Nikon D500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kosajsk 10. 5. 2016 08:56

Chtěl jsem říci, že permanentně nechci přepaly... Jinak D700 jsem měl chvíli taky a chování expozimetru bylo stejné jako u D300s tak nevím. Na exposure fine tuning jsem zatím nepřišel, díky za tip...
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 5. 2016 09:15

Puntík píše:Chci kontrolovat hloubkou ostrosti či optické vlastnosti objektivu, používám přední roler.
Chci pracovat s expozičním časem, používám zadní roler. (Nebo opačně, podle volby - a stále používám stejnou programovou křivku).
Proč bych se měl zdržovat přenastavováním voliče ?


Takhle to ale na Nikonu vubec nefunguje. Jinymi slovy, Pentax ma tedy zjevne uplne jine chovani v P rezimu, nez Nikon a troufam si rict, ze ani Canon a Fuji se takto nechova. U ostatnich znacek nevim.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 5. 2016 11:53

To že nelze na Nikonu nastavit režim P do různých módů by ani tak nevadilo, holt si to člověk musí ohlídat sám, ale navolit si na jeden roler clonu a na druhý čas (i v jiném režimu než M), to snad umí kde co, tedy doufám. :-)
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 10. 5. 2016 12:46

Každý režim je definován tím, co nastavuje fotograf a co dopočítává automatika. Pokud má něco dopočítat automatika, pak je celkem logické, že to není na roler. Anebo to pak není ten čistý režim.
V režimu M fotograf nastavuje clonu a čas
V režimu A fotograf nastavuje clonu.
V režimu S fotograf nastavuje čas
V režimu P fotograf nenastavuje nic z těch dvou.
Ke všem těmto 4 režimům může být Auto ISO nebo manuální ISO, takže fotograf buď ještě nastavuje ISO nebo ne.
Čtvrtým parametrem vedle clony, času a ISO je ještě logicky uživatelská korekce expozice.

Takže máme 4 parametry a 2 rolery a dvě tlačítka (ISO a +/-) modifikující funkci rolerů.

V režimu M má smysl měnit clonu, čas a ISO, korekci expozice jen kvůli grafickému expozimetru. Takže na dva rolery clona a čas a ISO přes současně držené tlačítko nebo Auto ISO, korekci expozice rovněž - tady proti Pentaxu žádný rozdíl.

V režimu A má smysl měnit clonu, ISO a korekci expozice, takže jeden roler vždy na clonu a na druhý roler dovolí Nikon D7100 a D7200 dát ISO nebo korekci expozice, profi Nikony pouze korekci expozice pokud už se nepolepšily. V možnosti popřít smysl režimu A tím, že dám na druhý roler čas nevidím výhodu.

V režimu S má smysl měnit čas, ISO a korekci expozice, takže jeden roler vždy na čas a na druhý lze nastavit ISO nebo korekci expozice. Opět nevidím přínos popření smyslu režimu S tím, že v něm dám clonu na druhý roler.

V režimu P má smysl měnit ISO a korekci expozice. Protože je to programová automatika.

Chápal bych, kdyby Pentax zavedl JEDEN (!!!) interaktivně - automatický režim, ve kterém bude fotoaparát nastavovat všechno dokud mu do toho nezačnu rolerem kecat. Ale změnit 4 různé režimy A,S,P,M na tenhle jeden interaktivně - automatický režim, to je divné, protože pak žádný z těchto režimů ve skutečnosti není tím, jak je definován.

No a pokud mám jen dva rolery a mám 3 uživatelem nastavitelné parametry a ten čtvrtý nastavuje automatika, pak určitě budu chtít na ty dva rolery vybrat z těch 3 parametrů a ne ten čtvrtý, automatický, ne?
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kosajsk 10. 5. 2016 13:42

Jak funguje zelenáč na Nikonu jsem nikdy moc nezkoumal, ale pokud jsem to jak to puntík popsal pochopil správně, tak u pentaxího zeleného módu mám režimy A a S podle toho, kterým rolerem hnu (a druhou veličinu dopočítá automatika). No a pokud ne, byla by se mi takováto vychtávka líbila, protože bych měnil režim pouze M/"Z"
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 5. 2016 13:52

Puntík píše:To že nelze na Nikonu nastavit režim P do různých módů by ani tak nevadilo...


Samozrejme, ze to vubec nevadi, protoze od zmeny clony je tu na to odjakziva rezim A(v) a od zmeny casu je tu rezim T(v) :D Kdo chce pomocnou berlicku k poloautomatu ci plnemu manualu, zapne si k libovolnemu rezimu AUTO ISO s moznosti korekce expozice, ktere muze doplnit omezenim kritickeho casu a nejvyssi citlivosti. P je, v pripade Nikonu rozhodne, rezim absolutne nap*cu. A nebo suplovani automatu v pripade profi tridy, kde chybi zelenej ctverecek a fotak dostane do ruky lama, bez urazky.
Naposledy upravil Petr Luňák dne 10. 5. 2016 13:55, celkově upraveno 1
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 5. 2016 13:53

V režimu M fotograf nastavuje...
V režimu A fotograf nastavuje...
V režimu S fotograf nastavuje....

Tolik zbytečných řádek. Stačilo napsat - :

V režimu zeleného čtverečku nemůže fotograf nastavit z exp. hodnot vůbec nic.

Oproti němu v režimu P může fotograf nastavit mód expoziční křivky, ISO a +/- EV . A protože tento režim je určen nikoliv pro manželky amatérů ale pro rychlou práci, umožňuje ještě také hrábnout do času i clony. Krajinář ani portrétista v atelieru ho neupotřebí, stejně jako ten, co se živí produktovkou nebo fotí pro realitky, souhlasím...... ;-)

.................

Kosajsk, souhlasí, ale s výhradou, že zelený není totožný s P. Jsou to rozdílné pozice na voliči. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 5. 2016 14:42

D500 má na zadním roleru nastavitelnou korekci expozice (defaultní) nebo čas závěrky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod kosajsk 10. 5. 2016 15:49

Puntík: díky za upřesnněí (zeleňáka a Péčko jsem zkoušel naposledy na D50...

pemar: vzhledem k používání režimu M je to na 2 věci stejně jako autoISO...
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 10. 5. 2016 17:24

Když je málo světla, fotím v režimu M a AutoISO
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 10. 5. 2016 18:57

Oprava: D500 má na zadním roleru nemá nastavitelnou korekci expozice (defaultní) nebo čas závěrky, jen je možné změnit směr otáčení. Takže ta nelogičnost v podobě otočení nesprávným roleru a následná přeexpozice zůstává, musí se na to dávat pozor. Tak tohle tedy pánové v Japonsku nedomysleli, tohle by mělo jít změnit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 10. 5. 2016 22:27

co je to ten exposure fine tuning ? mam to v menu, ale treba to potvrdit..

takze meranie expozície na D750 je naprd pri celoplosnom merani (matrix) ?
skusal som chvilu mat nastavene to meranie na prioritu jasov, ale nieco mi na tom nesedelo, tusim to bolo furt podexponovane.

by ma zaujimalo, ako je na tom s meranim expozície D500.
Tie Nikony v tomto asi moc nevynikaju,ci? Normalne premyslam,ze pojdem naspat do Pentax K-1.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 11. 5. 2016 05:31

Zatím mám pocit, že je velmi přesné, neměl jsem problém, až na tu minelu s umístěním kompenzace expozice na druhý roler. Je to možná tak -1/3 EV od toho, co bych dal já, ale to mám u D7100 také. Exposure fine tuning jsem zatím nezkoušel.

Mnohem "větší" problém mám s barvami, výstup z D500 mám jiný než z D7100, takhle vypadá D700 nebo z Leica, preferoval bych o kousek neutrálnější, až bude DxO číst RAW z D500, tak to dořeším.

Na jinou značku bych nepřecházel, stojí to zbytečně moc peněz a námahy, i když u tebe to bude jiné, K-1 vypadá dobře a Pentax znáš dobře. Mně stačí ty změny v ovládání mezi D7100 a D500, zlatá D7100, v tomhle bych ocenil více D750.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod kozakm 11. 5. 2016 07:39

"exposure fine tuning" je "neviditelná" kompenzace expozice, která se pokaždé přičte/odečte k naměřené expozici. Já mám třeba nastavené +2/8 myslím.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 5. 2016 08:08

D500 by hardwarově měla o parník překonávat kromě D5 všechno, co Nikon do této doby nabízel.

Otázka je jen, kolik času věnovali Japonci softwarovému vyladění a jak se liší od individuálních potřeb / vkusu. Na můj vkus všechny Nikony mírně podexponovávají (ochrana před přepaly?), ale stačí mi ke spokojenosti nastavení mírné korekce +0,3 tlačítkem nahoře na těle. Jak jsem už psal, nevnímám to jako problém nebo téma k řešení, podle mne to funguje bezproblémově.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků