Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 9. 2019 13:25

Mě by vyhovovalo, kdyby to bylo jako ten Tracking u x-ka - dáš aktuální ostřící bod na gesicht, namáčkneš ostření a spojení je navázáno, můžeš překomponovávat.

Pokud je ostřící mód skupina, rozhoduje její střed/těžiště.

Jakmile pustíš tlačítko ostření, spojení se uvolní. Můžeš vybrat jiný gesicht.

Pokud se spojení přeruší z jiného důvodu, ostřící mód se vrací na původní stav - jeden bod, skupina apod.

V ideálním stavu by se neobjevovaly žádné čtverečky (před namáčknutím).


Tak nějak to asi má Sony, jak psal Ondra.


Nic víc si nepřeju a nic víc IMHO není nutno vymýšlet.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 20. 9. 2019 13:43

Davide, u mě to funguje tak jak jsem to dopsal na předešlé straně...

Mám neustále zapnutý AF servo a ostřím palcem, pak jen mačkám spoušť jediné co na rozdíl od face-eye detection musím udělat, že místo automatu si ten ostřící bod na tom vybraném oku-tváře musím držet sám, AF pořád ostří. Stačí palcem pustit tlačítko AF ON a na tom místě mi to zůstává pořád zaostřeno, u neskotačících objektů můžu překomponovat jak chci, pokud chci zachovat světlo na zaostřeném objektu nebo jinde, stačí (ne-)zmáčknout hvězdičku vedle a zmáčknout spoušť.

Pak jsem zmínil pro mě výhodu, že v případě statických, ale i hejbacích se objektů, stačí při ostření palcem jen trochu přesunout na jiný obličej vedle a okamžitě jej mám zaostřen, tedy mám volbu rychlé změny zaostření na jiný objekt podle scény a nemusím držící se ostřící bod rušit, či přepínat jinam... Ondra už psal, že to přeblikávání se dá u 7RIV zrušit, já to nenašel, anebo v prvním fw z roku 2017 to tam ještě nebylo.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 9. 2019 14:03

A ten ostřící bod se ale sám nehýbe, ten je konstantní, myslím tím v rovině hledáčku, že jo ?

Jak se vůbec u 5D přesouvá ostřící bod ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 20. 9. 2019 14:42

Ne sám se nehýbe, jen neustále doostřuje na to na co jej mám pozicí foťáku v hledáčku nastaven. Výběr ostřícího bodu jsem si zvykl už dlouho od 7D dělat joistikem - rychlé a přesné (lze to i kruhovými voliči, je to o nastavení a naštěstí jich tam není tak moc jako v bezzrcátkách) jen kolem 60-ti.
Já nejčastěji fotím podle potřeby a druhu akce na primární středový bod s pomocnými 4 dalšími křížovými body kolem něj s názvem "Rozšíření oblasti AF" a tuto pětici bodů můžu libovolně joistikem přesouvat po všech pozicích v rámci celé plochy po všech zaostřovacích bodech. V hledáčku se mi při přesune zobrazí jen ta pětice a všechny ostatní body jsou skryté, takže to vůbec neruší a při zaostřování, blikne jen ten prostřední a 4 okolo jsou malinkaté jen pro info.
Pro velmi přesné zaostření používám jeden bod AF, který můžu rychle přesunout po všech zaostřovacích bodech, samozřejmě to není až ke krajím jako u bezzrcátek, ale zkoušel jsem to párkrát i přes LV, tam je to skoro k okraji, avšak až tak extrémě nekomponuji. Tam se dá nastavit i AF sledování face (i u videa) AF eye ne, který funguje u bezzrcátek, ale to jsem jen zkusil a hned vypnul.
Snad jsem to napsal srozumitelně, faktem je že ostřící bod na vybraném objektu musím držet pozicí foťáku a pohledem v hledáčku sám, ale u 5d IV je oproti mé předešlé 6D výhoda, že všechny ostřící body, jsou křížové a stejně rychlé a přesné - toť má zkušenost.
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 9. 2019 14:50

Rozumím.

Já to vlastně v základu dělám stejně.

Když se ale subjekt různě otáčí a mele, takže jednou ho chceš mít vlevo a podruhý vpravo, a těch pohybů je hodně a chceš ostřit a fotit i během té akce, tak zkouším to trasování - protože mám jen jeden palec (na každé ruce a noze) a při přesouvání bodu joystickem tedy neostřím, ale při použití Tracking ano.

Jen tak pro zajímavost o těch ostřících bodech - někdy je to dobře, že jich je hodně, ale Olympus, na přání mimo jiné Rosti Stacha, umožnil zredukovat tu matrici ostřících bodů vynecháním řádků a sloupců.

A je to někdy mnohem lepší - takže mám často zapnuto třeba jen 5 x 3 body, nebo 3 x 3. Je to právě pro ty situace, co popisuješ, Pavle.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 20. 9. 2019 15:06

Docela by mě zajímalo, jestli víš jak to má Olýk, nebo Panas vyřešeno s průběžným zaostřováním v průběhu změny ohniska u zoomového objektivu.
Neměl jsem možnost to u Sonyho vyzkoušet, ale četl jsem i na YT viděl, že i A9 má s tím problém udržet při zoomování, průběžné zaostření blížícího-vzdalujícího objektu. To samé je i u Canonního R-ka, když jsem to několikrát po sobě v ZOO zkoušel, tam to i při pomalejším protipohybu ulítlo a pak chvíli tápalo (chimpovalo), než se zase AF chytnul. Je fakt že to bylo s redukcí na EF Elkový zoom 100-400, ale i tak docela nemilá zkušenost, která je však využitelná jen v málo případech, ale sport a letofky celkem jo...

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 9. 2019 16:00

Tak to vím opět naprosto přesně :-))

Panasonic - ani náhodou. Je to dáno tím, že změna scény úplně mění obraz a foťák ji musí znovu pochopit.

U x-ka jsem to nezkoušel (ale zkusím a napíšu) a EM1-2 se snažila - při pomalém, jakoby filmovém zoomování to bylo třeba 50% +-
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 9. 2019 19:45

A s FW 3.0 se to údajně o dost zlepšilo.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 9. 2019 20:05

V neděli jdu na sajdkáry, tak uvidím :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 9. 2019 07:07

Sajdkáry, čtyřkolky a veteráni motokros Kramolín

3x Leica 200/2,8 a 1x 40-150/2,8

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 23. 9. 2019 07:16

Pekné Davidoff!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 9. 2019 07:35

Doplnim k "sedym stvorcekom" - daju sa zrusit urcite uz od A7II (ten som chvilu mal), mozno aj na starsich ak tam bola ta funkcia. Proste je to nieco podobne ako to nezmyselne pipanie, ci fotenie bez karty a tak... da sa vypnut to zobrazovanie ci cela funkcia.
Na starsich Sony to bolo z mojho pohladu nepouzitelne, od A7R3 je to skor pomerne funkcne ulahcenie prace.
Zaostrovanie okom som skusal na fimovych Canonoch, mne sa to nepodarilo rozbehat ani po kalibracii oka, no mozno to chcelo len dlhsi trening :D Urcite to je zaujimava funkcia.
Zaostrovanie pri zoome bolo zle pri uvedeni A9, no to uz davno napravili a tento rok este aj znacne vylepsili.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 23. 9. 2019 08:14

Davidof: fajne!

Svym zpusobem se tesim, az budou mali vetsi a bude vic casu na takove fotoakce :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 9. 2019 08:20

bob222

Dík :-)

cport

Díky. Svým způsobem se taky těším, pokud tedy potom aspoň něco nasdílíš :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 23. 9. 2019 08:43

Tak mozna se s necim podelim i driv :) Za 3 tydny mam fotovylet do Alp, bez deti :-) Pokud budu zvladat fyzicky, tak i na foceni dojde :)
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků