Nikon D50 - přechod z kompaktu

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod goodoldalex 24. 7. 2006 18:56

Ta deliaca mriezka je dobra vec. Ovsem v hladaciku D50 sa da orientovat podla ostriacich bodov, ak sa nemylim, mali by byt umiestnene zhruba v tretinach. Napr. D200 ma mriezku 4x4 a tak ked uz niekedy pozeram po zlatom reze, tak radsej sledujem ostriace body, ktore delia hladacik cca na tretiny.

A co sa tyka udrziavania vodorovnosti, na to si clovek po nejakej dobe so zrkadlovkou zvykne. V najhorsom staci pouziavat sirsie ohnisko a nasledne dorovnavat a orezavat v grafickom programe :)

Mne by naopak viac chybala kontrola HO.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 24. 7. 2006 19:01

Jo jo, přesně tak to je, taky se podle toho orientuju. Ale samozřejmě třetina je jen orientační umístění, většina objektů se stejně nedá dát PŘESNĚ do třetiny, maximálně ten horizont... Nemám s tím problém. Souhlas, tlačítko HO by se občas hodilo, ale za ty prachy...
Alnath
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Otass 24. 7. 2006 20:27

Me u te mrizky jde hlavne o rovnani horizontu. Vim, ze je potreba skoro vzdy vyrovnavat jeste SW, ale presto je lepsi ziskat co nejvice pixelu a ne zbytecne vlivem nakloneni orezavat. Co se tyka HO tak se to da budto odhadnout a nebo proste udelat vice snimku.
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 25. 7. 2006 01:20

Dneska pojdem prevetrat objektiv na krajinke, tak si skusobne vypnem mriezku a uvidim ako sa mi podari udrzat horizont :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 25. 7. 2006 10:01

Kdyz fotis ze stativu, tak by nemel byt problem. Staci zarovnavat podle horniho okraje hledacku. :) A potom uz "vyvazeny" hledacek vratit do zamyslene polohy.
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 26. 7. 2006 17:37

Wallper píše:SB-600 jde odpalovat na dálku??/quote]


pokud jsem dobře pochopil tak jo. S D70 či D2H no problém. S D50 by to šlo jen kdyby si měl nějakej "komandér". Např bleskSB-800 či ten odpalovač na makroblesky SU-800.
http://www.nikonusa.com/template.php?ca ... uctNr=4794
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod russianblue 26. 7. 2006 17:46

Alnath píše:co je tedy funkce blesku "Rear"? ;-)


jo vidíš to, fakt máš pravdu. Nějak jsem si to popletl, což je škoda, protože sem to mohl použít při focení jedné fireshow... :oops:
russianblue
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alnath 3. 8. 2006 11:11

:) No jo, to se stane, hlavně, že si rozumíme ;-)
Alnath
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 21. 8. 2006 22:43

jak je realizovaná "kontrola hloubky ostrosti"?
Napíše mi to, jak velká vzdálenost bude zaostřená? Díky moc, ale uvažuji právě o D50 a netuším, jestli by mi tohle chybělo (zatím mám kompakt)
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 22. 8. 2006 06:56

D50 bohužel nemá tlačítko náhledu hloubky ostrosti, tuhle informaci u tohoto foťáku nemáš k dispozici. Na netu jsou kalkulátory HO a tabulky, tak jedině vytisknout a brát s sebou, než se to naučíš odhadovat. Nebo jít do D70/D80, ty to samozřejmě mají...
Alnath
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 24. 8. 2006 18:10

Nikon D50 nemá bohužel volbu měření světla (celoplošné, poměrové, bodové) na tlačítko, ale jen v menu. Tuší nějaký majitel D50, jestli se dá tahle funkce namapovat na nějaké stávající tlačítko?

Díky moc
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Wikan 24. 8. 2006 20:35

bramborkax píše:jak je realizovaná "kontrola hloubky ostrosti"?
Napíše mi to, jak velká vzdálenost bude zaostřená? Díky moc, ale uvažuji právě o D50 a netuším, jestli by mi tohle chybělo (zatím mám kompakt)
Wikan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sine.nomine 24. 8. 2006 21:54

tak jsem se dneska konecne rozhoupal a koupil d50... je to teda uplne jiny foceni nez s km z2, ale zacinam si zvykat (kdo by si taky nezvykl na lepsi :) )
ale mam dotaz: nekde v recenzi jsem cetl, ze do d50 jde nahrat uzivatelske krivky. nejak nevim co si,pod tim pojmem mam predstavit ani jak se to dela - ale souvisi to se zpracovanim obrazu, takze timhle by melo jit znatelne vylepsit kvalitu jpeg fotek (mona dyn. rozsah?)... vite nekdo co to je a jak se to dela? :) dik
sine.nomine
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 25. 8. 2006 08:11

POkud také mohu přidat svou trošku, tak jsem asi před 4 měsíci také vybíral svou první zrcadlovku, přecházel jsem z Lumixe FZ5 a předtím jsem měl ještě Sony V1.
Nakonec po dlouhém vybírání jsem si koupil Nikon D50 s 18-55. Můj první zážitek byl, že ačkoliv to byla velká mrcha, kupodivu se pěkně a pevně drží a focení přes hledáček je fakt o něčem jiném, než přes display.
Rychlost foťáku je supr a v porovnání s kompakty a UZ, které jsem předtím vlastnil je obrazový výstup nekompromisní. Fakt jsem byl nadšenej. Na foťáku jsem zatím nenašel žádný problém. Mřížka mi občas trochu chybí, ale dá se to srovnat, když si dá člověk trochu pozor.
Zatím jsem si dokoupil UV filtr HOYA jako ochranu objektivu, 2GB SD kartu, Stativ a infra dálkáč nikon - s tím blbnu teď, je to senza. Ale uznávám, že mam asi jiné nároky než většina zde diskutujících, jelikož jsem amatér a do světa zrcadlovek teprve vstupuji.
Jen jsem chtěl říct, že za 17tisíc s DPH v balení s Kitem tento fotoaparát nabídne rozhodně více muziky než jakýkoliv UZ kompakt a obrazový výstup je neporovnatelný...ve prospěch D50ky.
Myslím, ať už zvolíte zrcadlovku Canon či Nikon, tak budete spokojený.
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mike.M 25. 8. 2006 09:44

No ja se rozhodovakl mezi FZ30 a D50 ale po precteni tveho prizpevku to vyhraje Nikon D50, mozna kupim ten se 2 obektivy. Jen jako lame vysvetlete laicky pojem 18-55 a 55-200
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků