Koupě fotoaparátu + objektivu, 10000,-

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 7. 9. 2021 13:02

Podle mě taky zrcadlovky passé nejsou, ani dlouho ještě nebudou, ale taky doporučuji tu Sony A6000, je to skvělý foťák na svou cenu.
A krom toho Sony E 50 mm f/1.8 OSS je výborné portrétní sklo, navíc se stabilizací, což je u padesátek rarita.
Oboje bazarové samozřejmě.
Myslím si že při focení portrétů se základní zrcadlovkou a světelným sklem, by měl z hlediska přesnosti zaostření mnohem více odpadu než s tou A6000.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cadjobss 7. 9. 2021 13:18

Fuji je skvělá ;-)
Ale co se týče objektivů s automatickým ostřením tak mimo Fuji je vlastně k dispozici jen Viltrox.
Sigma se plánuje ,ale stále není takže ani bazarové nějakou dobu nebudou.
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 7. 9. 2021 13:28

feanoor píše:Myslím si že při focení portrétů se základní zrcadlovkou a světelným sklem, by měl z hlediska přesnosti zaostření mnohem více odpadu než s tou A6000.


Řekl bych že se jedná spíš o mýtus, který se hodně traduje a velice málo opírá o konkrétní zkušenosti. Donedávna jsem fotil s D3100 a 85/1.8, na statických snímcích jsem měl nulový odpad. Také argumentace FF/BF je hodně přehnaná, nikdy jsem ji na sklech 35 a 85 neviděl. Nicméně doporučuji raději sklo s autofocusem, manální ostření je challenge, tam ta odpadovost hlavně na delších ohniscích dramaticky roste.

Nemá podle mě smysl doporučovat konkrétní foťák, portréty zvládá kterýkoliv z jmenovaných. Upřednostnil bych alespoň APS-C snímač.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 7. 9. 2021 14:26

Podle mých vlastních zkušeností to mýtus rozhodně není, s bezzrcadlovkou mám se srovnatelným sklem řádově menší procento špatně zaostřených fotek než s aps-c DSLR.
Krom toho low-end DSLR nemá pokrytou oblast zlatého řezu ostřícími body, narozdíl od bezzrcátka, což je pro focení portrétů dost nevýhoda.
Měl jsem svého času doma D7100 a Nikkor 35/1.8 a úspěšnost přesného zaostření na plně otevřenou clonu byla dost nízká. To samé C 450D + C 50/1.4.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 7. 9. 2021 15:01

Já jen nad tím můžu kroutit hlavou, nerozumím tomu. S D3100 jsem fotil 9 let a ani na pětaosmdesátce na plnou díru u statických objektů jsem žádnou nepřesnost ostření neviděl. A to D3100 je o několik let starší model, s horším autofocusem (9 ostřících bodů) a funkčností. Nemá seřízení FF/BF.

U pohybujících se objektů to bylo něco úplně jiného, odpad běžně 20-30%, u blízkých objektů i víc. I D3100 měla třeba 3D tracking, ale ve srovnání s D7500 to bylo nutné brát spíš jako experimentální funkci, tak na pobavení.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 9. 2021 15:05

Problémy s ostřením jsou u DSLR častější, ale nic není neřešitelné, vše se dá seřídit. Mně se s DSLR dělalo velmi dobře a poslední používané D5100 (dosud používám v práci nejčastěji s makro 60/2.8 G, ale dával jsem na ni i svoje 1.8Gčka) a D750 (plus různé 1.8 G Nikkory) ostřily bezvadně. Novější produkce Nikonu je pak naprosto skvělá zvlášť ve vyšším segmentu, vzpomínám, jak Sony Northrup postavil proti sobě A7rIII a D850 s portrétními 1.4 skly, ostřil na oko a D850 pro pochybovače překvapivě pro nikonisty nikoli vyšel ze souboje lépe. Bezzrcadlovka má především v hledáčku lépe definované AF body, takže méně soustředěný uživatel nenadělá tolik chyb při jejich umísťování, má AF body v celém poli, a má autodetekční režimy, čímž se chyby ze strany uživatele dál minimalizují. Taky proto známým, kteří chtějí jen cvakat a nechtějí si komplikovat život učením, už mnoho let doporučuju levnější bezzrcátka, i když jejich představa je: "Chci pořádnej foťák, zrcadlovku".
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 9. 2021 15:05

Mám spoustu pěkných fotek z D50, která měla 5 ostřících bodů a ostřila tak nějak jak bylo normální v roce 2008. Dneska byste ohrnovali nos nad tím, že většina z nich byla na clony mezi 8 a 10 a že nejvyšší ISO bylo 400, když nebylo světlo, tak šel foťák do brašny.

I s nějakou bazarovou entry zrcadlovkou se seťákem typu 18-55 nebo 18-85 se dá nafotit hodně a do 10 tisíc se člověk asi vejde snadněji, než s bezzcadlovkovým krámem, protože za 10 tisíc se kvalitní bezzcadlovka bude schánět blbě, teprve když něco člověka začne omezovat, pořídí si něco dražšího. To je z mého pohledu druhá nejracionálnější volba, první je mobil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 7. 9. 2021 15:09

K te presnosti ostreni. U tech starsich DSLR kdy se foti do mene MPX ta presnost nemusi byt zas tak moc super. Pokud nechce delat opravdu obrovske tisky .... a konec koncu i ty se daji pokud budou ocumovany z primerene pozorovaci vzdalenosti.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 9. 2021 15:33

Na té D50 se při cloně 10 prakticky každá fotka vejde do HO. A s mobilem také problém s ostřením nemám.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 9. 2021 15:35

Špatné zaostření uvidíš i na 6 megapixelech, spíš hraje roli s jakou světelností a na jakou vzdálenost se jde fotit. Se seťákem 18-55/3.5-5.6 drobné rozladění AF nehraje roli.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 7. 9. 2021 15:36

Mě to spíš ukazuje na ne zrovna optimální techniku ostření. Přece jen u starších foťáků ta technologie je mnohem jednodušší, já vždy ostřil na středový ostřící bod a překomponoval, je to primitivní, ale na statické objekty víc než dostatečné.

Také BBF byl prakticky na D3100 nepoužitelný, protože nešlo změnit v parametrech prioritu zaostření na prioritu spouště. Tím pádem při překomponování nebylo možné spustit závěrku.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 9. 2021 15:41

Na dnes již historických Nikonech D70 a D80 jsem provozoval AF-D 80-200/2.8, pevné 50 a 85/1.8, makro 105/2.8 VR a později i AF-S 17-55/2.8 a mám z nich fůry správně zaostřených fotek na plnou. Je fakt, že tehdy byla očekávání jiná, objektivy byly na plnou měkčí, převážně jsem fotil statické motivy a cvakal 1-2 fotky na jistotu, ale šlo to a nejvíc odpadu jsem měl kvůli kompozici, nehezké póze a nebo nepovedeném záměru (nešikovnosti fotografa) úplně stejně jako dnes:)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 9. 2021 16:34

Dolgor píše:Špatné zaostření uvidíš i na 6 megapixelech,


Vyloženě špatné přirozeně uvidíš, ale nároky na přesnost prostě nižší jsou - je to klasická úloha na výpočet DOF, kde se kromě měřítka, clony a vzdálenosti vyskytuje ještě jedna veličina, totiž rozptylový kroužek :-) A co ci budeme říkat, ten byl třeba u těch 6mpix s roztečí pixelu 7,3µm (u FF s 12mpix to bylo dokonce cca 8,2µm) docela zásadně větší než třeba u dnešního APS-C s 24mpix a roztečí třeba 3.72µm...
Trochu se to kompenzuje tím, že u velkého rozlišení se dá víc čarovat s postprocesem třeba ve spojení s downsamplem, ale při 100% zobrazení je zkrátka přesnost (a také kvalita skla) kritičtější..
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 9. 2021 17:15

Dneska se z těch foťáků vytáhne hodně, ale na Facebooku je to celkem jedno.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 7. 9. 2021 19:30

Na fb jak na fb,ale co teprve na tom smartphonu a co teprve ta nejvetsi cast fotek, ktere nejen ze nejdou na zadnou socsit, ale i v tom smartphonu jsou zobrazeny max jednou a pak uz jen spinkaji v pameti :)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků