ad nabijeni
Teplotni cidlo se pouziva bud u obycejnejsich nabijecek, anebo u tech lepsich jako treba doplnkovy stupen ochrany pred prebijenim. Tato metoda je totiz nejmene presna. U Li-Ion aku se hlida hladina napeti, kdy se za zadnou cenu nesmi prekrocit urcita hodnota..ted nevim presne kolik to je, ale je to velice blizko te jmenovite hodnote jednoho Li-Ion clanku (ze by 3.7V?).
Pozn.: ja bych do Li-Ion nabijecky teplotni cidlo minimalne jako hlavni detektor stavu nabiti vubec nedaval. A casovac taky ne. To je jeste dobre tak u NiCD/NiMH, ale tady, aby ten aku neco vydrzel, je to treba udelat jinak - merenim primo elektrickych velicin v prubehu nabijeni. A casovac jako hlavni ochranu pred prebijenim dnes snad ani nikdo nepouziva. Jako doplnkove ochranne mechanismy se to da jeste snest, ale jako hlavni je to mizerne nepresne reseni.
Nevim, jestli se to pouziva jako hlavni metoda nabijeni Li-Ion i dnes.. ale Li-Iony se nabijely ve dvou fazich. Nejprve "konstantnim" proudem (v uvozovkach proto, ze ona to az tak 100% konstantost vetsinou stejne nebyla), na cca 80% kapacity, kdy uz hrozilo ze napeti na svorkach by mohlo prerust maximalni dovolene (to je tech nejakych 3,7V) se preslo na nabijeni konstantnim napetim. Ta druha faze pak byla logicky, ikdyz slo o nabiti jen cca 20% celkove kapacity, pomalejsi a trvala nekdy i skoro stejne dlouho jako ta prvni. Jestli dnes existuje nejaky jeste lepsi zpusob nabijeni Li-Ion, to jsem uz nezkoumal.
A jeste jedna drobnost. Vetsina nabijecek i po ukonceni regulerniho nabijeciho cyklu stejne porad "nabji".. jen podstatne nizsim proudem a jde o takzvane udrzovaci nabijeni. Li-Ion aku bych v tomto moc dlouho nenechaval, lepe je odpojit brzy pote, co regulerni nabijeni skonci.
ad grip
K tem dvema aku v gripu.. prepinani, nebo osetrene paralelni spojeni (pak by se to chovalo zhruba tak, jak popsal elge - proste by se pozvolna vybijely oba soucasne a pokud by mel jeden vetsi kapacitu, napajel by se z nej fotak jeste o neco delsi dobu) jsou asi nejjednodussi metody jak toho dosahnout, z hlediska uzivatele by bylo mene matouci urcite to druhe reseni, ale na druhou stranu si to zada nasazeni polovodicu (ikdyz v tom prvnim pripade v podstate take), a tam bohuzel plati to, ze na kremiku znamena kazdy PN prechod ubytek napeti cca 0.7V, coz pri takovemto nasazeni kdy jde o maximalizovani "vyteznosti" kapacity neni zrovna pozitivni. Ze by to postavili treba na germaniu aby tento problem snizili, to nevim nevim.. Ale kdo ten grip mate, klidne ho rozeberte. Na internetu jsem k tomu jeho zapojeni dosud nic nenasel.
EDIT:
Tak jsem nasel nejake info k neorig. gripu Harbotronics VG-D70 pro Nikona D70, a tam se uvadi nasledujici:
Battery Sharing
The greatest voltage among two batteries and external power is connected to camera (Diode-Or connection).
Takze zde je to jasne.. je to zapojene paralelne pomoci dvou diod, ktere hlavne brani vzajemnemu vybijeni tech aku.
EDIT2:
Tak jeste neco:
How does the grip share two battery packs? Is the battery life doubled?
The grip allows use of two batterys as well as an external power source. All three sources are connected together using diodes. Think of a diode as a one-way valve. The power source with the highest voltage will be connected to the camera contacts, and the other two will be essentiall disconnected. As one power source drops in voltage, the mix may change, so that the highest voltage is always applied. So, if you have two charged battery packs installed, as the charge drops on one pack, the current will start to be drawn from the other, until it's voltage drops down below the first. Both battery packs will effectively discharge at the same rate, effectively half as fast as they would have normally. If you use an external AC adapter with the grip, assuming the input voltage is higher than that of the battery packs, the battery packs will not be drained at all... all power will come from the external source. Some real world details... the diodes used to connect the power sources to the camera are not perfect 'valves'. The voltage applied to the camera will be about 0.3V less than that of the battery. This means that the camera's battery monitor will start to show reduced battery charge a little earlier than if the battery were directly connected to the camera. This means that you won't get exactly twice the battery life, but very close to it.
Tech 0,3V ubytku ***** germaniem, takze to neni tak zle. Je videt, ze to nedelali blbci.

Na kremiku (0,7V) by to uz byla docela zbytecne velka ztrata.
Safra.. jsem sem doplnil jeste nejake veci a ono je to najednou dlouhe..
