[Nikon] D5100 vs vyšší řady 5xxx

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod suk 26. 10. 2017 17:53

Ahoj,

mám aktuálně D5100 a přemýšlím nad tím, že bych vzal nějakou vyšší verzi 5xxx (5200, 5300, 5500, 5600) nebo 7xxx. Zkusím vysvětlit svou motivaci:
1. Žena chce taky foťák, tak že bych jí prostě přenechal D5100 a a sám si koupil něco z toho vyššího (druhou možností je ponechat si D5100 a ji pořídit D3100)
2. Nejvíc mě (jak lze vytušit z mého předchozího tématu zde) baví a zajímá muzika - koncerty a focení v noci, blesk je ošklivej. A v tomhle ohledu není 5100 úplně ideální - je nutné používat velké zesílení a dlouhé časy, navíc to ve tmě nijak zvlášť skvěle neostří. A právě o těch vyšších řadách (a jejich Expeed 4), že je na tom v těchto ohledech mnohem lépe.

A právě proto bych se rád zeptal na praktické (nikoliv papírové) zkušenosti - vyplatí se mi (z hlediska AF a šumu) pořizovat si 5300, nebo mám shrábnout D7200, či si ani jedním úplně příliš nepomůžu?

Pokud jde o skla, jedu na spíš levnějších - krom 18-55 seťáku mám 35mm f/1.8 a 50mm f/1.4.

Ďük za odpovědi :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 26. 10. 2017 19:33

D7200 určitě ostří podstatně lépe, než D5100, obecně k ostření za horšího světla není vyhazováním peněz koupě vyšší řady. Ale samzořejmě vždycky výkon je dán součtem tělo + sklo. 18-55 je na focení na koncertech a v noci celkem nevhodný objektiv kvůli spatné světelnosti, ale 35/1.8 a 50/1.4 jsou rozhodně mnohem lepší, ale to sis už určitě všiml.
Třeba 50/1.4G bude ostřit lépe, než 50/1.4D, nepsal jsi, co máš. Myslím, že na clony okolo f/2 a méně už určitě D7200 neudělá špatný výsledek, nicméně rozhodně dobrou a zkušenou konverzí RAWu oproti JPEGu z foťáku získáš další celkem značnou výhodu.
Já RAW na vysoké ISO nejprve velmi lehce odšumím, a to tak, že v rozostřených partiích víc, v hloubce ostrosti méně nebo vůbec, no a potom fotky zmenším třeba z těch 24 MPx na 8 MPx a selektivně doostřím to, co je v hloubce ostrosti a není příliš tmavé. A výsledek je opticky minimálně jako zisk 1-2 clony oproti JPEGu z foťáku.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 26. 10. 2017 21:03

Ta padesatka je Sigma EX DG HSM, takze taky nevim :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
suk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 27. 10. 2017 08:29

Divej, pokud fotíš do RAWu, tak možná oceníš víc širší dynamický rozsah u nejnovějších snímačů, takže půjde lépe vytahovat stíny, můžeš exponovat na jasy a zbytek bez obav vytáhnout z RAWu. Co se týče šumu, nějakou revoluci nečekej, měl jsem pár dnů půjčenou D7200, když jsem měl dilema, zda mi bude stačit, nebo mám šetřit na D750. JPEG přímo z foťáku taky teď Nikon umí lépe než dřív, tam to bude taky posun. Největší rozdíl je v tom ostření za blbých podmínek, spolehlivost a rychlost 3D trackingu, tam to bude v případě přechodu na D7200 velký zlepšení. Taky u řady D7*00 narozdíl od nižších řad lze jemně poladit front/back focus konkrétních objektivů. aby ostřily přesně. Není to často zanedbatelný rozdíl, ale je to obvykle drbačka. Dále větší / jasnější hledáček, možnost použití starších skel, co nemají AF-S, zbytek je ergonomie a širší možnosti nastavení, možná jsem na něco důležitýho zapomněl, jistě mě někdo doplní. Každopádně, pokud 5ková řada, tak D5300 vynech a jdi nejméně do D5500.

-- 27. 10. 2017 09:39 --

probíhá zimní cashback, D5600 vyjde po oděčtu na 16800 tělo. D7200 pak vyjde na 25k (cashback 2000).
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 27. 10. 2017 09:40

Ta největší revoluce nových fotoaparátů z hlediska šumu je v tom, že ten šum je na úrovni 24 MPx a když Ti stačí třeba 8 MPx, což na všechny monitory i na tisk A4 stačí, tak rozumným odšumem na úrovni 24 MPx nezničíš detaily na úrovni 8 MPx. Když odšumíš na stejném rozlišení, na kterém si to prohlížíš, tak vidíš patlanici, zatímco když citlivě odšumíš na rozlišení, které nevyužiješ, tak ti na využitém rozlišení ty detaily zůstanou a ještě je pak můžeš doostřit. Proto musí být fantastická třeba D850, protože tam si na 100% rozlišení můžeš dovolit strašně moc.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 29. 10. 2017 00:36

Almik: Takovyhle veci beru prakticky zasadne bazarovy - D5500 obcas nekdo prodava a pak usetrim i vic, nez jen ten nikoni cashback :) D7200 se uz ale pohybuje pomerne ve vysokych cislech, tak pujdu spis do ty D5500 (ktera se obcas zjevi za +- 12k za samotne telo).

FoE: No, ale zase vic pixelu na stejne plose (predpokladam, ze vsechny APS-C snimace jsou stejne velikosti - jak v D5100 tak v D7200) znamena mene svetla per pixel, tedy potrebu vyssiho zesileni a tim padem i vyssi sum per pixel, ne?
----
suk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 29. 10. 2017 09:57

Pětitisícovky nemají hledáček, ale malý zaměřovač. Jeden z vícero důvodů, proč tuto řadu už nikdy. 7000 řada je investice do budoucna, člověk už z toho má pocit trochu dospělého foťáku a ne zmrzačené budget hračky, kde někdo rozhodoval, co ti musí ve výbavě stačit.
Na použití manuálních světelných skel zapomeň, protože nezaostříš.
Osobně bych raději ještě měsíc počkal a přišetřil z další výplaty.
A zda si koupíš 5300, 5500, 5600 je jedno, protože z hlediska ergonomie, AF i obrazového výkonu jde o totéž. To jen vždycky něco malého přidají a něco odeberou (D5300 má GPS a vyšší výkon interního blesku, než následovníci :D ).
Roon > Modi Multibit > MCTH > modif. HD 6XX
ondrasheq
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 29. 10. 2017 16:54

suk: pro surová data na snímači je to pravda, ale dnes už se kvalita obrazu zlepšuje následným zpracováním. A větší množství pixelů umožňuje lepší izolaci kresby od šumu, jelikož čím více pixelů se podílí na kresbě detailů, tím snáze algoritmy detekují kresbu. A pokud je kresba příliš drobná a algoritmus ji považuje za šum, tak to při zmenšení 24 MPx -> 8 MPx nevadí, protože algoritmus zničí kresbu, která zmenšením zmizí tak jako tak.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 23. 11. 2017 14:30

No. Trosku to trvalo, ale o vikendu si snad jedu pro D7200 :) Tak snad to bude OK ... a ja uz se nebudu moct vymlouvat, ze mi fotak nedokazal (vcas) zaostrit :(
----
suk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 28. 11. 2017 12:38

Tak, mam teda D7200, stalo to teda kotel, ale ostreni luxusni. Kde jsem s D5100 musel hledat ostrej kontrast s nejakym svetlem na pozadi, tady staci lehkej odlesk na nose a uz to ostri.

Dekuju za tipy ;) (penezenka taky vzkazuje - neco hodne sprostyho)
----
suk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 28. 11. 2017 12:45

D7200 a drahá? Ještě potřebuješ zasklení :)
https://objektivy.heureka.cz/nikon-105m ... -ed-af-s/#
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 30. 11. 2017 11:17

No jasne. Pro cloveka, co se tim nezivi ba ani korunu nevydela to je docela dost :)

A samozrejme, jsou i hezci skla, treba Sigma APO 300-800mm F5.6 EX DG HSM :D

Kazdopadne, budu si muset vystacit s tim, co mam + k tomu asi casem poridim nejaky slusny f/2.8 tak do 150mm a jinak v absolutnim lowcostu. Mozna oldschooly s AF ovladanym z tela :)
----
suk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 13. 1. 2019 14:46

Zdar,
mám D5100 + 16-85mm. Začal jsem trochu fotit do RAWu a zjistil jsem, že ty fotky jsou docela brutálně zašuměné (možná byly zašuměné už předtím, jen jsem si toho nevšiml, jak jsem v jpeg tolik nehrabal).
Táta teď přešel z D5300 na D7500, takže jeho původní foťák je k dispozici. Samozřejmě, vyzkouším, uvidím, ale rád bych si poslechl i názory někoho fundovaného:
Má význam přecházet (za symbolickou cenu, nebo třeba i zadarmo) na D5300 z hlediska IQ? Víc ostřících bodů se zdá fajn (ale zas nevím, jestli by mě to spíš nezpomalovalo), ale jinak mi funkčními možnostmi D5100 vyhovuje. Jen ten šum a nepoužitelnost vyšších ISO, no :-/
Další možnost je počkat na D5500 někde v akci, případně D7200 (ty mají ale stejný snímač, a jak jsem psal, D5100 mi funkčně vyhovuje, takže to působi jen jako přidávání váhy). D7500 už je naprosto mimo i hypotetický rozpočet.
Obecně myslím, že by pro mě mělo vyšší význam koupit spíš teleobjektiv (tam mám vybráno, Tamron 70-300 VC), ale stejně bych si rád poslechl, co o tom míníte :) .
Díky!

PS: Ten D5100 má nafoceno přes 50 000. Měl bych nějak řešit nějaký servis jako preventivní výměna závěrky atp. (což tuším, že se nemůže finančně vyplatit :D )?
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 13. 1. 2019 15:47

Taky mi to šumělo. Pohrej si s nastavením, tuším, že stačilo přidat ostrost v profilu. Ale už ti přesně neřeknu, kde jsem co nastavila, protože už zrcadla nemám.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 13. 1. 2019 18:11

Asanoth: Pockej urcite na D7200 - sumet to bude vicemene stejne, ale zato to bude daleko lepe ostrit a dva sloty nejsou k zahozeni (obzvlast, kdyz clovek chce obacs neco poslat do telefonu pres ten zrudnej Nikonackej omyl na Android). Vic ostricich bodu je spis vyhoda a osobne me to nezdrzuje - vzasade naopak, protoze si vetsinou muzu zaostrit kam chci a rovnou fotit - nemusim "prekomponovavat" po zaostreni.

Sum pak odebirej spise postprodukcne, da se s tim citliveji vyhrat (tady se zase muze hodit dva sloty - jeden na jpeg, druhej na rawy - a pouzit vetsinu fotakovych jpegu + ty lepsi fotky dodelat ruco z rawu).

Nevim, co mysli monikash ostrosti v profilu, ale k nicemu to moc nebude ;)
----
suk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 13. 1. 2019 19:22

Suku, tak jsem kvůli tobě nalistovala manuál. Měla jsem na mysli nastavení v Picture control. Tam je potřeba si pohrát s jednotlivými táhly a bude mít obraz ostrý jako břitva. Mě ten šum taky trápil, než jsem na to přišla.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 13. 1. 2019 19:28

A k čemu mu bude nastavovat picture control, když fotí do rawu (či chce fotit do rawu)?
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 14. 1. 2019 07:03

Njn, já fotila jen do JPG.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 17. 1. 2019 17:23

suk píše:Asanoth: Pockej urcite na D7200 - sumet to bude vicemene stejne, ale zato to bude daleko lepe ostrit a dva sloty nejsou k zahozeni

To ale můj problém se šumem při spokojenosti s ostřením nevyřeší. Ještě jsem se zamyslel nad D600, ale to už je na můj vkus moc velký a těžký stroj, navíc bych musel kupovat nový objektiv. Takže volba stojí mezi D7200 a D5500 - Na DXoMark má na nízké ISO D7200 dokonce nižší hodnocení, než D5300 nebo D3300 (která má údajně stejný snímač jako D7200 - vážně??) a pro mě je docela významnou hodnotou i nízká hmotnost a objem.
Asanoth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 17. 1. 2019 17:38

Koukni sem na recenze https://www.cameralabs.com/nikon-cameras/ třeba ti to pomůže s výběrem.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 1. 2019 19:36

Asanoth píše:Ještě jsem se zamyslel nad D600, ale to už je na můj vkus moc velký a těžký stroj

To myslis vazne? :shock:

https://camerasize.com/compare/#378,611
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Asanoth 17. 1. 2019 21:24

Vycházíš ze špatného bodu :)
https://camerasize.com/compare/#378,162

Po krůčkách bych se takhle mohl dopracovat k D5 :D . A sklo by taky určitě bylo těžší (nemluvě o pořizovacích nákladech, ale možná bych sehnal někde nějaké staré sklo s AF za slušnou cenu, ale asi bez stabilizace :-/ ). Ale to je jen taková idea, se kterou jsem si hrál, DX je pro mě asi vhodnější.

Akorát když si člověk počte, tak se dočte "D7200 má stejný snímač jako D5500", takže fotí stejně (ty fotky, co se povedou zaostřit) a dál "D5300 má stejný snímač jako D5500", takže z toho plyne, že pokud nepotřebuju funkcionality, dostanu stejnou obrazovou kvalitu z D5300 jako z D7200. Je to tak, nebo něco přehlížím? Výsledky na dxomarku se trochu liší, čím to tedy je?
Asanoth
Návštěvník