Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Marfos 6. 1. 2015 11:43

Ono je to spíš o tom, že ten kdo začíná, má tendenci fotit všechno. Pak mu přijde, že jeho fotky nejsou zajímavé. A když jdeš fotit a máš s sebou pouze jedno pevné sklo (např. 35/1,4), tak máš logicky počet motivů co s tím vyfotíš omezený a můžeš se soustředit na ně. Přineseš tak míň fotek, ale je větší šance, že mezi nimi bude ta jedna, co stojí "za to". To, že ti třeba něco uteklo, protože si s sebou neměl 300/2.8 pak neřešíš.
Marfos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 6. 1. 2015 13:09

IvanGS: tobě to tak možná nepřijde, protože máš tu A77II se světelným zoomem s konstatní světelností. I proto to byla dobrá nabídka, tato skla obvykle stojí 30 a více tisíc, byť tedy jsou plnoformátová (nabídku třetích stran teď nepočítám). Samozřejmě obecne platí, že jednodušší optická soustava vykazuje méně vad, například FotoABC zmiňovaný Nikkor 85/1.8 je prakticky bez zkreslení a ostrý jak prase. Pak jsou tu samozřejmě speciály, jako je NIkon 58/1.4 s důrazem na bokeh a vykreslení detail kontrastu, s nano vrstvou, ale v plastu a drahý. To už pak musíš vědět, na co ho potřebuješ. Třeba N 85/1.4, což je profi sklo, dělá specifický jakoby kruhový bokeh. Má to určité estetické kvality.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 6. 1. 2015 13:15

Možná, že když má člověk zoom, cítí jakési vnitřní nutkání fotit "všechno". To nutkání je tím silnější, čím širokorozsahovější objektiv vlastní. "Ještě toto, ještě tamto, jé a ta věžička je pěkná..."
Svoboda pevných ohnisek je možná v tom, že "nemusíš" fotit všechno. Když si člověk představí, že bude dvě minuty chodit v marastu, dřep, leh, zleva, zprava a buď se nevejde nebo ořízne 70 procent... Tak si radši řekne, že to zas taková nádhera na focení stejně není. A jde dál, n-e-m-u-s-í
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fryw 6. 1. 2015 13:56

Mě osobně přijde že já jako amatér, začátečník s okem z Kašparovy krávy nedokážu využít dobře "svobodu" zoom objektivů. Přijde mi že mám kompozičně i motivově lépe zvládnuté fotografie z pevných skel, právě proto že se jakési svobody kterou asi nedokážu zatím plně ovládnout vzdám...
To že pevná skla co mám mají nejspíš lepší optickou kvalitu, jsou určitě lehčí a menší je jen takový pro mě druhořadý bonus...
Ale mám na aps c jak zoom skla (18-250,18-55, 70-210) tak pevná (30 a 50 mm) a ani jedno mi nepřijde nějak navíc...
Fryw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 6. 1. 2015 15:04

ivangs: ja mam s pevnymi skly take obdobnou zkusenost. Foti se mi s nimi lip, vim, co budu fotit a prinasim lepsi fotky. Navic mam sestavu vyrazne lehci a mene napadnou, kdyz na to prijde ...

Nicmene, kdyz uz nekdo umi fotit, tak se to nauci i s tim zoomem. Jen o jen o osobnim pristupu a potrebach kazdeho foticiho. To je obdobne jako s vybereme nejlepsiho fotaku, jak je to popsano zde ...

http://www.theinspiredeye.net/camera-love/

Ja bych rekl, ze tohleto je zdroj vsech konfliktu, ktere tady jsou. Kazdy ma tu svou sestavu, ze ktere je trosku "paf" ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marfos 6. 1. 2015 16:04

No a já jsem dospěl k tomu, že si před každým focením vyberu jedno sklo a s tím pak vyrážím (KDYŽ SAMOZŘEJMĚ NEJEDU NA TÝDEN). A to co jdu fotit si nějak samo řekne o ohnisko a světelnost jakou budu potřebovat. Ale těmi zoomy jsem si taky prošel. Je to asi přirozený vývoj. Začneš zoomem, pak pořídíš pevný sklo, pak jich máš víc a všechny neuneseš a pak si začneš vybírat a skončíš u toho jednoho. Někteří se ale u těch zoomů zastaví většinou z finančních důvodů :)
Marfos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 6. 1. 2015 17:15

Tak ona je taky spousta odvětví, kde je ten zoom těžko nahraditelný. Taková klasika 24-70/2.8 nebo 70-200/2.8 se ve spoustě případů nahrazuje pevným/i skly docela blbě...

Jen aby to nevypadalo, že se každý k tomu pevnému sklu musí dopracovat... Na Canonu nemam ani jedno pevný sklo, na Sony mámě naopak jenom pevný. A s každou sestavou fotím něco jiného...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod IvanGS 6. 1. 2015 17:16

Marfos - takhle nějak to mám teď taky, nechce se mi měnit objektiv venku. A to mám jen 2x zoom a teď jsem objednal třetí, bazarový, zase starou Tokinu 28-70/f2,6-2,8, spíš zase na zkoušku jak mi "sedne", když tak se časem prodá, uvidíme. Právě z důvodu, že nechci nosit na procházku do přírody nebo města víc objektivů, mi zoom s přiměřeným rozsahem k typu "procházky" zatím přijde optimální, ale určitě máte pravdu - i když budu mít asi vždycky nějaký ten zoom, až budu vyrážet za konkrétním tématickým cílem namísto focení všeho co mne zaujme, budou pevná skla ideální.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 1. 2015 23:05

D7100, Zeiss 135/2, f/3,5 v neděli v Praze v parku Stromovka. Je to taková zvláštní "zimní" náladovka, protože před pár dní jsme tu měli sníh a o víkendu byly zase barvy vyloženě podzimní:

Obrázek

Měl jsem s sebou ještě 40/2,8, ale tu jsem vůbec nenasadil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod NenyNikon 8. 1. 2015 09:51

Pemar: takze máš vlastně takovou pevnou 200mm f2, pekny objektiv :)
NenyNikon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 1. 2015 10:41

Po přepočtu je to tak. Já jsem ten objektiv koupil víceméně náhodou, já dlouho řešil Otus 55/1,4, byl jsem na vážkách kvůli MF, že je to na 50mm strašně velká a těžká bestie a jestli není předražená. Nakonec už jsem byl rozhodnutý, jen pro potvrzení správnosti rozhodnutí jsem udělal testovací fotografie a ty dopadly katastrofálně. Tak jsem je zopakoval a dopadly zase špatně (nepřesné zaostření přes hledáček), ten Sonnar 135/2 jsem si na podruhé půjčil na porovnání přesnosti zaostření a kresby a výsledky mne pozitivně překvapily, navíc zaostřuje žiletkově přesně.

O Nikonu 200/2 jsem uvažoval, ale nevyužiji ho. Tu 135/2 jsem měl na mistrovství mažoretek v Neratovicích a i tam jsem byl s výsledkem spokojen. Parádní objektiv, a na portréty extratřída.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod NenyNikon 8. 1. 2015 11:02

No jo vlastně, Ty jsi byl v těch Neratovicích, jsem nemohl přijet...
NenyNikon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod .ce. 8. 1. 2015 22:22

bob222 píše:.ce
ta leica maluje parádne!!!

chel píše:.ce. parada

Díky,
ešte jedna z Elmaritu 90/2.8

Obrázek
.ce.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 1. 2015 23:48

Manyra z Nikkoru 28/1.8G

Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 1. 2015 20:00

Hráč na skleněnou harmoniku na Karlově mostě. Šmírácký objektiv, MF Porst 55/1,2.

Skleněná harmonika.jpg

:-))

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka