Nikon 750 ("ideální kompromis" mezi řadou 6 a 8)

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 4. 2017 11:30

Lotrandor píše:Puntík: na ty portréty je to fakt teorie, tam tě limitují časy, sync time při použití světel, nedostatek světla v opačném případě. Použití Kino Flow za 5000 babek tu asi nebudeme rozebírat.


Teorie o jeho využití budou ještě dlouho, jako byly v případě zmíněného HDR. Samozřejmě, že nejkratší čas, tedy 1/80, je limitující, ale pokud někdo bude potřebovat tak detailní rozlišení, jako umožňuje až P-S, vyrovná se i s tím. A jestli Hornsternovi nevyhovuje zobrazení, limitované AA filtrem, může se (samozřejmě nemusí) dostat i k těmto úvahám. Portrétní práce je spíš klidná, podobně jako krajinařina nebo tvorba zátiší. Víc o přemýšlení a přípravách, než o cvakání a přebírání se haldou balastu. Ale pokud někdo "tvoří" způsobem, že vyzve modelku - tak dělej něco, nějak se hejbej - ten se mnou samozřejmě souhlasit nebude.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 1. 4. 2017 11:43

Hornster: Bohužel musím konstatovat abys zejména Gance a Puntíka bral s velkou rezervou. To v tomhle případě není osobní, ale přečti si co píšou. Není to nic konkrétního k věci, co by ti pomohlo a ani jeden nemá osobní a rutinní! zkušenost s žádnou technikou o které píšeš.

U 600D by pomohla ukázka toho, co považuješ za neostré a podle toho se dá soudit. Pokud je opravdu dobře zaostřeno, ostrost omezuje na daném těle 85/1.8, který ještě opravdu neoplývá přesným ostřením. Canon bohužel nemá novou verzi a alternativy jsou drahé. Nikon 85/1.8 je v pohodě, aberace se dá odstranit, nikdo neříká, že neaberuje, ale aberuje většina skel a to i mnohem dražších. To je prostě optika. Jinak má velmi dobrý poměr cena/výkon. Pokud s tím někdo s D750 neudělá pořádné fotky, chyba není v technice. Sigma je třeba prostě vyzkoušet, každy má jiné nároky. Konzistence ostření u ní bývá obecně o něco nižší.
Taky by neuškodilo, kdyby Ganec dal svůj tip, když už mají zrcadlovky takový zpoždění spouště, že má jeden pocit, že se s tím nic vyfotit nestihne. Škoda, že jsem si toho u sebe nikdy nevšiml. Pokud jsem něco reálně nestihl, byla to vždycky moje chyba.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 4. 2017 11:50

Obávám se, že právě hoax nemá zkušenost s tím, jaký je rozdíl v zobrazení detailů na snímku při použití přístroje s - nebo bez AA filtru. Jinak by to nenapsal.
Pravdou je, že v mnoha případech to není důležité.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 1. 4. 2017 11:58

Puntíku, žádný AA filtr nebo pixel shift nerozporuju, ale to ti asi jen nedošlo viď. Neboj, vím jak vypadá fotka bez AA filtru a taktéž ukázka pixel shiftu na Pentaxu se mi hodně líbila (komu ne). V tomhle případě je to ovšem stejně a prakticky mimo mísu, jsou to samé extrémy. Myslíš, že si koupí Pentax, aby mohl na portréty používat pixel shift jo ? Haha. To musí být hodně zábavné focení. A nebo D810 za 80 000 ? Co když mu osobně kvalitativně naprosto stačí levnější alternativa?

Edit: Tolik k pixel shiftu, je to sice DXO, ale je pro názornost to stačí.
85-1.PNG

85-2.PNG


Hornster: Jinak kdybys vyžadoval podobné ohnisko po přepočtu (135), tak tam bych zase volil Canon 6D + 135/f2 L.
Naposledy upravil hoax dne 1. 4. 2017 12:17, celkově upraveno 3
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 4. 2017 12:07

Ono by pomohlo, kdyby Puntik vlozil autorsky portret. Ledacos to napovi, zejmena jak moc vazne ma clovek jeho "rady" brat.
Pro Gance plati nemlich totez.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 4. 2017 12:28

hoax píše:Puntíku, žádný AA filtr nebo pixel shift nerozporuju, ale to ti asi jen nedošlo viď. Neboj, vím jak vypadá fotka bez AA filtru a taktéž ukázka pixel shiftu na Pentaxu se mi hodně líbila (komu ne). V tomhle případě je to ovšem stejně a prakticky mimo mísu, jsou to samé extrémy. Myslíš, že si koupí Pentax, aby mohl na portréty používat pixel shift jo ? Haha. To musí být hodně zábavné focení. A nebo D810 za 80 000 ? Co když mu osobně kvalitativně naprosto stačí levnější alternativa?

O takovýchto příspěvcích se odmítám vyjadřovat. Moje odpověď Horstenovi byla vyvolána stížností, že ani po kvalitním zpracování editorem není spokojený s ostrostí snímku. Nemyslím, že to je nějaký začátečník, který neumí zaostřit, ani netuší co udělá clona. Ale ne každý si udělal stejný záběr přístrojem s a bez AA filtru, aby si mohl vyhodnotit jeho dopad. Jestli mu stačí levná alternativa (obzvlášť do budoucna), nevím. A není to ani podstatné. Ostatně přístroje s možností P-S nedělá pouze Pentax, jen je vidět, jak to s některými jedinci zamávalo. Podobné výlevy byly v minulosti stejné jak v případech vyšších Mpx na čipu, tak stabilizace, používání režimu -P, nebo HDR. A dnes je to obecně přijato, podobně jako ten nesmyslný termín - analogový foťák.
Takoví už jsme, my lidé. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 1. 4. 2017 13:01

Dobře, pokud tedy nemáš konkrétní informace nebo radu pro tazatele, např. konkrétní tělo + objektiv, navrhuju zbytečně neztrácet svůj čas.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 2. 4. 2017 12:33

Mužu se zeptat jak funguje u D750 3D ad u všech bodů? To mi samo zaostří na nějaké místo a to potom udržuje a nebo si můžu zaostřit sám třeba prostředním af bodem a ten mi to drží? Je to použitelné třeba při focení portrétů, kdy to udrží oko?
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 4. 2017 13:12

Tak jak pises. Manualne vyberes libovolnym ostricim bodem misto zaostreni a fotak si pak prepina pri zmene kompozice mezi AF body sam. Nesmis behem toho samozrejme pustit tlacitko pro ostreni, jeho pustenim se puvodni vyber zrusi.
Teorticky to jde i na portret, ale vzdy bude zaviset na konkretnim objektivu a svetle, krajni body nejsou tak citlive ("presne") jako stredovy/e.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 2. 4. 2017 18:25

A ještě by mě zajímala jedno hledisko. Před nedávnem jsem byl přesvědčený o D750, ale teď mě trochu přeci jen hlodá, zda nezůstat u DX.

Když jsem přešel z D70 na D90, tak jsem snad nejvíce ocenil velikost hledáčku. Jak je na tom porovnání D7200/ D500 s ff D750 a jsou na tom ty dva zástupci DX lépe jak D90?
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 2. 4. 2017 19:05

D500 má výrazně více šumu za horšího světla, ale lépe ostří a má rychlejší sériové snímání. Na sport nebo ptáky je D500 ideální volba. D750 na všechno ostatní. D7200 je D750 s DX snímačem. Je levnější, jinak má samé nevýhody. D90 je horší ve všem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 4. 2017 21:48

Hledacek ma D500 na APS-C pomery opravdu velky. Papirove parametry z hlavy nevim, ale subjektivne pusobi stejne velky, jako ma FF D610.
Jinak D500 ma asi jen jednu "slabinu". Je to APS-C.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 4. 2017 05:52

Je to tak. D500 je návykový fotoaparát, pokud si na něj někdo zvykne, pak mu bude připadat i jinak výborný Nikon D750 jako poněkud starší mašina, při každém zaostřování nebo sériovém snímání. Je to poznat i při focení třeba portrétu, zaostřuje to na chlup přesně a naprosto konzistentně. Ještě větší rozdíl je při foceni pohybu, s D750 se dá pohyb fotit v pohodě, ale s D500 je to vyloženě radost. Teď o víkendu jsem byl fotit PLAY off zápasy ve stolním tenisu, tam je to třeba hodně znát, stolní tenis patří s spolu s badmingtonem k hodně rychlým sportům, je tam rychlý a chaotický pohyb, jeden z hráčů si to měřil, spálil za 4 zápasy přes 2,000 kCal a měl tep až ke 190.

D750 je zdařilý kompromis, ale není to nekompromisní mašina jako D500/D5.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod smikoto 3. 4. 2017 12:42

Hornster: Jestli tě to ještě zajímá tak tady máš odkaz na chlápka co fotí skoro jen 50mm na FF. Nic špatného se mi na tom nezdá.
https://500px.com/martinkuehnfotografie

Exif najdeš i u mé maličkosti:
https://500px.com/viktorfryblik

Prostě si projeď nějakých X fotek a udělej si obrázek co se ti asi líbí a na jaké ohnisko je to focené. Jenom drobnost, jen ohnisko a tělo tu fotku dobrou neudělá.
Nebo taky můžeš poslouchat teoretické kydy.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 4. 2017 13:51

Záleží na tom, co od toho člověk očekává, nehodnotím modelky ani úpravy ani uměleckou hodnotu, ale třeba bokeh u Sophie a Marklen je u mne pod očekáváním, to 85mm obvykle nedělají. (Je to ta první skupina od Martina Kuehna).
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků