Nikon D6 - revoluce nebo je jen Facelift?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 1. 2020 08:36

Dolgor píše:Zrovna to automatické odesílání fotek je podle mne extrémně dobrá věc a jednou se toho dočkáme. Všude slyšíme internet věcí, ale foťáky jsou dosud naprosto mimo. Bylo by skvělé přijít domů a mít fotky na PC bez práce, případně automaticky náhledy v telefonu a moct si vybrat, kterou chci upravit a poslat. Že to žere energii baterií je sice pravda, ale od čeho jsou inženýři, aby lomili rukama a lámali hůl?


Toto by ale slo pohodlne riesit aj cez telefon. Teoreticky to asi aj ide, akurat to nefunguje akoby malo. Mne napriklad Garminy po kazdom workoute automaticky odoslu aktivitu do telefonu a ja nasledne len dostanem notifikaciu, ze si ju mozem pozriet. Davidof s tym sice ma nejake problemy, ale mne to funguje nepriestrelne a viem si celkom dobre predstavit, ze by To fotak robil rovnako.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 1. 2020 12:05

Nikon SnapBridge umí synchronizovat telefon s foťákem, ale nejedná se o plné rawy, pouze malé jpegy. Já mluvím o bezpracné synchronizaci rawů například přes wi-fi, když přijdu domů, tak abych nemusel řešit karty a čtečky. Hlavní problém dnešních foťáků jsou beznadějně zastaralé wi-fi moduly, mnoho generací za smartphony, a primitivní nestabilní protokoly (ačkoli např. Nikon SnapBrigde udělal několik mílových kroků). SIM by bylo ještě elegantnější řešení a podle mne například sporťáci na něco takového čekají, protože jim jde o minuty a vyhrává ten, který fotky a video dostane do redakce první. Když můžou mít SIM auta, proč ne foťáky. Jen nechci platit odpovídající tarif ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 1. 2020 13:37

SnapBridge automaticky synchronizuje 2MB JPG pro web, které se automaticky přenesou do smartphonu a do Nikon Image Space. Velké snímky JPEG a videosekvence lze přenášet také, přes WiFi, ale jen manuálně, uživatel k tomu musí dát pokyn. RAWy lze nyní přenášet také, ale také (podobně jako velké JPG nebo videosekvence) jen přes WiFi. RAWy se mi v rámci všech zařízení synchronizují jen tak, že je nějak (přes SD kartu, přes kabel nebo přes WiFi) přenesu do iPadu nebo do iPhonu. Pak se mi přenášejí přes Apple ekosystém. Nikonu chybí přímé napojení z fotoaparátu na přímo na zvolený cloud (i ta omezená automatická synchronizace je jen přes připojený telefon nebo tablet) a možnost volit jiný cloud, než Nikon Image Space (třeba flickr nebo 500px). Nikon ale umožňuje snadné přidávání hashtagů a dalších informací, připojení až pěti fotoaparátů a přepínání mezi nimi, přidávání GPS polohy a času z telefonu a pár dalších věcí a hlavně, aktuálně lze přes WiFi připojit i aplikace třetích stran, které pak umí i další věci.

Aktuálně vidím také největší brzdu v oblasti rychlosti přenosu dat, Nikon používá Bluetooth® Low Energy a kvůli spotřebě jsou i přenosy přes wifi hodně pomalé, proto měl Nikon D5 ten přídavný wifi bazmek, přenášející data rychlostí na úrovni LTE. A právě to by mohl umět i integrovaný eSIM modul, kdyby ve foťáku byl, rychlost 250 Mbit/s - 1 GBit/s by mohla stačit na prakticky neomezenou konektivitu. Takže pokud by s tím přišel Nikon D6, viděl velkou šanci, že se do dostane i do dalších řad. Jinak budeme asi muset čekat na nástupce D850. Mimochodem, u modulu v autě mám občas rychlost připojení i 250 Mbit/s (to když auto stojí a za ideálních podmínek, ale při rychlé jízdě nebo v nepříznivém terénu to bývá pomalejší, třeba i o dvě třetiny).
pemar
Expert



Odeslat příspěvekod pemar 12. 2. 2020 05:56

https://nikonrumors.com/2020/02/11/niko ... nced.aspx/

Není to hybrid, ale to jsem čekal. Má to nejen Expeed 6, ale i nový Multi-CAM 37K 105-Pt. All Cross-Type AF, který (aspoň na papíře) vypadá hodně zajímavě.

Má to GPS, podporu WII i Ethernetu, má to SnapBridge. Má to všechno, co mi chybělo u D5, kromě odmontovatelného gripu.

Mohl by to být nejlepší Nikon na Sport a Wildlife, určitě bych dal D6 přednost na Sport před Sony A9 II. Příslib pro nástupce D850.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 12. 2. 2020 08:51

To oznámení mají takové utajené. Na Dpreview dnes mají 8 článků k novinkám Olympusu a pouze 2 k Nikonu.

Myslím, že D6 by si zasloužila větší publicitu. Ještě mrknu na Jareda.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník


Odeslat příspěvekod pemar 12. 2. 2020 18:33

Neřeším, že Nikon D6 není foťák pro bezzcadlovkáře, není ani malý, ani lehký, ani nemá 20 fps přes Live View ani nemá IBIS. Má ale podporu CFExpress karet, má konečně vyřešenou konektivitu a má nový AF a Expeed 6.

Kdybych měl D6 přes časem místo D5 vedle D850, tak bych měl asi dnes D6 a ne D850. Na cestách do Asie a na chození po městě by mi sice vadil neodnímatelný grip a s tím spojená velikost a hmotnost, ale asi by to byla poslední výhrada před tím, než bych začal fotit, nebyl by to ale tak univerzální stroj, na krajinu, portrét nebo architekturu mám radši D850.

Co se mi ale nelíbí, je cenovka, je tak tisíc až dva tisíce euro nad férovou cenou, nová D5 mi byla nabízena za cca 120 tisíc korun.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 2. 2020 19:04

Nikon D6 je pracant, to není foťák pro internetové diskutéry.

Jako foťák na dovolenou to má oproti 850 hodně nevýhod, snad jen ta odolnost proti mořské vodě bude trochu lepší.

Cenově je to pár tisíc nad dlouhodobou cenou D5 a za to ty zlepšení snad stojí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 2. 2020 19:26

Jako foťák má pro mne na dovolenou dvě nevýhody, první je ten neodnímatelný grip. Ona je to zároveň i výhoda, protože se nestane, že ten grip nechám doma. S tím gripem prakticky neřeším výdrž baterie a jestli mám zapnutou wifi nebo ne. Prostě fotím, dokud mne to baví.

Druhá nevýhoda je rozlišení. Prakticky by mi to vadilo jen jednou, na Srí Lance na Gal Oya.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 12. 2. 2020 19:56

Ako bolo spomenute, je to pracant do pohody/nepohody, nekompromisny fotak pre profikov, ktori potrebuju 100% istotu funkcnosti za vsetkych okolnosti. Mne uz by vadili rozmery a hmotnost. Ak by som mal na vyber D6/D850, tak beriem D850.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 2. 2020 20:24

Nejlépe s 26 MPx, to by mohlo mít pozitivní vliv na rychlost a pro velkou většinu případů by to rozlišení mělo stačit.

Aspoň jako varianta, stejně jako je Z6 a Z7
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 2. 2020 20:31

Já jsem volil mezi D5 a D850 (s gripem a dalšími serepetičkami stála stejně jako D5) a zvolil D850 a podruhé bych volil stejně. Ale v jednu chvíli jsem málem koupil oboje. Přirovnal bych to k lyžím, slalomky Atomic SL byly nekompromisní slalomky, ideální na jeden účel, na krátké oblouky. Zábava skvělá, ale jen když byla sjezdovka upravená, na modrém sněhu utrpení. Místo nich jsem si koupil Salomon Crossmax, ještě pořád zábavné při slalomu, ale v pohodě zvladající i hlubší nebo mokrý sníh. Univerzální, ale na vysokém levelu. A to je přesně rozdíl mezi D5 a D850 - D5 je nekompromisní, rychlá mašina, ale ne portréty nebo krajinu jí chybí do ideálu megapixely a dynamický rozsah. D850 je s gripem dostatečná na Sport a zvířata a krajinu nebo portréty zvládá parádně.

Na D5 mi hodně vadila konektivita. Tahat s sebou ten WT-7 bazmek je opruz a fungovalo to pořádně jen s MacBookem, ne s iPadem nebo iPhonem, SnapBridge D5 nepodporovala a GPS na taging byl zapotřebí další bazmek. To D6 všechno řeší.

Na D850 mi vadí jen 7fps bez gripu. Pokud bude mít nástupce 9-11 fps a AF modul z D6 a Expeed 6, bude to zajímavá volba a Z8 se bude muset hodně snažit. D6 se koupit nechystám, ale to jsem si o D500 myslel také. D6 je pro mne ale přeci jen evoluce, ne revoluce.

Těch 20, 24 a 26 Mpx nevnimám jako zásadní rozdíl, ideál je podle mne 24 Mpx, ale s 20 Mpx jsem se naučil žít.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 7. 3. 2020 11:38

D6 je bezesporu vynikající foťák, i když se objevilo dost názorů, proč proti rumoursům nedostal stabilizaci čipu. Dnes bylo zveřejněno vyjádření viceprezidenta společnosti Nikon Europe k tomuto "nedostatku" :
http://thenewcamera.com/reasons-why-nik ... ilization/

P.
pavelmeli
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků