Pentax K-1

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 17. 5. 2016 15:13

Někde jsem zakopnul o informaci, že celý pikslšift u Pentaxu trvá v dobrém světle jednu čtyřicetinu sec, jede na sklopené zrcadlo a místo lamel používá elektronickou závěrku.
Asi by se k tomu mohl vyjádřit někdo kdo má prolustrované všechny dosažitelné materiály, při nejmenším kozakm. Nebo si budeme muset počkat na dpreview. :-)
Ať je jak je, pikslšift bude mít u Bayera vždycky význam a osminásobný obzvlášť. Jistě, má své nevýhody.... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mara42 18. 5. 2016 08:47

Právě cestuju s K-1 po USA (je o tom takovej menší příběh, jak jsem ji málem neměl).
Informace přidávám a hlavně fotky z K-1 přidávám zde: http://marekmusilfoto.cz/blog-z-usa-2016.php
Pixel Shift používá elektronickou závěrku, s LV vůbec nepleskne zrcadlem. Doplním sem to, co jsem napsal na Pentaxfriends stránky:
Ostření
Cítím rezervy. Rozhodně lepší jak K-3, protože se výrazně zvýšilo množství fotek trefených úplně na 100 % správně (ani milimetr vedle), nicméně pořád se stává, že umí zahlásit zaostřeno a být 3 m vedle (jako velmi zřídka, ale i tak).
Fičury
Naprosto, ale naprosto nadšen jsem z led světýlek. Já být vždycky takovej hňup, kterej má rád svítící věci, ale tohle je prostě ultimátní. Dneska jsem zůstával u Horseshoe Bend po setmění a tohle je prostě super. Světýlko u bajonetu svítí i na zaostřovací vzdálenost na objektivu a ledky pod displejem osvítí tlačítka.
Když jsem tím mechanizmem vyklopil displej a rozsvítil diskotéku, vzbudil jsem zájem okolí, protože to prostě vypadalo hitech jako prase :D
Jinak vyklápění displeje je fajn, ale nejvíc to používám při promazávání fotek tak, že si foťák položím pohodlně na stůl a displej si natočím nahoru.
Masakr je ale Pixel Shift. Sice s to chová jako brutální doostření, ale nejsou tady artefakty a celkově se zlepší obrazová kvalita. Vždycky při prohlížení válím očima, co všechno jde na těch fotkách vidět.
Srovnání i s tekoucí vodou je tady (oboje bez doostření v PP):
http://www.marekmusilfoto.cz/images/ost ... GP1055.jpg
http://www.marekmusilfoto.cz/images/ost ... 55-low.jpg
www.marekmusilfoto.cz
Mara42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 18. 5. 2016 19:49

Mara42 píše - Právě cestuju s K-1 po USA...........

Ostření
Cítím rezervy. Rozhodně lepší jak K-3, protože se výrazně zvýšilo množství fotek trefených úplně na 100 % správně (ani milimetr vedle), nicméně pořád se stává, že umí zahlásit zaostřeno a být 3 m vedle (jako velmi zřídka, ale i tak).

To mi připomíná situaci kdy si fázové ostření neví rady s určitou pravidelnou strukturou scény, což bylo kdysi dokumentováno na příkladech ostření na plaňky plotů a spáry cihlových zdí. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod celim 1. 6. 2016 13:21

Právě vyšel velmi rozsáhlý test K1:
http://www.pentaxforums.com/reviews/pen ... ction.html
celim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 6. 2016 19:50

Bratříček K-S2, tedy rozdílů poměrně málo. Zásadní snad jen hybridní ostření z čipu. :-)
http://www.dpreview.com/products/pentax/slrs/pentax_k70
A snad opět levnější, než konkurence. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 7. 2016 18:29

Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 6. 7. 2016 00:23

Tak autofokus u K1 vypadá docela bídně, to i Sony A7RII vypadá daleko líp.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 6. 7. 2016 08:07

Hádam že to nebude tak zlé, s K3 som chvilku fotil a nebola to žiadna tragédia. Neverím že by do top modelu dali horší AF modul...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 6. 7. 2016 08:25

Nevsiml jsem si, ze by napsali, s jakym sklem to testovali. Osobne doufam, ze na dpreview meli v testu blby kus. Tech recenzi vyslo vic a AF takto strhany nikde nebyl. Sem tam se objevi i nekdo, kdo si stezuje na podobne chovani - napr. lennyla to taky postihlo a K-1, zda se, uspesne reklamoval. Jini majitele budto nemaji problem (a ostri jim to presne treba i se Sigmou Art) a nebo minimalne napisou, ze AF je lepsi nez u K-3(II).

V jinych testovanich byla treba K-1 s novou 70-200 lepsi nez D750 s 70-200 (zrejme to nebylo AF-C), ale netusim, jaky "zvuk" ma AF system u D750.

Nicmene je to vec, na kterou je pripadne davat pozor.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 6. 7. 2016 09:48

cport, píšou že s 70-200/2.8. To by měl bejt snad rychlej objektiv, alespoň u jiných značek bývá.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 7. 2016 09:48

V teste pouzili HD Pentax D FA* 70-200mm f/2.8 ED DC AW na 200mm. Pochybujem, ze by bol lepsi ako akykolvek Nikon, no bezne tracking Pentax uzivatelia ani nevyuzivali, tak to asi odradi len fotografov, co zvazovali prestup...
Podobne dopadol aj low-light test, kde bol K-1 pomalsi a menej presny, ako rovnako specifikovany D750.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 6. 7. 2016 10:08

Tak jestli měli vadnej kus, mohlo to dělat paseku i při low-light testu. Že by ale byl K1 lepší na C-AF než srovnatelnej Nikon moc nevěřím, Nikon má AF vychytanej už léta, což se o Pentaxu napsat nedá. Ono hodně záleží kdo a jak test na AF dělá a na dp.com se dají výsledky alespoň porovnat.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 7. 2016 11:08

tak ja asi ako jediny tunak som mal Nikon D750 (rok aj pol) a Pentax K-1 (dva tyzdne).

D750 mi po nakalibrovani AF modulu! vo Viedni zacala este uspesnejsie ostrit.
na AF-S som mal realnu uspesnost tak 8/10 (kedy 8 bolo uplne ostrych, jedna skoro a jedna mimo)
na AF-C som mal realnu uspesnost podobnu. ALE ked sa AF-C dobre nechytil, tak to bolo kludne aj 4/10.
skla som mal snad najlepsie ake sa dali kupit (pre mna vyuzitelne ohniska a cenovo dostupne)...
..20/1,8G, 35/1,4ART, 58/1,4G, 135/2DC (a predal som medzi tym 18-35G, 28/1,8G, 50/1,8G, 50/1,4G, 85/1,8G, 70-200/4G, Tamron 70-300VC USD).

K-1 (po dvoch tyzdnoch testovania 2000fotiek som ju poslal spat do UK SRS Microsystems a uz mam na ceste druhy novy kus, v piatok mi pride).
na AF-S som mal realnu uspesnost tiez 8/10!
na AF-C to bola tragedia,doslova,skusal som vsetky mozne skla (jedine Tamron 70-200/2,8 na srob bol ako tak presny),menil som vsetky mozne nastavenia vyberu AF/zdrzanie ostrenia,proste vsetko.
mal som taky isty vysledok,ako ukazovali na dpreview, 1/10, alebo 0/10. nechapem to.
POZOR! kamos ma tiez K-1 a serial number kusok od mojho vrateneho kusu a robilo mu to presne to iste co mne!, az z nicoho nic (asi presiel zo svetla do tiena) mu zacal aj na AF-C drahy Pentax D-FA HD 24-70/2,8WR opat presne ostrit. kua toto je co? :-D

svoje skla mam Pentax FA31/1,8Limited a Pentax FA77/1,8Limited. na AF-C som skusal este aj Pentax D-FA100/2,8WR Macro a Tamron 70-200/2,8.

takze AF-S je na K-1 uplne v pohode, skoro ako som bol zvyknuty na D750 (ta ostrila skoro presne aj na krajne AF body, tak isto ako aj K-1) a Pentax K-1 ostrila paradne rychlo aj presne aj ludi v pohybe na ulici na AF-S.
ALE NEPOCHOPITELNY problem mal moj kus Pentax K-1 s AF modulom, kedy pri foteni vnutri v izbe boli vsetky fotky super ostre a presne a vysiel som von za barak do tiena a ANI JEDNA fotka nebola dobre zaostrena a to som mal aj najnovsi a drahy Pentax D-FA HD 24-70/2,8WR!

presiel som na ostre svetlo a ZRAZU vsetky fotky boli na picny chlp presne zaostrene. a tak to ostalo aj po navrate do tiena aj do izby.

nie som ziadny odbornik na elektroniku a programovanie, ale myslim si,ze zasa maju niektore kusy K-1 problem s kvalitou AF modulu (dodavatel),ze moze mat vyraznejsiu aberaciu na cockach (ako sa o tom kedysi debatovalo pri Pentax K-5 ked dobre neostril).
ze potrebuje ten AF modul daku zmenu, dake elektricke vyresetovanie,ked sa prejde z tiena na svetlo a naopak.
mozno nieco napravi aj dalsi update firmware,netusim.
nieco na dpreview pisali,ako keby bol zle naprogramovany firmware ci co,ze sklo na sa vzdy po kazdom uspesnom zaostreni pokusalo zasa ostrit na nekonecno.

PS1: podotykam,ze moje skla (FA31 aj FA77) som si doma zmeral na terciku a nastavil microadjustment a boli absolutne presne na vsetky vzdialenosti a aj vnutri aj vonku. LEN zrazu prestala K-1 presne ostrit, potom jej preplo a ostrila opat dobre.

PS2: ak si niekto mysli, ze Nikon D750 bol absolutne bozsky s AF pri low light (fotil som napr. koncert na nabrezi pred a po zapade slnka), tak sa myli, aj Nikon mi vedel urobit celkom dost odpadu (jedno ci AF-S alebo AF-C) a to som mal nakaliborovane skla v servise aj s fotakom (nic lepsie uz neexistuje v nastaveni ako servis vo Viedni a v Mnichove).

PS3: najvacsiu vyhodu v K-1 vidim v tom obrazovom vystupe, D750 bola oproti tomu chudy pribuzny (asi preto ze mala aj AA filter,netusim) a zda sa mi podla fotiek co som doteraz nafotil s K-1, ze je o kusocek lepsia aj ako Nikon D810 (ten som chcel kupit, ale nakoniec som isiel spat do Pentaxu,no).
v LOW LIGHT ISO mi prisla K-1 podobne vyborna ako Nikon D750 (co aj kazdy ukazuje v testoch,co dokaze vytiahnut z ciernej fotky)
ale co ma uplne dostalo pri Pentax K-1 bol dynamicky rozsah,resp.co sa da z RAW dostat zo svetiel,ked na fotke uz bol biely prepal na labuti na peri a K-1 tam ma informacie ako keby sa nic nedialo pri tahani z RAWu, prislo mi to ako D750 vytahovanie tienov ale na stereoidoch :-D

par mojich cvakov z Pentax K-1 + Pentax FA77/1,8Limited, full size, nacitane RAWy do LR CC2015 a urobeny export do JPG
f8, pixel-shift OFF
https://ulozto.sk/!wrgsubFo4/imgp0069-jpg
f8, pixel-shift ON
https://ulozto.sk/!z4DdAtjxF/imgp0285up ... lshift-jpg
f20, ISO 400, vytiahnute tiene
https://ulozto.sk/!jnSU5pixY/imgp0124-jpg
f20, ISO 400 original
https://ulozto.sk/!r3rqxCLZv/imgp0124orig-jpg
f1,8 s opravou prepalov
https://ulozto.sk/!oe7qBhVCz/imgp0168-jpg
f1,8 original s prepalmi
https://ulozto.sk/!LHno1PVdf/imgp0168orig-jpg
Naposledy upravil lennyl_2 dne 6. 7. 2016 11:57, celkově upraveno 2
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 6. 7. 2016 11:48

Diky za upresneni.

Osobne jsem presvedceny, ze AF-S je minimalne srovnatelny i za low-light (to uz tak od dob K-5II a D7100).

Taky jsem presvedceny, ze AF-C by mel byt uz z principu horsi u Pentaxu - jednak kratsi vyvoj, jednak skla, jednak ma Nikon zpravidla vic mensich AF bodu.

Ta K-1 ale neni delana primarne na sport
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 6. 7. 2016 12:10

Je to o penězích - Nikon ten AF modul s nějakými přijatelnými náklady ladí už pěkných pár let, Pentax má první pokus. Halt blbá doba, za málo peněz hodně muziky prostě dlouhodobě být nemůže.
edit: i když první pokus Nikonu dopadl podstatně lépe, tak za nesrovnatelné peníze. Technologie nejdou tak dopředu, aby se dnes mohly při stejné kvalitě chrlit foťáky za půlku.
reign
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků