Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2020 08:27

To jsem přece psal, že to záleží na dvou faktorech: (1) výstup z objektivu (2) co se upraví v postprocesu.

Dolgor celkem logicky namítá, že řeším výslednou fotografii, tj. včetně postprocesu a že se z toho tedy dá těžko extrahovat, co je výsledek postprocesu a co je výsledek objektivu. Já mám ale tu výhodu, že ten objektiv mám a znám (což mne samozřejmě ale ovlivňuje i v tom, že mohu udělat ukvapený závěr zobecněním svých zkušeností) a dále na fotkách vidím kontrast a saturaci, která s vysokou pravděpodobností není původní, kdyby to bylo naopak, viděl bych desaturaci a snížení kontrastu, tak bych byl ve svém komentáři opatrnější. Jinými slovy, nevidím stopy úprav, které by mikrokontrast zhoršovaly.

Jestli je to podružná záležitost nebo ne, to nemohu hodnotit, asi je, protože výrobci dávají na trh hodně nových objektivů, které jsou v tomto ohledu (optimisticky řečeno) spíše průměrné. Obsahem se dá zachránit všechno, to je jasné, když je tam hezká holka, tak stačí fotka z mobilu. Já ale řeším (s trochou nadsázky) opačnou situaci, kdy mne obsah nezajímá a zachycuji krajinu nebo náladu, a ta fotka z mobilu vypadá lépe.

Já řeším situaci, že třeba v tom Srbsku u toho Karlštejna krajina vypadala při pohledu očima výrazně lépe, než na fotce z toho 20/1,8G a že třeba Sonnar 135/2 mi tohle přenést umí, stejně jako 14-24mm f2,8G. To samé budou pískovcovcové skály, to samé budou fotky, kde budou různé odstíny stejné barvy nebo odstíny šedé. Bude to slité. Radši budu nosit o 150 gramů víc a zaostřovat manuálně, než všechny tyhle fotky házet do koše. Ale mohla by to zachránit rozmazaná voda, že by přitáhla pozornost ;-).

Já se na to dívam přes 4K, Instagram nebo Facebook nehodnotím. Ale nevylučuji, že by to bylo vidět i tam, jen se mi to tam asi bude blbě hledat, ale nevím, nezkoušel jsem to.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 27. 11. 2020 09:05

Pemar: Souhlasim s Dolgorem, ze dost mozna velka cast fotek, co se ti libi a prikladas ten vykon objektivu, tak je zpusoben vyvolanim rawu, nebo aspon hodne podporen. Co se tyka barevnosti, tak pokud na to mas cit, dostanes se kombinaci modulu Camera calibration a HSL (Lightroom) na hodne zajimave vysledky, ktere stale maji pomerne uveritelne barvy, ale pro divaka jsou vyrazne atraktivnejsi. A mikrokontrast jde vyrazne podporit pomoci Structure/Clarity/Dehaze a pokud si navic das tu praci, ze s tim pracujes lokalne skoro az na bazi Dodging and burning, tak se da z fotky vytahnout hodne. Ja treba pouzivam casto jako vychozi bod pro upravu hodne povedene presety VSCO simulujici barevne krivky kinofilmu a to udela taky hodne.

Ta fotka co jsem postoval je z Dsitagona 25mm ve svetelenosti F2.8, ale po zacloneni bude oproti te F2 asi celkem maly rozdil. Do milvusu bych nesel, jedine snad pokud bych fotil astro a potreboval vysokou kvalitu na plne otevrenou clonu, jinak na bezne krajinareni jsou reseni, kde obraz bude velmi podobny a cena plus komfort pouzivani jsou jinde. Ty clasic verze jsou casto na bazarech hodne slusne ceny a tim, ze se tam toho ma malo co pokazit, tak je to celkem bezpecny kup, Megapixel i Skoda maji na bazarech kousky, ktere by te mohly zajimat.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2020 09:34

Tohle je principiálně podobná diskuse s diskusi o m4/3 a záchraně přes Topaz DeNoise. Ta záchrana v postprocesu je možná, ale postproces má limity, to vytažení struktury není zadarmo, trochu mi to připomíná doostřování fotografii z měkkých objektivů, také jsem to kdysi řešil přeostřováním, ale pak jsem to vzdal a když mi to vadilo, koupil jsem nějaké ostřejší.

S tím Milvusem mám jeden problém, ta modernizace mírně zlepšila ostrost do krajů a odolnost proti počasí, ale ty nové skla a nová konstrukce negativně ovlivnily ten typický Zeiss look, je to z mého pohledu krok směrem k Sigma Art, takže budu preferovat starší Classic verze, pokud možno nové a když nebudou, tak bazarové. Jako náhrada 20mm dává asi více smyslu verze 21mm, ale když se dívám na fotky, tak 25mm vypadá skoro lip, ale mám 28mm Art a ta je blízko.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 27. 11. 2020 10:12

No ja si nemyslim, ze ze setaku udelas postprocesem rendering jak z premioveho skla, ale na druhou stranu treba z toho Nikkoru 20 1.8 uz bych cekal, ze se tomu da dost pomoct.

Ale kazdopadne kdybych nemel rad, jak se nektere ty zajimave objektivy chovaji, tak si je nekupuji, v soucasnosti je pro me celkovy projev objektivu a kontrast dulezitejsi nez ostrost.

K te diskuzu jsem si jeste vzpomnel na jeden clanek o Biogonu 25, ktery me taky hodne laka, na nekterych fotkach to je podle me hezky videt a na Ztkach by mohla byt tato siroka ZM skla dokonce lepsi do kraju nez na Sony. http://www.davidzimand.com/definitive/2 ... 528-biogon
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2020 11:52

Biogon jsem jsem pro F-bajonet neviděl, ale viděl jsem ho u kolegy na Leice, výstup z něho se mi moc líbí, až na jednu výjimku, a tím je bokeh na plnou díru, zejména, když jsou v pozadí nějaké čáry nebo linie.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 12. 2020 19:38

Predvanocni kycovina. Sigma 400/5.6 APO.

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 1. 12. 2020 21:41

Nový přírůstek mezi objektivy ?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 12. 2020 22:13

To uplne ne, nejaky ten patek uz jej mam. Za 4 tis. nekup to ;)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 12. 2020 08:43

Včera jsem šel okolo kanoistického kanálu:

Obrázek

Nikon 500 PF
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 28. 12. 2020 09:03

My zasa v ZOO. Vcera este bolo pekne, dnes prsi od skoreho rana a ma byt takto aj nadalej. Takyto december uz davno nebol.

Viltrox 85/1,8 @1,8
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 28. 12. 2020 11:10

Ten Viltrox vypadá jako zajímavá hračka.

Jak jsem psal, u nás jsou zoo zavřené, stejně jako sportoviště pro amatérský sport. Ale neprší, jen je pocitově zima a nesvítí slunce, na focení nic moc.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 28. 12. 2020 19:15

Tento rok jsme se rozhodli pro předsilvestrovský výšlap na Javořinu, ovšem jako tradičně jen polovina rodiny - já s dcerou. Nahoře panoval silný mrazivý vítr, zato pro fotografy navzdory tomu že byl polední čas to bylo skvělé. Fotil jsem s jediným objektivem, neměl jsem v té šílené zimě odvahu objektivy měnit. Dcera mě odmítla pózovat, ale nakonec jednu fotku bez svolení jsem zvládl (je to ta poslední). Scéna se dramaticky měnila, úpravy fotek jsou minimální, foceno s polarizákem.

Na dovolenou už Samyang 16/2 neberu, nahradil ho Nikon 10-20 DX, ale jako výletní sklo ještě může posloužit.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 12. 2020 20:00

Moc pěkné, krása, stalo to za to.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 29. 12. 2020 15:42

Este par cvakov z vcerajsej navstevy ZOO.

Viltrox Z85/1,8 @1,8.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 12. 2020 16:14

Přiroste ti k bajonetu, když ten objektiv nikdy nesundáš :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků