Nikon 750 ("ideální kompromis" mezi řadou 6 a 8)

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hoax 6. 2. 2019 21:23

PL: Uznávám, že to není nic zásadního, ale občas jsem na to narazil při obtížnějších scénách + vytahování exp. Je to trochu extrém, ale přesto to konkurence zvládala líp. Může být někdy problém např. u astro. Usoudil jsem, že na to víc trpí Sony čipy té generace.

První fotka + 0,5 EV,
Druhá pro názornost + 1.5 EV, jelikož je to na výšku je to vpravo.
Nebo: https://www.dpreview.com/forums/post/57312384?image=0

DSC_2575.jpg

DSC_2586.jpg
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 2. 2019 22:05

Já nějaký rozdíl vidím, ale není to podle mne nic zásadního, ten snímač v D750 se mi pořád líbí, kdyby byl v D500, byl by to stroj 100% podle mých potřeb, byl by to ten ideální kompromis. On i teď ten AF stačí na 95% (a více) situací, jen by člověk nesměl být zmlsaný z toho, co jde s D500. A za cenu pod 40 tisíc není co řešit, kolem 30 tisíc už vůbec ne.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 2. 2019 22:07

zvuk11 píše:já jsem si už ty RAW stáhl a zkoumal... jdu na zmenšení
ale tipuju že to bude sedět ze SNR z DXOMARKU kde k1 vyhrává :)
23.9 mpx, 566% crop v png :) ISO 51200 a co je co ?


A neslo to zvetsit jeste vic, jako ze bys treba porovnaval rovnou 1 pixel vedle 1 pixelu? Nac se drzet pri zdi s trapnym pouhym 566% zvetsenim bez vyhlazeni. Snazis se snad vysledek takovymhle nesmyslnym a nekvalitnim zvetsenim ovlivnit? Evidentne :roll:

Obrázek
Konverze RAW v LR v defaultnim nastavenim, vypnuty zcela NR, profil Adobe standard. Nasledny downsample obou fotek na 5000px pro delsi stranu a voala, mame tu dva stoprocentni vyrezy. Jednoduche a hlavne jasne citelne vysledky.

Nekdo se holt toci na grafech ala Ganec a nekdo aktivne foti a s RAWy pracuje denne. Pak ziska neco, cemu se rika osobni zkusenost, vis? :)

Kdyz se budes ale na to porovnani divat hodne dlouho a jeste u toho odrikavat nejakou modlitbu, tak sebe treba skutecne nakonec presvedcis o tom, ze K1 mene sumi. Akorat ze prave asi jen sebe :)

Ganec píše:No a na tej tvojej ukážke je vari "High ISO", o ktorom písal lemming? ;-)


Fotka je vlozena pod textem, v kterem reaguji na vytahovani fotky, o ktere lemming pise, nikoliv o mire sumu. Opet se ti povedlo ze sebe udelat hnupa, blahopreji :)
A kdyz uz na me reagujes, uz si zjistil, ze Zeme rotuje kolem sve osy a co to pro fotografa znamena, kdyz foti nocni krajinu s hvezdnou oblohou, nebo ten tvuj mega trapas srabacky, jak je ti ostatne blizke, mlcky prejdes? 8-)

-- 6. 2. 2019 22:13 --

hoax píše:PL: Uznávám, že to není nic zásadního, ale občas jsem na to narazil při obtížnějších scénách + vytahování exp. Je to trochu extrém, ale přesto to konkurence zvládala líp. Může být někdy problém např. u astro. Usoudil jsem, že na to víc trpí Sony čipy té generace.

První fotka + 0,5 EV,
Druhá pro názornost + 1.5 EV, jelikož je to na výšku je to vpravo.
Nebo: https://www.dpreview.com/forums/post/57312384?image=0


Dik. Proc nic tak hrozneho na fotce na ISO 51200, coz je ISO 12800 softwarove zesvetlene o 2EV, nevidim? To si musel tu expozici vytahovat o hodne vic, nez jen 1,5EV, ne? :hm
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 6. 2. 2019 22:36

Tady máte ještě jednu fotku s problémem změny barvy u spodního okraje fotky. Fotek, na kterých to vidím bych našel víc. Stejný problém jsem viděl i u fotek testovací scény na některém ze serverů, pravděpodobně na DPR. Některé foťáky s tím mají "problém", jiné ne. Třeba Nikon D850 je v pohodě. Opravdu nemá smysl si hrát na to, že některá ze značek je naprosto dokonalá a nemá žádné chyby. Třeba často problematické ostření u zrcadlovek je taky fakt a to i když např. Dolgor (doufám, že se nepletu) tvrdil, že mu všechno ostří přesně. Já mám Nikon taky rád, ale dokonalý není.
Moje fotka je z Nikonu D800.
Přílohy
DSC_6504-z.jpg
Naposledy upravil Obšák dne 6. 2. 2019 22:51, celkově upraveno 1
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 6. 2. 2019 22:42

Petr Luňák píše:Tim tvym jednim ses akorat odkopal. Ja expozici (ne fotky) vytahovat nemusim, ja chci. Je v tom stezejni rozdil, ktery ovsem pochopi pouze zkuseny fotograf.


Milý, Petře, já se na Tebe nezlobím. Já Tě chápu. Nedávno sis konečně po D700 (měl jsi ji až donedávna, že?) koupil něco lepšího, D750 je stále super stroj, z D700 velký skok a je skvělá i za těch bratru 35k co se nedávno prodávala nová, natož pokud jsi koupil za slušné peníze lehce jetou. Takže máš pocit jaký jsi king, jak máš super skvělý nový stroj. No a teď někdo přijde s tím, že ten tvůj skvělý nový stroj je vlastně zastaralý. Je úplně normální, že v takovém případě cítíš frustraci, to je běžná psychologická reakce, za to se stydět nemusíš. Za co by ses ale stydět měl a na čem bys měl zapracovat, je to, že si tu frustraci vybíjíš na tom, kdo Tě na nepříjemný fakt upozornil. To je, promiň mi tu upřímnost, poněkud dětinské.

Ještě se musím pozastavit u toho vytahování expozice, protože tady také cítím, že Ti mohu pomoci. Víš, Donner-Krugerův efekt platí i ve fotografii. Takže drtivá většina cvakalů má pocit, že jsou super fotografové a že se už nemají kam zlepšovat. Ale jako ve všech kategoriích, i ve fotografii je to pocit mylný. Ano, zkušený fotograf chápe mezi rozdíl "musím" a "chci". Ale zkušený fotograf také ví, že vytažením o 6EV přijde zbytečně o spodních 6 bitů informace. A protože je zkušený, tak si pamatuje, že existuje něco jako expoziční bracketing a napadne ho jej v této situaci použít. Proto zkušený fotograf ani v této situaci (tolik) vytahovat nechce A nemusí.

Přeji dobré světlo a ať v sobě najdeš tolik potřebnou pokoru a sebereflexi.

P.S.: Kdybys náhodou hledal, co je to ten "expoziční bracketing", určitě o něm najdeš zmínku v manuálu svého fotoaparátu.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 2. 2019 23:05

S nepřesným ostřením u D750ky fakt nebojuju. Ostří mi přesně a velmi konzistentně nablízko i na dálku, což jsem třeba o D7000 říct nemohl, ten si sedl jen s některými skly a spíš na blízko. Nějaký neostrý fotky samozřejmě mám (i z X-T2), ale prakticky vždycky jsou to fotky pohyblivých cílů a nejde o chybu foťáku, ale o to, že nestíhám já.
D750+85/1,8G v ústavu...
DSC_7935-Edit-4.jpg
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 2. 2019 00:25

lemming píše:Milý, Petře, já se na Tebe nezlobím. Já Tě chápu. Nedávno sis konečně po D700 (měl jsi ji až donedávna, že?) koupil něco lepšího, D750 je stále super stroj, z D700 velký skok a je skvělá i za těch bratru 35k co se nedávno prodávala nová, natož pokud jsi koupil za slušné peníze lehce jetou. Takže máš pocit jaký jsi king, jak máš super skvělý nový stroj. No a teď někdo přijde s tím, že ten tvůj skvělý nový stroj je vlastně zastaralý. Je úplně normální, že v takovém případě cítíš frustraci, to je běžná psychologická reakce, za to se stydět nemusíš. Za co by ses ale stydět měl a na čem bys měl zapracovat, je to, že si tu frustraci vybíjíš na tom, kdo Tě na nepříjemný fakt upozornil. To je, promiň mi tu upřímnost, poněkud dětinské.

Ještě se musím pozastavit u toho vytahování expozice, protože tady také cítím, že Ti mohu pomoci. Víš, Donner-Krugerův efekt platí i ve fotografii. Takže drtivá většina cvakalů má pocit, že jsou super fotografové a že se už nemají kam zlepšovat. Ale jako ve všech kategoriích, i ve fotografii je to pocit mylný. Ano, zkušený fotograf chápe mezi rozdíl "musím" a "chci". Ale zkušený fotograf také ví, že vytažením o 6EV přijde zbytečně o spodních 6 bitů informace. A protože je zkušený, tak si pamatuje, že existuje něco jako expoziční bracketing a napadne ho jej v této situaci použít. Proto zkušený fotograf ani v této situaci (tolik) vytahovat nechce A nemusí.

Přeji dobré světlo a ať v sobě najdeš tolik potřebnou pokoru a sebereflexi.

P.S.: Kdybys náhodou hledal, co je to ten "expoziční bracketing", určitě o něm najdeš zmínku v manuálu svého fotoaparátu.


Tolik argumentacnich klamu a demagogie nedokaze do jednoho komentare nacpat ani Ganec a ten je v tom jinak mistr. Holt kde nejsou argumenty, tam si musi zranene ego pomoci temito fauly, vid Miso? :tleskani
Expozicni braketing je v tomto pripade stejne prakticka rada, jako rada Gance fotit nocni krajinu s hvezdami na skladanou expozici aka hires rezim. A to jsem si myslel, ze uz ses davno komplet odkopany, ty jeden "fotografe" :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 7. 2. 2019 06:46

Obšák píše:Tady máte ještě jednu fotku s problémem změny barvy u spodního okraje fotky. Fotek, na kterých to vidím bych našel víc. Stejný problém jsem viděl i u fotek testovací scény na některém ze serverů, pravděpodobně na DPR. Některé foťáky s tím mají "problém", jiné ne. Třeba Nikon D850 je v pohodě. Opravdu nemá smysl si hrát na to, že některá ze značek je naprosto dokonalá a nemá žádné chyby. Třeba často problematické ostření u zrcadlovek je taky fakt a to i když např. Dolgor (doufám, že se nepletu) tvrdil, že mu všechno ostří přesně. Já mám Nikon taky rád, ale dokonalý není.
Moje fotka je z Nikonu D800.

Já nevím, ale na fotce tohoto typu je poměrně těžké něco posuzovat. Nějaká série D800 problém s ostřením opravdu měla, byla na to tuším i servisni akce.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod mick8 7. 2. 2019 08:16

lemming - Mě dost zařáží Tvé poznatky, když právě kvůli ostření dost lidí přechází na Sony. No minimálně já :-D Měl jsem Nikon D850, musel jsem ji zkusit a měl jsem ji 2 měsíce. Fotila skvěle, obraz perfektní, ale krajní body mi i na statických snímcích ujížděly a měly neustále front focus (se Sigmou 35), je pravda, že střední body byly excelentní. No a pak jsem zkusil A7 III, první tři dny katastrofa, ani jedna fotka ostrá, byl jsem zděšený, nechápal jsem, jak je to možné, ale potom jsem si zvykl, že to jednoduše funguje jinak, než Nikon a od té doby dokonalost sama, je to přesné a rychlé..... Takže bych úplně nerozhlašoval, že to ostření je špatné, z tak krátké zkušenosti, ono to chce si zvyknout, pochopit.... Škodovka a BMW jsou také auta a přeci jen se každé chová malinko jinak.
Díky všem schopným diskuze!!!
Umění fotit není schopnost zachytit co vidím, nýbrž to co nevidíme :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 7. 2. 2019 08:20

Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že sa onedlho bude riešiť ISO 12800 s +1,5EV a zväčšené na stovky percent, tak by som ho považoval za neskutočného fantastu a barona prášila! :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 7. 2. 2019 12:10

PL: Je to tak, jak jsem psal. Ten push možná probíhá ve fw foťáku trochu jinak, než jen +exp v LR. Taky je možný, že u novějších várek to třeba nějak vyladili, nevím. Každopádně ta fialová charakteristika tam je, je to třeba vidět i při + 4-6 EV globálně - celý obraz jde do fialova.

Osobně bych lepší výkon na úrovni třeba A7 III ocenil:
aa.jpg
aa.jpg (53.37 ) Zobrazeno 2200 krát


Bob: Já jsem jen perfekcionista a pokrok musí být:) Pořád se dají věci zlepšovat, zvlášť když to jeden v tu chvíli umí a druhý ne.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 7. 2. 2019 17:43

A neslo to zvetsit jeste vic, jako ze bys treba porovnaval rovnou 1 pixel vedle 1 pixelu? Nac se drzet pri zdi s trapnym pouhym 566% zvetsenim bez vyhlazeni. Snazis se snad vysledek takovymhle nesmyslnym a nekvalitnim zvetsenim ovlivnit? Evidentne


Větší zvětšení jsem dal kvůli zachování detailů: u 750 už žádné nejsou
DXomark taky mluví jasně ve prospěch Pentax k1 a d800 má to teda cenu řešit ?
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 7. 2. 2019 19:36

Bob222: je to neskutečný, jakej pokrok ty foťáky udělaly a pořád nám to nestačí :D To zlepšení pěkně ukázal na svém webu pan Kortus.
http://www.makofoto.cz/aktuality/Nikon1 ... n15let.htm
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 2. 2019 20:38

zvuk11 píše:Větší zvětšení jsem dal kvůli zachování detailů: u 750 už žádné nejsou


Aha, takze uz se nebavis o mire sumu, ale o detailech. Nuz dobra, co ten napis "green" u K1 (vpravo)? Je tam vic detailu nez na obrazku z D750 (vlevo)?

Obrázek

Nekdo se holt toci na grafech ala Ganec a nekdo aktivne foti a s RAWy pracuje denne. Pak ziska neco, cemu se rika osobni zkusenost, vis? :)


zvuk11 píše:DXomark taky mluví jasně ve prospěch Pentax k1 a d800 má to teda cenu řešit ?


Takze nevis :roll:
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zvuk11 7. 2. 2019 20:43

Mluvím o SNR: viz moje srovnání oni čoveče detaily taky s tím šumem souvisí
A jak teda vysvětlíš ten DXOmark ? nadržovaly pentaxu ? hech :D
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků