Canon EOS 1D X MARK III

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 2. 2020 09:20

X-T2 pokial viem funguje az s f11, to by si miloval :) Mozes pokojne pouzit ich 100-400 f5.6 s 2x TC.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2020 09:31

Možná, otázka je jak.

S takhle temnou rourou a menším snímačem stačí manuálně zaostřit někam doprostřed, ne? :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2020 11:55

Na modelu modelu EOS 1DX Mark III mne zaujalo jeho vylepšené tlačítko AF-ON, u kterého je povrch tlačítka citlivý na dotek a pouhým posunutím palce nad ním buď do strany nebo svisle posune zaostřovací bod přesně tak, jak by to bylo při používání joysticku.

Jakmile označíte bod AF, stačí aktivovat automatické zaostření stisknutím tlačítka AF-ON. V praxi se zda být inteligentní ovladač mnohem rychlejším a snadnějším způsobem výběru bodů AF, než joystick. Tlačítko je použitelné i s rukavicemi, což znamená, že jej můžete použít i za zhoršených podmínek.

Tohle jsou detaily, kdy inženýři myslí skutečně na fotografa, ne jako ti, co konstruují Playstation.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 2. 2020 13:49

Ale pemare, přešel jsem ze zrcadlovky za účelem polepšení si, což se plně potvrdilo, po zrcadlovce určitě nesmutním, rozhodně jsem si v ničem nepohoršil, takže tvý teorie jsou na dvě věci.
Mobil mám celkem zánovní, ne úpně levný, foťák má v rámci mobilu z těch lepších, ale líp než má bezzrcadlovka neostří ani náhodou a to nemluvím o ergonomii při tom ostření.
Fakt mě nějak uniká smysl tvýho křížovýho tažení ...
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 2. 2020 14:06

pemar píše:Na modelu modelu EOS 1DX Mark III mne zaujalo jeho vylepšené tlačítko AF-ON, u kterého je povrch tlačítka citlivý na dotek a pouhým posunutím palce nad ním buď do strany nebo svisle posune zaostřovací bod přesně tak, jak by to bylo při používání joysticku.

Jakmile označíte bod AF, stačí aktivovat automatické zaostření stisknutím tlačítka AF-ON. V praxi se zda být inteligentní ovladač mnohem rychlejším a snadnějším způsobem výběru bodů AF, než joystick. Tlačítko je použitelné i s rukavicemi, což znamená, že jej můžete použít i za zhoršených podmínek.

Tohle jsou detaily, kdy inženýři myslí skutečně na fotografa, ne jako ti, co konstruují Playstation.


Dovolim si tvrdit, ze inzinieri ktori stoja za PlayStationom necraftia vo volnom case fotaky. Urcite to nebudu ti isti ludia (chapem, mal to byt vtip).

Ale inak beriem, toto je presne rozdiel medzi spolocnostami ktore fotaky robia dekady a mozno nemaju najviac featur, alebo najdokonalejsi snimac, ale vedia riesit detaily ktore na prvy pohlad nie su zrejme. Preto je pre mnohych aj papierovo tragicke Rko vlastne skvely fotak.

Na druhej strane, velke plus pre SONY je, ze tie technologie su ochotni poskytnut vacsej ... komunite, narozdiel od Canonu ktory si taketo specialitky nechava pre najvyssie rady a clovek aby bol vdacny ak na svojom drahom fotaku vobec uvidi joystick. Tato sranda sa zrejme nedostane ani do R5 a to asi nebude lacny fotak.

Ale pride mi to ako super vec. Este neviem ako presne to bude fungovat v praxi a ci je to spolahlivehsie, resp rovnako spolahlive ako joystick, ale urcite je to vyborna inovacia. Ked nie pre nic ine, tak minimalne ako inspiracia pre inych.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2020 15:02

Na jednu stranu je to pravda, na druhou stranu mi vůbec nevadilo, když snímače dělaly třeba ještě Toshiba a Samsung, protože monopol obecně láká ke zneužívání postavení na trhu, což svého času předvedl i Canon s Nikonem. A Nikon a Canon mají potenciál použit ty svoje technologie na zrcadlovky typu Canon 1DX MkIII nebo D6 a současně je adaptovat i na CSC, vyladit ergonomii a uživatelské funkce, tenhle potenciál má podle mne Sony o hodně menší.

Je to i šance, že Canon nebo Nikon urychlí vývoj i bezzcadlovek, protože jejich inženýři mají jasnější představu o potřebách fotografů, co mají vyvíjet a jak to mají testovat. Rychlejší procesory nutné pro bezzcadlovky zase mohou přinést pokrok do (možná už posledních) vlajkových lodi typu 1DX MKIII nebo D6, do kterých by možná bez bezrcadlovek nebyly dávány tak výkonné komponenty (je levnější jich vyrobit více a použit je pro obojí).

Canon je pro mne bohužel kvůli sklům pasé, ale zajímá mne jen ze zájmu reálný rozdíl mezi mkII a mkIII, i jak si povedou vůči sobě se Sony a s Nikonem. Také doufám, že budu mít čas se zúčastnit představení Nikonu D6, protože mne zajímá reálný rozdíl mezi D5 a D6. A čekám, že i Z8 a R5 posunou nabídku fotoaparátů kupředu, že nabídka začne být zase zajímavější.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 23. 2. 2020 17:41

Tahle diskuze začíná být čím dál větší bizár, slepá obhajoba nejvyšší třídy zrcadlovek proti CSC a podsouvání, že praví fotografové by nefotili s CSC, natož s CSC jiné značky než Canon a Nikon.

Přijde mi zásadní si uvědomit, že ne každý má stejné požadavky na foťák, fotí různé žánry a má různé požadavky na kvalitu, které často vycházejí z reálného použití výsledných fotek, ne hledání nedokonalosti při 200% zvětšení. Je nutné oddělit dva konicky jeden je focení a druhý je porovnávani parametrů ve virtuálním prostoru.

Často tu zazníva, že některá řešení jsou kompromis, měl jsem tři fotoaparaty nejvyšší rady od Nikonu D3, D3s a D4s a všechny tyhle fotoaparáty byly kompromisní, ne na reportáž nebo sport, na který jsou stavěné, ale na všechno ostatní, kde s sebou nosím fotoaparát, který je bezdůvodně těžký a nepřináší nic navíc, v některých ohledech je dokonce horší, na krajinu, město, portrét, architekturu, makro, ateliér... Stejně se tu vyzdvihuje ostření posledních řad této třídy foťáku, ale oproti CSC ty foťáky budou možná ostřit při sportu, nebo hodně dynamické reportáži o něco lépe, ale na ostatní žánry má větší váhu, že CSC budou ostřit přesněji, nabídnou některá ulehčení, protože prostě majorita fotografů nejsou sportaci, o tom to je, uvědomit si, jaký kompromis se mě dotkne. Když tady někde čtu, že někdo dvakrát šel fotit zakovsky fotbal nebo fotil dceru při volejbale a to je důvod koukat po tělech jako je 1Dx a potom se s tím vláčet na dovolených, tak mi to přijde jak chodit celý rok v lyzakach, protože v zimě jedu na týden na hory.
Naposledy upravil milann88 dne 23. 2. 2020 18:43, celkově upraveno 1
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 23. 2. 2020 17:59

pemar píše:Ty ukázkové fotky jsou z iPhonu 6 a iPhonu 7, fotky z iPhonu 11 nebo toho Huawei by byly ještě lepší, na fotky rodiny nebo fotku cyklisty zdálky by to stačilo v pohodě, ne?

Ano, byly by o něco lepší. Pořád by to byla mazanice bez detailů. Někomu to stačí a někdy lepší taková fotka než žádná. Předpokládám, že sám máš nějaký top model mobilu, takže si porovnat fotky z tvé D500/D850 a mobilu můžeš sám bez problémů.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 2. 2020 18:26

Na video tohoto pana som cakal: https://www.youtube.com/watch?v=MpB26TEmSF8 (este som ho nevidel)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 2. 2020 19:53

Milan má naprostou pravdu, kompromis je to vždy vůči čemukoli, na co daný model nebo dané řešení není stavěné, takže 1DX nebo D6 jsou kompromisem na cokoli mimo svoje hlavní určení (sport a wildlife, případně reportáž). Není to kompakt a nikdy nebude, není to mobil, není to ideál na architekturu nebo krajinu. Má to svých 1.5 kg, které s sebou fotograf vláčí a nemá to třeba ani výklopný LCD displej. V tom svém hlavním určení jsou ale stále extratřída, nebude s nimi problém nafotit statisíce fotek v nejrůznějších podmínkách.

Já jsem udělal vědomý kompromis jsem s D850, ztratil jsem 3 fps a rychlost přenosu dat z foťáku do PC, ale získal 44 Mpix a podstatně větší dynamický rozsah, možnost fotit všechno ve vysoké technické kvalitě od krajiny po sport. Měl jsem původně v košíku i D5, ale nakonec jsem jen dokoupil grip a serepetičky potřebné pro zrychlení sériového snímání a nelituji.

Chápu i kompromis s bezzcadlovkou, pokud někdo fotí spíše statické věci a točí video. O bezzcadlovce jsem vážně uvažoval a měl jsem de facto jen tři důvody, proč jsem se rozhodl počkat na další generaci bezzcadlovky, nechtěl jsem horší AF-C, nechtěl jsem jiný bajonet a nějakou redukci a vadil mi horší focus peaking, kvúli používání MF skel. EVF a ergonomie byly u Nikonu Z7/Z6 lepší, než u Sony. Vidím ale také, že bezzcadlovky potřebují ještě jednu generaci.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 23. 2. 2020 23:08

Marně přemýšlím, jak si na D850 v hledáčku přibližuješ při MF sklech obraz, žes mohl napsat, že má MILC horší focus peaking.
:-D
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 2. 2020 07:13

Urcire myslel live-view :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 24. 2. 2020 07:32

milann88 píše:Tahle diskuze začíná být čím dál větší bizár, slepá obhajoba nejvyšší třídy zrcadlovek proti CSC a podsouvání, že praví fotografové by nefotili s CSC, natož s CSC jiné značky než Canon a Nikon.

Přijde mi zásadní si uvědomit, že ne každý má stejné požadavky na foťák, fotí různé žánry a má různé požadavky na kvalitu, které často vycházejí z reálného použití výsledných fotek, ne hledání nedokonalosti při 200% zvětšení. Je nutné oddělit dva konicky jeden je focení a druhý je porovnávani parametrů ve virtuálním prostoru.

Často tu zazníva, že některá řešení jsou kompromis, měl jsem tři fotoaparaty nejvyšší rady od Nikonu D3, D3s a D4s a všechny tyhle fotoaparáty byly kompromisní, ne na reportáž nebo sport, na který jsou stavěné, ale na všechno ostatní, kde s sebou nosím fotoaparát, který je bezdůvodně těžký a nepřináší nic navíc, v některých ohledech je dokonce horší, na krajinu, město, portrét, architekturu, makro, ateliér... Stejně se tu vyzdvihuje ostření posledních řad této třídy foťáku, ale oproti CSC ty foťáky budou možná ostřit při sportu, nebo hodně dynamické reportáži o něco lépe, ale na ostatní žánry má větší váhu, že CSC budou ostřit přesněji, nabídnou některá ulehčení, protože prostě majorita fotografů nejsou sportaci, o tom to je, uvědomit si, jaký kompromis se mě dotkne. Když tady někde čtu, že někdo dvakrát šel fotit zakovsky fotbal nebo fotil dceru při volejbale a to je důvod koukat po tělech jako je 1Dx a potom se s tím vláčet na dovolených, tak mi to přijde jak chodit celý rok v lyzakach, protože v zimě jedu na týden na hory.


V zásade súhlas, totál univerzál vo väčšine oborov znamená vždy ústupok, jednoúčelové náradie je spravidla lepšie na konkrétnu vec.
Ale pokiaľ ide o ten univerzál, tak dnes je beznosorožec už jednoznačne lepším riešením. Samozrejme ak zarátam dohromady cenu, výkon a váhu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rodri 24. 2. 2020 08:16

Koukal jsem na to video, 1DX je paradni masinka, o tom zadna. Ale kdyz jsem videl ty obrovsky batohy, co ten manik tahal s sebou na basket, tak mu to vubec nezavidim. Kam se velikosti ser* "plna polni". :)
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 24. 2. 2020 08:34

bob222 píše:V zásade súhlas, totál univerzál vo väčšine oborov znamená vždy ústupok, jednoúčelové náradie je spravidla lepšie na konkrétnu vec.
Ale pokiaľ ide o ten univerzál, tak dnes je beznosorožec už jednoznačne lepším riešením. Samozrejme ak zarátam dohromady cenu, výkon a váhu.


No ja bych s tim univerzalem nesouhlasil :) ... ale ma cenu se kvuli tomu dohadovat?
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků