Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pavelmeli 19. 6. 2020 17:37

Mám to podobně jako landov, akorát mi to padalo doleva, tak jsem to srovnal, C5diV + 200 + TC 2x

Obrázek

Minule jsem představol zahradní ještěrku Klárku, tento týden se objevil ještěr Ivan... Tak se jim snad zadaří :)
Obrázek

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 6. 2020 20:22

Úplně mne zmátlo, že jste ty ptáky měli na zdi stejné barvy, přitom vím, že bydlíte docela dost daleko od sebe. Nicméně, oba ty ptáci jsou podobně ostří.

---------------------------------------------------------------

Dnes odpoledne jsem si přinesl na testování Nikon 200-500/5.6 a mám z něj docela smíšené dojmy. Nikon 300 PF proti němu vypadá jako malý objektiv, 200-500/5.6 s pouzdrem váží 2945 gramů (bez něj 2425 gramů), pro srovnání, u Nikonu 500/PF ukázala digitální váha 1565 gramů.

Udělal jsem pár testovací snímků a na širší ohnisko je ten objektiv jednoznačně ostřejší, na 200mm paráda, do 400mm pořád v pohodě, ale nad 400mm je úbytek ostrosti trochu vidět. Tím nechci říci, že by na 500mm byl nepoužitelný, naopak, středová ostrost úplně stačí, jen se nesmí z miniaturních výřezů dělat billboardy, rozdíly oproti 500 PF jsou spíše ovlivněné technikou fotografování, než optikou.

Obrázek

D500+Nikon 500 PF

Obrázek

D500+Nikon 200-500mm / 500mm

Jeden rozdíl je ale okamžitě patrný - i bez focus recal nebo jiných vychytávek je rozdíl v rychlosti zaostření oproti 500 PF nečekaně velký, v přímém srovnání je 200-500/5.6 neskutečný šnek a delimiter to sice zlepší, ale rozdíl zůstává markantní, i 300 PF + TC je je oproti 200-500/5.6 viditelně rychlejší.

VR mají oba objektivy podobně účinný, oba při zapnutém VR pohnou bodem zaostření, ale řekl bych, že 500 PF o něco více. U 500 PF je pohyb ostřícího bodu spíše horizontální, u 200-500/5.6 spíše vertikální, u 300 PF + TC je oproti nim výrazně menší. 500 PF má na první dojem výrazně nejkvalitnější provedení, 200-500/5.6 mi přijde z této trojice v tomto ohledu nejhorší.

Obrázek

D500+200-500mm f5,6 s VR, ISO 5600, s VR

Subjektivně bych řekl, že nejlepší volba z této trojice je 300 PF s telekonvertorem, při minimální ceně a hmotnosti poskytuje velmi dobrý výkon. Z 500 PF i 200-500/5.6 se dá vytáhnout o kousek více, ale musí na to být vhodné podmínky a obě ty sestavy jsou těžší, 200-500/5.6 dokonce trojnásobně. Pokud se fotí pohyb, tak jednoznačně nejvíce se dá vymáčknout z 500 PF, 200-500/5.6 vyžaduje zvýšené úsilí fotografa, s bezzcadlovkou obzvlášť. To jsou moje první dojmy z této bezesporu velmi zajímavé trojice.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 6. 2020 20:35

Ta 500 PF mi tady prijde vyznamne ostrejsi, rozdil je velky. Zajimave porovnani.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 6. 2020 21:05

Překvapilo, jak se krátkodobě se s 200-500 dá úplně v pohodě fotit z ruky, připadalo mi to podobné, jako s 200/2. Trojnásobný rozdíl v hmotnosti se samozřejmě projeví, jak při chození po městě, tak při delším foceni, proto jsem upřednostnil 500 PF před 500/4.

Další pocitový rozdíl je z provedení. Zítra jsem chtěl oba objektivy vyzkoušet na focení ptákovin, ale zatímco u 500 PF mám pocit, že je to profi provedení a snese když ne všechno, tak hodně, o 200-500 mám strach a není to jen proto, že ten objektiv chci v pořádku vrátit. Mimochodem, tu 200-500 jsem dostal v bytelném pouzdře Lowepro, vypadá o dost lépe, než originální pouzdro na 500 PF.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 20. 6. 2020 09:24

Samozrejme 500PF je TOP sklo. Ohladne tvojho testu/porovnania s 200-500 mam skor opacne skusenosti a si myslim, ze bud si ho nemal dobre skalibrovane s D500 alebo jednoducho zly kus. Aj S.Perry pri porovnavani tychto skiel ocenil opticke kvality 200-500. Moj kus je na 500mm ostry az-az:

D500+200-500mm f5,6 s VR, z ruky, 500mm @5,6, Exif prilozeny. Fotky bez uprav, iba prevod do JPG.
Obrázek

Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 20. 6. 2020 10:08

Známý problém 200-500/5.6 je kusová variabilita, až cca 2/3 produkce jsou decentrované (píše se o tom docela často i v renomovaných testech), tam nepomůže ani kalibrace, buď rád, že ten tvůj kus je z té lepší třetiny. Můj kus je půjčovací, takže žádným extra výběrem asi neprošel, spíše naopak, do půjčoven se často dávají reklamované kusy.

Ono to možná nevypadá, ale ten test s tou cedulí je docela extrémní, totéž s těma nálepkama na SPZ, tuhle úroveň ostrosti člověk v praxi nevyužije, tedy aspoň pokud se drží hesla mého kamaráda, že zvíře má zabírat 2/3 fotografie a nedělá velké výřezy nějakých malých ptáků kdesi v dálce, takže ostrost i tohoto asi horšího kusu by byla akceptovatelná, ona nakonec je akceptovatelná i ta rychlost AF (tam je to o tom, aby fotograf hodně dobře trefil ten první záběr v sérii, případně měl předostřeno, pak se mi zdá, že 200-500/5.6 zvládne letadla, ptáky nebo i nějaký ten sport), ale ta rezerva výkonu u 500 PF se může hodit.

Zdá se mi, že zoom tak úplně nedrží, ale jak jsem psal, je to půjčený kus.

Testovací cvak z ruky, AutoISO 1400:

Obrázek

Chtěl jsem 200-500 vyzkoušet v praxi, ale na můj vkus zatím moc prší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 21. 6. 2020 07:54

Este jeden priklad kvality 200-500. Fotene z ruky, cca 100m, 500mm@5,6, brutalny orez. EXIF prilozeny. Iba zakl.upravy v LR a prevod do JPG.
Obrázek
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 21. 6. 2020 16:37

Tak navzdory ošklivému počasí, jsem včera kolem poledne fotil ocelové ptáky na žateckém letišti Macerka a pak kousek od Jirkova v kempu Rozkoš, papoušky - to se mi líbilo víc :) Když k večeru začalo pršet a iso skákat na 12800, tak jsem to zabalil. V zoneru jsem to ze stínů někdy musel tahat až o +2 EV :'(
Byla to vlastně reportáž ze setkání papouškářů a téměř celou dobu jsem jel na 70-200/2.8
Obrázek

Tady je více fotek... https://www.zonerama.com/meli/33739
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 6. 2020 19:44

Dnes naštěstí dopoledne nepršelo, a tak jsem byl jsem byl zkusit 200-500/5.6 v Zoo Praha. To, co se mi 200-500/5.6 líbilo, byla stabilizace, funguje spolehlivě. Další věc, co se mi moc líbila, je ten zoom. I když třeba Landov fotí převážně na 500mm, já jsem v zoo využil i těch 200mm, takže jsem udělal více fotek, než bych udělal s pevnou 500mm. Líbíla se mi minimální zaostřovací vzdálenost, dá se s tím fotit docela zblízka (podle ztechnických parametrů od 2,2 metrů). Optické vlastnosti jsou OK, nenašel jsem nic, co by mi na fotkách vadilo, snad kromě bokehu. Ani jednou jsem sice neměl tak nervózní bokeh, jako z 300 PF s telekonvertorem v kombinaci s členitým pozadím, ale pokud byl subjekt dále, projevovala se ta malá světelnost, zejména na kratší ohniska.

To, co mne ale zarazilo, bylo ostření, takový odpad jsem neměl snad ani se Sony nebo se Sigmou. Důvodů mohlo být více, určitě jsem v tom hrál roli já jako fotograf, nijak jsem nepřizpůsoboval styl focení tomu, že to má pomalejší AF a ten kus může mít leccos za sebou, je to kus z půjčovny, každopádně na můj styl focení to bylo i s D500 hodně pomalé.

Jedna čírka úzkozobá, Topazem DeNoise protažená:

Obrázek

Jak jsem se dozvěděl, patří do skupiny tzv. plovavých kachen, které při hledání potravy ve vodě jen panáčkují nebo ji sbírají na hladině, je příbuzná víc polákům než ostatním čírkám a tomu odpovídá i zvyk nejen panáčkovat, ale i potápět se pro potravu pod hladinu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 6. 2020 20:31

Koukám, že jste se dobře bavili :-)

Pavle, takovéhle opeřence ti závidím, to se jen tak nevidí ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 21. 6. 2020 21:46

Jeden pěkný Gaviál:

Obrázek

(Gavialis Gangeticus)

Obrázek

Sigma 50/1.4 Art
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 6. 2020 06:56

Jsem si říkal, jestli nejsi trochu moc odvážný, ale ta druhá fotka to vysvětlila :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 22. 6. 2020 17:47

Z6+T 70-200, 200mm@2,8
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 22. 6. 2020 19:48

Ten pták je pěkný, ale s tím pozadím vzadu nevím, co bych v postprocesu dělal, je to pro mne příliš náročné na maskování a pro přechody.

-----------------------------------

Jen pro zajímavost, takhle vypadaly ty nejhorší zaostření z 200-500/5.6, ale bůhví, mohl jsem dělat něco špatně nebo to mohlo být tím, že je to kus z půjčovny:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tohle mi D500 neudělala ani Sigma 50 Art. Mohlo to být tim, že ten objektiv nebyl předostřený a že to prostě nestihl, protože to ostření bylo na můj vkus hrozné pomalé, bylo by to i vysvětlení protože další fotka ze série už byla většinou ostrá. Každopádně by tomu objektivu hrozně pomohlo, kdyby uměl uložit a na stisk tlačítka vyvolat zaostřenou vzdálenost a nehuntoval z nekonečna nablízko nebo naopak, to mu trvalo věčnost.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 22. 6. 2020 20:02

Mal si fotit so zapnutym limiterom. Ak by bol ten objektiv taky rychly ako 500PF, tak by asi nestal 1300€. Napriek tomu je to fajn sklo a asi najpredavanejsi Nikon WL objektiv pre masy. Inac tie zaostrenia mimo - niekedy staci len dlhsie fotit s tymto sklom a ta hmotnost sa jednoducho prejavi na dlhom konci. Ked som s nim fotil na min.rocnom SIAFe, tak po niekolkych hodinach som uz mal aj pri case 1/2000 maznute fotky. Proste som to uz neudrzal.
landov
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka