestovani, spis neakcni foceni, kdy nasadim jedno sklo a fotim.
tasku nosim na akcni foceni, kdy potrebuju casteji menit skla a porad neco tahat z tasky. Je pro mne pohodlnejsi mit tasku na rameni a kdykoli do ni sahnout nez porad sundavat batoh ze zad....
Nikon D300s,
Sigma 17-70, Nikkor 50mm f/1,8, Sigma 28-70 f/2,8,Tamron 70-210 f2,8, Blesk Sigma EF DG 500 Super.....
manas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 23. 7. 2006 10:10

Chystam se koncem prazdnin kupovat D50 a jedine, co by mi na nem chybelo z toho vyctu je to, ze nema mrizku tretin v hledacku. Je to zasadni?? Prosim vsechny uzivatele D50 aby se k tomu vyjadrili - jak moc jim tato funkce chybi.
Pro info: do ted fotim Nikon F65 takze zhruba vim co by mi chybelo a co ne a tlacitko hloubky ostrosti mi za ten 7 tisicovy rozdil fakt nestoji. Neni to zas tolik pouzivana funkce, priznam se, ze jsem ho pouzil jen parkrat, kdy to melo smysl. Hodne asi zalezi u tlacitka HO na tom, co clovek foti.
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 24. 7. 2006 13:21

Mřížka mi nechybí vůbec, na nepřítomnost tlačítka HO zatím nenaříkám (za ten rozdíl v ceně...), kdyby bylo nejhůř, válí se na netu spousta kalkulátorů HO, které si vytiskeš a kdyby bylo nejhůř, tak nakoukneš. Ale fotím už dost dlouho na to, abych věděl, odkud kam to tak asi bude za daných parametrů ostré, v nejhorším udělám víc fotek. Jinak nad těmi nářky, že D50 nemá předsklopení zrcátka - on ho nepotřebuje, někde jsem četl dlouhé pojednání o tom, jak mají vymakaně udělané ztlumení vibrací, takže není třeba. Co se týče blesku na druhou lamelu - co je tedy funkce blesku "Rear"? ;-)
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 24. 7. 2006 19:56

Ta deliaca mriezka je dobra vec. Ovsem v hladaciku D50 sa da orientovat podla ostriacich bodov, ak sa nemylim, mali by byt umiestnene zhruba v tretinach. Napr. D200 ma mriezku 4x4 a tak ked uz niekedy pozeram po zlatom reze, tak radsej sledujem ostriace body, ktore delia hladacik cca na tretiny.

A co sa tyka udrziavania vodorovnosti, na to si clovek po nejakej dobe so zrkadlovkou zvykne. V najhorsom staci pouziavat sirsie ohnisko a nasledne dorovnavat a orezavat v grafickom programe :)

Mne by naopak viac chybala kontrola HO.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 24. 7. 2006 20:01

Jo jo, přesně tak to je, taky se podle toho orientuju. Ale samozřejmě třetina je jen orientační umístění, většina objektů se stejně nedá dát PŘESNĚ do třetiny, maximálně ten horizont... Nemám s tím problém. Souhlas, tlačítko HO by se občas hodilo, ale za ty prachy...
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 24. 7. 2006 21:27

Me u te mrizky jde hlavne o rovnani horizontu. Vim, ze je potreba skoro vzdy vyrovnavat jeste SW, ale presto je lepsi ziskat co nejvice pixelu a ne zbytecne vlivem nakloneni orezavat. Co se tyka HO tak se to da budto odhadnout a nebo proste udelat vice snimku.
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 25. 7. 2006 02:20

Dneska pojdem prevetrat objektiv na krajinke, tak si skusobne vypnem mriezku a uvidim ako sa mi podari udrzat horizont :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 25. 7. 2006 11:01

Kdyz fotis ze stativu, tak by nemel byt problem. Staci zarovnavat podle horniho okraje hledacku. :) A potom uz "vyvazeny" hledacek vratit do zamyslene polohy.
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 26. 7. 2006 18:37

Wallper píše:SB-600 jde odpalovat na dálku??/quote]

pokud jsem dobře pochopil tak jo. S D70 či D2H no problém. S D50 by to šlo jen kdyby si měl nějakej "komandér". Např bleskSB-800 či ten odpalovač na makroblesky SU-800.
http://www.nikonusa.com/template.php?ca ... uctNr=4794
russianblue
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 26. 7. 2006 18:46

Alnath píše:co je tedy funkce blesku "Rear"? ;-)

jo vidíš to, fakt máš pravdu. Nějak jsem si to popletl, což je škoda, protože sem to mohl použít při focení jedné fireshow... :oops:
russianblue
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 3. 8. 2006 12:11

:) No jo, to se stane, hlavně, že si rozumíme ;-)
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 21. 8. 2006 23:43

jak je realizovaná "kontrola hloubky ostrosti"?
Napíše mi to, jak velká vzdálenost bude zaostřená? Díky moc, ale uvažuji právě o D50 a netuším, jestli by mi tohle chybělo (zatím mám kompakt)
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 22. 8. 2006 07:56

D50 bohužel nemá tlačítko náhledu hloubky ostrosti, tuhle informaci u tohoto foťáku nemáš k dispozici. Na netu jsou kalkulátory HO a tabulky, tak jedině vytisknout a brát s sebou, než se to naučíš odhadovat. Nebo jít do D70/D80, ty to samozřejmě mají...
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 24. 8. 2006 19:10

Nikon D50 nemá bohužel volbu měření světla (celoplošné, poměrové, bodové) na tlačítko, ale jen v menu. Tuší nějaký majitel D50, jestli se dá tahle funkce namapovat na nějaké stávající tlačítko?

Díky moc
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Wikan 24. 8. 2006 21:35

bramborkax píše:jak je realizovaná "kontrola hloubky ostrosti"?
Napíše mi to, jak velká vzdálenost bude zaostřená? Díky moc, ale uvažuji právě o D50 a netuším, jestli by mi tohle chybělo (zatím mám kompakt)
Wikan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sine.nomine 24. 8. 2006 22:54

tak jsem se dneska konecne rozhoupal a koupil d50... je to teda uplne jiny foceni nez s km z2, ale zacinam si zvykat (kdo by si taky nezvykl na lepsi :) )
ale mam dotaz: nekde v recenzi jsem cetl, ze do d50 jde nahrat uzivatelske krivky. nejak nevim co si,pod tim pojmem mam predstavit ani jak se to dela - ale souvisi to se zpracovanim obrazu, takze timhle by melo jit znatelne vylepsit kvalitu jpeg fotek (mona dyn. rozsah?)... vite nekdo co to je a jak se to dela? :) dik
sine.nomine
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 09:11

POkud také mohu přidat svou trošku, tak jsem asi před 4 měsíci také vybíral svou první zrcadlovku, přecházel jsem z Lumixe FZ5 a předtím jsem měl ještě Sony V1.
Nakonec po dlouhém vybírání jsem si koupil Nikon D50 s 18-55. Můj první zážitek byl, že ačkoliv to byla velká mrcha, kupodivu se pěkně a pevně drží a focení přes hledáček je fakt o něčem jiném, než přes display.
Rychlost foťáku je supr a v porovnání s kompakty a UZ, které jsem předtím vlastnil je obrazový výstup nekompromisní. Fakt jsem byl nadšenej. Na foťáku jsem zatím nenašel žádný problém. Mřížka mi občas trochu chybí, ale dá se to srovnat, když si dá člověk trochu pozor.
Zatím jsem si dokoupil UV filtr HOYA jako ochranu objektivu, 2GB SD kartu, Stativ a infra dálkáč nikon - s tím blbnu teď, je to senza. Ale uznávám, že mam asi jiné nároky než většina zde diskutujících, jelikož jsem amatér a do světa zrcadlovek teprve vstupuji.
Jen jsem chtěl říct, že za 17tisíc s DPH v balení s Kitem tento fotoaparát nabídne rozhodně více muziky než jakýkoliv UZ kompakt a obrazový výstup je neporovnatelný...ve prospěch D50ky.
Myslím, ať už zvolíte zrcadlovku Canon či Nikon, tak budete spokojený.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mike.M 25. 8. 2006 10:44

No ja se rozhodovakl mezi FZ30 a D50 ale po precteni tveho prizpevku to vyhraje Nikon D50, mozna kupim ten se 2 obektivy. Jen jako lame vysvetlete laicky pojem 18-55 a 55-200
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 25. 8. 2006 10:55

Pokud ti nic nerika 18-55 a 55-200tak ti doporucuji jeste neco nastudovat nez se pustis do takove investice at pak nelitujes.
Je to rozsah ohniskovych vzdalenosti objektivu bez prepoctu na ekvivalent 35mm filmu. Pokud to bys chtel prepocitat tak ty hodnoty musis vynasobi 1,5.

FZ30 ma obejktiv s ohniskem od 35mm do 420mm po prepoctu na ekvivalent 35mm filmu.

Doporucuji prostudovat http://www.fotoroman.cz
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 12:26

Já se přiznám, že jsem teleobjektiv nikdy moc nepotřeboval a spíš ocením široký začátek. Ale každý fotíme něco jiného. Nicméně přemýšlím o pořízení 18-135, co se bude dodávat jako seťák k D80:-) Ale ještě si počkám.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stenlycup 25. 8. 2006 12:58

Taky si trochu pridam.. pred rokem jsem vybiral take.. koukal jsem na D70, D50 a 350D. D70 ma svagr, tak jsem mel moznost s nim fotit, drzet, omakat.. neni to spatnej stroj jen na muj vkus trochu robustni.. proste poradnej stroj. rikal jsem si neco mensiho treba 350D.. proste canon mam taky rad.. D50 jsem mel predtim tez v oku.. tady je srovnani s D70 http://www.fotografovani.cz/art/forec_a ... a-D70.html "skoro" to stejne, pro zacinajiciho amatera zanedbatelne.. az na tu cenu. Tak jsem si vzal penizky a sel do obchodu koupit 350D. Jenze kdyz jsem ho dostal do ruky.. no to je nejake plastove a male a jak se to drzi? Muzu jeste osahat tu D50? Take jsem s ni odesel.. proste sedla do ruky lip a mel jsem pocit ze mam v ruce i fotak ne zadnou vietnamskou hracku. Koupil jsem to v setu 18-55 a 70-200. Kdyz se ted koukam zpatky, tak si rikam dobre rozhodnuti... za ty prachy dobra volba, jen bych nekupoval ten set. Tu 200 jsem pouzil asi jen 2x a to schvalne.. (zalezi tedy co budes fotit).. dnes bych hodnotil jako nejlepe D50 a nikkora 18-70 na zacatek proc ne. Ted kdyz jsem tomu prisel na chut a vim co fotim, tak sem se zamiloval do D80 s 18-135 jenze kde na to vzit?
Popreju prijemne rozhodovani, je to nakonec stejnak jen o vlastnim pocitu.. Kup si srpnove cislo Digitalni foto magazin.. peknej clanek od profi fot. Alexeje Majoliho.. foti s olympusem kompaktem a jen se usmiva na foto snoby co se dohadujou kdo ma lepsi a drazsi fotak a vybavu a on odchazi s dalsi foto cenou...
Stenlycup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bramborkax 25. 8. 2006 13:38

Ahoj, zatím mi nikdo neodpověděl:

Nikon D50 nemá bohužel volbu měření světla (celoplošné, poměrové, bodové) na tlačítko, ale jen v menu. Tuší nějaký majitel D50, jestli se dá tahle funkce namapovat na nějaké stávající tlačítko?

Díky moc
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 14:01

bramborkax píše:Ahoj, zatím mi nikdo neodpověděl:

Díky mocj/quote]

Pokud vím, tak to nejde, nikde jsem se o tom nedočetl. Nicméně menu je dost inteligentní, takže pokud z něho vyskočíte, vrátíte se po té přesně tam, od kud jste vyskočili, pokud tedy budete mít potřebu měnit režim měření, tak se to dá dělat tímto...Možná někdo poradí něco lepšího.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stenlycup 25. 8. 2006 14:07

Tak na to urcite zapomen.. to nepujde u zadne zrcadlovky. Ja teda nevim, precetl jsem celkem dost veci jak fotit s digitalem, ale takove nimrani v ruznych vecech v nastavovani tam urcite nebylo, je to otazka spis citeni fotografa - rukama a okem. Na fotaku se nastavi par "zakladnich" veci plus fotograf dodrzi zakladni postupy a zbytek stejnak kazdej upravi ve photoshopu...
Stenlycup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mike.M 25. 8. 2006 14:47

No ja bych do D50 sel, ale ted znova neni to ISO az od 200 trosku moc? cotreba fotit na slunci tmavsi fotky ale aby pozadi bylo zozmazane na nejnizsi clonu, neprepali se to, Rad fotim i vetve prez slunce, a tak. Jo a clona 3,5-5,6 neni to nejake divne?
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 15:14

Je to v pohodě...žádný problém. Zatím co jsem fotil, tak všechny fotky vycházejí úžasně - jak ty na slunci, tak ty v místnostech - fotím bez blesku., nechal jsem si i tisknout nějaké zvětšeniny ve FUJI v Liberci a super.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 15:34

Mike.M píše:No ja bych do D50 sel, ale ted znova neni to ISO az od 200 trosku moc? cotreba fotit na slunci tmavsi fotky ale aby pozadi bylo zozmazane na nejnizsi clonu, neprepali se to, Rad fotim i vetve prez slunce, a tak. Jo a clona 3,5-5,6 neni to nejake divne?

Jo a k těm přepalům, to je můj první foťák, který si poradí i se scénou kde jsou bílé plochy osvícené sluncem a stíny současně bez přepalů. Fakt ta dynamika čipů oproti kompaktům je někde jinde....
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mike.M 25. 8. 2006 15:50

Ted jen to videonataceni mi chybi, ale asi se bez doho obejdu. Jinak sema le porad nekde mimo jak zistit jake to ma se setakem problizeni zoom esi se to tak da brat.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 25. 8. 2006 16:02

zistit jake to ma se setakem problizeni zoom esi se to tak da brat.

Trosku zmatene moc dobre jsem to nepochopil

Zoom se u zrcadlovek vetsinou neuvadi ,protoze ti moc o obektivu nerekne.
Zoom= max. ohnisko/ min. ohnisko
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pvav 25. 8. 2006 20:09

Ako je to u zrkadloviek s fotením (bežného) macra - má tiež nejaký makro režim ako kompakty, alebo je k tomu potrebný špeciálny objektív?
pvav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Baldric 25. 8. 2006 20:14

Ma rezim a jsou i specialni objektivy :-)
http://www.fotografovani.cz/art/tech_vy ... nses1.html
Měřítko pro makro (Magnification)
Když fotografujete třeba 1 cm velkou vosu největším zvětšením jaké objektiv dokáže - většinou v nějakém "macro" režimu - jak velký bude obraz vosy na senzoru (nikoliv na fotce)? Jestliže také 1 cm, pak je to měřítko objektivu 1:1 neboli zvětšení 1x. Běžné zoom objektivy dosahují měřítek 1:2 (0,5x) až 1:4 (0,25x) a to znamená, že vosa bude na senzoru 2x až 4x menší. Měřítko 1:1 dosahují většinou jen specializované makroobjektivy a výrobci často tuto skutečnost zdůrazňují zkratkami Life Size, True Macro atp. Makroobjektiv je přitom zcela normální objektiv, jenž lze samozřejmě využívat i pro běžnou fotografii, ale který je výměnou za vyšší cenu schopen zaostřit i na extrémně krátké vzdálenosti. Zvětšení jakéhokoliv objektivu lze zvýšit použitím mezikroužků či předsádkových čoček. Vždy to ale zhoršuje kvalitu obrazu, u mezikroužků i světelnost.
Baldric
Návštěvník

Odeslat příspěvekod seyhello 29. 8. 2006 15:52

sine.nomine píše:tak jsem se dneska konecne rozhoupal a koupil d50... je to teda uplne jiny foceni nez s km z2, ale zacinam si zvykat (kdo by si taky nezvykl na lepsi :) )
ale mam dotaz: nekde v recenzi jsem cetl, ze do d50 jde nahrat uzivatelske krivky. nejak nevim co si,pod tim pojmem mam predstavit ani jak se to dela - ale souvisi to se zpracovanim obrazu, takze timhle by melo jit znatelne vylepsit kvalitu jpeg fotek (mona dyn. rozsah?)... vite nekdo co to je a jak se to dela? :) dik

Ano jde to, nejdriv se podivej po netu co jsou to krivky. Pomoci nich si muzes nastavovat detailne vlastnosti obrazu: jas, kontrast, svetla, stiny atd... atp .... . Je to asi nejmocnejsi nastroj na tohle.
Do D50 (i jinych) to nahrajes pomoci programu Nikon Capture Control. Menu -> Camera -> Edit Camera Curves.
Ve fotaku musis mit typ pripojeni USB nastavenej na PTP a ne Mass Storage
seyhello
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sine.nomine 29. 8. 2006 21:53

diky za radu.... no na moji alma mater by me asi bylo porazeno" pouzij mozek a google - dotaz "křivky nikon" mi vyhodil pomerne vysoko odkaz na tenhle super clanek:
http://www.fotoaparat.cz/article/7196/2

vypada to, ze krivky jsou vazne hodne mocny a uzitecny nastroj... :)
sine.nomine
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 31. 8. 2006 10:45

Mike.M píše:No ja bych do D50 sel, ale ted znova neni to ISO az od 200 trosku moc? cotreba fotit na slunci tmavsi fotky ale aby pozadi bylo zozmazane na nejnizsi clonu, neprepali se to, Rad fotim i vetve prez slunce, a tak. Jo a clona 3,5-5,6 neni to nejake divne?

pokud potřebuješ ztmavit scénu, používají se na to šedé neutrální filtry (různé intenzity). Pokud potřebuješ ztmavit jen část scény (snížit dynamický rozsah), použij přechodový šedý filtr. Doporučuji Cokin, filtr (přechod) lze do záběru zasunout jen kam je potřeba a celý systém leze natočit, čili můžeš ztmavit třeba jen levý dolní roh... Co je na té cloně divného???
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mike.M 31. 8. 2006 12:04

Me se na tom nezda, ja mam doma zenit a ten ma clonu od 2.8 - 32 kazdy kompakt co sem mel v ruce od 2,8 - 8, proto se mi to zdat maly rozsah. Filtry a predsadky se mi zrovna nechce kupovat. Chtel bych Fotak na rekreacni pouzivani.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maročan 31. 8. 2006 12:21

Pozor, neměnit jablka a hrušky. Clona 3,5 - 5,6 je nejmenší clona objektivu pro ohniskové vzdálenosti 18-55. Tedy světelnost. Pokud při těchto ohniscích zacloníte, můžete se dostat na rozsah clon 3,5, což je minimální clona na 18mm až 36, což je max. clona na 55mm.
Pokud chcete foťák na rekreační focení, kupte si coolpixe 5900 nebopodobný. Pokud to s focením myslíte trochu vážně, kupte D50. Nebudete litovat.

PS: Tato clonová čísla jsou vlastností objektivu, nic vám nebrání koupit lepší objektiv.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 31. 8. 2006 12:23

JInak se seťákem 18-55 se dají pořídit fakt hezký fotky. Vůbec bych tyto věci neřešil.
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 31. 8. 2006 13:07

No, s BenQem za 3000 se taky dají pořídit hezké fotky. Fotky dělá ta součást systému mezi spouští a zemí. Přístroj jí k tomu dává lepší nebo horší možnosti. Ještě bych dodal, že se seťákem Canon18-55 se dají udělat technicky dobré snímky, když se omezíte na clonu 8 a nebudete poiužívat krajní polohy zoomu...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mike.M 31. 8. 2006 13:26

[quote="Maročan";
PS: Tato clonová čísla jsou vlastností objektivu, nic vám nebrání koupit lepší objektiv.o/quote]
Prave ze mi brani a to jsou finance. Neni kazdy bohaty aby mohl utaracet za sveho konicka tisice, nebo desitky tisic. Nyni mam Canon A70 ve vyslouzilem stavu a dela taky pekne fotky, zalezi na fotografovi. Budu si muset neco o tom vice precist. v Zrcadlovkach (krom toho Zenitu na kinofilm) jsem jeste nikdy nedelal.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alnath 31. 8. 2006 15:01

Mike.M píše:Me se na tom nezda, ja mam doma zenit a ten ma clonu od 2.8 - 32 kazdy kompakt co sem mel v ruce od 2,8 - 8, proto se mi to zdat maly rozsah. Filtry a predsadky se mi zrovna nechce kupovat. Chtel bych Fotak na rekreacni pouzivani.

Ty clony užívané u objektivů, jsou minimální clony (světelnost) pro oba konce, tzn., že je-li u objektivu 18-55 uvedeno 3,5-5,6 znamená to, že při ohnisku 18 je světelnost 3,5 a při ohnisku 55 je světelnost 5,6. O maximální cloně to nic nevypovídá. Srovnávat objektivy pro DSLR a objektivy kompaktů... to snad přeci je ne, jakkoliv ta čísla vypadají zajímavě... :D Pokud chceš foťák na rekreaci, nekupuj si zrcadlovku... :roll:
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 31. 8. 2006 15:02

Mike.M píše:Prave ze mi brani a to jsou finance. Neni kazdy bohaty aby mohl utaracet za sveho konicka tisice, nebo desitky tisic. Nyni mam Canon A70 ve vyslouzilem stavu a dela taky pekne fotky, zalezi na fotografovi. Budu si muset neco o tom vice precist. v Zrcadlovkach (krom toho Zenitu na kinofilm) jsem jeste nikdy nedelal.

Jak už jsem psal - v tom případě si kupte slušnější EVF a vykašlete se na DSLR.
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 31. 8. 2006 15:05

[quote="Maročan";JInak se seťákem 18-55 se dají pořídit fakt hezký fotky. Vůbec bych tyto věci neřešil.n/quote]
Tak jsem si nepřečetl další reakce a odpovídal jsem hned, takže jsem to napsal skoro doslova stejně (s těmi clonami) :D Každopádně absolutní souhlas, včetně pasáže o fotkách se seťáky - rozhodně obrovský rozdíl proti kompaktům a znatelný rozdíl proti EVF.
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mike.M 31. 8. 2006 16:42

Tak to vypada ze D50 opet odstrcim na vedlejsi kolej a budu fotit bud s FZ7 ci mozna poridim FZ50(az slevni na 13tis), dobudoucna pak uvidim.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 31. 8. 2006 18:03

S tím seťákem - já se moc omlouvám, neuvědomil jsem si, že jde zřejmě o seťák Nikkor, ne Canon. Ten od Nikonu je o hodně lepší, hlavně při menších clonách. Takže prosím, neberte můj příspěvek z 31. 8. 2006, 13:07, co se seťáku týká, vážně - to, co jsem napsal, IMHO platí pro Canon 18-55. S Nikkorem 18-55 se dá fotit velmi slušně.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Maročan 31. 8. 2006 20:13

Mike.M píše:Tak to vypada ze D50 opet odstrcim na vedlejsi kolej a budu fotit bud s FZ7 ci mozna poridim FZ50(az slevni na 13tis), dobudoucna pak uvidim.

Když do toho ale chcete cpát takové prachy, tak to si tu D50ku nedo 350ku od CAnonu klidně kupte. Za 13tisíc kompakt :roll:
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 31. 8. 2006 20:34

Ja musim kazdeho varovat ohladom prechodu z kompaktu na EVF. Ked nestaci kompakt, nebude stacit ani EVF. Chce to zrkadlo, najlepsie si to clovek overi ked nejaku dobu pracuje so zrkadlom a potom mu niekto strci do ruky EVF. Cenovy rozdiel je ovela mensi nez kvalitativny.

Pravda, treba sa trochu v zakladoch povzdelat. Ked niekto foti susedovho psa tak ze si ani necupne, tak je jedno co ma v ruke :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 1. 9. 2006 00:57

goodoldalex píše: Ked nestaci kompakt, nebude stacit ani EVF.

pri tomto ma napadá otázka : prečo sa nevyrábajú kompatky s EVF :?:
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 1. 9. 2006 09:23

TA píše:
goodoldalex píše: Ked nestaci kompakt, nebude stacit ani EVF.

pri tomto ma napadá otázka : prečo sa nevyrábajú kompatky s EVF :?::/quote]

Jakto ze ne
FZ30,S2 IS ,FZ... jsou tez principielne kompakty ,ale pokud je radis napr. d skatulky UZ a kompakty pokladas jen fotaky s mensim zoomem ,tak zjistis ze i existuji "neUZ" kompakty s EVF. Napr. KODAK 880, SONY R1 a urcite by se jich naslo vic.
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 1. 9. 2006 12:21

<nazor>

Trochu upresnim ako som to myslel: EVF (okrem Sony R1) obvykle neposkytne vyssiu kvalitu obrazu nez kompakt, z tohto pohladu pouzivatel pri prechode vela neziska. Moznosti ovladania su tiez vyrovnane - teraz nemam na mysli plnoautomaticke kompakty, ale ked si mam zvolit vyspely kompakt, EVF za dvojnasobok, alebo SLR za nie o vela vyssiu cenu nez EVF, naco by som volil prave EVF? Iba ak kvoli dlhemu zoomu alebo kvoli reklamnej sugescii. Vyrobcovia pretlacaju EVF dvoma argumentmi - tie masiny vyzeraju ako seriozne fotaky, a vacsina ma dlhy zoom.

Proste nejak neviem co ma cloveku priniest prechod z kompaktu na EVF. Respektive teoreticky to viem, ale ked sa obcas s nejakou EVF pohram (drzal som uz aj Panasoic FZ50), tak vidim je to v podstate nezmysel.

EVF je vhodne pre ludi ktori chcu velky a drahy/drahsi fotak, a pritom sa nechcu o fotografiu zaujimat. Pre ostatne skupiny splni rovnaku sluzbu nejaky rozumny kompakt za nizsiu cenu - zostane viac penazi na pripad, ked bude napriklad chciet clovek prejst na SLR :)

</nazor>
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 1. 9. 2006 12:25

goodoldalex píše:<nazor>

Iba ak kvoli dlhemu zoomu alebo kvoli reklamnej sugescii. Vyrobcovia pretlacaju EVF dvoma argumentmi - tie masiny vyzeraju ako seriozne fotaky, a vacsina ma dlhy zoom.

EVF je vhodne pre ludi ktori chcu velky a drahy/drahsi fotak, a pritom sa nechcu o fotografiu zaujimat. Pre ostatne skupiny splni rovnaku sluzbu nejaky rozumny kompakt za nizsiu cenu - zostane viac penazi na pripad, ked bude napriklad chciet clovek prejst na SLR :)

</nazor>

Naprostý souhlas. Navíc se u UZ většina z ohniskové vzdálenosti kvůli vadám čoček nedá rozumně použít - prostě tu fyziku neobejdeš a neobejdeš... :D
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 1. 9. 2006 14:58

Alnath: Nějaký důkaz? Já totiž viděl porovnání FZ30 x Canon 50/1,8 a ten Panasonic (Leica) má znatelně lepší rozlišení...

Problémem UZ EVF není nekvalita objektivů (samozřejmě, výjimky se najdou - mezi Fujinami nebo TZ1), ale šum.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Alnath 1. 9. 2006 17:11

Pety píše:Alnath: Nějaký důkaz? Já totiž viděl porovnání FZ30 x Canon 50/1,8 a ten Panasonic (Leica) má znatelně lepší rozlišení...

Problémem UZ EVF není nekvalita objektivů (samozřejmě, výjimky se najdou - mezi Fujinami nebo TZ1), ale šum. /quote]

Jasně, že šum je problém číslo jedna (zase fyzika - malý čip, vysoká hustota, přetékání elektronů do vedlejších senzorů). Ale udělej si fotky s nějakým UZ na jednom a druhém konci zoomu a porovnej chromatickou aberaci a obecně lens distortions (jak to říct česky...) s fotkou udělanou nějakým dospělejším objektivem třeba od Nikkor nebo Sigmy... Já taky chviličku (ale fakt jen chviličku :) ) uvažoval o nějakém UZ, ale když jsem srovnal poměr cena/kvalita i s nejnižšími DSLR (mám jen D50 + 2 základní objektivy), tak byla volba jasná okamžitě...
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 1. 9. 2006 19:45

Mě přesvědčovat nemusíš - taky jsem si vybral DSLR - jen upozorňuju, že s tou nekvalitou objektivů UZ to není tak jednoznačné. Existují i dobré objektivy v UZ a šmejdy pro DSLR.

Chromatická vada obecně u menšího čipu zasáhne víc pixelů, než u většího. Osobně ji považuji za nepřítele č. 1, ale u slušnějších skel je v normě, dokud něco nepřepálíš.

Distorsion - tvarové zkreslení - zákonitě je větší u většího zoomu, především soudkovitost na krátkém konci. Jenže to se týká i "dospělých" objektivů, stačí si najít testy třeba Sigmy 18-200 (11,1x zoom).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 1. 9. 2006 20:13

Ono je to jedno s druhym. Objektiv na ultrazoomoch sice moze byt dobry a ostrostou sa vyrovnat kvalitnym sklam pre SLR, ale to je z velkej miery sposobene tym ze moze byt maly. Potom mame maly objektiv, aby mohol mat siroky rozsah, k nemu maly cip, a aby bola sranda tak na to Panasonic narve 10 mega. A ked je ten maly objektiv aj neviem aky dobry, tak na cip mensi nez 1*1 cm nevykresli tych 10 mega, a aj keby tak cip uz tak sumi ze akukolvek kresbu zabije uz pri najnizsich ISO. Vysledkom je, ze obraz proste nie je dobry, aj keby mal objektiv neviem ake kvality.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 2. 9. 2006 08:47

Ano, tak to je. Optická kvalita UZ je umožněna menšími rozměry. Až po určitou mez - sebelepší objektiv nemůže překročit určité rozlišení na jednotku plochy snímače a při dalším zvyšování počtu megapixelů se pak fyzické rozlišení snímku už nezvyšuje - zvyšuje se jen objem dat. Dnešní malé kompakty myslím tuhle hranici už občas překračují, včetně EVF. Typickým příkladem je Fuji S9500 - na krátkém ohnisku má rozlišení detailů naprosto báječné, na nejdelším v podstatě poloviční - díky špatné konstrukci objektivu.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 2. 9. 2006 08:50

Jenže mnohé DSLR objektivy se chovají hodně podobně - rapidní pokles rozlišení detailů od 200 mm výš u většiny objektivů 70-300 nebo 75-300 mm je dost známou věcí a je znát i na obyčejných 6 MPx na nejběžnějším APS-C čipu.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 2. 9. 2006 09:49

Pety: Třeba vybírat správné objektivy. Za slušnou cenu lze koupit slušnou třístovku.. :wink:
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 2. 9. 2006 10:53

Jj, presne. Sigma 70-300 DG APO Macro je asi tak 10x lepsia nez o stipec lacnejsi Nikkor :) http://goodoldalex.net/pics/d200/70-300mm_test_obj.jpg

Vyvoj zoomov smerom k tomu, aby poskytovali kvalitny obraz pri roznych extremnych ohniskach, ide stale dopredu. Len musi mat vyrobca rozum a prisposobit aj ostatne clanky.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 2. 9. 2006 11:14

beat: :-)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 2. 9. 2006 11:22

goodoldalex: Nebo pro nás Canoňáky třeba Canon EF 70-300mm f/4-5.6 USM IS
beat
Návštěvník