Nikon D6 - revoluce nebo je jen Facelift?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 30. 8. 2019 08:49

Na 4. září je ohlášeno představení Nikon D6. Jsem zvědavý, s čím Nikon přijde a kam se technologicky posune. Trochu se obávám, že to bude jen mírný pokrok v mezích zákona, že nejsou peníze na větší vývoj. Žádný hybrid, jen trochu vyladěná elektronika, možná SnapBridge. Ale rád se budu mýlit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod cport 30. 8. 2019 09:18

A co by sis tak jako predstavoval za zasadni inovace?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2019 09:33

Podla mna sa da cakat upgrade HW, nove CPU, novy snimac, novy AF, vacsi buffer ... proste to co doteraz s lepsimi cislami. Predpokladam vyrazne lepsie videoschopnosti, nakolko ten snimac sa zrejme bude zdielat s CSC alternativou. Mozno IBIS, ale to si nemyslim, uz to nedava velky zmysel. To podstatne maju stabilizovane, synchronizacia asi nie je podporovana sklami a kvoli tym par novych co mozno vydaju sa im to asi neoplati. Aj ked mozno ako lakadlo ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 8. 2019 09:40

fidko: ano, presne tak. Coz spousta lidi bude brat jako facelift.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 30. 8. 2019 09:45

Nemyslím Pemare, že niekto niekedy splní Tvoje očakávania a požiadavky. ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2019 09:45

Co ja viem. Teoreticky by este mohli pribudnut nejake featury ako "Preburst" a stuff, ale vela od toho necakam. Ak by som bol Nikonak, asi by som cakal len nizsiu cenu D5. Fakt neviem, aky problem by som s tym fotakom mal mat :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 8. 2019 09:49

Vlastne ja bych mel tip na vylepseni, ale nesplnitelny - snizeni rozliseni snimacu. To uchovavani a zpracovani dat me sejri ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2019 09:51

Pri D5/D6 by mi 20Mpix nevadilo, na priestor to nejako anrocne podla mna nie je. Ale u mFT som mal podobne zelanie a nechal by som tam 16Mpix, max 18 ked sa rozhodnu implementovat 6K video.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 8. 2019 10:00

Bohužel s těmi megapixely je momentálně opačný trend - zvyšování a Nortrup už pro to připravuje teren - viz jedno z jeho podledních vide.

Nové Sony počet pixelů nenavýšily a hned jsou za to tepány jaky by 26MP byl nejaký zásadní rozdíl než 24MP. Ne že by na nich nebylo co kritizovat, ale počet MP to zrovna není.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2019 10:07

Zase ja to tak tragicky nevidim. FF ma laka, ale mal by som problemy s rozmermi. Aktualne mam mFT a jediny sposob ako dohnat tie eq ohniska a zachovat rozumnu velkost a vahu su prave Mpix. S nejakou A7R III a 100-400 si uz dokazem predstavit fungovat.

Pokial ma clovek moznost vybrat si, je to fajn :) Ale u sportoveho fotaku by som prilis na rozlisenie netlacil.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 30. 8. 2019 11:36

Asi tam bude IBIS a asi tam nebude hybridní EVF a OVF, i když ho má Nikon patentovaný. Zajímavé bude vidět, co udělají nové Expeed s výkonem AF a zda tam bude starý nebo úplně nový AF modul. Možná tam bude SnapBridge. Spíše čekám ale něco rychlejšího.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 8. 2019 16:47

Poslouchám na YouTube Video, který “předvídá” specifikace D6 a několikrát přitom opakuje, že věří tomu, že tam bude hybridní hledáček, že to technicky není nic složitého ani drahého a že by to mělo jen výhody. Já tomu tak úplně nevěřím, dneska jsem se viděl s Filipem Bartákem z Nikonu, ale ani jsem se na to neptal, protože je mi jasné, že do oficiálního představení nesmí ani naznačovat. Video s tím exotem Kenem Wheelerem najdete tady: https://youtu.be/L9Rf5Gw0mPk

Aktuálně nejsem ve stavu, že bych běžel koupit D6, ale pokud bude mít vyřešenou konektivitu a bude to hybrid, nasadí mi to brouka do hlavy, jestli nedám D500 Micině “do správy” a nebudu upgradovat sportovní kameru, protože D850 mohu používat i jako APS-C, když má megapixely na rozdávání a také má oddělitelný grip, který mi u D5 chyběl (profesionálům nechybí) a který umožňuje mít totéž tělo v lehčí variantě i na cesty. Zajímavé může být i koupit výprodejovou nebo zánovní D5, mohly by být za zajímavé ceny, ale to mne zatím také neláká.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 12. 2019 08:14

Na Nikon Rumors vydali očekávané specifikace Nikonu D6:

https://nikonrumors.com/2019/12/30/niko ... rted.aspx/

Pokud to tak opravdu bude, tak nevidím Nikon D6 jako nějakou novou vlajkovou loď, ale vidím jen facelift na úrovni D5s, prostě tam přidají novější Expeed a přidají IBIS a poladí rychlost na 14 fps.

AF srovnatelný s A9 II už má D5, jen nemá ty hračičky se zaostřováním na oko, na druhé straně už současný D5 od začátku uměl ostřit při zoomování a nedělá mu problém fotit létající ptáky velmi blízko ani velmi daleko nebo cokoli co se hýbe, nechytá se na blbosti, není zbytečně "inteligentní", funguje konzistentně, takže kdo fotil s D5, bezzcadlovkové fičury vesměs nepotřebuje, totéž vidím u vylepšeného videa, nedovedu si představit, že by s D6 někdo fotil převážně přes LiveView, na to ten foťák ani nemá dělanou ergonomii.

Nečekám, že v D6 bude nový patentovaný AF. Nevypadá to ani, že v D6 bude hybridní hledáček.

Celkem chápu, že při padajícím trhu se výrobcům nechce dávat do produktu nějakou dražší technologii. Prakticky to ale znamená, že rozdíl mezi výkonem zrcadlovky a bezzcadlovky se bude smazávat, ale bohužel jen proto, že DSLR se nebudou posouvat dopředu a CSC se budou posouvat dopředu pomalu a celkem spokojení majitelé zrcadlovek zůstanou u toho, co mají.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 1. 2020 11:50

Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 1. 2020 20:14

Na podle papírových předpokladů to může to být nejlepší DSLR, jaký byla kdy vyrobena pro sportovní fotografy nebo wildlife či reportáž, zaujal mne buffer na 1000 fotek a to, že na wifi bude asi zapotřebí nějaký externí bazmek (což je pro mne tak trochu středověk).

5K video neřeším, ani to, že během videa asi nepůjde AF. Množství AF bodů mne také nechává chladným, podstatné bude, jak budou fungovat v praxi.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 3. 1. 2020 21:39

pemar píše:Na podle papírových předpokladů to může to být nejlepší DSLR, jaký byla kdy vyrobena pro sportovní fotografy nebo wildlife či reportáž, zaujal mne buffer na 1000 fotek a to, že na wifi bude asi zapotřebí nějaký externí bazmek (což je pro mne tak trochu

Dost jsem se divil, že Ondra Prosický, jeden z našich(i světových) nejlepších wildlife fotografů přešel po dlouhé době od Canonu na Sony. Konkrétně z 1DXII + ty nej Canon objektivy vč. Canon EF 400 f/2.8 L IS USM II. Na Sony A9 + A73 + Sony skla. A parametry nové 1DXIII ho prý přesvědčily. A on byl velký fanda Canonu. Časy se mění, non.
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2020 08:41

Nevím, jestli Sony nedostal od Ježíška pod stromeček, ale fotky z Botswany (20.12.2019) má focené Canonem 1DX II a v jeho galerii jsem také žádnou fotku focenou Sony zatím neviděl.

Ono hodně záleží na technice foceni, pokud člověk v Africe fotí ze střechy auta ze stativu s 400mm nebo 600mm objektivem, pak se podle mé zkušenosti lépe fotí s foťákem typu Nikon D5 nebo Canon 1DX. Pokud se fotí z ruky, tak je foceni s foťákem s gripem a třeba 400/2.8 fyzicky docela náročné, Canon sice má super lehkou verzi 400/2.8, ale i tak se to po čase pronese. Nikon v tomhle má zase výhodu v případě objektivů 300/4 PF a 500/5.6 PF, cenou za nízkou hmotnost je o jedno clonové číslo horší světelnost, ale foceni z ruky je pak na úrovni lehkých bezzcadlovek, možná i lepší, protože je sestava lépe vyvážená.

Já jsem třeba loni na Srí Lance fotil skoro všechno z ruky, asi poprvé jsem opravdu využil při foceni na jezeře Gal Oya vyšší rozlišení D850 a možnost udělat výřez, z téhle výhody těžil i kolega se Sony A7r. Proto jsem chápal volání některých majitelů D5 a 1DX po 24 Mpx a více. V Africe nebo na Srí Lance bych občas využil i 4K nebo 5 K video, třeba na plavající slony nebo běžící zvířata (i když já bych tam většinou měl jen zadky těch zvířat, jak se znám, protože než bych děj zaregistroval a foťák nastavil na video ...).

Jinak zpátky ke specifikacím, ono to vypadá, že Nikon D6 bude o jen něco rychlejší, ale bude stejné rozlišení, ... = nuda

Kde jsou skutečné inovace? Kde je výzva pro chytré telefony?
- Kde je GPS ve fotoaparátech? Proč to musím mít připojené k telefonu nebo tabletu přes SnapBridge?
- Kde je SIM karta (GSM) ve fotoaparátu k okamžitému odesílání fotografií?
- Kde je software pro úpravu fotografií ve fotoaparátu (Polarr, Lightroom), tak jak to má jakýkoli smartphone?
- Kde je funkce automatického tagování?
- Kde je cloudová paměť ? Proč to bude umět jen fotit na karty a z nich to to budu muset přenášet do počítače a do cloudu?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 1. 2020 09:54

pemar píše:Nevím, jestli Sony nedostal od Ježíška pod stromeček, ale fotky z Botswany (20.12.2019) má focené Canonem 1DX II a v jeho galerii jsem také žádnou fotku focenou Sony zatím neviděl.

Na svých stránkách nic nemá, info mám z instagramu a facebooku. Myslím, že hmotnost, rozměry a čipy Sony byl jeho důvod opustit Canon. A udělal dobře. Celkově půjde z váhou na polovinu a výkonem o pár let kupředu.
Sorry za OT
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 1. 2020 10:33

Jestli půjde s váhou na polovinu, pak určitě nebude mít ekvivalentní objektivy. High-end makro a teleobjektivy, které používá, jsou stejně objemné a těžké pro DSLR i bezzrcátka. Kdyby přešel na Olympus, pak bych té polovině věřil.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2020 10:34

Hmotnost ušetří u Sony jen u těla, jeho nejpoužívanější objektiv 400/2.8 u Sony a Canonu váží prakticky stejně (Canon je dokonce o malinko lehčí). Pokud bude více fotit z ruky, tak to trochu pomůže, ale pokud člověk s sebou veze ještě 500/4 nebo 600/4, pořádný stativ a další serepetičky, moc toho na hmotnosti neušetří, i kdyby to byl kilogram (jako že není), ušetří v součtu jen to, matematika je neúprosná, za kompletní výměnu skel a těla to nestojí a u foceni ze stativu bych to vůbec neřešil. Sony A9 II je na tom aktuálně výkonově o kousek lépe (třeba u AF-Eye, pokud tu blbost někdo chce používat) nebo zhruba nastejno se současnými vlajkovými loděmi Nikonu a Canonu (hodně se to v poslední době vyrovnalo, na něco je Sony lepší, na něco horší), nové vlajkové modely Canonu a Nikonu přitom mají šanci Sony na nějakou dobu opět o kousek překonat, nechme se překvapit, minimálně by se o to měli obě značky ve vlastním zájmu aspoň pokusit, byť tomu situace na trhu není příliš nakloněna. Nikon a Canon jsou ale na úplně jiném levelu v oblasti robustnosti, což zrovna v podmínkách té Botswany může být docela podstatné. Další věc je servis Sony v zahraničí, třeba zrovna v té Botswaně.

Ať si každý koupi, co chce, na foceni svateb někde v ČR bych si Sony dovedl představit, ale do té Afriky bych volil něco jiného.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 1. 2020 12:59

oldbas píše:
pemar píše:Nevím, jestli Sony nedostal od Ježíška pod stromeček, ale fotky z Botswany (20.12.2019) má focené Canonem 1DX II a v jeho galerii jsem také žádnou fotku focenou Sony zatím neviděl.

Na svých stránkách nic nemá, info mám z instagramu a facebooku. Myslím, že hmotnost, rozměry a čipy Sony byl jeho důvod opustit Canon. A udělal dobře. Celkově půjde z váhou na polovinu a výkonem o pár let kupředu.
Sorry za OT

O hmotnosti neviem. Pokial viem, Ondro bol trochu ***** na Canon, ze sa moc nehybe a tiez sa mu velmi chcel tichu uzavierku ktoru u Canonu nedostal. Dalej to bolo AF. Mal menej odpadu a tiez spominal situacie ktore SONY zvladalo lepsie ako Canon. Toto boli myslim primarne dovody. On inak SONY nedostal pod stromcek, vlaci to spolu s Canonom uz pol roka.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 1. 2020 14:08

Tak ty pravé důvody ví jen Ondra, je to jeho věc. Soňáka měl na testování a už u něj zůstal. Jinak 400/2.8 od Sony je o 1kg lehčí oproti Canonu, stejně tak 1DXII+5DIV je oproti A9+A7RIII úplně jinde. Takže pokud jde o váhu, rozdíl přes 2 kg dost znát.
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 1. 2020 14:17

No Canon 400 f2.8 III (nie II) je pokial viem o malo lahsi nez Sonacka 400 f2.8.

1DX a 5D su urcite tazsie, ale pri celkovych tych zostavach je toto len sotva dovod na zmenu. Ja si pamatam len tu zavierku a AF. Ondrej k tomu nieco pisal na FB, priebezne.

Je ale pravda, ze Canon by sa mal prebudit. Som si isty, ze maju k dizpozicii daleko lepsiu techniku nez tu ktoru predviedli v Rku a neublizilo by im ak by sa aspon 1-2 generacie snazili kracat s dobou. Fotaky robit vedia co je dovod preco sa aj niektori majitelia SONY prechadzaju k papierovo slabemu Rku, ale stacit to nemusi.

Ale je to tak nejak OT.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2020 14:42

Jen pro pořádek, Canon EF 400mm f/2.8 L IS III váží 2840 gramů, Sony FE 400mm F2.8 GM OSS má 2895 g, ten rozdíl cca 1 kg byl oproti staré verzi Canonu (která byla pro změnu zase o dost levnější). Ale jak jsem psal, ani rozdíl 2 kg není problém, pokud je foťák na stativu, což je typické použití těchto foťáků na wildlife.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 1. 2020 22:15

Pemar: máš pravdu, ale Ondra má verzi II a do výměny za novou lehčí III se mu nechtělo. Odolnost těch nejvyšších řad Nikonu a Canonu je určitě lepší oproti Sony. Ale třeba jsou ty Soňácí odolný dostatečně, i když míň. Jsem zvědavej, jak si povedou na letošním Dakaru. Marian Chytka(přešel z Canonu na Nikon) si vzal k sobě do teamu Kubu Fišera (Kubajsz), fotí na Sony. A poušť v Saúdské Arábii bude dostatečný test odolnosti.
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2020 23:15

Pokud by člověk fotil z ruky, tak se podle mne ta výměna těch 400/2.8 vyplatí, jinak asi ne.

Poušť otestuje odolnost proti prachu a občas blátu, zatímco třeba Indonésie otestuje odolnost proti horku a vysoké vlhkosti. Asi úplně nejhorší je kontakt s mořskou vodou, tomu je nejlepší se úplně vyhnout a foťák před stykem s ní chránit, takhle moje dcera poslala do křemíkového nebe i celkem drahého Samsunga, který podle výrobce mít měl voděodolnost IP68, (tj. že je zařízení prachotěsné a že je schopné trvalého ponoření do vody) a když to nevydržel, tak se ukázalo, že se na to žádná záruka nevztahuje.

Na tom Dakaru dostanou podle mne hodně zabrat antireflexní vrstvy u objektivů, když jsem kdysi ze zvědavosti zkoušel fotit plochou dráhu na Markétě, tak jsem byl překvapený, jak daleko ta škvára létala (neměl jsem povolení ke vstupu do vnitřního okruhu), takže když vidím fotky Dakaru třeba od Martina Kozáka, tak si dovedu představit, jak musel být s tím širokým sklem blízko a jakou dávku dostal on i jeho technika.

Já jsem ohledně robustnosti spíše pesimista a nespoléhám ani tu prachotěsnost, a takže mívám v prašných nebo vlhkých podmínkách svého Nikona i objektiv v neoprénovém návleku, nicméně kolega mívá v Africe jen návlek na teleobjektiv a D5 utírá hadrem a v případě velkého znečištění D5 jen vyčistí sadou na čištění (ono se to nezdá, ale i na té korbě auta toho prachu člověk schytá celkem dost).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 5. 1. 2020 00:28

Pemare, promiň, ale z tebe ta nevraživost proti bezzrcátkům (a hlavně Sony) přímo stříká :lol: .

Následující text jako by nepsal starej chlap, ale uhrovitej puboš, co musí každých pět minut hodit na fejs/instáč fotku toho, co právě dělá ^^
pemar píše: - Kde je GPS ve fotoaparátech? Proč to musím mít připojené k telefonu nebo tabletu přes SnapBridge?

Jsi snad první, kdo si chce nechat dobrovolně vyšlahat baterku už po pár hodinách.
pemar píše: - Kde je SIM karta (GSM) ve fotoaparátu k okamžitému odesílání fotografií?

Kam bys to chtěl vlastně posílat? A přes co (jakým protokolem), aby to mělo nějaký smysl?
pemar píše: - Kde je software pro úpravu fotografií ve fotoaparátu (Polarr, Lightroom), tak jak to má jakýkoli smartphone?

Kde jsou pořádné displeje na foťácích k takovým úpravám?
pemar píše: - Kde je funkce automatického tagování?

Podle čeho? Jako že AI pozná co fotíš nebo jak jsi to myslel?
pemar píše: - Kde je cloudová paměť ? Proč to bude umět jen fotit na karty a z nich to to budu muset přenášet do počítače a do cloudu?

Že by to bylo kvůli rychlosti a množství dat? :oops:
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 5. 1. 2020 00:46

Pemar: Focení je jedna věc a přeprava techniky druhá. Pokud mám mít na zádech řekněme 15kg, místo 10kg a techniku přenášet několik kilometrů, je to znát. Další důvod je letadlo. Tam se počítá každá gram i centimetr.
Ale, pokud jde o odolnost, fototechnika vydrží (alespoň Canon) víc, než uvádí výrobce. I Ondra v jednom článku píše jak fotil v deštném pralese Canonem EOS 400 (žádná deklarovaná odolnost) a EF 400 f/5,6 L USM a nic se nestalo. Ale nechci to zlehčovat, jde většinou o dost peněz a vyplatí se osud nepokoušet. Ale mořská slaná doda je svi*ě. Tam bych byl hodně opatrný. Někde jsem četl návod, jak postupovat, když foťák spadne do moře. Okamžitě vylovit, vypnout, vyndat kartu a baterii a co nejdříd ponořit do nádoby s destilovanou(nebo alespoň obyčejnou) vodou a rádně vysušit. Záleží na tom, jak byl dlouho pod vodou, ale je to jediná šance, jak techniku zachránit. Prý kvůli tomu, aby se slaná voda naředila. Jinak jak známe z automobilů po zimě, sůl vše sežere.
Marian Chytka v nějakém rozhovoru i videu popisuje, jak fotky vznikají. Někdy je to skoro kontaktní sport, 16mm a 1m od motorky. Dokonce ho jeden závodník i přejel.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 1. 2020 00:54

Zrovna to automatické odesílání fotek je podle mne extrémně dobrá věc a jednou se toho dočkáme. Všude slyšíme internet věcí, ale foťáky jsou dosud naprosto mimo. Bylo by skvělé přijít domů a mít fotky na PC bez práce, případně automaticky náhledy v telefonu a moct si vybrat, kterou chci upravit a poslat. Že to žere energii baterií je sice pravda, ale od čeho jsou inženýři, aby lomili rukama a lámali hůl?
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 1. 2020 08:34

chodec80 píše:Pemare, promiň, ale z tebe ta nevraživost proti bezzrcátkům (a hlavně Sony) přímo stříká :lol: .

Následující text jako by nepsal starej chlap, ale uhrovitej puboš, co musí každých pět minut hodit na fejs/instáč fotku toho, co právě dělá ^^
pemar píše: - Kde je GPS ve fotoaparátech? Proč to musím mít připojené k telefonu nebo tabletu přes SnapBridge?

Jsi snad první, kdo si chce nechat dobrovolně vyšlahat baterku už po pár hodinách.
pemar píše: - Kde je SIM karta (GSM) ve fotoaparátu k okamžitému odesílání fotografií?

Kam bys to chtěl vlastně posílat? A přes co (jakým protokolem), aby to mělo nějaký smysl?
pemar píše: - Kde je software pro úpravu fotografií ve fotoaparátu (Polarr, Lightroom), tak jak to má jakýkoli smartphone?

Kde jsou pořádné displeje na foťácích k takovým úpravám?
pemar píše: - Kde je funkce automatického tagování?

Podle čeho? Jako že AI pozná co fotíš nebo jak jsi to myslel?
pemar píše: - Kde je cloudová paměť ? Proč to bude umět jen fotit na karty a z nich to to budu muset přenášet do počítače a do cloudu?

Že by to bylo kvůli rychlosti a množství dat? :oops:

Že současné bezzrcátka jsou stále ve stadiu vývoje a o žádném se zatím nedá říci, že mu nic nechybí a že je bez kompromisů, o tom jsem opravdu přesvědčen (včetně Sony a Leicy) a u Sony mám mnohonásobnou zkušenost, že sice mají dobré technologie, ale jeden z nejhorších přístupů k zákazníkům. Řada zákazníků oboje toleruje, mysli si, že zrcadlovky nemají budoucnost, o čemž je petapixel a FroKnowsPhoto a další intenzivně přesvědčují a možná mají i pravdu.

Výše uvedené věci nejsou žádná raketová věda, naopak jsou to věci, které funguji na každém trochu lepším smartphonu. Jediná technická komplikace je to editováni, překážkou je ten malý displej, u bezzcadlovky bych si dovedl představit relativně jednoduché řešení zobrazení přes hledáček a k tomu nějaké inteligentní UI, u zrcadlovky by to musel být asi hybrid (což je otázka času a nákladů, Canon i Nikon je mají patentované), jako jednodušší metodu si dovedu představit i zvětšení zadního displeje, místo na to na zadní straně fotoaparátu je (na úpravy typu ořez nebo jednoduché retušování displej smartphonu vesměs stačí). Druhé řešení je to, co už Nikon má, to jest paralelní přenášení fotek do smartphonu nebo tabletu přes SnapBridge a Wifi nebo Bluetooth a následně zpracování třeba na desetipalcovém displeji iPadu, který výše uvedené také vesměs umí. U toho je ale vidět rozdíl mezi Googlem a Applem a Nikonem, software od Nikonu má k mé nelibosti mnohem více koncepčních i funkčních chyb, ve srovnání s nimi Nikon software dělat neumí. Automatické tagování také není žádná raketová věda, viz například aplikace Every Pixel. Zabudovat eSIM opět není nic složitého, o tom, že rychlejší přenosy dat jsou možné, o tom snad ani nemá smysl diskutovat. Cloudové řešení s automatickým přenosem už Nikon také dávno má, viz Nikon Image Space, nicméně je na tom také hodně věcí ke zlepšení.

Tohle je moje zklamání ze specifikací, výrobci zrcadlovek i bezrcadlovek mají klapky na očích a nedívají se na vývoj fotoaparátu pohledem toho, co by uživateli pomohlo. U Nikonu D5 výrobce předpokládal, že si každý profík koupí drahý půlkilový bazmek, přes který bude data přenášet do notebooku. Docela by mne zajimalo, kolik procent zákazníků si tenhle krám koupilo, já ve svém okolí nevím o nikom. O tabletu nebo smartphonu Nikon u D5 vůbec neuvažoval, toto řešení vyvinul jen pro nižší modely.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 1. 2020 09:36

Dolgor píše:Zrovna to automatické odesílání fotek je podle mne extrémně dobrá věc a jednou se toho dočkáme. Všude slyšíme internet věcí, ale foťáky jsou dosud naprosto mimo. Bylo by skvělé přijít domů a mít fotky na PC bez práce, případně automaticky náhledy v telefonu a moct si vybrat, kterou chci upravit a poslat. Že to žere energii baterií je sice pravda, ale od čeho jsou inženýři, aby lomili rukama a lámali hůl?

Toto by ale slo pohodlne riesit aj cez telefon. Teoreticky to asi aj ide, akurat to nefunguje akoby malo. Mne napriklad Garminy po kazdom workoute automaticky odoslu aktivitu do telefonu a ja nasledne len dostanem notifikaciu, ze si ju mozem pozriet. Davidof s tym sice ma nejake problemy, ale mne to funguje nepriestrelne a viem si celkom dobre predstavit, ze by To fotak robil rovnako.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 1. 2020 13:05

Nikon SnapBridge umí synchronizovat telefon s foťákem, ale nejedná se o plné rawy, pouze malé jpegy. Já mluvím o bezpracné synchronizaci rawů například přes wi-fi, když přijdu domů, tak abych nemusel řešit karty a čtečky. Hlavní problém dnešních foťáků jsou beznadějně zastaralé wi-fi moduly, mnoho generací za smartphony, a primitivní nestabilní protokoly (ačkoli např. Nikon SnapBrigde udělal několik mílových kroků). SIM by bylo ještě elegantnější řešení a podle mne například sporťáci na něco takového čekají, protože jim jde o minuty a vyhrává ten, který fotky a video dostane do redakce první. Když můžou mít SIM auta, proč ne foťáky. Jen nechci platit odpovídající tarif ;-)
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 1. 2020 14:37

SnapBridge automaticky synchronizuje 2MB JPG pro web, které se automaticky přenesou do smartphonu a do Nikon Image Space. Velké snímky JPEG a videosekvence lze přenášet také, přes WiFi, ale jen manuálně, uživatel k tomu musí dát pokyn. RAWy lze nyní přenášet také, ale také (podobně jako velké JPG nebo videosekvence) jen přes WiFi. RAWy se mi v rámci všech zařízení synchronizují jen tak, že je nějak (přes SD kartu, přes kabel nebo přes WiFi) přenesu do iPadu nebo do iPhonu. Pak se mi přenášejí přes Apple ekosystém. Nikonu chybí přímé napojení z fotoaparátu na přímo na zvolený cloud (i ta omezená automatická synchronizace je jen přes připojený telefon nebo tablet) a možnost volit jiný cloud, než Nikon Image Space (třeba flickr nebo 500px). Nikon ale umožňuje snadné přidávání hashtagů a dalších informací, připojení až pěti fotoaparátů a přepínání mezi nimi, přidávání GPS polohy a času z telefonu a pár dalších věcí a hlavně, aktuálně lze přes WiFi připojit i aplikace třetích stran, které pak umí i další věci.

Aktuálně vidím také největší brzdu v oblasti rychlosti přenosu dat, Nikon používá Bluetooth® Low Energy a kvůli spotřebě jsou i přenosy přes wifi hodně pomalé, proto měl Nikon D5 ten přídavný wifi bazmek, přenášející data rychlostí na úrovni LTE. A právě to by mohl umět i integrovaný eSIM modul, kdyby ve foťáku byl, rychlost 250 Mbit/s - 1 GBit/s by mohla stačit na prakticky neomezenou konektivitu. Takže pokud by s tím přišel Nikon D6, viděl velkou šanci, že se do dostane i do dalších řad. Jinak budeme asi muset čekat na nástupce D850. Mimochodem, u modulu v autě mám občas rychlost připojení i 250 Mbit/s (to když auto stojí a za ideálních podmínek, ale při rychlé jízdě nebo v nepříznivém terénu to bývá pomalejší, třeba i o dvě třetiny).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 2. 2020 06:56

https://nikonrumors.com/2020/02/11/niko ... nced.aspx/

Není to hybrid, ale to jsem čekal. Má to nejen Expeed 6, ale i nový Multi-CAM 37K 105-Pt. All Cross-Type AF, který (aspoň na papíře) vypadá hodně zajímavě.

Má to GPS, podporu WII i Ethernetu, má to SnapBridge. Má to všechno, co mi chybělo u D5, kromě odmontovatelného gripu.

Mohl by to být nejlepší Nikon na Sport a Wildlife, určitě bych dal D6 přednost na Sport před Sony A9 II. Příslib pro nástupce D850.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 12. 2. 2020 09:51

To oznámení mají takové utajené. Na Dpreview dnes mají 8 článků k novinkám Olympusu a pouze 2 k Nikonu.

Myslím, že D6 by si zasloužila větší publicitu. Ještě mrknu na Jareda.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 2. 2020 19:33

Neřeším, že Nikon D6 není foťák pro bezzcadlovkáře, není ani malý, ani lehký, ani nemá 20 fps přes Live View ani nemá IBIS. Má ale podporu CFExpress karet, má konečně vyřešenou konektivitu a má nový AF a Expeed 6.

Kdybych měl D6 přes časem místo D5 vedle D850, tak bych měl asi dnes D6 a ne D850. Na cestách do Asie a na chození po městě by mi sice vadil neodnímatelný grip a s tím spojená velikost a hmotnost, ale asi by to byla poslední výhrada před tím, než bych začal fotit, nebyl by to ale tak univerzální stroj, na krajinu, portrét nebo architekturu mám radši D850.

Co se mi ale nelíbí, je cenovka, je tak tisíc až dva tisíce euro nad férovou cenou, nová D5 mi byla nabízena za cca 120 tisíc korun.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 2. 2020 20:04

Nikon D6 je pracant, to není foťák pro internetové diskutéry.

Jako foťák na dovolenou to má oproti 850 hodně nevýhod, snad jen ta odolnost proti mořské vodě bude trochu lepší.

Cenově je to pár tisíc nad dlouhodobou cenou D5 a za to ty zlepšení snad stojí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 2. 2020 20:26

Jako foťák má pro mne na dovolenou dvě nevýhody, první je ten neodnímatelný grip. Ona je to zároveň i výhoda, protože se nestane, že ten grip nechám doma. S tím gripem prakticky neřeším výdrž baterie a jestli mám zapnutou wifi nebo ne. Prostě fotím, dokud mne to baví.

Druhá nevýhoda je rozlišení. Prakticky by mi to vadilo jen jednou, na Srí Lance na Gal Oya.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 12. 2. 2020 20:56

Ako bolo spomenute, je to pracant do pohody/nepohody, nekompromisny fotak pre profikov, ktori potrebuju 100% istotu funkcnosti za vsetkych okolnosti. Mne uz by vadili rozmery a hmotnost. Ak by som mal na vyber D6/D850, tak beriem D850.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 2. 2020 21:24

Nejlépe s 26 MPx, to by mohlo mít pozitivní vliv na rychlost a pro velkou většinu případů by to rozlišení mělo stačit.

Aspoň jako varianta, stejně jako je Z6 a Z7
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 2. 2020 21:31

Já jsem volil mezi D5 a D850 (s gripem a dalšími serepetičkami stála stejně jako D5) a zvolil D850 a podruhé bych volil stejně. Ale v jednu chvíli jsem málem koupil oboje. Přirovnal bych to k lyžím, slalomky Atomic SL byly nekompromisní slalomky, ideální na jeden účel, na krátké oblouky. Zábava skvělá, ale jen když byla sjezdovka upravená, na modrém sněhu utrpení. Místo nich jsem si koupil Salomon Crossmax, ještě pořád zábavné při slalomu, ale v pohodě zvladající i hlubší nebo mokrý sníh. Univerzální, ale na vysokém levelu. A to je přesně rozdíl mezi D5 a D850 - D5 je nekompromisní, rychlá mašina, ale ne portréty nebo krajinu jí chybí do ideálu megapixely a dynamický rozsah. D850 je s gripem dostatečná na Sport a zvířata a krajinu nebo portréty zvládá parádně.

Na D5 mi hodně vadila konektivita. Tahat s sebou ten WT-7 bazmek je opruz a fungovalo to pořádně jen s MacBookem, ne s iPadem nebo iPhonem, SnapBridge D5 nepodporovala a GPS na taging byl zapotřebí další bazmek. To D6 všechno řeší.

Na D850 mi vadí jen 7fps bez gripu. Pokud bude mít nástupce 9-11 fps a AF modul z D6 a Expeed 6, bude to zajímavá volba a Z8 se bude muset hodně snažit. D6 se koupit nechystám, ale to jsem si o D500 myslel také. D6 je pro mne ale přeci jen evoluce, ne revoluce.

Těch 20, 24 a 26 Mpx nevnimám jako zásadní rozdíl, ideál je podle mne 24 Mpx, ale s 20 Mpx jsem se naučil žít.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 7. 3. 2020 12:38

D6 je bezesporu vynikající foťák, i když se objevilo dost názorů, proč proti rumoursům nedostal stabilizaci čipu. Dnes bylo zveřejněno vyjádření viceprezidenta společnosti Nikon Europe k tomuto "nedostatku" :
http://thenewcamera.com/reasons-why-nik ... ilization/

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 3. 2020 14:19

Na jednu stranu vím, že stabilizace nejsou to, v čem Nikon vyniká a na druhou stranu mám zkušenost s D850, u které vnímám, jak ji ty elektronické korekce zpomalují (rozdíl v rychlosti mezi zapnutými a vypnutými funkcemi), i když zdaleka nejvíce zpomaluje souběžné ukládání JPG na SD kartu, které u D6 nehrozí.

Psal jsem to vícekrát, netočím video a protože stabilizace nepomůže v situaci, kdy se subjekt hýbe, tak ji prakticky používám jen pro zklidnění subjektu v hledáčku. Na druhou stranu chápu, že jiné firmy mohou dělat stabilizaci lépe, viděl jsem to nedávno u Tamronu, který stabilizuje rychleji a tišeji, než Nikon.

Ono asi bude i hodně těch, kteří obměňují vlajkové lodi přes jeden model, protože tyhle mašiny vydrží opravdu dlouho, takže ti potom porovnávají D6 ne s D5 nebo Sony A7, ale s D4s a pak opět hraje IBIS malou roli.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 14. 3. 2020 09:42

Zajímavé video:

https://youtu.be/4DR9RzVAhnM

Čekal jsem informace o novém AF, těch tam moc není, ale vypadá to na zlepšení foceni na vysoké ISO, ale nebude to asi přes snímač, ale přes zlepšení odšumovacích algoritmů Nikonu, což mne nepřekvapuje, mají dobré matematiky a musí je nějak zaměstnat.

Zlepšení AF přes rychlejší CPU je jasné, mne zajímalo, co přinesl nový modul, to jsem se nedozvěděl, stejně si to budu muset nakonec vyzkoušet sám.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 5. 2020 08:52

První dodávky D6 jdou velkým americkým, britským a německým zákazníkům (u nás zda se zatím nic) a odezvy jsou velmi zajímavé, zdá se, že se jedná o velmi dobrý produkt, spousta zlepšení nebyla je specifikací vidět:

https://nikonrumors.com/2020/05/12/firs ... view.aspx/

Nicméně, může to být labuti píseň, protože finanční výsledky Nikonu i vzhledem ke koronaviru blízko finanční propasti.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 5. 2020 09:58

Docela dobrý postřeh od recenzenta je tohle:
"comes out in the worst market moment in history since 1946. The Tokyo Olympics in which he had to make his debut were postponed to "maybe" 2021 and all the sporting events in which he had to show his skills were suspended due to the pandemic that blocks us at home. Professional photographers will have to justify their investment with their work. For the vast majority of photo amateurs, its purchase cannot be rational ... but fortunately that in the end we decide with the heart"

Tohle trefil perfektně a je to hezká ukázka, jak COVID vedle jasných dopadů přináší i různé "vedlejší efekty", že odklad OH je ranou pro marketing tohoto těla Nikonu mezi profíky z oblasti sportu, agentur obecně atd. je asi bez diskuse...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 12. 5. 2020 21:11

Tak ja myslim, ze se to Nikonu mozna vrati opet diky covid .... preci jen az se dokonci probihajici legislativni procesy a ovecky budou moci byti donucovany k leceni, odberum, vakcinaci nebo treba zmene mista pobytu objevi se mozna hodne akcnich scen i mimo OH a tudiz D6 najde vice uplatneni nez bylo pro nej puvodne planovano.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 5. 2020 17:46

Celkem zajímavé věci se dají vyčíst z tohoto:

http://download.nikonimglib.com/archive ... _TG_AF_(En)01.pdf

Jinými slovy, při cca o 25-30% výkonnějším procesu oproti D5 a možnosti uživatelsky omezit prostor zaostření je jasné, že D6 sice nebude LAMA-friendly, ale v rukou fotografa, který ví, co dělá, to může nástroj s výkonem, který překoná D5 nebo fotoaparáty podobné generace o velký kus.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 30. 5. 2020 06:34

Líbí se mi 17 volitelných možností Group AF oblastí.

Charakter šumu je lepší, viděl jsem ISO 12.800 po úpravě v Topaz Labs jako velmi použitelné.

Lepší se zda být i kvalita videa, výkon AF, výkon za horšího světla, již zmíněné potlačení šumu, kontrola zkreslení a čistota obrazu, reprodukce barev se zda být také lepší.

D6 umí přes Live View fotit bezhlučně.

Rychlejší procesor přinesl lepší rozpoznání scény, ještě o něco přesnější určení expozice a vyvážení bílé.

Líbí se mi komunikace s některými objektivy, na kterých můžete přes tlačítko na objektivu přepnout třeba nastavení AF (to není novinka, novinky jsou ale v možnostech nastavení MENU).

Pokrok vidim ve dvojici CFExpress slotů (na D850 kvůli to u běží petice).

Cosi se zlepšilo na OVF, jakoby se do něho méně přenášely vibrace, minimálně pocitově.

Konečně má D6 i SnapBridge, Wi-Fi® a Bluetooth a k tomu i spolehlivější a rychlejší bezdrátový vysílač WT-6A / B / C (za příplatek), je to o cca 15% rychlejší, než u D5, tento přenos RAWů do MacBooku je s velmi malým zpožděním, vypadá velmi prakticky použitelně, na rozdil od SnapBridge, tam to zůstalo pro RAWy pomalé.

D6 umí focus stacking a dlouhé expozice (maximum 900s). Má focus peaking, ten mi chybí na na D500, hodí se při foceni ze stativu na velmi dlouhá ohniska při super přesném zaostření malého subjektu na velkou vzdálenost, třeba potápky uprostřed jezera, ale zlepšení jsem nezaznamenal.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod JardaB1 17. 6. 2020 18:38

Problemy obiektywów Sigmy z Nikonem D6 :
https://www.optyczne.pl/15081-news-Prob ... em_D6.html
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JardaB1 18. 6. 2020 10:09

Tamron i Tokina także zgłaszają problemy z Nikonem D6 :
https://www.optyczne.pl/15084-news-Tamr ... em_D6.html
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 6. 2020 18:59

Nikon na D6 trochu změnil komunikaci mezi objektivy a tělem, to je riziko objektivů třetích stran, nicméně já bych na to objektivy třetích stran stejně nedával, ono je to jako dát na Ferrari gumy z Kauflandu :-).

A ony ty problémy s kompatibilitou byly i dříve, když jsem zkoušel Sigmu 135/1.8, tak se mi dost často ostření nejprve rozběhlo na druhou stranu a když mělo málo času na korekci, tak ta Sigma nestihla zaostřit.

Nové objektivy jako 180-400 nebo 120-300 funguji s D6 skvěle, stejně třeba 400/2.8.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2020 20:01

Fascinuje mne, jak tenhle opravdu povedený foťák má malou publicitu:

https://nikonrumors.com/2020/07/29/niko ... erry.aspx/

Nu což, zdá se, že všichni (redaktoři) už úplně zblbli (do bezzrcadlovek) :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 29. 7. 2020 23:07

Nu což, zdá se, že všichni (redaktoři) už úplně zblbli (do bezzrcadlovek) :-).
ve všem
Co jsem se zde naucil:
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 7. 2020 06:39

pemar píše:Nikon na D6 trochu změnil komunikaci mezi objektivy a tělem, to je riziko objektivů třetích stran, nicméně já bych na to objektivy třetích stran stejně nedával, ono je to jako dát na Ferrari gumy z Kauflandu :-).

No nevím - právě ve chvíli, kdy jak sám píšeš "všichni zblbli do bezzrcadlovek", mi přijde jako docela veliká chyba udělat něco, co narušuje jednu z hlavních zbývajících výhod DSLR, totiž velkou nabídku již existujících skel :-(
Takové věci ve stylu ignorování (někdy i záměrného) třetích stran bylo možné pochopit v době vrcholu prodejů před 10ti lety, ale dnes je to docela "odvážné"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 7. 2020 06:49

Oni se podle mne snaží prodávat D6 v kombinaci s těmi novými drahými zoomy, 120-300mm a 180-400mm. Technicky to funguje skvěle, ale ta cena z toho dělá pro nás nedostupné zboží, za tyhle peníze člověk koupí nové auto.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 30. 7. 2020 06:57

Aby sa nezdalo, ze sa o nom az tak nehovori, tu je par recenzii (okrem tych klasickych Tony, Jared a spol), ktore sa mi ani nechce pozerat, ale vyzeraju zaujimavo:

https://www.youtube.com/watch?v=D8BtrMKBZy4
https://www.youtube.com/watch?v=FhZQhVqM0Rw
https://www.youtube.com/watch?v=kV7ryn69JJw
https://www.youtube.com/watch?v=ByYTFE109CE
https://www.youtube.com/watch?v=dWkCceuWdA0
https://www.youtube.com/watch?v=7wtgoNljBCA
https://www.youtube.com/watch?v=cB7ws-VodP8
https://www.youtube.com/watch?v=5oBerxl1Mn8 (D4s vs D6)
https://www.youtube.com/watch?v=q0k5A45VjCE
https://www.youtube.com/watch?v=pu62PsYDoCQ
https://www.youtube.com/watch?v=4DR9RzVAhnM

Tu je par textovych:
https://www.digitalcameraworld.com/revi ... -d6-review
https://www.ephotozine.com/article/niko ... view-34779
https://www.techradar.com/reviews/nikon-d6
https://www.photographyblog.com/reviews/nikon_d6_review
https://camerajabber.com/reviews/nikon-d6/
https://photobite.uk/the-measure/nikon- ... hemeasure/
https://petapixel.com/2020/06/25/hands- ... -heard-of/
https://www.camerastuffreview.com/en/review-nikon-d6/
https://www.imaging-resource.com/PRODS/ ... on-d6A.HTM (casom to snad doplnia)
https://backcountrygallery.com/nikon-d6 ... hy-review/

...toto bola iba prva stranka youtubu a googlu.

Vzhladom k velkosti, hmotnosti, rozliseniu a cene ma popularity celkom dost, aj napriek tomu, ze od zaciatku roka bolo ukazanych niekoko kusov ovela lacnejsich, dostupnejsich a pre beznych fotografov zaujimavejsich fotoaparatov - tie je vidiet viac mozno aj preto, lebo ludia na ne castejsie klikaju a viac sa o ne zaujimaju, nevnimam to ako zblbnutie redaktorov...

Hladanie trvalo 30s, kopirovanie textov asi 1min, tak sorry ak su tam aj nejake blbosti (napr. z predstavovania).
Dpreview som vynechal, tam bude recenzia urcite coskoro.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 30. 7. 2020 07:03

Je to fotak pre specificku skupinu fotografov, ktori asi nepotrebuju recenzie po nete...vedia co chcu a preco to chcu.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 30. 7. 2020 09:00

To je pravda, já bych si D6 také nekoupil.

Vadí mi koncept jako takový, neodnímatelný grip, který je super na focení, ale hrůza na tahání foťáku někde po horách nebo po městě, těch půl kila navíc je znát.

Druhý důvod je cenový, u D5 ještě před výprodejem bych se bez většího úsilí dostal na cenu kolem 120 tisíc, u D6 se nedostanu pod 150 tisíc.

Na druhou stranu, kdyby měl Nikon skončit se zrcadlovkami a nedotáhl do té doby bezzcadlovky, byl by Nikon D6 nebo D880 pro mne jedinou volbou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 30. 7. 2020 10:52

tomashr píše:No nevím - právě ve chvíli, kdy jak sám píšeš "všichni zblbli do bezzrcadlovek", mi přijde jako docela veliká chyba udělat něco, co narušuje jednu z hlavních zbývajících výhod DSLR, totiž velkou nabídku již existujících skel :-(
Takové věci ve stylu ignorování (někdy i záměrného) třetích stran bylo možné pochopit v době vrcholu prodejů před 10ti lety, ale dnes je to docela "odvážné"...

Nikon se toho prostě nebojí. Ignoruji i jinde, treba u bezzrcatek. Kupodivu?
"Z" tela(mozna spise FTZ adaptery, coz je ale v dusledku fuk) maji problemy jak s objektivy tretich stran, tak i s Nikon F objektivy.(v nikterak velkem procentu nicmene urcite bych nikomu nedoporucil poridit si k Nikon DSLR i Z telo s tim, ze bude spolehat na kompatibilitu aniz bych ho na mozny problem neupozornil - cas ukaze vice)
Akorat si nejsem jisty, jestli je to zamer nebo neschopnost.
Co jsem se zde naucil:
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 8. 2020 15:14

Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2020 16:53

Tohle je už minimálně druhá série vzorových fotek.

V první séri byly jen 4 fotky. Zajímavá z té první série sample photos je tahle, kvůli tomu, že jsem podobný motiv fotil s výrazně levnější sestavou:

https://1.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/7289989029/8836513513.jpg

Ty první vzorové byly bez Exifu a bez rozlišení.

Ty druhé jsou s RAWem, ale zase se mi nelíbí, jak jsou vyfocené. Na vysoký šum (ISO 65 tisic, ISO 40 tisic) nejsou ty fotky od ohně opravitelné ani přes Topaz, ani NX-D od Nikonu si s nimi neví rady. Velká většina fotek je ve stylu "cvaknu to mobilem", fotka čokla je zaostřená pod oko.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod JardaB1 7. 8. 2020 07:19

JardaB1
Návštěvník