Canon 750D - nespolehlivý AF

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 27. 9. 2020 22:11

Ahoj, nezažil někdo podobný problém? Mám už pár let svůj Canon 750D, ale přijde mi, že se čím dál rozčiluji nad nezaostřenými snímky. Hlavně při ostření do nekonečna u krajinek. Problém je pouze ve fázovém ostření, přes liveview vždy OK. Není v tom vyloženě systém... jako by jeden den foťák vstal levou nohou z postele. Můžu s těmi stejnými objektivy udělat pár portrétů, nafotit krajinky a vcelku OK. Jindy vezmu na výlet zrcadlovku a maximálně pár fotek je opravdu slušně zaostřených...i se stejným nastavením AF a ideálních podmínkách (např. výhled z rozhledny bez bližších bodů na scéně naproti kontrastnímu lesu s ostřením na zónu uprostřed...pravda, jen střední bod bývá u mé 750d obvykle spolehlivější)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 9. 2020 05:51

Podobnu skusenost mam aj ja s 1D4, 6D a 5D4 - niektore dni sa im akoby nechcelo zaostrovat a mal som problem urobit aspon slabsiu 1/2 zaberov ostrych, ine dni nemali zasa problem a urobili aj 70-80% ostrych fotiek.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 28. 9. 2020 17:54

Díky za odpověď, i když moc velkou radost mi nedělá. Přemýšlel jsem nad vadou kusu, pochybuju nad možnou opravou (těžko prokážu problém, ještě hůř nepovedenou opravu), novější model (přemýšlím nad 250/850D..menší rozměry se mi hodí, ruku mám malou) zrcadlovky tedy z výše uvedeného nemusí nutně znamenat konec problému a třeba taková M6 II s redukcí na EF (nepotřebuji až tak rychlý AF, ten v M6 mi přišel už velmi povedený, hlavně v porovnání s předchůdci) mi přijde co do ergonomie přeci jen dost nic moc. :hm
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 28. 9. 2020 18:29

Řešením by mohla být i kalibrace AF systému, ne samodomo, ale v dobrém servise.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 9. 2020 18:57

Skúšali sme to na 2x 5D4 a 3x 6D, fungovalo to asi mesiac-dva, potom sa muselo kalibrovať znova. No určite je to fajn vyskúšať, všetky tie fotoaparáty boli používané na svadby a mali nafotené každý vysoko cez 200tis foto, na menej používaním fotoaparáte by to mohlo vydržať dlhšie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 28. 9. 2020 19:32

Měl jsem to stejně u 70D. U focení krajiny jsem to vyřešil ručním ostřením.
Nejprve jsem zjistil, na které cloně má objektiv nejlepší kresbu s ohledem na hloubku ostrosti. Vyšla mi f/9-11. Tedy klasika. Pak jsem nafotil sérii fotek s různým zaostřením podle stupnice hloubky ostrosti na objektivu.
Ty vyhodnotil a zapsal do tabulky. Tu se naučil z paměti a podle ní v krajině ostřím. Od té doby jsem neměl problém s neostrou fotkou kvůli špatnému zaostření.

 
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qq_sk2 29. 9. 2020 07:05

Ak to nestoji polku noveho fotaku tak by som skusil tu kalibraciu AF systému v dobrom servise.
Tak laicky odhadujem, ze tam uz nieco ma volu alebo su tam necistoty?
qq_sk2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pan Kája 29. 9. 2020 18:11

V nejhorším to vidím na kalibraci AF (podle servisu okolo 60 éček). Pro klid duše jsem přehrál firmware a trochu nad tím přemýšlel, protože dříve jsem s takovým množstvím nepovedených fotek nebojoval a to spolu žijeme už nějaký ten pátek. Pak mi došlo, že trpím menší úchylkou (jakkoli to může znít absurdně) fotit většinou jen na střední AF bod. Až nedávno jsem začal opět více věřit automatice a nechal režim AF na zónách nebo všech bodech. Sice ani to by nebylo vůbec v pořádku, ale možná by vysvětlilo ty nahodilé problémy s ostřením, které se mi hromadí v poslední době. Zkusím to ještě ozkoušet v terénu. U rychlého testu krajinky z okna skutečně střední bod zatím vykazuje znatelně stabilnější výsledky... jsem z toho trochu jelen.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 9. 2020 18:58

Treba skúsiť ten stredný bod, ktorý dlhodobo fungoval, možno dať šancu aj live view zaostrovaniu, ktoré má 750D celkom fajn. Až neskôr by som riešil servis a úplne posledná by bola výmena za bezzrkadlovku.

Niečím podobným som si prešiel aj ja, akurát som to musel riešiť počas svadobnej/stužkovej sezóny a tak som skončil u bezzrkadloviek (z Canon FF na Sony FF), čo bolo dobré (správne), no dosť drahé riešenie. Na krajinky a domáce fotenia by 750D mal s rezervou a celkom spoľahlivo stačiť.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 30. 9. 2020 17:16

Ufff! Pro dnešek jsem vzal zrcadlovku sebou a nechal ji celou dobu jen na středním AF bodě. Neměl jsem jedinou špatně zaostřenou fotku. Takže tím by se to skutečně vysvětlovalo. Problém to neřeší a osobně nechápu jak může ostření na více bodů fungovat tak mizerně. V tom případě nemám co řešit. S tímhle omezením (pokud chci stabilní výsledky) se zatím smířím a příště asi budu uvažovat o bezrcadlovce od Canonu s redukcí na EF. Díky všem za rady a postřehy ;)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků