Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod monikash 11. 4. 2020 19:43

Pemare, pokud tě to někdy nepotkalo, tak neuvěříš, že je každá vteřina drahá. Už tehdá stařéček Pagáčů vykřikoval: "Utěkajtě noženky, utěkajlě, lebo vás na hnědo obarvím!"
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 4. 2020 20:41

Abychom se přenesli od hlubokých filozofických myšlenek a odpoutali se malinko od záchodového humoru, tak u nás jsou Velikonoce vítáním jara a možná už i částečně léta, tak jsem seřídil nový telekonvertor od Nikonu a vyrazili ho vyzkoušet. Původní záměr bylo fotit nějakou ptákovinu, ale kromě spousty holubů byla o ptáky v Rieggerových sadech tentokrát vyložená nouze, takže jsem fotil, co se dalo:

Obrázek

D850 + 300/4 PF + 1.4 TC III

Postřeh pro Landova: delimiter 3m až nekonečno na D500 i na D850 citelně zrychlí AF - bez TC to neřeším, ale s nasazeným TC se mi osvědčuje to zapnout, na Z6 by to mělo dělat ještě větší rozdíl. Stabilizaci mívám buď vypnutou nebo nastavenou na Sport. A sorry, ve vedlejším vlákně vidím, že už ten delimiter řešíš.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 11. 4. 2020 21:03

Jj, inac ako/alebo ci vobec vnimas nejaky rozdiel medzi TC Nikon a Kenko?

D500 + 300/4 PF
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 11. 4. 2020 21:43

Nikon je lepší mechanicky, Kenko se pocitově více “vaklá”, má větší vůle. Opticky jsou ve středu obrazu nastejno, Nikon má o kousíček ostřejší okraje, nicméně třeba ty letovky ze Srí Lanky jsem fotil Kenko a nepoznal bych rozdíl, ani v rychlosti AF (tedy pokud mám u obou stejně nastavený delimitér). Nikon má potenciálně vice choulostivý ten přední element.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 12. 4. 2020 09:10

Který doporučíte? Kenko má asi víc variant. Tenhle? Kenko Pro 300 DGX 2x?
PalmTungsten
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 12. 4. 2020 09:28

Taky jsem se pokoušela o nějaké ptákoviny až z toho byly koniny https://monikash.rajce.idnes.cz/Koronav ... ovice_2020
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 4. 2020 10:04

Dnes to nebolo ziadne terno, ale nakoniec priletela Zlna zelena, tak som sa za nou plizil ako partizan (ked isiel niekto okolo, tak musel mat zabavu, co to tam ten chlap s fotakom vystraja). Nakoniec sadla na strom (samozrejme v tieni) a potom sa na chvilu presunula na jedine miesto, kde aj zasvietilo slnko :oboze

Z6+300/4PF+TC 1,4
Obrázek

...a este jeden ulovok, ktory ma u mna premieru: Penica ciernohlava
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 4. 2020 16:14

Ta Žluna zelená se ti moc povedla, u nás jsme jí neviděl. Já jsem vyrazil ráno směrem k (zavřené) zoologické zahradě, podél řeky jsou při troše štěstí straky, vrabci, holuby a hlavně volavky, které je radost fotit. Vyrazili jsme před sedmou ráno, to člověk ještě nepotkává běžce, bruslaře, pejskaře a cyklisty, jen rybáře. Světlo je parádní a ze zoo jsou slyšet zvuky divokých zvířat, manželka byla z toho úplně v šoku.

Já jsem se tentokrát soustředil kromě volavek na kachny, jak přistávají:

Obrázek

chtěl jsem jí s odrazem, ale řeka nebyla klidná.

V letu je nejtěžší je chytit do záběru, 420mm z ruky bez zaměřovače chce trochu cviku:

Obrázek

D850 + 300/4 PF + 1.4 TC

Mimochodem, nasadil jsem na D850 grip a vůbec mi nevadil, ani těch půl kila navíc na řemenu, naopak, je to lépe vyvážené, takže s D5 nebo D6 by to šlo taky. Nicméně, D5 ani D6 neumožňují takové výřezy, jako D850, zrovna na ty letovky se to dost hodí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 12. 4. 2020 19:00

Ja som na letovky dnes nemal stastie, nejako nechceli lietat...no a tych par co lietalo, sa ktovieako nepodarilo.
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 4. 2020 20:00

Já nějaké mám, ale mnohem důležitější je, že jsem měl štěstí i na světlo, i na náměty. Naskytl se mi jeden rybář na takovém poloostrově, létaly mi kachny, volavky i straky, pěkné bylo i zrcadlení přívozy přes řeku. Zkoušel jsem limity kombinace 300 PF + telekonvertor na D850, hned první limit je rychlost AF, protože ani se zapnutým delimiterem to není tak rychlé, jako pevné 500mm objektivy. Pomáhám si takovým tak trochu jako předostřením, mám zaostřeno cca na vzdálenost, na které čekám objekt. Na tohle se mi líbí funkce u Sigmy 500mm f 4 Sport, která umí uložit zaostřenou vzdálenost do paměti. Pomáhá grip, už jsem to jednou konstatoval, s gripem to nejen fotí, ale i ostří rychleji.

Druhý limit je ostrost. Nechápejte mne špatně, 300/4 PF je ostrý objektiv, ale s nasazeným telekonvertorem výsledek není na jedničku ani na jedna mínus, ale je to lepší dvojka. Tu ostrost doladí Topaz AI, ale musí se kontrolovat, jestli to neprasí bokeh. Nebo to člověk musí trochu doostřovat třeba v DxO lokálně.

Třetí limit je kombinace ohniskové vzdálenosti, clony a času. Protože mám s telekonvertorem f5.6, vychází mi ISO o 1 EV hůře, a proto už vidím šum a potřebu doostřovat. Ani v režimu VR Sport nespoléhám na stabilizaci, pohybovou neostrost zkroti jen rychlejší čas, takže u letovek mi vycházejí časy okolo 1/2000s a ISO někde mezi 500 až 1600. Pro FF to není žádné drama, ale Topaz DeNoise AI se hodí. Nedovedu si představit, že bych na 300mm f4 nasadil 2x telekonvertor, i 1,7 je pro mne už moc.

Čtvrtý límit je pevná ohnisková vzdálenost 420mm. Letící objekt více na obloze hledám, pokud ho netrefím napoprvé, mám problém, hůře se sleduje objekt i někde mezi větvemi nebo v lese, jako třeba tuhle straku:

Obrázek

Tady je vidět i ten bokeh.

Obrázek

Tady je bokeh celkem OK.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 4. 2020 20:35

To mě, upřímně řečeno, docela překvapuje.

Jakože tenhle bokeh by měl být celkem OK.

Spíš bych si tě dovedl představit (poté, co by sem někdo podobnou fotku postnul), že bys napsal něco o tom tahání za oči ;-)

Za dané konstelace by ti asi nepomohla ani 400/2,8 (kdyby ji tam dovláčel)

Ale předpokládám, že to byly trénikové výstřely, tam se to stejně nepočítá
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 12. 4. 2020 21:00

pemar píše:Druhý limit je ostrost. Nechápejte mne špatně, 300/4 PF je ostrý objektiv, ale s nasazeným telekonvertorem výsledek není na jedničku ani na jedna mínus, ale je to lepší dvojka. Tu ostrost doladí Topaz AI, ale musí se kontrolovat, jestli to neprasí bokeh. Nebo to člověk musí trochu doostřovat třeba v DxO lokálně.

S tou (ne)ostrostou to vidim tak, ze sa musim viac snazit pri foteni, je to ako keby som musel viac davat pozor na techniku fotenia, tazko sa to vysvetluje. Ale v konecnom dosledku nevidim nejaky vacsi problem.
Toto je napr. z dnesneho poobedia, uz celkom slusny orez a jemne doostrenie v LR.
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 4. 2020 22:04

S tou snahou při foceni je to svatá pravda, navíc na 44 Mpix je všechno hned vidět. Kdysi jsem si hrál s tím, jak z objektivu vymáčknout co nejostřejší fotky a pokud jsem chtěl u delšího ohniska ostrost na jedničku, musel na stativ, jinak to bylo v nejlepším případě a po úpravách za jedna mínus.

Když fotím z ruky, tak si pomáhám rychlejším časem, stabilizacî a zadržením dechu, někdy fotim i na el. první lamelu a s předsklopeným zrcátkem (záleží na tom, co člověk fotí) a citlivě mačkám spoušť.

Obrázek

a pak to po ořezu na 2000x1333 vypadá takto, přestože to je focené z ruky přes řeku na hodně velkou dálku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod foto1977 12. 4. 2020 22:41

Veselé Velikonoce všem!

Posílám jedno selfíčko, ze včerejší korona-vycházky do okolí Uhříněvsi :)

Obrázek

p.s. je to pěkná konina, stejně jako ta korona-karanténa...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 4. 2020 22:54

Koňovina ;-)

-- 12. 4. 2020 23:09 --

No, Velikonoce asi strávíme doma, karanténa a počasí, to bude špatná kombinace.

Takže pohodičku si budeme muset vytvořit sami ;-)

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka