Nikon D6 - revoluce nebo je jen Facelift?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 30. 8. 2019 07:49

Na 4. září je ohlášeno představení Nikon D6. Jsem zvědavý, s čím Nikon přijde a kam se technologicky posune. Trochu se obávám, že to bude jen mírný pokrok v mezích zákona, že nejsou peníze na větší vývoj. Žádný hybrid, jen trochu vyladěná elektronika, možná SnapBridge. Ale rád se budu mýlit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod cport 30. 8. 2019 08:18

A co by sis tak jako predstavoval za zasadni inovace?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2019 08:33

Podla mna sa da cakat upgrade HW, nove CPU, novy snimac, novy AF, vacsi buffer ... proste to co doteraz s lepsimi cislami. Predpokladam vyrazne lepsie videoschopnosti, nakolko ten snimac sa zrejme bude zdielat s CSC alternativou. Mozno IBIS, ale to si nemyslim, uz to nedava velky zmysel. To podstatne maju stabilizovane, synchronizacia asi nie je podporovana sklami a kvoli tym par novych co mozno vydaju sa im to asi neoplati. Aj ked mozno ako lakadlo ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 8. 2019 08:40

fidko: ano, presne tak. Coz spousta lidi bude brat jako facelift.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 30. 8. 2019 08:45

Nemyslím Pemare, že niekto niekedy splní Tvoje očakávania a požiadavky. ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2019 08:45

Co ja viem. Teoreticky by este mohli pribudnut nejake featury ako "Preburst" a stuff, ale vela od toho necakam. Ak by som bol Nikonak, asi by som cakal len nizsiu cenu D5. Fakt neviem, aky problem by som s tym fotakom mal mat :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 8. 2019 08:49

Vlastne ja bych mel tip na vylepseni, ale nesplnitelny - snizeni rozliseni snimacu. To uchovavani a zpracovani dat me sejri ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2019 08:51

Pri D5/D6 by mi 20Mpix nevadilo, na priestor to nejako anrocne podla mna nie je. Ale u mFT som mal podobne zelanie a nechal by som tam 16Mpix, max 18 ked sa rozhodnu implementovat 6K video.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 30. 8. 2019 09:00

Bohužel s těmi megapixely je momentálně opačný trend - zvyšování a Nortrup už pro to připravuje teren - viz jedno z jeho podledních vide.

Nové Sony počet pixelů nenavýšily a hned jsou za to tepány jaky by 26MP byl nejaký zásadní rozdíl než 24MP. Ne že by na nich nebylo co kritizovat, ale počet MP to zrovna není.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2019 09:07

Zase ja to tak tragicky nevidim. FF ma laka, ale mal by som problemy s rozmermi. Aktualne mam mFT a jediny sposob ako dohnat tie eq ohniska a zachovat rozumnu velkost a vahu su prave Mpix. S nejakou A7R III a 100-400 si uz dokazem predstavit fungovat.

Pokial ma clovek moznost vybrat si, je to fajn :) Ale u sportoveho fotaku by som prilis na rozlisenie netlacil.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 30. 8. 2019 10:36

Asi tam bude IBIS a asi tam nebude hybridní EVF a OVF, i když ho má Nikon patentovaný. Zajímavé bude vidět, co udělají nové Expeed s výkonem AF a zda tam bude starý nebo úplně nový AF modul. Možná tam bude SnapBridge. Spíše čekám ale něco rychlejšího.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 8. 2019 15:47

Poslouchám na YouTube Video, který “předvídá” specifikace D6 a několikrát přitom opakuje, že věří tomu, že tam bude hybridní hledáček, že to technicky není nic složitého ani drahého a že by to mělo jen výhody. Já tomu tak úplně nevěřím, dneska jsem se viděl s Filipem Bartákem z Nikonu, ale ani jsem se na to neptal, protože je mi jasné, že do oficiálního představení nesmí ani naznačovat. Video s tím exotem Kenem Wheelerem najdete tady: https://youtu.be/L9Rf5Gw0mPk

Aktuálně nejsem ve stavu, že bych běžel koupit D6, ale pokud bude mít vyřešenou konektivitu a bude to hybrid, nasadí mi to brouka do hlavy, jestli nedám D500 Micině “do správy” a nebudu upgradovat sportovní kameru, protože D850 mohu používat i jako APS-C, když má megapixely na rozdávání a také má oddělitelný grip, který mi u D5 chyběl (profesionálům nechybí) a který umožňuje mít totéž tělo v lehčí variantě i na cesty. Zajímavé může být i koupit výprodejovou nebo zánovní D5, mohly by být za zajímavé ceny, ale to mne zatím také neláká.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 12. 2019 07:14

Na Nikon Rumors vydali očekávané specifikace Nikonu D6:

https://nikonrumors.com/2019/12/30/niko ... rted.aspx/

Pokud to tak opravdu bude, tak nevidím Nikon D6 jako nějakou novou vlajkovou loď, ale vidím jen facelift na úrovni D5s, prostě tam přidají novější Expeed a přidají IBIS a poladí rychlost na 14 fps.

AF srovnatelný s A9 II už má D5, jen nemá ty hračičky se zaostřováním na oko, na druhé straně už současný D5 od začátku uměl ostřit při zoomování a nedělá mu problém fotit létající ptáky velmi blízko ani velmi daleko nebo cokoli co se hýbe, nechytá se na blbosti, není zbytečně "inteligentní", funguje konzistentně, takže kdo fotil s D5, bezzcadlovkové fičury vesměs nepotřebuje, totéž vidím u vylepšeného videa, nedovedu si představit, že by s D6 někdo fotil převážně přes LiveView, na to ten foťák ani nemá dělanou ergonomii.

Nečekám, že v D6 bude nový patentovaný AF. Nevypadá to ani, že v D6 bude hybridní hledáček.

Celkem chápu, že při padajícím trhu se výrobcům nechce dávat do produktu nějakou dražší technologii. Prakticky to ale znamená, že rozdíl mezi výkonem zrcadlovky a bezzcadlovky se bude smazávat, ale bohužel jen proto, že DSLR se nebudou posouvat dopředu a CSC se budou posouvat dopředu pomalu a celkem spokojení majitelé zrcadlovek zůstanou u toho, co mají.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 1. 2020 10:50

Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 1. 2020 19:14

Na podle papírových předpokladů to může to být nejlepší DSLR, jaký byla kdy vyrobena pro sportovní fotografy nebo wildlife či reportáž, zaujal mne buffer na 1000 fotek a to, že na wifi bude asi zapotřebí nějaký externí bazmek (což je pro mne tak trochu středověk).

5K video neřeším, ani to, že během videa asi nepůjde AF. Množství AF bodů mne také nechává chladným, podstatné bude, jak budou fungovat v praxi.
pemar
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků