Nikon D6 - revoluce nebo je jen Facelift?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldbas 3. 1. 2020 20:39

pemar píše:Na podle papírových předpokladů to může to být nejlepší DSLR, jaký byla kdy vyrobena pro sportovní fotografy nebo wildlife či reportáž, zaujal mne buffer na 1000 fotek a to, že na wifi bude asi zapotřebí nějaký externí bazmek (což je pro mne tak trochu

Dost jsem se divil, že Ondra Prosický, jeden z našich(i světových) nejlepších wildlife fotografů přešel po dlouhé době od Canonu na Sony. Konkrétně z 1DXII + ty nej Canon objektivy vč. Canon EF 400 f/2.8 L IS USM II. Na Sony A9 + A73 + Sony skla. A parametry nové 1DXIII ho prý přesvědčily. A on byl velký fanda Canonu. Časy se mění, non.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2020 07:41

Nevím, jestli Sony nedostal od Ježíška pod stromeček, ale fotky z Botswany (20.12.2019) má focené Canonem 1DX II a v jeho galerii jsem také žádnou fotku focenou Sony zatím neviděl.

Ono hodně záleží na technice foceni, pokud člověk v Africe fotí ze střechy auta ze stativu s 400mm nebo 600mm objektivem, pak se podle mé zkušenosti lépe fotí s foťákem typu Nikon D5 nebo Canon 1DX. Pokud se fotí z ruky, tak je foceni s foťákem s gripem a třeba 400/2.8 fyzicky docela náročné, Canon sice má super lehkou verzi 400/2.8, ale i tak se to po čase pronese. Nikon v tomhle má zase výhodu v případě objektivů 300/4 PF a 500/5.6 PF, cenou za nízkou hmotnost je o jedno clonové číslo horší světelnost, ale foceni z ruky je pak na úrovni lehkých bezzcadlovek, možná i lepší, protože je sestava lépe vyvážená.

Já jsem třeba loni na Srí Lance fotil skoro všechno z ruky, asi poprvé jsem opravdu využil při foceni na jezeře Gal Oya vyšší rozlišení D850 a možnost udělat výřez, z téhle výhody těžil i kolega se Sony A7r. Proto jsem chápal volání některých majitelů D5 a 1DX po 24 Mpx a více. V Africe nebo na Srí Lance bych občas využil i 4K nebo 5 K video, třeba na plavající slony nebo běžící zvířata (i když já bych tam většinou měl jen zadky těch zvířat, jak se znám, protože než bych děj zaregistroval a foťák nastavil na video ...).

Jinak zpátky ke specifikacím, ono to vypadá, že Nikon D6 bude o jen něco rychlejší, ale bude stejné rozlišení, ... = nuda

Kde jsou skutečné inovace? Kde je výzva pro chytré telefony?
- Kde je GPS ve fotoaparátech? Proč to musím mít připojené k telefonu nebo tabletu přes SnapBridge?
- Kde je SIM karta (GSM) ve fotoaparátu k okamžitému odesílání fotografií?
- Kde je software pro úpravu fotografií ve fotoaparátu (Polarr, Lightroom), tak jak to má jakýkoli smartphone?
- Kde je funkce automatického tagování?
- Kde je cloudová paměť ? Proč to bude umět jen fotit na karty a z nich to to budu muset přenášet do počítače a do cloudu?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 1. 2020 08:54

pemar píše:Nevím, jestli Sony nedostal od Ježíška pod stromeček, ale fotky z Botswany (20.12.2019) má focené Canonem 1DX II a v jeho galerii jsem také žádnou fotku focenou Sony zatím neviděl.

Na svých stránkách nic nemá, info mám z instagramu a facebooku. Myslím, že hmotnost, rozměry a čipy Sony byl jeho důvod opustit Canon. A udělal dobře. Celkově půjde z váhou na polovinu a výkonem o pár let kupředu.
Sorry za OT
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 1. 2020 09:33

Jestli půjde s váhou na polovinu, pak určitě nebude mít ekvivalentní objektivy. High-end makro a teleobjektivy, které používá, jsou stejně objemné a těžké pro DSLR i bezzrcátka. Kdyby přešel na Olympus, pak bych té polovině věřil.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2020 09:34

Hmotnost ušetří u Sony jen u těla, jeho nejpoužívanější objektiv 400/2.8 u Sony a Canonu váží prakticky stejně (Canon je dokonce o malinko lehčí). Pokud bude více fotit z ruky, tak to trochu pomůže, ale pokud člověk s sebou veze ještě 500/4 nebo 600/4, pořádný stativ a další serepetičky, moc toho na hmotnosti neušetří, i kdyby to byl kilogram (jako že není), ušetří v součtu jen to, matematika je neúprosná, za kompletní výměnu skel a těla to nestojí a u foceni ze stativu bych to vůbec neřešil. Sony A9 II je na tom aktuálně výkonově o kousek lépe (třeba u AF-Eye, pokud tu blbost někdo chce používat) nebo zhruba nastejno se současnými vlajkovými loděmi Nikonu a Canonu (hodně se to v poslední době vyrovnalo, na něco je Sony lepší, na něco horší), nové vlajkové modely Canonu a Nikonu přitom mají šanci Sony na nějakou dobu opět o kousek překonat, nechme se překvapit, minimálně by se o to měli obě značky ve vlastním zájmu aspoň pokusit, byť tomu situace na trhu není příliš nakloněna. Nikon a Canon jsou ale na úplně jiném levelu v oblasti robustnosti, což zrovna v podmínkách té Botswany může být docela podstatné. Další věc je servis Sony v zahraničí, třeba zrovna v té Botswaně.

Ať si každý koupi, co chce, na foceni svateb někde v ČR bych si Sony dovedl představit, ale do té Afriky bych volil něco jiného.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 1. 2020 11:59

oldbas píše:
pemar píše:Nevím, jestli Sony nedostal od Ježíška pod stromeček, ale fotky z Botswany (20.12.2019) má focené Canonem 1DX II a v jeho galerii jsem také žádnou fotku focenou Sony zatím neviděl.

Na svých stránkách nic nemá, info mám z instagramu a facebooku. Myslím, že hmotnost, rozměry a čipy Sony byl jeho důvod opustit Canon. A udělal dobře. Celkově půjde z váhou na polovinu a výkonem o pár let kupředu.
Sorry za OT


O hmotnosti neviem. Pokial viem, Ondro bol trochu ***** na Canon, ze sa moc nehybe a tiez sa mu velmi chcel tichu uzavierku ktoru u Canonu nedostal. Dalej to bolo AF. Mal menej odpadu a tiez spominal situacie ktore SONY zvladalo lepsie ako Canon. Toto boli myslim primarne dovody. On inak SONY nedostal pod stromcek, vlaci to spolu s Canonom uz pol roka.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 1. 2020 13:08

Tak ty pravé důvody ví jen Ondra, je to jeho věc. Soňáka měl na testování a už u něj zůstal. Jinak 400/2.8 od Sony je o 1kg lehčí oproti Canonu, stejně tak 1DXII+5DIV je oproti A9+A7RIII úplně jinde. Takže pokud jde o váhu, rozdíl přes 2 kg dost znát.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 1. 2020 13:17

No Canon 400 f2.8 III (nie II) je pokial viem o malo lahsi nez Sonacka 400 f2.8.

1DX a 5D su urcite tazsie, ale pri celkovych tych zostavach je toto len sotva dovod na zmenu. Ja si pamatam len tu zavierku a AF. Ondrej k tomu nieco pisal na FB, priebezne.

Je ale pravda, ze Canon by sa mal prebudit. Som si isty, ze maju k dizpozicii daleko lepsiu techniku nez tu ktoru predviedli v Rku a neublizilo by im ak by sa aspon 1-2 generacie snazili kracat s dobou. Fotaky robit vedia co je dovod preco sa aj niektori majitelia SONY prechadzaju k papierovo slabemu Rku, ale stacit to nemusi.

Ale je to tak nejak OT.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2020 13:42

Jen pro pořádek, Canon EF 400mm f/2.8 L IS III váží 2840 gramů, Sony FE 400mm F2.8 GM OSS má 2895 g, ten rozdíl cca 1 kg byl oproti staré verzi Canonu (která byla pro změnu zase o dost levnější). Ale jak jsem psal, ani rozdíl 2 kg není problém, pokud je foťák na stativu, což je typické použití těchto foťáků na wildlife.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 1. 2020 21:15

Pemar: máš pravdu, ale Ondra má verzi II a do výměny za novou lehčí III se mu nechtělo. Odolnost těch nejvyšších řad Nikonu a Canonu je určitě lepší oproti Sony. Ale třeba jsou ty Soňácí odolný dostatečně, i když míň. Jsem zvědavej, jak si povedou na letošním Dakaru. Marian Chytka(přešel z Canonu na Nikon) si vzal k sobě do teamu Kubu Fišera (Kubajsz), fotí na Sony. A poušť v Saúdské Arábii bude dostatečný test odolnosti.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 1. 2020 22:15

Pokud by člověk fotil z ruky, tak se podle mne ta výměna těch 400/2.8 vyplatí, jinak asi ne.

Poušť otestuje odolnost proti prachu a občas blátu, zatímco třeba Indonésie otestuje odolnost proti horku a vysoké vlhkosti. Asi úplně nejhorší je kontakt s mořskou vodou, tomu je nejlepší se úplně vyhnout a foťák před stykem s ní chránit, takhle moje dcera poslala do křemíkového nebe i celkem drahého Samsunga, který podle výrobce mít měl voděodolnost IP68, (tj. že je zařízení prachotěsné a že je schopné trvalého ponoření do vody) a když to nevydržel, tak se ukázalo, že se na to žádná záruka nevztahuje.

Na tom Dakaru dostanou podle mne hodně zabrat antireflexní vrstvy u objektivů, když jsem kdysi ze zvědavosti zkoušel fotit plochou dráhu na Markétě, tak jsem byl překvapený, jak daleko ta škvára létala (neměl jsem povolení ke vstupu do vnitřního okruhu), takže když vidím fotky Dakaru třeba od Martina Kozáka, tak si dovedu představit, jak musel být s tím širokým sklem blízko a jakou dávku dostal on i jeho technika.

Já jsem ohledně robustnosti spíše pesimista a nespoléhám ani tu prachotěsnost, a takže mívám v prašných nebo vlhkých podmínkách svého Nikona i objektiv v neoprénovém návleku, nicméně kolega mívá v Africe jen návlek na teleobjektiv a D5 utírá hadrem a v případě velkého znečištění D5 jen vyčistí sadou na čištění (ono se to nezdá, ale i na té korbě auta toho prachu člověk schytá celkem dost).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 4. 1. 2020 23:28

Pemare, promiň, ale z tebe ta nevraživost proti bezzrcátkům (a hlavně Sony) přímo stříká :lol: .

Následující text jako by nepsal starej chlap, ale uhrovitej puboš, co musí každých pět minut hodit na fejs/instáč fotku toho, co právě dělá ^^
pemar píše: - Kde je GPS ve fotoaparátech? Proč to musím mít připojené k telefonu nebo tabletu přes SnapBridge?

Jsi snad první, kdo si chce nechat dobrovolně vyšlahat baterku už po pár hodinách.
pemar píše: - Kde je SIM karta (GSM) ve fotoaparátu k okamžitému odesílání fotografií?

Kam bys to chtěl vlastně posílat? A přes co (jakým protokolem), aby to mělo nějaký smysl?
pemar píše: - Kde je software pro úpravu fotografií ve fotoaparátu (Polarr, Lightroom), tak jak to má jakýkoli smartphone?

Kde jsou pořádné displeje na foťácích k takovým úpravám?
pemar píše: - Kde je funkce automatického tagování?

Podle čeho? Jako že AI pozná co fotíš nebo jak jsi to myslel?
pemar píše: - Kde je cloudová paměť ? Proč to bude umět jen fotit na karty a z nich to to budu muset přenášet do počítače a do cloudu?

Že by to bylo kvůli rychlosti a množství dat? :oops:
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 1. 2020 23:46

Pemar: Focení je jedna věc a přeprava techniky druhá. Pokud mám mít na zádech řekněme 15kg, místo 10kg a techniku přenášet několik kilometrů, je to znát. Další důvod je letadlo. Tam se počítá každá gram i centimetr.
Ale, pokud jde o odolnost, fototechnika vydrží (alespoň Canon) víc, než uvádí výrobce. I Ondra v jednom článku píše jak fotil v deštném pralese Canonem EOS 400 (žádná deklarovaná odolnost) a EF 400 f/5,6 L USM a nic se nestalo. Ale nechci to zlehčovat, jde většinou o dost peněz a vyplatí se osud nepokoušet. Ale mořská slaná doda je svi*ě. Tam bych byl hodně opatrný. Někde jsem četl návod, jak postupovat, když foťák spadne do moře. Okamžitě vylovit, vypnout, vyndat kartu a baterii a co nejdříd ponořit do nádoby s destilovanou(nebo alespoň obyčejnou) vodou a rádně vysušit. Záleží na tom, jak byl dlouho pod vodou, ale je to jediná šance, jak techniku zachránit. Prý kvůli tomu, aby se slaná voda naředila. Jinak jak známe z automobilů po zimě, sůl vše sežere.
Marian Chytka v nějakém rozhovoru i videu popisuje, jak fotky vznikají. Někdy je to skoro kontaktní sport, 16mm a 1m od motorky. Dokonce ho jeden závodník i přejel.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 1. 2020 23:54

Zrovna to automatické odesílání fotek je podle mne extrémně dobrá věc a jednou se toho dočkáme. Všude slyšíme internet věcí, ale foťáky jsou dosud naprosto mimo. Bylo by skvělé přijít domů a mít fotky na PC bez práce, případně automaticky náhledy v telefonu a moct si vybrat, kterou chci upravit a poslat. Že to žere energii baterií je sice pravda, ale od čeho jsou inženýři, aby lomili rukama a lámali hůl?
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 1. 2020 07:34

chodec80 píše:Pemare, promiň, ale z tebe ta nevraživost proti bezzrcátkům (a hlavně Sony) přímo stříká :lol: .

Následující text jako by nepsal starej chlap, ale uhrovitej puboš, co musí každých pět minut hodit na fejs/instáč fotku toho, co právě dělá ^^
pemar píše: - Kde je GPS ve fotoaparátech? Proč to musím mít připojené k telefonu nebo tabletu přes SnapBridge?

Jsi snad první, kdo si chce nechat dobrovolně vyšlahat baterku už po pár hodinách.
pemar píše: - Kde je SIM karta (GSM) ve fotoaparátu k okamžitému odesílání fotografií?

Kam bys to chtěl vlastně posílat? A přes co (jakým protokolem), aby to mělo nějaký smysl?
pemar píše: - Kde je software pro úpravu fotografií ve fotoaparátu (Polarr, Lightroom), tak jak to má jakýkoli smartphone?

Kde jsou pořádné displeje na foťácích k takovým úpravám?
pemar píše: - Kde je funkce automatického tagování?

Podle čeho? Jako že AI pozná co fotíš nebo jak jsi to myslel?
pemar píše: - Kde je cloudová paměť ? Proč to bude umět jen fotit na karty a z nich to to budu muset přenášet do počítače a do cloudu?

Že by to bylo kvůli rychlosti a množství dat? :oops:

Že současné bezzrcátka jsou stále ve stadiu vývoje a o žádném se zatím nedá říci, že mu nic nechybí a že je bez kompromisů, o tom jsem opravdu přesvědčen (včetně Sony a Leicy) a u Sony mám mnohonásobnou zkušenost, že sice mají dobré technologie, ale jeden z nejhorších přístupů k zákazníkům. Řada zákazníků oboje toleruje, mysli si, že zrcadlovky nemají budoucnost, o čemž je petapixel a FroKnowsPhoto a další intenzivně přesvědčují a možná mají i pravdu.

Výše uvedené věci nejsou žádná raketová věda, naopak jsou to věci, které funguji na každém trochu lepším smartphonu. Jediná technická komplikace je to editováni, překážkou je ten malý displej, u bezzcadlovky bych si dovedl představit relativně jednoduché řešení zobrazení přes hledáček a k tomu nějaké inteligentní UI, u zrcadlovky by to musel být asi hybrid (což je otázka času a nákladů, Canon i Nikon je mají patentované), jako jednodušší metodu si dovedu představit i zvětšení zadního displeje, místo na to na zadní straně fotoaparátu je (na úpravy typu ořez nebo jednoduché retušování displej smartphonu vesměs stačí). Druhé řešení je to, co už Nikon má, to jest paralelní přenášení fotek do smartphonu nebo tabletu přes SnapBridge a Wifi nebo Bluetooth a následně zpracování třeba na desetipalcovém displeji iPadu, který výše uvedené také vesměs umí. U toho je ale vidět rozdíl mezi Googlem a Applem a Nikonem, software od Nikonu má k mé nelibosti mnohem více koncepčních i funkčních chyb, ve srovnání s nimi Nikon software dělat neumí. Automatické tagování také není žádná raketová věda, viz například aplikace Every Pixel. Zabudovat eSIM opět není nic složitého, o tom, že rychlejší přenosy dat jsou možné, o tom snad ani nemá smysl diskutovat. Cloudové řešení s automatickým přenosem už Nikon také dávno má, viz Nikon Image Space, nicméně je na tom také hodně věcí ke zlepšení.

Tohle je moje zklamání ze specifikací, výrobci zrcadlovek i bezrcadlovek mají klapky na očích a nedívají se na vývoj fotoaparátu pohledem toho, co by uživateli pomohlo. U Nikonu D5 výrobce předpokládal, že si každý profík koupí drahý půlkilový bazmek, přes který bude data přenášet do notebooku. Docela by mne zajimalo, kolik procent zákazníků si tenhle krám koupilo, já ve svém okolí nevím o nikom. O tabletu nebo smartphonu Nikon u D5 vůbec neuvažoval, toto řešení vyvinul jen pro nižší modely.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků