Fotoaparát ostří mimo ostřící bod

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod LukynB 1. 6. 2020 05:56

Zdravím,
přojíždím fotky ještěrky, které jsem před nedávnem pořídil, a byl jsem nemile překvapen, že všechny nemají zaostřeno na hlavu (jedna z fotek k nahlédnutí zde: https://zsamsbrezovacz-my.sharepoint.co ... g?e=VittDa).
Vzhledem k tomu, že ostřící bod je umístěn na hlavě zvířete, ještěrka byla jak z kamene a závěrka 1/400 by měla být dostačující pro focení z ruky, tak nevím, proč výsledná fotografie dopadla, jak dopadla.
Udělal jsem nějakou chybu nebo je to závada na technice?
Foceno se Sigmou 18-200 mm f/3,5-6,3 DC a Nikon D7200.
Děkuji za cenné rady.
LukynB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 6. 2020 07:14

Příčin může být víc, ale hlavně se u zrcadlovek řeší nepřesnost ostřícího systému tzv. front/back focus.

Zkus si vyfotit ze stativu třeba zednický rozkládací metr pod úhlem 45° a zkus co nejprecizněji umístit ostřící bod na nějakou rysku. A pak se podívej, kam ti to doopravdy ostří.

Vyzkoušej si různé vzdálenosti a různá ohniska.


Další možný problém pro jiné než středové body může být v tom, že přesná poloha bodu indikovaná v hledáčku nemusí být plně přesně tam, kde doopravdy ten ostřící bod je. Jeden borec kdysi rozebral nějakou APSC zrcadlovku a ladil ostření a tohle taky popisoval.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 1. 6. 2020 07:31

Další důvod může být nekompatibilita fw, u Sigmy relativně dost častá, nemají od Nikonu licenci, dělají to reverzním engineeringem. Další důvod může být prohnutá rovina ostrosti, u levných zoomů celkem běžná věc.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 6. 2020 07:41

Přesně.

Ještě mě napadá jednoduchá příčina - pokud člověk fotí zblízka z ruky, může se trochu pohnout, o pár cm, a na té fotce to pak poznáš.


Chce to zkusit pár kontrolovaných testovacích fotek a zkusit vylučovací metodou najít příčinu.

Nevím, jestli ta pemarem zmíněná nekompatibilita může taky způsobit rozptyl výsledků při hodně podobných vstupních podmínkách, nebo jestli je to systematická odchylka, ale to se dá z těch pokusných fotek asi snadno vyčíst.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 1. 6. 2020 07:43

U týchto širokorozsahových zoomov je bežné, že na krátkom ohnisku má FF a na dlhom BF alebo podobne. Zoštelovanie je problematické, s niečím sa dá naučiť žiť, s niečím nie.
Inak ako doporučil Davidof, stačí odfotiť pravítko alebo niečo podobné, existuje na to aj taký terčík, dá sa stiahnuť na nete.
Hneď vieš výsledok.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 1. 6. 2020 08:06

A nebo ... pokud tuhle kombinaci hodlas pouzivat casto, poslal bych objektiv s telem na serizeni do AWH. Tam ti objektiv seridi ... ne telo
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 6. 2020 10:20

S AWH mám dobrou zkušenost a některé Sigmy seřizují zdarma, ale pokud bys měl příliš rozdílné potřeby serizení na obou koncích nebo rozhozené okraje vs střed, tak s tím asi nic neudělají, proto jsou ty zoomy tak levné.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod LukynB 1. 6. 2020 15:23

Tak snad to nějak vyřeším, každopádně všem díky za cenné rady :)
LukynB
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků