Koupě fotoaparátu + objektivu, 10000,-

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod costigan 5. 9. 2021 08:51

Ahoj, prosím o radu, sháním použitý fotoaparát a objektiv. Poradíte po čem se koukat?
Focení převážně na portrét, něco na styl produktových fotek k další softwarové úpravě. Co je v cenové relaci 10000,- nejlepší volba?

Děkuji
costigan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 5. 9. 2021 09:50

Výborný poměr cena/výkon má sony A6000, z druhé ruky se dá koupit za 6000 tisíc. K tomu Sony FE 50mm f/1.8 nebo něco od Sigmy, která dělá pro Sony E pevné objektivy za velmi dobré ceny.

Ono vlastně ani moc na výběr není, snad kromě Fuji, ale tam jsou zas drahé objektivy. Ostatní výrobci tenhle levný segment opustili nebo se k tomu chystají. Se zrcadlovkami Canon s Nikonem do budoucna už evidentně nepočítají.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod costigan 5. 9. 2021 15:10

To vypadá dobře, podívám se po něm, děkuji
costigan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noldo 6. 9. 2021 17:37

Fuji X-T100 so seťákom sa dá kúpiť za 7-9 tis. K tomu je za dobrú cenu XC35f2. Ak si trúfaš, tak zaujímavé sú manuálne 7Artisans a iné čínske objektívy. To platí aj v prípade Sony.

V pohode voľbou by bola aj zrkadlovka od Canonu či Nikonu. Buď s 50mm f1.8 alebo nikon má aj 35f1.8.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 9. 2021 19:22

Ten XC35f2 je ovšem první a poslední objektiv s AF za tak dobrou cenu. Na Sony E je větší výběr, nově se přidal i Tamron s dosud chybějícím 17-70 f/2.8 ( cena stejná jako Fuji 16-80mm f/4).

Zrcadlovky jsou pasé, Canon letos ukončil výrobu skoro poloviny EF objektivů. Nemyslím, že má smysl investovat do systému který končí.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 9. 2021 20:30

Sony A6000 bych na portréty moc nebral kvůli zastaralým barevným profilům, vyladit fotky ke spokojenosti bude chtít větší dávku šikovnosti než u například Fuji, Olympusu nebo Canonu. Když už Sony, tak aktuální generaci, zásadní výhodou je možnost časem přejít na FF, ale nedělal bych z toho drama, protože to bude spojeno s investicí do nových skel stejně jako u přechodů na FF z kteréhokoli jiného systému. Od Fuji v pohodě postačí i 16 Mpixelová generace, X-T1, X-T10 nebo X-E2 se běžně prodávají do 6 tisíc a fotí nádherně. Sety s 18-55/2.8-4 obvykle moc nad 10 tisíc nejdou. Objektivy k Fuji jsou obecně dražší, ale stojí za to, nejlevnější supr řešení je Fujinon 35/1.4, ale je to dalších 8 tisíc za bazarový. K Fuji lze dnes koupit i světelné objektivy od Sigmy a Viltroxu stejně jako k Sony, zvlášť v případě ekvivalentu FF 85 mm, dávají Sigmy a Viltroxy/Tokiny 56/1.4 smysl, protože jsou výrazně levnější než Fujinon 56/1.2. Úplně nejlevnější řešení mezi bezzrcadlovkami je m4/3 systém - například Olympus OMD E-M10 + 45/1.8 vyjde tak akorát kolem 10 tisíc, ale vzhledem k menšímu snímači a cloně 1.8 je to spíš do ateliéru než na bokehovky v exteriérech.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 9. 2021 21:04

Na produktovky jistě třeba myslet i na stativ, možná blesk, možná i systém blesků (i na portrét), možná i fotostan na produkty... a už to jede (Kč...). :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 7. 9. 2021 03:11

Flor.cz píše:Zrcadlovky jsou pasé, Canon letos ukončil výrobu skoro poloviny EF objektivů. Nemyslím, že má smysl investovat do systému který končí.

Prave naopak.
Zrcadlovky nabizi moznost dostat se k FF pri trose stesti. Ukonceni vyroby EF objektivu nehraje roli, jeste dlouho budou po bazarech a dost mozna dlouho za dobre ceny, nicmene zadavatel poptava telo a objektiv do 10000 z bazaru jiz nyni tak vubec nerozumim, proc nejak resit budoucnost systemu.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 7. 9. 2021 08:44

Vidím to stejně jako chvd, ikdyž se nebudou vyrábět žádné nové fotoaparáty s F a EF mountem tak objektivů budou mraky po bazarech + pro výrobce třetích stran je to pořád mnohem zajímavější trh než třeba fuji a m 4/3 kvůli většímu trhu.
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 7. 9. 2021 09:14

chvd: Jestli se dá FF zrcadlovka i s objektivem pod deset tisíc vůbec sehnat, tak bude nejspíš pěkně jetá, se závěrkou na hraně životnosti.

Dolgor: K tomu ladění fotek je ideální fotit do RAWu a tam nějaký barevný profil/styl z foťáku přeci nehraje roli. Díval jsem se na web Sigmy a žádné objektivy na Fuji nenabízí. Viltroxy vypadají zajímavě.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 7. 9. 2021 09:26

Portréty na styl produktových fotek jsou snad tou nejméně "nárokovou" disciplínou na fototechniku. Nemusí se zásadně řešit autofokus, dynamický rozsah nebo šum. Plně postačí více než 10 let staré zrcadlovky, které jsou v bazaru k mání za velmi přijatelný peníz. Padesátky od Canonu či Nikonu jsou také za pár korun. Finální výsledky pro normálního smrtelníka téměř nerozeznatelné od dnešních výkonných mašin. Nemyslím, že je nutná FF zracadlovka, postačí APS-C s padesátkou. K pořízení potřebného foťáku a jednoho objektivku postačí možná i poloviční rozpočet.

Co ale udělá zásadní rozdíl, tak je pak práce se světlem. A tady má pravdu wikxzen, je potřeba více pozornosti věnovat bleskům a dalšímu příslušenství. Tady bych pak investoval ty zbylé prostředky, protože ty přinesou ten největší efekt.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 9. 2021 09:37

Souhlas s houghsem.
Flor, Sigma trio ohlásila loni a koncem zimy potvrdila pro rok 2021, moc jsem to teď nesledoval, a skutečně zatím nejsou dostupné.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 7. 9. 2021 09:45

houghs: Omezit se na portréty ve stylu produktovek je, myslím, dost škoda. Hodně pěkné jsou portréty v protisvětle a tam se dynamický rozsah a málo šumící snímač velmi hodí. Klíčový je i spolehlivý autofocus, kdy je potřeba při malé HO zaostřit velmi přesně. A zrovna zrcadlovky mají často potíže s front/back focusem.

Jedno protisvětlo z A6000:
Obrázek
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 9. 2021 10:07

Nejzákladnější APS-C DSLR Nikon a Pentax po roce cca 2011 až 12 už mají DR také skvělý, zjednodušeně řečeno modely od 16 Mpixelů už mají "dnešní" pružnost rawů. Jinak v té ceně kolem 10 tisíc je strašně moc možností, které se nedají dobře srovnat, protože někde bude lepší tělo jinde zase objektiv. Objektivy se kromě optické kvality budou lišit univerzalitou - například minimální zaostřitelnou vzdáleností, takže některé jsou použitelné na menší produkty a jiné ne. Tady není snadná rada, záleží na osobních preferencích a výhledu do budoucna. Já za sebe, protože jsem vyzkoušel kdeco z malých levných foťáčků (Oly, Sony, Fuji), s velkým odstupem preferuju malé Fujiny z generace X-T1, X-T10, X-E2(s), protože jsou spolehlivé, příjemně se ovládají a krásně fotí. Ale to jsem já.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 7. 9. 2021 11:36

Flor.cz píše:chvd: Jestli se dá FF zrcadlovka i s objektivem pod deset tisíc vůbec sehnat, tak bude nejspíš pěkně jetá, se závěrkou na hraně životnosti.

To je docela pravdepodobne, ale kazda bezna prumerna varianta do 10000 je nejak omezena proti tem drazsim.
Zadavatel moc kriterii neudal, tak jsem proste jen chtel sdelit, ze i tohle by mohla byt varianta a ze podle mne zrcadlovky passe nejsou, v podstate ani DX podle mne, Ale samozrejme je to o tom, co kdo konkretne chce a co ne.

-- 7. 9. 2021 12:38 --

Flor.cz píše:houghs: Omezit se na portréty ve stylu produktovek je, myslím, dost škoda. Hodně pěkné jsou portréty v protisvětle a tam se dynamický rozsah a málo šumící snímač velmi hodí. Klíčový je i spolehlivý autofocus, kdy je potřeba při malé HO zaostřit velmi přesně. A zrovna zrcadlovky mají často potíže s front/back focusem.

Vsak to muze proostrit a zbytek si dodelat komplet v postprocesu, opet zalezi, co presne chce.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků