cim nahradit 40D

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 5. 2022 21:12

To se uvidí, až co vsadí ostatní... :-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 5. 2022 21:16

Teď už jen sehnat taťku a fotbalisty ;-)


Já bych vsadil botu, že by R10 porazila 90D i v klasickém CAF, v rukou kohokoli.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 26. 5. 2022 21:26

Kuba78 píše:Hm neprijemne.. a r10 to zmakne pres hledacek?


Davidof píše:Na takový ty opravdový detekce - obličej, oko, zvíře, letadlo - nejde fotit s DSLR přes hledáček. Ostatně, myslím, že 90D má asi jen oko/obličej, foceno přes LCD.


No, 220K RGB senzor je dost na to, aby se delala detekce objektu. I ten Canon to tedy zvlada skrz hledacek.

https://www.usa.canon.com/internet/port ... r-shooting

A jestli detekuje oko nebo neco jineho, to je otazkou aktualniho firmware.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 5. 2022 21:32

No, já se poptám majitele 90D na zkušenosti s detekcí pomocí toho RGB senzoru a dám vědět.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 27. 5. 2022 07:26

Jasne, klidne :)

V real-time procesech se stejne neresi obrazky o tisici pixelech na jedné straně, ale zmenšuje se to. Pak uz je to o tom, co je ten algoritmus preduceny rozpoznat. Toto ma i Pentax K-3 III ... nicmene, pro AF-C se data z RGB senzoru vyuzivaly uz roky, jen kolem toho nedelalo takove halo.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 27. 5. 2022 10:24

Já tušil že s tou poznámkou o autofucusu vyvolám podrážděné reakce. Když jsem psal o rozdílu mezi DSLR a CSC, tak jsem to chápal z pohledu automatických režimů, ne těch manuálních. DSLR má automatické režimy ve smyslu Autofocus Area Mode 3D tracking, Group AF a 9/21/51/n. Ve všech těchto případech je to fotograf, který určuje cíl a automatika ho jen sleduje.

Je možné, že 90D má face recognition, tu má i D7500 skytou v Group AF, ale nevím jak to přesně funguje, nepoužívám to.

Všiml jsem si, že majitelé CSC často srovnávají funkce s DSLR které jsou starší a nemají dobré povědomí o poslední generaci vyráběné v letech 2016-2020. Jednou z nejvýraznějších změn je právě RGB senzor, který paradoxně unikal pozornosti značné části recenzentů, případně to považovali za nepodstatné. Domnívali se, že vylepšuje pouze expozici. Faktem je, že výrazně vylepšil funkčnost a spolehlivost autofocusu v režimu 3D tracking a Group AF. Prakticky jiný režim než 3D už nepoužívám. Jenže u těch předchozích modelů to tak dobře nefungovalo.

Zajímavé také je, že popis autofocusu v manuálu je velmi povrchní a nepřesný. Informace je nutné hledat jinde. Mě celkem překvapilo, že při 3D trackingu mám téměř nulový odpad ohledně přesnosti autofocusu, až nedávno jsem narazil na toto:

Finally, note that 3d tracking now does a form of eye detection and follow. If you start focus on or near the eye the camera will try to follow the eye. This works much better on humans than animals, as color (skin tone) is one of the ingredients used to perform the action.

V manuálu o tom není ani zmínka, v recenzích taky ne.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba78 27. 5. 2022 10:38

takze mam to chapat tak, ze pokud neco zamerim, napriklad pri zminovanem fotbale oblicej nektereho z hracu
a pak sleduju fotakem se zapnutym autofokusem, tak fotak se to pak snazi zamerovat porad ten samy oblicej azt se hybne kamkoliv?

takhle - na nejsem sportovni fotograf, nejsem vlastne ani fotograf, ze bych si nejak extra hral s nastavenim, foceni neni moje hlavni hobby. zrcadlovku pouzivam vicemene na ty diskutovane prilezitosti, netaham ji ani sebou na nejake vylety a tak, proto vetsinu veci fotim tim dlouhym sklem. Pokud se bavime o fotbale, tak proste kdyz ma synek zapas a venku je hezky (tedy je predpoklad, ze bude svetlo na foceni) tak naboucham nejake ty akcni fotky pro rodice (bavime se o fotbale 8-9 letych kluku). u 40D se mi stava, ze jak je proste mela tak fotak preostruje a casto bouchnu treba nekoho blize, vedle, vice vzadu a tu akci co jsem chtel tak mam mazlou.
Stejne tak to druhe foceni, tedy letectvi - nejsem "plane spotter", jsem modelar a obcas si vemu fotak na nejaky letecky den a fotim si proste modely..
Tedy ucelem pripadneho upgradu fotaku je toto vylepsit a tez vylepsit obrazovou kvalitu a rozliseni, aby se pripadne dal sem tam udelat z toho vyrez a vytisknout nejaka pekna fotka. Plus pripadne aby to lepe fotilo v horsich svetelnych podminkach nez stavajici 40D. Nic vic, nic min. Jestli toho docilim nejakym AI co sleduje vybrany oblicej nebo vybrany predmet na obloze i kdyz uhne mimo stred fotky, super. Pokud to znamena fotit jen pres displej tak nic moc, to nechci, sem proste zvykly na hledacek, tedy idealne pres nej. Pokud mam vse nechat na automatice, tim lip, nejsem takovy ze bych slozite steloval pred kazdou fotkou.
Bleskem fotim minimalne a pripadne mam externi jak jsem psal, proto bych rad aby ten novy fotak plne pracoval s tim 430EXII co mam. vice objektivu nez ty dva nechci kupovat (leda bych nejak vyhodne prodal ty stavajici o cemz pochybuju). proto mi R7 pripada pro moje pouziti asi zbytecna a spis se snazim vybrat jestli mi staci R10 nebo ta starsi 90D a co obojim ziskam a co ztratim.

mozna se vam zda ze to moc resim, ale jak pisu, foceni neni moje hlavni hobby, nesleduju trendy, jsem vicemene jen uzivatel, nez tedy prijdou R10 a R7 na trh na sklad abych to vubec mohl vyzkouset, potrebuju do ty doby nasat vedomosti a informace kde se vubec dneska APSC pohybuji a co muzu a co nemuzu ocekavat. Takze vesele diskutujte, ja budu nasavat a kdyz mi neco nebude jasne, zase se zeptam :-)
Kuba78
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 27. 5. 2022 10:48

:roll:
To je pořád dokola.

S R10 budeš muset koukat do elektronického hledáčku, používat redukci, smířit se se slabou baterkou, horším snímačem, držet ergonomicky horší tělo.
Na oplátku získáš možná o něco lepší autofokus, o kolik ti nikdo přesně neřekne.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 27. 5. 2022 11:15

kuba78: Neres to tolik :)

Skoc do obchodu, osahej si to, a uvidis, co te chytne. Oproti 40D bude posun o parnik cokoliv z diskutovaneho ... Mozna to nakonec bude jen o pocitu z rozdilu optickeho a elektronickeho hledacku.

houghs: ano, funkcionalita RGB senzoru se dost prehlizi. Minimalne recenzenti si toho maji byt vedomi.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba78 27. 5. 2022 14:23

a jeste otazecka k objektivum.
predpokladam, ze muj stavajici Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM bude porad lepsi, nez ty setove RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM a RF-S 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM k r10, je to tak?
stejne tak moje stavajici tele Canon EF 70-200mm f/4L IS USM + Canon Extender EF 1.4x bude plne dostacovat a vyrovna se novym objektivum predpokladam?
Kuba78
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 27. 5. 2022 16:35

Reálne ich nikto nemá, ale hádam že seťaky budú prosto slabé, na tú 70-200 nedosiahnu ani vo sne.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 5. 2022 16:58

Tak jsem se informoval na to chování AF u 90D při focení přes hledáček, s detekcí obličeje.

Není to nic moc, mnohem lépe to funguje přes LCD, což je ale opruz.

Popsáno je to i tady https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-90d-review/6

Bohužel, samotná skutečnost, že foťák má nějakou funkci, neznamená, že to funguje dobře.


Takže - pokud tě zaujala nějaká ta forma detekování subjektu (jako jedna z možností AF), tak 90D není dobrá volba.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 27. 5. 2022 17:08

Tak samozřejmě že face detection přes hledáček je už z principu u zrcadlovek slabota.
Něco jiného snad nikdo ani nemohl čekat.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 5. 2022 17:13

Ale jak vidím ten popis použití, tak ta 90D by byl pokrok.

Takže jde o to, jestli tazatel bude chtít tyhle detekční funkce využívat, nebo ne. Pokud ne, tak je to irelevantní.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Kuba78 27. 5. 2022 17:27

no, ja to zatim vidim tak, ale jen velmi predbezne. 90D evoluce proti 40D, vylepseni ve vsech smerech. Detekce pokud nejak bude fungovat tak plus.
7R zbytecne drahy, stabilizaci cipu asi se svymi objektivy nevyuziju.
10R posun proti 40D a lepsi nez 90D v pripade, ze by ta detekce fungovala nejak vyrazne super pro me pouziti.
toz uvidime.
Kuba78
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků