D610 nebo D750

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Rowero 11. 6. 2020 18:21

Dobrý den,

Mám otázku, možná v dnešní době již trošku banální. Rozhoduji se po téměř tří letech přeskočit z D3400 na jednu z FF které jsem uvedl v popisku.

Četl jsem nějaké diskuze, koukal na srovnání. Co jsem zjistil, po obrazovém výstupu jsou snad identické. Otázka tedy je, vyplatí se investovat dalších cca 15 tisíc korun do D750 oproti D610 jen kvůli lepšímu ostření, výklopnému displeji (který bych sem tam využil ale ne nějak často, alespoň si to myslím, zatím zkušenost s vyklápěním nemám) a případně zabudované WiFi? Nebo může mi někdo, nejlépe uživatel D750, potažmo obou zařízení, uvést další výhody nebo důvody, proč volit D750 nebo naopak? Finance na D750 jsou, jen mě napadlo, zda nebude dostačující k mému zaměření koupit D610 plus například nějaké sklo.

Fotím více méně všechno, především koncerty a portréty (hlavní náplň "práce"), poté více méně pro sebe daily fotky, architektury, street a rád bych se zaměřil více i na krajinu, se kterou tolik zkušeností nemám. Co se videí týče, jediné co aktuálně zkouším (do budoucna by toho mělo být více), jsou záběry z koncertů a mimo koncertové, které následně stříhám dohromady (celkem se to dalo zvládnout i s mojí stávající D3400+Nikon 35mm 1.8, kterou užívám i na focení koncertů díky její světlenosti, ovšem zjišťuji, že mě začíná brzdit můj "stroj" - světelnost, crop factor, což jsou dva hlavní důvody proč chci volit FF).

Doufám, že to dává smysl.:)

Mockrát Všem děkuji za případné rady a odpovědi.
Rowero
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milann88 11. 6. 2020 19:23

S obema tely jsem nafotil docela dost a nejvetsi rozdil je ostreni, D750 ma vetsi pokryti, je vice jista ve spatnych svetelnych podminkach, ma group mode. Dale je D750 o neco rychlejsi, to tak neni k zahozeni, velky plus je lepe vykrojeny grip, takze drzeni je jistejsi a pohodlnejsi. Vystup je skoro stejny, na vysoka ISA jsou fotky z D750 vice "hotove" i kdyz se foti do rawu, tak je videt, ze ten snimac Nikon vylepsoval hlavne ze strany zpracovani obrazu ve fotoaparatu, takze na vysoka ISA je sum podobny, ale na D610 je o neco vice barevny, to se da docela slusne dohnat pri zpracovani rawu. Na portrety udelaji stejnou sluzbu, na koncert bude mit trochu navrch D750. Jake moc je ktera vlastnost dulezita pro vas, se da tezko posoudit, oproti D3400 budou oba skok.

Polozil bych si otazku, jak mam zaskleno, protoze rozdily v telech nejsou az takove drama, ale kdyz by mel byt na D750 horsi objektiv, tak bych radeji sahnul po D610, ale uprimne dneska bych novou D610 nekoupil, kdyz vidim, ze v bazaru stoji hezke D600 deset tisic, rozdil bych dal do skel.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 6. 2020 09:30

Řekl bych, že krajináři úplně stačí D600/610, ale na rychlejší focení ve světelně náročnějších podmínkách je D750 určitě lepší volba. D600 jsem neměl, ale mám trochu nedůvěru k jeho AF, jelikož jsem 5 let fotil s D7000, který má podobný AF modul. D7000 měl jednoznačně nejproblematičtější AF ze všech mých Nikonů. D750 (měl jsem ho 4 roky) byl naopak vynikající a mohl jsem se na něj spolehnout.

Ke kladům D750 bych kromě hlubšího a pohodlnějšího gripu přičetl také skvělé umístění AE/AF-L tlačítka pro případ namapování AF-On funkce. Výklopný displej jsem používal hlavně na makro. Při focení lidí méně, jelikož ovládání AF je v LV proti OVF režimu velmi pomalé a praktické mi to připadalo jen s Face-detection, který ale vyžaduje spolupráci foceného.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Rowero 12. 6. 2020 10:47

Mockrát Vám děkuji za odpovědi. Přesně tohle jsem potřeboval slyšet. :)

Aktuálně tedy uvažuji a mám již v řešení nějaké bazarové kousky. Mám v nabídce D610 za nějakých 11 tis., po kompletní vnitřní výměně (údajně dle opravného dokladu stroj spadl) a do té doby měl nafoceno cca 30 tis. snímků.

Následně je ve hře ještě D810 za nějakých 25 tis (35 tis. snímků, čištěn + aktuální firmware). Co jsem se díval na parametry, je hodně podobná, ne li stejná jako D750 a ve finále by zbylo i na slušné sklo - měl by případně někdo výhrady k D810 ?

Mockrát děkuji.
Rowero
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milann88 12. 6. 2020 10:52

To se spolecnym AF modulem s Nikonem D7000 je takovy folklor, ale neni to pravda. Nikon D600 ma FX verzi modulu a vykonove je uplne nekde jinde, ten fotak ostri celkem slusne. Nejde to srovnavat s modernimi stoji jako D500 nebo D850, ale na bezne foceni problem urcite nebude. Nafotil jsem s nim i celkem dost florbalovych zapasu, kdyz jsem mel v servisu D750, nebo jsem zrovna menil fotoaparaty a taky to slo, venkovni sporty bude zvladat uplne bez problemu.

-- 12. 6. 2020 12:39 --

Do D610, ktera spadla, byť je opravená, bych nešel, měl bych strach, že to není úplně v pohode.

D810 jsem měl taky a oproti D750 je výhoda iso 64 na portety a krajiny, je tam trochu vic detailu a nema AA filtr, ale to se projevi az u velkych tisku, takze je otazka, zda to nejsou jen data navic. D750 lepe ostri nez D810. Ma dospele telo, ktere je ale vetsi a tezsi, na zivo mi prisel rozdil vetsi nez na papire.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Seb9 12. 6. 2020 22:56

Mám obě zrcadlovky a je pravda, že po pořízení si D750 mi D610 spíše leží v koutě. D750 je o kousek lepší v každé oblasti, papírově to sice nevypadá, ale pár ostřicích bodů se sem a pár gramů váhy tam celkově udělají překvapivě velký rozdíl. V dnešní době bych při cenách D750 do D610 už nešel.

D810 bych osobně nebral. Pokud nevyužijete vyšší rozlišení (krajina, produkt či profesionální práce obecně), potom budete ukládat stovky GB dat navíc, nemluvě o tom, že vyšší rozlišení si zaslouží o něco lepší a dražší objektivy. D810 je taky o něco těžkopádnější, nemá tak dobré ovládání a je větší a těžší.

Každopádně po D3400 bude i D750 obří upgrade, se kterým budete spokojený, jen si dejte pozor při nákupu jetého těla, typicky problémy dělá ostření, ale zkontrolovat musíte vše :-)
Seb9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 13. 6. 2020 07:51

Mám D610 jako druhé tělo, a fotím s tím i svatby, čili rychlá reportáž, mnohdy v tmavých prostorech. Ten foťák mě v ničem (zatím) nelimituje. AF je naprosto v pohodě, pokud zrovna nechceš fotit wildlife při měsíčním svitu. D750 není a nikdy nebyl důstojný nástupce D700 - hůř zpracované tělo, méně informací na stavovém LCD, "pouze" 1/4000s atd... A spíš se měl jmenovat D650.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 13. 6. 2020 10:55

ja som si pri rozhodovani ake FF telo kupit zasiel do obchodu a vsetky tela poskusal - drzanie, tlacitka, velkost/hmostnost, hladacik atd., ostrenie na AF body dalej od stredu...
D600/610 - zle sa mi drzal, nemam sice velke ruky, ale grip ma "tlacil", to bol proste NOGO, co sa budem ja trapit pri foteni potom
D750 - tu nemali na sklade, bola to novinka, iba som ju mal nastudovanu z webu
D810 - na moje fotenia (lozenie po horach napr.) mi prisla zbytocne velka/bytelna, ale celkovo sa mi pacila, len bola draha uff
Canon 5DMarkIII - vobec sa mi nepacila logika ovladania (a to som aj predtym doma skusal kamosov Canon a nezmenil sa moj postoj)
Sony A7 - vtedy pionier, drzanie nic moc, hladacik otras, no proste prva generacia

zobral som nakoniec D750.

s tou D610 fotis na vsetky AF body aj s f1,4 sklami? ja som fotil report/svadby dost presne s D750 aj na krajne AF body s 20/1,8G AF-S, Sigmou 35/1,4 ART, 58/1,4G AF-S, 135/2DC.

PS: k priznanemu fotaku co padol by som sa vyhol, dnes je dost moznosti nakupov.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků