Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 14. 11. 2020 20:13

Já jsem si jeden manuální objektiv oblíbil i s DSLR, dnes jsem s ním také pár fotek udělal, ale hlavně jsem byl fotit ptákoviny, dnes mi přálo štěstí na počasí i na ptáky, například na tohoto pěkného samce pěnkavy obecné, samec je díky svému zbarvení naprosto nezaměnitelný:

Obrázek

500 PF

S manuálem jsem zkoušel spíše zachytit podzimní náladu, také mi to připomíná ty staré krásné časy se Zenitem:

Obrázek

Sonnar 135/2
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 11. 2020 23:34

pemar: dnes jsem si vsiml, ze ma ta ma Sigma evidentne hnutou rovinu zaostreni. Mohl bych te poprosit, zdali by ses na toto u tveho kusu nezameril a nerekl mi, zdali s tim ma tva Sigma rovnez problem? Staci vyfotit na vysku treba koberec nebo dlazbu, se zaostrenim tak, aby byla spodni cast rozostrena a byl dobre viditelny prubeh hloubky ostrosti. At vim, zdali ma smysl to reklamovat. Predem dik.


rovina1.jpg
Nechapu, jak muzou byt vsechna tri zakrouzkovana mista v hloubce ostrosti, kdyz jsou v ruzne vzdalenosti.

rovina2.jpg
Toto je vyrez z fotky focene na vysku. Zde by mely byt oba rohy stejne, bud ostre, nebo neostre a ne ze jeden tak a druhy jinak.

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 11. 2020 06:18

Zatím jsem na rozdíl od jiných objektivů u Sigmy 28 Art neměl potřebu to řešit, fotím na krátké ohniska málo a zatím mne to na žádné fotce netahalo za oči.

Ten objektiv může být i decentrovaný, výstupní kontroly (nejen u Sigmy) to moc neřeší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 15. 11. 2020 08:42

milann88: pěkná fotka ;-)
Já letos nemám na focení čas, tak dám pár let starou fotku :-)
Nikon 20mm/f1.8G
Přílohy
DSC_9959-z.jpg
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 11. 2020 14:43

Tahle je ze Sigmy 28mm Art:

Obrázek

Je to v plném rozlišení, je na tom vidět, že úplně technicky dokonalá ta Sigma není, to je vidět i těch RAWech, co jsem poslal Petrovi Luňákovi, ale stojí čtvrtinu co ten Zeiss a hlavně má AF, na fotkách na f/1.4 je vidět vinětace, lehká neostrost, mírné zkreslení a další optické vady, ty dnešní testovací fotky nebyly perfektně vycentrované, byly z ruky a na vyšší ISO, ale nějakou zásadní deformaci roviny ostrosti bych tam neviděl, je třeba vzít v potaz světelnost objektivu a že to není makroobjektiv.

Praha byla dnes prakticky vylidněná, ani v centru nebyly lidi ani auta:

Obrázek

takhle to například vypadalo na jindy přelidněném Karlově mostě:

Obrázek

Dal jsem to do černobílé, přidal do mé kolekce Praha černobílá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 11. 2020 15:09

Když vezmeš třeba tu první fotku, jakou konkrétní optickou vadu myslíš, a kde ? Koukám na to jen na IPadu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 15. 11. 2020 17:13

Komentář byl pro Petra Luňáka ohledně RAWů, DxO má velmi účinnou korekci optických vad, takže v JPG je většinou už nenajdete.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 11. 2020 17:21

Aha :-)


No, jinak Praha je teda řádně vylidněná, jen co je pravda.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 11. 2020 21:24

pemar píše:Zatím jsem na rozdíl od jiných objektivů u Sigmy 28 Art neměl potřebu to řešit, fotím na krátké ohniska málo a zatím mne to na žádné fotce netahalo za oči.

Ten objektiv může být i decentrovaný, výstupní kontroly (nejen u Sigmy) to moc neřeší.


Diky moc za fotky, bohuzel z nich nejsem "moudry". Nedokazu z nich poznat, zdali je tam nejaky podobny problem, coz znamena, ze spise asi ne. Ted si tu fotim dlazbu na pul metru a prijde mi to zase cajk, jak na vysku, tak na sirku. Nechapu. Leda ze by na to mela vliv zaostrena vzdalenost :hm

Samyang 14/2.4:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 11. 2020 21:30

Ten problém u mne není. A jestli je u tebe, to bych ti mohl říci (tedy minimálně názor), kdybys mi poslal RAWy.

Jinak ta noční fotka je velmi zajímavá. To je ten teplovod (“Mělnický přivaděč”)? Kde se vzalo to nasvětlení?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 16. 11. 2020 11:03

Landov: Tak to mam radost, ze jsem te postouchnul k MF objektivum, potvrzujes mi mou zkusenost a ver, ze je jeste vetsi radost, kdyz je ten MF objektiv navic maly, kompaktni, bez FTZ a tim je pak cela sestava ideal na prochazku.

Tohle uz tolik nesplnuje, to ze je objektiv lehky, ale dost me to zaujalo, prvni fotky vypadaji vyborne: https://photorumors.com/2020/10/28/new- ... rder-here/
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 16. 11. 2020 21:27

Dvě dnešní Nikon Z6 + Nikkor 85 1.8G a Voigtlander 40 1.2
Přílohy
DSC_8681 (1).jpg
DSC_8341 (3).jpg
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 11. 2020 11:40

Kvalitní fotografický trojúhelník :-) Možná i víceúhelník
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 17. 11. 2020 17:53

Přijde mi zvláštní, jak je to světlo na té první fotce jen na modelce, ta druhá je parádní, zejména tonálně, ale i ty přechody se mi moc líbí, dokonce i šála a ten make-up ladí s přírodou. Má to i hezkou podzimní atmosféru.

Já jsem o objektivu VOIGTLÄNDER 40 mm f/2,0 také uvažoval, ale odradilo mne, jak mu ubývá ostrost směrem do krajů a že má docela silnou aberaci, ale na fotkách tohoto typu se neprojeví ani jedno.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 11. 2020 21:50

pemar píše:Ten problém u mne není. A jestli je u tebe, to bych ti mohl říci (tedy minimálně názor), kdybys mi poslal RAWy.

Jinak ta noční fotka je velmi zajímavá. To je ten teplovod (“Mělnický přivaděč”)? Kde se vzalo to nasvětlení?


Bohuzel si neposlal zadnou fotku na vysku, u tech na sirku se to hodne spatne "hleda". Zda se, ze je rovina zaostreni jakoby odklopena, tedy hnuta ve vertikalnim smeru.
Tady jsem vyznacil prubeh roviny zaostreni, coz je nesmysl, mela by byt vodorovna (zde to paradoxne napomohlo udrzet motorku v HO). Pokud bys chtel vyloucit, ze to u tebe skutecne neni, tak udelej obdobny zaber na vysku, ne na sirku ;)
Obrázek

Jinak lavka je v noci nasvicena.
https://mapy.cz/letecka-2018?x=14.45613 ... 57296&z=19
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků