Nikon 750 ("ideální kompromis" mezi řadou 6 a 8)

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 3. 2017 21:58

a tak, zkušená modelka :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarelV. 31. 3. 2017 22:37

Puntíku, když sem taháš Pentax s pixel shiftem, tak ať jen nežvaníš, jako vždy, můžeš laskavě uvést nějaký odkaz na modelku takto vyfocenou?
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 31. 3. 2017 22:49

Mě baví i to, jak si někteří myslí, že jisté firmy (třeba začínající na C nebo N) nedokážou zvládnout posuv snímače (protože to nepoužívají) :-D
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 4. 2017 00:58

Mě baví i to, jak se hned někteří majitelé těch, co užívají přístroje jistých firem opupínkují při zmínce o pixel shiftu....... ;-) :-D

Odkaz uvést nemohu, ostatně by to ani nemělo souvislost s tím, že Hornstern má potíže s ostrostí obrazu na Canonu 600D i po doostření pomocí High passu. Možná by bylo užitečnější vést diskusi tímto směrem. Tedy pokud si s tím někdo z diskutujících ví rady. :-)
Mimochodem, co je na žvaněni na tom uvést, že pixel shift prokazatelně zvýší rozlišení detailů (tedy ostrost) na snímku ? To by zase zajímalo mne. ;-) A kdo že to sem tahá Pentax ? :/

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KarelV. 1. 4. 2017 06:28

Odkaz uvést nemůžeš, čímž jsi prokazatelně za žvanila.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 1. 4. 2017 06:39

Puntíku, to je hezká ukázka pravdivosti přísloví mlčeti zlato, v tomhle případě bohužel.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 4. 2017 09:06

Hornster píše: s 85mm (136mm na Canonu 600D). Problem mam s celkovou ostrosti na 600D, kdy se i pri spravnem zaostreni a doostreni pomoci High passu fotka zda stale byt neostra.
Dôvody neostrosti môžu byť tieto:
- pevné sklá na zrkadlovky Canonu a Nikonu zvyčajne nemajú stabilizáciu
=> ak nedokážeš udržať zvolený čas, prechod na FF by ti asi nepomohol (len na ten Pentax)
- zrkadlovkové ostrenie trpieva na FF/BF
=> keďže plánuješ Sigmu, je veľmi pravdepodobné, že problémy s neostrosťou ti zostanú aj u Nikonu
- pevná 85-ka od Canonu ja známa problémami s ostrením
=> v tomto by ti prechod na hocičo naozaj mal pomôcť
- ostrosť zrkadloviek celkovo znižuje roztrasenie zrkadlom/uzávierkou
=> ak sa týmto problémom chceš vyhnúť úplne, tak toto riešia už len bezzrkadlovky
(elektronickú prvú lamelu uzávierky v hľadáčiku má až Nikon D810 pokiaľ viem .. no to nerieši roztrasenie vplvyvom zrkadla .. u zrkadloviek k tomu treba pridať aj oneskorenie spúšte)
- dojem neostrosti u portrétov môže vznikať aj z dôvodu nepresného zaostrenia na oči
=> no toto "Eye-AF" ešte zrkadlovky nemajú naimplementované, tuším to má len Sony a Olympus

Suma sumárum: tvoje rozhodnutie prejsť na D750 by ti určite pomohlo, no možno nie úplne.
Sú aj istejšie riešenia ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 4. 2017 09:50

Ganec píše:(elektronickú prvú lamelu uzávierky v hľadáčiku má až Nikon D810 pokiaľ viem .. no to nerieši roztrasenie vplvyvom zrkadla .. u zrkadloviek k tomu treba pridať aj oneskorenie spúšte)


Ukladam. Byla by skoda, kdyby tato perla upadla v zapomneni.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hornster 1. 4. 2017 10:04

dekuji za nazory, cim dal vic se zacinam bat FF/BF na sigme.
Hornster
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 4. 2017 10:22

Nikon D750 a pevné portrétní sklo typu 85/1.8G nabídne takovou technickou kvalitu výstupu, že v principu není co řešit. Ne, že by neexistovalo technicky lepší řešení, Nikon nabízí i D810 s 36 Mpix FF snímačem a Canon dokonce 50 Mpix, u bezzrcadlovek Sony nabízí FF bezzrcadlovku s 44 Mpix, ovšem nechají si za to zaplatit cca dvojnasobek a efekt je cca o 1/3 lepší, přičemž výsledek většinou vyžaduje i koupit dražší skla.

To o té stabilizaci jsou z mého pohledu spíše teoretické bláboly, nepamatuji, že bych bez ní nemohl nějakou portrétní fotografii udělat, naopak, stabilizaci bych vypínal, zbytečně zhoršuje technickou kvalitu.

D750 nabízí hodně muziky za vynaložené peníze, totéž 85/1.8G. U obou existuje lepší alternativa, ale za relativně velký příplatek. Fotky z 85/1.8G jsou ostré, bez rušivé ho bokehu, takový etalon kvality, navíc je to lehký objektiv, hodí se na cesty. Alternativy od Nikonu s ohniskovou vzdálenosti 50mm mne neoslovily kvůli nižší ostrosti a rušivému bokehu, raději jsem šel do rizika a vzal Sigmu Art. Kdybych musel volit 50mm od Nikonu, volil bych trochu měkčí Nikon 50/1.4 nebo 58/1.4 (který je ale podle mne předražený).

Roztřesení uzávěrkou/zrcadlem je teoretický blábol, mám vyzkoušeno, že 99% dělá vliv objektivu a fotografa.

BF/FF je třeba řešit přes AF tuning, po nastavení to vesměs nemusím řešit, a to jsem na TK asi 1000x citlivější, než Ganec. Pokud vím, tak u Sigmy velmi dobře funguje servisní seřízení, naopak v servisu Nikonu se s tím docela trápí, aspoň co já vím. Já si to seřídil sám, každopádně pomohlo, že jsem si objektiv vyzkoušel před koupí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 4. 2017 10:30

Nebudu komentovat předcházející příspěvky, které vyvolala moje zmínka o pixel shiftu, došel bych k neradostným úvahám. Jenom podotknu to, že zvládnout nějakou (novou) technologii znamená zvládnout především jak obejít její patentovou ochranu. A to u snímače plovoucího v magnetickém poli patrně nebude zcela jednoduché.

Bláboly jsou právě to, co a jak je ze subjektivního pohledu toho či onoho uživatele důležité. ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standavfr 1. 4. 2017 10:40

Jen technická,co je horší,lag EVF nebo prodleva spouště?
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 4. 2017 10:52

standavfr: oneskorenie spúšte je v najnovších modeloch ~ 10x dlhšie

-- 1. 4. 2017 11:56 --

pemar píše:Fotky z 85/1.8G jsou ostré, bez rušivé ho bokehu
toto snáď nemyslíš vážne .. na fotkách čo dal landov bolo v bookehu zreteľne vidno aberáciu, ktorá bola fest rušivá...
(dovtedy som ešte takú rušivú aberáciu na záberoch nevidel)

pemar píše:BF/FF je třeba řešit přes AF tuning, po nastavení to vesměs nemusím řešit, a to jsem na TK asi 1000x citlivější, než Ganec. Pokud vím, tak u Sigmy velmi dobře funguje servisní seřízení...
Máš vôbec skúsenosti s nejakou Sigmou?

Lebo ja mám opačné skúsenosti .. samozrejme len nepriamo s tou bráchovou (keďže som mu riešil reklamáciu):
- keď ju dal v servise nastaviť, tak potom zaostrovala dobre na 3 metre a na diaľku ostrila zle.
- počas reklamácií mu ju zase nastavili postupne tak aby na diaľku ostrila dobre .. no potom nablízko ostrila zle. A naopak.
=> po 3 reklamáciách mu radšej vrátili peniaze....
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 1. 4. 2017 11:03

Puntík: na ty portréty je to fakt teorie, tam tě limitují časy, sync time při použití světel, nedostatek světla v opačném případě. Použití Kino Flow za 5000 babek tu asi nebudeme rozebírat.

Snad jen ty drahé na krajinu, když si někdo vyhraje, to může být zajímavý. Alespoň v této době. Co bude v budoucnu čert ví, HDR ze tří RAWů skládá už i můj mobil (LR mobile).

P.S. na druhou stranu, když vidím čím "bojují" výrobci mobil - umělý bokeh. To je taky hrůza a ono jim to snad i projde - na mobilu stejně není vidět, jaká je to hrůza, na větších formátech už dneska zobrazuje málokdo.

-- 1. 4. 2017 12:05 --

Hornster píše:dekuji za nazory, cim dal vic se zacinam bat FF/BF na sigme.


To se myslím dá uchodit, horší je to s celkovou úspěšností zaostření. Tam těch povedenejch bude méně než u origo skla. Jestli je to ještě přijatelné, nebo ne, to si musíš říct sám. Určitě bych tu sigmu vybíral z více kusů na prodejně, zkontroloval vycentrování, výrazný BF/FF. to minimálně.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 1. 4. 2017 11:28

pemar píše:Fotky z 85/1.8G jsou ostré, bez rušivé ho bokehu
toto snáď nemyslíš vážne .. na fotkách čo dal landov bolo v bookehu zreteľne vidno aberáciu, ktorá bola fest rušivá...
(dovtedy som ešte takú rušivú aberáciu na záberoch nevidel)

pemar píše:BF/FF je třeba řešit přes AF tuning, po nastavení to vesměs nemusím řešit, a to jsem na TK asi 1000x citlivější, než Ganec. Pokud vím, tak u Sigmy velmi dobře funguje servisní seřízení...
Máš vôbec skúsenosti s nejakou Sigmou?

Lebo ja mám opačné skúsenosti .. samozrejme len nepriamo s tou bráchovou (keďže som mu riešil reklamáciu):
- keď ju dal v servise nastaviť, tak potom zaostrovala dobre na 3 metre a na diaľku ostrila zle.
- počas reklamácií mu ju zase nastavili postupne tak aby na diaľku ostrila dobre .. no potom nablízko ostrila zle. A naopak.
=> po 3 reklamáciách mu radšej vrátili peniaze....


Rušivým bokehem myslím zejména nervózní bokeh, ne aberaci, tu většina lidí nevidí/nevnímá. Pravda je, že mi na Nikonu 85/1,8G ta trocha aberace vadí, nicméně z toho co jsem viděl, jí mají i podstatně dražší portrétní skla od Nikonu, Canonu i některé Zeisse (konkrétně Milvus, Otus a Apo-Sonnar jí mají hodně dobře potlačenou, ty skla stojí ale mnohonásobně více), Sigma 50/1,4 Art si vede v tomto ohledu také dobře.

U D7100 jsem BF/FF korekce nastavil pro všechny vzdálenosti bez problémů, ale konzistence zaostření byla o něco horší, než u Nikon skel, u D500 to chodí naprosto konzistentně a úplně bez problémů, ani v jednom případě jsem nepotřeboval nastavovat přes Sigma dock.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků