Nikon D500, nebo D750? + jaké objektivy

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mfury 29. 10. 2016 21:31

Mám v plánu přejít na Nikon D500, ale po přečtení pár článku mě oslovil i Nikon D750, který disponuje FF a vzhledem k tomu, že rád fotím i reportáže, koncerty atp., tak se chci optat, zda je full frame lepší volbou? Jaký cenový rozdíl je v servisu těchto dvou těl?

Také bych prosil o váš názor na tyto objektivy. Případně bych prosil o doporučení jiné alternativy.

Na portréty tento. Tady jsem přemýšlel o levnější alternativě s horší světelností 1,8 za polovinu ceny. Vyplatí se vzhledem k malým rozdílům mezi objektivy připlatit 6000? https://www.megapixel.cz/nikon-50mm-f14-af-s-nikkor-g

Tady tápu nejvíce. Můj třetí objektiv bych chtěl jako doplnění ostatních dvou (mám ještě jeden tele 70-200 mm) - krajina atp. https://www.megapixel.cz/tamron-sp-17-5 ... r-di-ii-vc Není lepší pořídit něco do 70 mm, ať tam není ta mezera mezi dvěma objektivy (20 mm).

A úplně nakonec ještě blesk, který bych využil především v hudebních klubech. Jak velký je rozdíl mezi sb 700 a sb 5000? https://www.megapixel.cz/nikon-blesk-sb-700

Děkuji za vaše odpovědi. ;-)

Fury
Mfury
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chel 29. 10. 2016 22:09

pokusd ochutnas FF uz nikdy crop ... tedy 750 a nikdy 500
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mfury 29. 10. 2016 23:12

Mně jde hlavně třeba o ty teleobjektivy. Jelikož to je FF, tak oproti APS-C má menší ohniska, respektive je má stejné, správné. U APS-C vám to 1,5x zvětší ohnisko. Tím pádem u mého tele 70-200 mám ve výsledku 300 mm, ale u FF bych měl 200, což je podstatně méně a nevím zda by to pro mě bylo vyhovující. Pak mě napadají akorát nějaký konvektory. Já mám bazarovku 70-200mm f/2,8 G AF-S NIKKOR ED VR II od známého a je to prostě luxus, ale bojím se, že by mi už na FF nestačil. Jaká je alternativa na FF pro tento objektiv? Koukal jsem na teleobjektivy pro D750 a neviděl jsem tam, že by u těch proměnlivých ohnisek šla světelnost pod f/4. Váš pohled na tento problém/rozdíl?

EDIT: teď mě tak napadlo. Nenásobí se u APS-C i světelnost, resp. clona? Tím pádem u FF stačí méně světelné objektivy? Snad jsem se opravil správně.

EDIT1: navíc bych fotil také sport a rád bych aby to mělo kvalitu. Co jsem se dočetl, tak s tím pětikilem je v tomto směru méně práce díky lepšímu AF. Tohle je pro mě prostě dilema. Sport a wildlife nebude většinovým tématem mých fotek, i když ten sport, si troufám říct, třetinou je. Zbytek pak krajiny a portréty.

Jak moc velký rozdíl v tom sportu je?
Naposledy upravil Mfury dne 30. 10. 2016 00:55, celkově upraveno 1
Mfury
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 10. 2016 00:51

Clona se nenásobí, se světelností nemá velikost čipu žádnou souvislost. Na FF jen lze dosáhnout se stejným ohniskem (pokud dokáže objektiv vykreslit celý rozměr čipu) užšího pásma hloubky ostrosti (daného tím, že na fotce je více objektů mimo rovinu ostrosti) a méně šumu ve stínech.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 10. 2016 01:23

Mfury: ten Tamron je DX, ten na D750 nevykreslí celé pole (ale DX se umí přepnout do režimu cropu, pak tam budeš mít 10mpx.
Rozdíl mezi 50/1.4 a 50/1.8 je jednak v cloně a jednak v podání rozostřených částí obrazu. 1.8 má nervóznější bokeh, celkově hrubší. Zda to stojí za rozdíl v ceně musíš vědět sám. Mě vyhovoval 50/1,4 jak na cropovém těle tak i teď na FX, pokaždé ale k jinému účelu.

Co za mě mluví pro D500: AF, jeho výkon a pokrytí, profi tělo včetně ovládání, větší dosah, lepší procesor, nekonečný buffer, oled displej
Co mluví pro D750: výborný FX senzor, výklopný displej, trochu vyšší rozlišení, větší expoziční pružnost př focení do RAW, širokúhlé objektivy, pokud je chceš

SB-5000 je radiový blesk, použiješ jen na D500/D5. SB-700 je menší bráška SB-910, kromě menšího výkonu je myslím totožný.

-- 30. 10. 2016 01:26 --

Mfury píše:EDIT: teď mě tak napadlo. Nenásobí se u APS-C i světelnost, resp. clona? Tím pádem u FF stačí méně světelné objektivy? Snad jsem se opravil správně.

FF má význam právě kvůli světelným objektivům, takže ta úvaha je trochu jinak. APS-C dosahuje hloubky ostrost 1.5x než FX při stejném expozičním nastavení. Má-li to pro tebe nějaký význam nebo ne, posuď sám.

Z expozičního hlediska platí co píše Puntík, alespoň generelně (pořád je ten crop senzor menší, obrázek maluješ menším množstvím světla celkově).
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Mfury 30. 10. 2016 01:28

Diskutoval jsem to ještě se známými a půjdu do D500. Vím, že dost lidí si poklepe na čelo, ale mě ta kvalita uspokojí a je pro mě důležité to ostření - vzhledem k focení sportu. Díky za Váš čas. :) Určitě se ještě ozvu.
Mfury
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kalanis 13. 11. 2016 20:15

u D500 Sigmy 18-35 + 50-100 a seš vysmáté ;)
Užívej si každého dne tak, jako by to byl tvůj poslední
Kalanis
Návštěvník