Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod houghs 30. 9. 2021 14:52

Já teda na ten histogram ve foťáku nevěřím. Foťák nemá na to prostředky, aby mě dokázal zobrazit to co vidím v PP. Co vidím, tak ať je to DSLR nebo CSC, fotí víceméně stejně. Ve prospěch CSC jsou výhody druhého nebo třetího řádu anebo vysloveně totální kraviny jako pixel shift.

Co bych považoval za výhody 1. řádu, tak je zlepšení DR snímačů a pak někde dál šum. Roky jsme se nikam moc neposunuli. Celkem mě zaujal příspěvek našeho oblíbence Tonyho. Já vím, je nutné ho brát s rezervou, aby zaujal tak musí hodně přehánět, ale občas něco zajímavého i z něho vypadne. Tady https://youtu.be/ojhCCy8e26c třeba porovnával DR a šum u Zfc a iPhone 12 Pro Max a telefon na celé čáře zvítězil. Prostě proto, že má výkonný procesor, který foťáky mít nikdy nebudou. Vlastně je jen jedna zásadní věc, kterou telefony nezvládají, a to je hloubka ostrosti. Ta vyrobená procesorem se nemůže vyrovnat té opravdové optické.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 30. 9. 2021 15:01

Především, náhled na LCD/EVF a histogramy se tvoří z jpegu dle aktuálního nastavení. Vypadají jinak v Landscape, Neutrálním nebo jiném režimu, jsou ovlivněny aktuální WB. Proto dříve lidé vymýšleli různé hacky pro nastavení zpracování, aby dostali co nejpřesnější informaci v histogramech. Dnes se to opouští, protože DR je většinou s rezervou a málokdo tu přesnou informaci potřebuje.

Telefony jsou v jasné výhodě. Několikanásobné expozice, real-time skládání, obrovské finance na vývoj. Mimochodem, Nikon nedávno představil menší stacked senzor, který obří DR vysoko nad 20 EV společně s ultrarychlým vyčítáním má taky. Uvidíme, jestli se některé jeho vlastnosti objeví v Z9.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 30. 9. 2021 15:04

Ještě se vrátím k tomu Maynoothu, krásné místo:

Obrázek

mimochodem, říkal jsem si, že jestli někdo spíše neobjeví, že jsem ukazoval takový trochu stylizovaný obraz Maynoothu, protože reálně to tam vypadá takto a zbytek jsou zahradní domky pro personál:

Obrázek

(Je to známý golfový areál převážně užívaný zaměstnanci IT firem, jako je Microsoft, Google, Intel, … ). Ty fotky jsou takové “mobilovky”, ale to místo je parádní. Fotografované je to předpotopní technikou a setovým objektivem, PP prakticky žádný.

Hezká ukázka toho, s čím si 18-105 a D50 poradí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 30. 9. 2021 15:18

Dolgor píše:Především, náhled na LCD/EVF a histogramy se tvoří z jpegu dle aktuálního nastavení. Vypadají jinak v Landscape, Neutrálním nebo jiném režimu, jsou ovlivněny aktuální WB.


To ničemu nevadí, takto to bohatě stačí, zcela exaktně to nepotřebuju (a ani by se to nedalo v té rychlosti sledovat). Navíc to i tak +/- sedí.

-- 30. 9. 2021 16:22 --

pemar píše:Takže radši nepostuješ vůbec :-).


Nežli takto, tak jo. ;-)

Navíc ani nějak necítím potřebu tu něco vyvěšovat (a ani na to (zpracovávání) není absolutně čas; dřív jsem sem párkrát něco dal), nehledě na to, že tohle je fórum (galerie je vedle).
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 9. 2021 15:22

Dolgor

U mě ale rozhodně není pravda, že to naladím na pár prvních fotkách a pak jedu.

Většinou střídám stanoviště a úhly pohledu, někdy fotíš člověka v tmavém, někdy ve světlém dresu/helmě, něco je ve tmě v lese, kde probleskuje slunce, někdy do toho ještě slunce zachází za mraky a zase se objevuje …

Teda - netvrdím, že musím kompenzovat expozici pro úplně každý snímek, ale snažím se to v EVF sledovat, někdy i vč. histogramu, a držet se přibližně té cílové expozice, abych pak v postprocesu měl lepší startovní pozici.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 30. 9. 2021 15:35

Tak to asi funguje málokde, typicky u studiového focení, a to ještě jen do první (větší) změny nasvícení/úhlu záběru/polohy modelů.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 9. 2021 15:41

Mě nijak nevadí, že někdo ten náhled expozice v EVF nepoužívá :-)

Jen mě překvapuje, že lidi kontrolují běžně expozici nebo histogram na LCD a to je v pohodě, a dělat totéž v EVF je nepřesné a ovlivněné tím či oním a vůbec je to lamovské :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 30. 9. 2021 15:44

Když se vrátím k fotkám krajinek, tak výhodou je, že postačí relativně levná technika (určitě je ale lepší novější přístroj kvůli DR a šumu), nevýhodou zase že je poměrně těžké něco zajímavého najít. Nejlepší úlovky mám z Grand Canyon a Death Valley dva roky staré.

Z letošního cestování po Francii mimo fotek měst bych asi vybral Étretat v Normandii.

Obrázek

Obrázek

D7500 + 16-80
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 30. 9. 2021 15:51

Davidof: ;-)

-- 30. 9. 2021 16:56 --

houghs píše:Z letošního cestování po Francii mimo fotek měst bych asi vybral Étretat v Normandii.


Jj, Étretat je super.
Na druhé fotce mě poněkud ruší ten zákryt vrcholků skal s protější linií pobřeží. Dovoluji si to podotknout jen proto, že si přesně vybavuju, jak jsem s tím na místě zápasil (a zkoušel varianty s vrcholky v moři i ve vzduchu - a jak mě u toho moje drahá choť vehementně odháněla od okrajů vertikálních 100 m vysokých faléz). ;-)

-- 30. 9. 2021 16:58 --

PS: To golfový hřiště na samým vrcholku útesů je dost spektakulární - člověk se neubrání úvahám, kolik míčků nenávratně skončí v hlubinách. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 30. 9. 2021 16:02

Já jsem ale přeci nikde neřekl, že kontrola v EVF je nepřesná. Já jen tvrdím, že s dobrou automatikou (a kvalitním rawem) ji nemám potřebu využívat. Stačí mi namátková kontrola spojená s kontrolami, které bych tak jako tak dělal (kompozice, výrazy,...). Krom toho debata začala tím, že s OVF prý mají lidi přepaly, protože je nevidí v EVF, což je pro dnešní DSLR značně mimo.

...Vícenásobnou kontrolu expozice potřebuju prakticky jen, když foťák otočím proti slunci. To si pak klidně i náhled do EVF zapnu (mám ho v rychlém i menu, takže dva kliky), ale nepřipadá mi, že bych si tím vytrhl trn z paty, protože v těch situacích bojuju sám se sebou, zda je lepší exponovat na světla nebo stíny, a strávím tím delší čas tako tak.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 30. 9. 2021 16:06

Ja neviem, ale pripada mi to ako robit z komara (EVF) somara. Kto foti uz nejaku dobu (asi vacsina tu aktivnych), tak vie aj bez "napovedy" cez histogram/prepaly v EVF, ci ma, alebo nema pouzit korekciu expozicie.
Osobne ja sice mam v Z6 zapnuty live histogram, ale riadit sa podla neho ? To urcite nie, je to iba nejaka barlicka, na ktoru ked sa budem vyhradne spoliehat, tak nasledne v PC mozem byt niekedy velmi neprijemne prekvapeny.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 30. 9. 2021 16:07

Davidof píše:Mě nijak nevadí, že někdo ten náhled expozice v EVF nepoužívá :-)

Jen mě překvapuje, že lidi kontrolují běžně expozici nebo histogram na LCD a to je v pohodě, a dělat totéž v EVF je nepřesné a ovlivněné tím či oním a vůbec je to lamovské :-)


Nemyslím, že je to lamovské. Je to nějaký víceméně zažitý postup hlavně z dob kdy DR snímačů byl výrazně horší a hodně náchylný na přepaly a šum. Řekl bych, že spíš ta kontrola snímků a histogramů je problematická. Na LCD se fotka zdá podexponovaná, tak přidám plus a následně doma v PP vidím, že to byla chyba. Anebo opačně, snímek se zdá být s přepaly a v PP zjistím že po úpravě expozice tam žádné přepaly nejsou.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 30. 9. 2021 16:13

Koukám, že jste "kibicovi" naběhli na vějičku... :-p
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 9. 2021 16:14

Určitě bych to netvrdil kategoricky že OVF = přepaly, ale řekl bych, že při stejné míře pozornosti trošku zvyšuje šanci je na fotce mít :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 30. 9. 2021 16:15

Ono úplně stačí si v LR přepínat barevné profily Adobe, Camera atd., a hned člověk vidí, že histogramy je třeba brát s rezervou (ty v EVF a na LCD fungují úplně stejně, není to informace o rawu, ale o aktuálním jpegu). Nicméně chápu, že někdo je využívá pro přibližnou orientaci. Já jsem histogramy ve foťáku naposledy řešil u Nikonu D80, protože DR byl malý a kanály se vypalovaly nerovnoměrně. Na novějších foťácích jsem se tomu odnaučil, necítil jsem potřebu.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků