Nikon D500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 5. 2016 16:23

Teda sorry, nějak si nerozumíme. Píšu, když v režimu P změním hodnotu clony, chová se přístroj tak, jako by byl přesunut do režimu Av a tu změněnou clonu si drží a šoupe tím ostatním. Nebo když změním rolerem čas, přeskočí fakticky s touto změněnou hodnotou automatika do režimu času, drží si tu mnou nastavenou hodnotu a šoupe (auto) ISem a clonou. Možná to tak nějak je i jinde, jen mít tu odvahu to zkusit. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 9. 5. 2016 16:39

Puntík: pokud si tu clonu drží, tak je to pouze o tom, že po zapnutí foťáku defaultně nastaví něco podle vlastního uvážení a nedrží to, s čím se to vypínalo. No, to je řekněme vychytávka 3. třídy důležitosti. Jako plus, ale mnoho povyku pro nic. Jakože zapnu foťák a chci okamžitě fotit, takže ho hned po zapnutí mám někdy nějak trochu vís smysluplně nastavený ... možná. Pokud jsem předtím clonil na F11, tak on sám to po zapnutí shodí na F4 podle světla. No, dobře, no, .... Jak se v tomhle chvá Nikon, nevím, u posledních 3 těl jsem režim P nenastavil nikdy, takže fakt nevím. Má nějaké P a P*, ale před 10 lety jsem to začal ignorovat a nějak mě nenapadlo s tím přestat.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 5. 2016 16:51

No, ono to po zapnutí drží režim takový, do jakého módu jsem si ho nastavil. Tedy mód nejlepší kresby, nejrychlejšího času, nebo nejmenší HO.... podle toho, do jakého prostředí vcházím. A když to v něm momentálně nebo v průběhu nevyhovuje, což samozřejmě může být, cvrnknu do roleru a nemusím točit expozičním voličem. Je to dobré nejen pro rychlou práci. Navíc v kombinaci s bracketingem na Fx tlačítku..... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jack08 9. 5. 2016 18:22

Petr Luňák píše: P neni jen na profi telech.

na D810 je, ledaže by ještě nespadala do profi třídy :-]
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 9. 5. 2016 19:13

Takže u D500 je následující "zrada":

1) Nastavím režim P, expozice je třeba 1/250 a f=6,3. V dobré míře pootočím předním rolerem (tím u spouště) doprava, mám tam 1/250s a f1,8, super, jenomže jsem si nevšiml, že současně se mi změnila korekce expozice z nuly třeba na +1,7, neboli fotka bude přeexponovaná. Aby se to neměnilo, musím otáčet zadním rolerem (tím u displeje) a nesmím se splést.

2) Nastavím režim A, předním rolerem měním clonu a a korekce expozice se nemění a zadním měním korekci expozice. je to přesně obráceně, musím vědět (kontrolovat v hledáčku), který mám režim a kterým rollerem tedy mohu točit bez rizika podexponování/přeexponování.

Snad jsem to po paměti popsal bez chyby, každopádně to jako intuitívní ovládání moc neoceňuji, na D7100 jsem s tím neměl problém. Vím, že je to detail, ale spolu s ukazatelem stavu baterie to vidím jako jedny z mála mínusů oproti D7100 a jako potenciální chybu v logice ovládání.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 9. 5. 2016 19:21

A čo je s ukazovatelom batérie na D500?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 9. 5. 2016 19:25

pemar: podla mna mas nieco nastavene v menu. ked mas rezim P a menis clonu ktora ti viac vyhovuje, tak by sa asi nemala menit korekcia expozície.

na Pentaxe bol ten rezim P dobry hlavne kvôli original sklam, kedy fotak vedel podla MTF krivky zvolit optimalnu clonu (asi to vychadzalo niekde medzi 4-5,6).ale ja som ten rezim aj tak nepouzival. podla coho tu clonu voli Nikon netusim.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 9. 5. 2016 19:30

Landov: V MENU, v předvolbě s klíčem na levé straně, je oproti D7100 cosi nazvané "ukazatel stavu baterie", je to rozšířená informace nad rámec toho, co je nahoře ve stavovém panelu ve formě čárek. V tom MENU je nabití baterie (třeba 98%), počet snímků (nuluje se, počítá se vždy od vložení baterie), stáří baterie v letech (dost nepřesné, odstupňované přes NEW až k ukazateli s baterií s vykřičníkem).

Problém je v tom, že co je na D500 signalizováno jako 50% baterie, je na D7100 signalizované jako baterie se všemi čárkami.

Lennyl_2: Možná, ale bude to někde zahrabané v MENU, nechce se mi to hledat. Vědomě jsem to neměnil, tohle zůstalo v továrním nastavení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 9. 5. 2016 20:51

jack08 píše:
Petr Luňák píše: P neni jen na profi telech.

na D810 je, ledaže by ještě nespadala do profi třídy :-]


Precti si co pisu jeste jednou, cele:

A ano vim, ze P neni jen na profi telech.


Ta veta nema stejny vyznam, jako: "A ano vim, ze P neni na profi telech".

-- 9. 5. 2016 21:56 --

Puntík píše:Píšu, když v režimu P změním hodnotu clony, chová se přístroj tak, jako by byl přesunut do režimu Av a tu změněnou clonu si drží a šoupe tím ostatním.


Chci kontrolovat hloubkou ostrosti ci opticke vlastnosti objektivu, fotim na A. Chci pracovat s expozicnim casem, fotim na S. Chci plnou kontrolu nad vsim, fotim na M.

Proc bych si mel zapnout plny automat a ten pak nasledne usmernovat do jinak samostatnych rezimu? Kde to ma logiku?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 9. 5. 2016 21:52

Chci kontrolovat hloubkou ostrosti či optické vlastnosti objektivu, používám přední roler.
Chci pracovat s expozičním časem, používám zadní roler. (Nebo opačně, podle volby - a stále používám stejnou programovou křivku).
Proč bych se měl zdržovat přenastavováním voliče ?

-- 9. 5. 2016 23:09 --

Mnoho lidí se domnívá, že expoziční režim P je plná automatika. Mylně. Tento režim jen používá při nastavování expozice nějakou/definovanou programovou křivku a umožňuje její úpravy. Plná automatika je režim zeleného čtverečku s jedinou křivkou (auto) a žádný její posun neumožňuje .
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 9. 5. 2016 23:12

pemar:

má D500 už konečně to, co mají D90, D7000, D7100 a D7200 (a všechny Pentaxy s 2 rolery), tedy možnost dát si na jeden roler clonu a na druhý ISO?
Tedy přes nastavení "Easy ISO" ? Tohle byla hlavní věc, kde nižší třída bodovala proti "profi" ovládání, které táhlo neuvěřitelný konzervativismus ještě z dob kinofilmu, kdy se ISO nastavovalo vložením filmu, tudíž Nikon dlouho neuznával digitální rovnocennost 3 expozičních parametrů místo dvou, a ISO dával schválně mimo jako: "hele, místo vkládání filmu s jinou citlivostí lze citlivost změnit tady dole na gripu přidanými ovladači - to je v roce 2016 výkřik techniky, co?".
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 10. 5. 2016 05:21

ISO je na tlačítku vedle spouště. Ta kompenzace expozice na druhém roleru se dá podle všeho vypnout v Menu, respektive přehodit za změnu expozičních času/clony. Defaultní nastavení dělal typický Japonec, jsem si kvůli změněné logice ovládání clony a času přes rolery přeexponoval pár fotek o 5 EV, myslel jsem si přitom původně, že mi blbne ten super procesor na měření expozice.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 10. 5. 2016 05:35

FOE: nemá, ale Auto ISO nebo Easy exposure compensation mě osobně přijde použitelnější.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kosajsk 10. 5. 2016 07:30

foe: zase tva oblibena pisnicka, smir se s tim, ze kdo casto pouziva manual, tak je mu tohle "easy" naprosto k nicemu...

Jinak sve volby D750 nelituji ani po osahani D500, nepotrebuji UZI, ale presnost. Jedine, na co jsem si zatim nezvykl je jina logika mereni expozice oproti D200/D300s, plosne mereni mi pripomina loterii s D50, tak zbyva asi jen mod nejvyssi jasy s korekci do minusu, zde vidim krok zpet
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 10. 5. 2016 07:59

To zní jako kdybys permanentně chtěl fotit na -3EV. Mě zase nevyhovovala u D700. U té lítá matrix jako blázen. Každopádně je tam ten zmíněný nový mód + možnost exposure fine tuning, takže to nevnímám jako nějaký problém.
hoax
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků