Který Nikon řady DX?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 11. 2015 20:57

D7000 bych doporucil pouze "krajinkari" a nepriteli.

D5500 strasne sazi na dotykovy display, vsechny mechanicke ovladani prvky jsou priserne malicke, doslova titerne a velmi spatne se ovladaji, s vyjimkou vrchniho rolleru na ovladani clony.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 11. 2015 22:47

D7000 mám pátým rokem. Není to foťák na wildlife ani sport - kvůli velkým AF bodům (a určitě i logice AF algoritmů) se špatně chytá na malé objekty v AF-single režimu s manuálním výběrem AF bodu (má tendenci zaostřit za), 3D color tracking malé objekty zvládá daleko lépe a na focení lidí nebo psů používám téměř výhradně tento. Ve spojení s Nikkorem 17-55/2,8 mám minimální odpad i pod slabým žárovkovým osvětlením, 105VR o něco horší, 35/1,8 DX je méně konzistentní, 16-85 VR spolehlivě ostří jen v dobrém světle. Člověku, který má vysoké nároky na přesnost a konzistentnost ostření za jakýchkoli podmínek bych D7000 už dnes nedoporučil, novější modely (D7100/7200) jsou o dál a rozdíl se zvětšuje s ubývajícím světlem. Nicméně musím říct, že mě osobně ten foťák neštve a perfektně plní, co po něm chci, ale já jsem hlavně krajinkář, občas makro a akčnější foto dělám převážně se superspolehlivým 17-55/2,8. Obrazově je D7000 imho také stále konkurenceschopný, velmi podobný novějším DX, jen méně pixelů.

Přesto ale, jít od D7200 zět k D7000 se mi zdá jako blbost, všechno bude horší - tu méně, tu víc. Zkusil bych jiný kus D7200. Když to nezabere, není problém ve foťáku.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 11. 2015 23:22

Proc by mela byt D7000 spatna? Protoze se za ni tahne povest (opravnena) o nespolehlivem AF jako sm*rad, po celem internetu a protoze ma brutalni chromaticky sum ve stinech, ktery neumi obrazovy procesor odstranit.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 11. 2015 00:36

Tak jako lepsi jeden bod, na ktery je 100% spoleh, nez 39 na houby. Moje D5300 se ma po zakroku v servisu nasledovne:
Nikkor 28/1.8 - presny vzdy
Nikkor 70-200 VRI - presny pouze do cca 4m, pak je to loterie.
Sigma 50/1.4 - uspesnost cca 75%.

Ty same objektivy na D700 - uspesnost 100%. A to je to jeste narocnejsi na presnost, vzhledem k mensi DOF.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 20. 11. 2015 04:13

Petr Luňák píše:D5500 strasne sazi na dotykovy display, vsechny mechanicke ovladani prvky jsou priserne malicke, doslova titerne a velmi spatne se ovladaji, s vyjimkou vrchniho rolleru na ovladani clony.

Muzu potvrdit ze D5500 se skvele ovlada nejen na dotykovem displeji. Neni to profesionalni rada se spoustou knofliku vsude dokola, ale pokud zvladas praci se smartfounem a nevadi ti dotykove ovladani, muzu jen doporucit! Kvalitni displej s dobrou odezvou, polohovatelny, zazitek s nim nekdy fotit. Nastavis si menu jake potrebujes a pak nevidim zas tak markatni rozdil mezi touchscreen vs button. Samozrejme pokud jsi zvykly na knoflik, bude to chvili trvat nez si zvyknes. Dalsi velke plus je grip, doslova jina dimenze pokud srovnas D7100 a D7200. Nevim jestli to je i pro XL velke ruce, ale kdo ma tak nejak normalni velikost, bude vice nez spokojeny. Material je myslim novy druh plastu, velice pevny z jednoho kusu a nic nevrze. Mam na tom 70-200 2.8 ii a nemam vubec strach, ze by ten objektiv fotaku nejak ublizil. Chovam se teda jako normalni clovek, drzim objektiv vetsinou za madlo..ale neni to podminkou. Vrchni roller je v pohode, zadny problem. Mam ho nejak od jara a zatim velka spokojenost. Jedine minus je mensi hledacek, to mi asi vadi nejvic, jde s tim ale v klidu zit.

edit: zatim jsem nezjistil zadny olej na snimaci, vypada to nadejne :)
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 11. 2015 05:28

Nejde o pocet cudliku, ale o jejich velikost. Jsou blizko u sebe, mrnave, nevystouple, playback ci kos pusobi dokonce zapustene. Nejhorsi myslitelna kombinace. Vyrazne horsi nez nizsi modely, sam vlastnim D5300, predtim D3200. Uz jen kvuli "AF on' tlacitku na palec, ktere je echt titerne, bych se D5500 vyhnul, to by me vadilo nejvic, to se displayem suplovat neda.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 20. 11. 2015 07:29

Tak na foceni v mrazu a rukavicich to neni, nicmene si nemyslim ze zrovna AF tlacitko by melo byt titerne. Ergonomie je v poradku na normalni velikost ruky. Jo tlacitka na boku jsou mala a zapustena, asi novy design/styl, ale i s tim jde bez problemu pracovat. Ok mel jsem na zacatku trochu obavy, chvili trva nez si zvyknes na jiny styl ovladani ale neni se ceho bat. I to ostreni a strileni fotek pres displej ala Ganec je vazne zabava. Takze s tebou nemuzu vubec souhlasit, blabol ze je vyrazne horsi. Je to mozna uz trochu evoluce, jiny styl ovladani, samozrejme zalezi kdo ma jake priority. Nebojim se rict ze ten fotak je super masina a je (asi) zbytecny priplacet za DX kvuli D7200. Vse co je niz jak 5500 uz bych asi nikomu moc nedoporucil.
Přílohy
20151119_213407-01.jpeg
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 11. 2015 08:24

kto je zvyknuty na ovladanie 2xroller,samostatne tlacidla,stavove LCD (rada D80/D7xxx) bude nad inym ohrnat nos.

skor realne pohorsenie v mensom hladaciku a nemoznosti AF microadujst. by bolo pre mna minus (to ze D5500 ma novy dizajn gripu viem, tak ako ho ma aj D750 co je teda plus).
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 20. 11. 2015 08:45

Je aspoň na tej 5500 väčší hladáčik alebo je to stále ten tunelík čo som mal ešte na 5000?
To by bol u mňa najväčší mínus.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 11. 2015 09:41

bob222: D5500 ma o kusocek lepsie zvacsenie oproti D5000 (0.82× vs 0.78x), pokrytie 95% nech uz berie čert u oboch, oproti D7200 s 0.94× je to stale ale "bieda". ale je to ina trieda fotaku.

kamosovi som nedavno predaval svoju 70-200/4G VR AF-S na D5100, som dostal kultúrny šok, ked som mu kontroloval ako mu to ostri cez hladacik.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Carismatico 20. 11. 2015 11:41

Nakonec jsem si řekl, že bych šel D7100, sportovní fotografii stejně nefotím. A připlácet kvůli většímu bufferu, Wi-fi a NFC, novějšímu zaostřovacímu modulu 7 tisíc mi přijde dost.

Ale furt mě hlodáte s tou D5500. Podle dpreview, má dokonce v JPG kvalitě navrch nad D7200 a u RAWU je jen minimální rozdíl. A zjistil jsem, že absence výklopného displeje je pro mě poměrně markantní mínus.
Xperia S White + Wave 3 + Galaxy S II + S III

Mobilní poradenství a konzultace, více v "zeměkouli" :D
Carismatico
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 11. 2015 13:46

Kaapa píše:I to ostreni a strileni fotek pres displej ala Ganec je vazne zabava. Takze s tebou nemuzu vubec souhlasit, blabol ze je vyrazne horsi. Je to mozna uz trochu evoluce, jiny styl ovladani, samozrejme zalezi kdo ma jake priority.

Spojujes dve veci o kterych jsem psal do jedne. Vyrazne horsi jsou zmensene a zapustene cudliky kolem palce, nikoliv display. Proti foceni pres display nic nemam, ovsem u fotaku s dobrou odezvou (= minimalni prodleva spoust-expozice), coz se bohuzel o zivem nahledu zadne DSLR od Nikonu rict neda.
Pokud ses s D5500 zcela spokojeny, dobre pro tebe, nerozmlouvam ti tvou spokojenost. Kazdemu potencialnimu zajemci, kdo jej nezna, bych ale doporucil si jej nejprve vyzkouset v ruce.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 20. 11. 2015 18:23

lennyl_2 píše:kto je zvyknuty na ovladanie 2xroller,samostatne tlacidla,stavove LCD (rada D80/D7xxx) bude nad inym ohrnat nos.

To je podobny nazor jak u spousty lidi vyvolalo paniku, kdyz pred xx lety nastoupil novy trend dotykovych telefonu. Jinak chapu co si tim myslel. Pamatuji si jak jsem psal sms na klavesnici bez toho aniz bych se dival na displej. U predesle zrcadlovky to bylo podobne. Nejlepsi radcem pri vyberu je vlastni pocit budouciho majitele. Souhlasim s tim co napsal Petr Lunak, je potreba si fotak vyzkouset a urcit si hned na zacatku priority. Foceni pres displej neni rychle, jen nekdy mozna vic zabavnejsi, komfortnejsi, nevim jak to lip popsat. Jinak doufam ze kazdy chape ze to je budget camera, ne pro gear.
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marty64 20. 11. 2015 19:50

Nikon reklamace + vrácení peněz a podivej se jaký fotky bys moh fotit skvělym Pentaxem k5 II, ¨
kterej se dá za polovic sehnat než plečka D7200
https://www.flickr.com/search/?text=pen ... mm%20bokeh

není důvod pro amatéra nějak vytahovat a neustále vnucovat jenom Nikon nebo Canon
marty64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 11. 2015 20:29

to je pekna blbost povedat, ze daky typ fotaku urobi dobre fotky, neurobi. ak fotak elektronicky poslucha a majitel vie ako sa vrhnut na fotenie, znacka nerozhoduje.

napr. D5500 ponukne ten dotykac a uberie na iných ovládacích prvkoch, D7200 prida hlavne tie ovladacie prvky. ale vsetko za predpokladu, ze tie fotaky su dobre vyrobene.
v galerke mam este par fotiek z Pentax K5, K5IIs, K3, ostatne uz z Nikonu, je uplne jedno akym fotakom fotim, fotka je uz len na mne (a svetle, a uprave a oku) za predpokladu, ze fotak nie je pokazeny, ze ano.
http://pentaxfriends.eu/gallery/thumbna ... 73&page=11
lennyl_2
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka