Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 8. 2020 08:07

Tieto druhe fotky vyzeraju omnoho lepsie (a aj maju lepsi orez).
105/1.4 je paradne sklicko - Nikonu velmi podarilo (AF aj obraz).
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2020 08:53

Pravda je, že já jsem ten Nikon 105/1.4 od začátku kupoval s tím, že ho budu mít hlavně na pohyb v hale a jen občas na portrét, proto jsem si pečlivě ověřoval, že to zpřevodované ostření to zvládne. Neměl jsem pochybnost o tom, že zaostří přesně (kvůli tomu je tam to zpřevodování), ale měl jsem strach, jestli to bude stíhat rychlejší pohyb. Jsem už skoro rozhodnutý, že 70-400/4 půjde z domu, protože kvůli té světlenosti nedokáži odseparovat rušivé pozadí třeba u volejbalu a u toho vodního slalomu mne to f4 a ještě rozumné ISO tlačí do časů okolo 1/800s, což je na ten pohyb málo, hodně fotek je pak mírně máznutých. 105mm mi dává smysl i proto, že třeba u volejbalu nebo i toho vodního slalomu málo fotek fotím na 200mm, většina je někde mezi 70mm-130mm. Nevím jen, jak dlouho ty plastové převody v 105/1.4 vydrží a jestli vůbec to pak bude umět Nikon opravit, nevěřím, že se ty plastové kolečka neožvýkají, otázka je jen, kdy.

To zpracování těch fotek má delako do ideálu, dělal jsem zatím jen minimální úpravy a nevím, jestli se někdy u nich pustím do pořádného postprocesu.

Klasika na f1,4 a 1/2000s je tohle:

Obrázek

Zkoušel jsem i využít tu 1/800s, abych to nepatrně máznul a dal tomu dynamiku:

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 8. 2020 09:09

Vypadá to jako optimální sklo na tuhle akci. Jen ty přepaly - to bude ale zřejmě (ne)postprocesem, hádám :-)

U té druhé fotky už je to dost vidět. Ale předpokládám, že v hlubinách RAWu ty informace jsou.

Ta clona 1,4 těm fotkám sluší.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2020 09:11

Landov: Uvažuji o Nikonu 70-200/2.8 FL, ale potřeboval bych si ověřit, že ta světelnost bude stačit. Do haly to pořád ještě může být málo a ani venku to na širší ohniska bude mít horší světelnost, než 135/2 nebo 105/1.4. A na cesty do letadla je to půl kila navíc oproti 70-200/4. Takže také ještě čekám, zda Tamron neudělá 70-180/2.8 na F-bajonet (ale asi ne).

Davidoff: Ty přepaly neudělal foťák, ten exponuje hodně opatrně, ale k tomu jsem ho přinutil já, vadilo mi, že při správné expozici musím vytahovat obličeje, v protisvětle a oproti jasné vodě podexponované. Neuvědomil jsem si ale, že den předtím byla korekce +1 v protisvětle ideální, ale včera bylo zataženo a +1 korekce nebo ještě více je moc. V tom je to podobné focení na sněhu, kde při normální expozici je sníh šedý, tady by zas byla šedá ta voda, takže nějakou korekci to chce nebo se to musí řeší v editoru. Tohle nemám vychytané, fotím vodní slalom jednou za rok a pak se nechám překvapit, že ani DR D850 nemusí stačit. Mimochodem, co vám radil Martin Kozák?
Naposledy upravil pemar dne 3. 8. 2020 09:21, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 8. 2020 09:15

Tak zacloň tu 105 na 2,8 a vydrž to nechat zacloněný ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2020 09:32

To mne včera napadlo, asi 2 fotky jsem udělal na f2.8 a asi dvě na f2. Nevydržel jsem to, radši jsem riskl neostrost, chtěl jsem tam mít ten look.

Mimochodem, při ostření jsem kombinoval Group AF a omezení na 25 bodů (namapované na tlačítko), abych měl kontrolou nad tím, že se 3d nezblázní (a třeba zrovna u nějakého zajímavého záběru) na nezaostří někam mimo oblast, Group AF funguje parádně, ale je riskantní ho používat u těch průjezdových tyček, tam přepínám. Nechal jsem doma grip, i při 7 fps jsem měl hodně fotek na výběr.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 8. 2020 09:52

No jo, to se musíš ovládnout, jinak se to nedovíš :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 3. 8. 2020 10:06

Zajímavé bylo, že tam skoro každý fotograf sázel na nesvětelný teleobjektiv, viděl jsem pár 70-200/2.8, ale častěji objektivy typu 200-500/5.6 nebo 150-600mm. Já jsem měl s sebou i 300/4, na fotky zdálky krátce po startu, Micina s tím kdysi vodní slalom fotila, ale ležela prakticky u hladiny na betonovém výběžku, který ale tentokrát obsadila Česká televize. Příště bych mohl zkusit nějaký panning nebo široké ohnisko.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 3. 8. 2020 16:13

pemar píše:Landov: Uvažuji o Nikonu 70-200/2.8 FL, ale potřeboval bych si ověřit, že ta světelnost bude stačit. Do haly to pořád ještě může být málo a ani venku to na širší ohniska bude mít horší světelnost, než 135/2 nebo 105/1.4. A na cesty do letadla je to půl kila navíc oproti 70-200/4. Takže také ještě čekám, zda Tamron neudělá 70-180/2.8 na F-bajonet (ale asi ne).

Velka vyhoda 70-200/2,8 oproti 105/1,4 je podla mna univerzalnost (zoom). No a ci staci svetelnost 2,8 ? To je individualne, treba vyskusat ako radi Davidof.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 5. 8. 2020 16:20

Přikládám několik fotek z Krušných hor, Středohoří a Karlovarska. Jsou tam parádní místa na focení a přitom minimum turistů.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Sony A6000 + Samyang 12mm

Komplet fotky i s popisem míst mám na blogu - https://www.flor.cz/blog/fotovylet-po-c ... rlovarsku/
Naposledy upravil Flor.cz dne 5. 8. 2020 19:42, celkově upraveno 1
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 5. 8. 2020 16:29

Parádní snímky
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2, Panasonic G80 a GX9
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 8. 2020 16:36

Měl bys dodělat na tu svou galerii tlačítko “palec nahoru” :-)

Tak aspoň tady ti ho dávám.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 5. 8. 2020 16:40

Supr!
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 5. 8. 2020 16:45

Díky.

Tlačítko s palcem nahoru by dalo hafo práce, navíc mě PHP a databáze moc nebaví :)
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OnderCZ 5. 8. 2020 20:38

Paráda. Do Krušných hor se chystám už dlouho, jsou to takové "zapomenuté hory", jak sám uvádíš. Tvoje fotky mě nalákaly ještě o to víc, budu se tam už muset konečně taky podívat.
OnderCZ
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka