olympus - prodat nebo fotit s redukčníma kroužkama

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mawe47 23. 5. 2014 09:29

Zdravím, prosim o radu
mam panasonic dmc-l1 z roku 2006 koupený tak 3roky zpátky za dobrou cenu tak na naučení se s tím zacházet... jenže se tak stalo, že mám dneska objektivy ZUIKO 14-54mm f/2,8-3,5; ZUIKO 50-200mm f/2,8-3,5 a Sigma 150mm f/2,8

a mám dilema, zda prodat teď - myslím, že za objektivy v dobrým stavu bych dohromady třeba 25 000 dohromady dostat mohla, s tim, ze panasonic asi ma hodnotu uz dost nizkou, nebo koupit starsi E-3 s tim, ze na dalsi odhadem 3-4 roky su za vodou a resit situaci znova az nastane... (e-3 se mi docela libi, da se koupit za rozumnou cenu, ale zase - 800g telo je na me dost tezky)

s tim souvisi i otazka, jestli mate zkusenosti s redukcnima krouzkama, bud treba 4/3 na m4/3 nebo i na nikon, canon... jde mi o to, pokud bych mohla s krouzkama prakticky jen bez problemu zmenit telo, koupit jednu redukci a vesele fotit dal, nebo jestli se tohle moc nedeporucuje, protoze je to polovicaty reseni... ze by treba byl problem s autofokusem, zhorsenim kvality, ztrate svetelnosti...

a ted proste babo rad, prodat hned, dokud to ma cenu nebo proste jen za par let koupit redukci na jinou znacku tela a vesele fotit dal... diky moc.
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 23. 5. 2014 10:27

E-3 není oproti L1 výstupem lepší, ba spíše naopak, díky příšernému AA filtru, možná si jen člověk lehce pomůže pokud jde o hledáček, utěsnění a celkovou bytelnost těla, atd.

Spíš bych se zamyslel nad tím, čím mě L1 omezuje a jaký je hlavní důvod úvah o změně, případně jakým směrem se dál rozvíjet.
Objektivy na žádném jiném než 4/3 či m4/3 těle fungovat nebudou, přičemž na většině m4/3 bude ostření 50-200 pravděpodobně dost pomalé, nevím jak u Sigmy.
V současnosti je pro majitele 4/3 skel jediný model opravdovým upgradem (pokud chce člověk využívat objektivy naplno) - E-M1. Cena je bohužel značně nepříznivá. V případě nižších nároků na ostření by připadla v úvahu i E-M5, kterážto se dá momentálně sehnat za poměrně dobrou cenu z druhé ruky.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mawe47 23. 5. 2014 10:45

u L1 už se mi občas projevují neduhy mechanickýho rázu a mám obavy, že to s ní nebude na dalších pár let.

Cena E-M1 je opravdu dost brutální, navíc taky m4/3, takže jedině s redukcí. U té E-M1 by nebyl problém s ostřením, pokud to chápu správně, takže pokud mi L1 vydrží ještě třeba rok, tak by se možná dala sehnat v lepší ceně...

Možná by teda bylo řešení zkusit E-M5, zjistit, jak moc by mě to ostření omezovalo, a případně třeba za rok, dva koupit E-M1... něco z těch panasoniců by se nevyrovnalo E-M1?

děkuji
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 5. 2014 11:24

Výhodou E-M1 je že má fázové ostrenie, ktoré žiadne iné modely Panasonic ani Olympus nemajú. A bez fázového ostrenia budú zrkadlovkové objektívy (neoptimalizované na kontrastné ostrenie) citeľne pomalšie.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mawe47 23. 5. 2014 11:35

díky, už sem si našla nějkaý recenze a zdá se, že to je jediná možnost, kde by s tím nebyl problém...

případně teda asi prodat a zvážit investici do jiný značky... to je dilema, no.
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 5. 2014 11:46

Nenapsala's v čem tě současná výbava omezuje, zda není řešení spíš na straně fotografa. Tedy bych doporučil ještě nějakou dobu vydržet a s nadějí i na budoucí kompatibilitu objektivů s těly koupit časem nové, finančně dostupnější tělo. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 23. 5. 2014 11:50

Změna systému se obvykle prodraží, aniž by si člověk výrazně pomohl, osobně by mi bylo líto zbavit se 14-54, pokud bych za to neměl objektiv stejných kvalit a rozsahu s lepší světelností, při zachování váhy a rozměrů. ;-)

Zkusil bych vzít objektivy do obchodu a s redukcí je prohnat na E-M5, E-M1, případně G6 a GH3 (jen pro srovnání) a na základě toho si udělat obrázek, zda je to použitelné, či nikoliv. Menší modely bych ani nezkoušel, ikdyby 14-54 třeba s PENem fungovala skvěle, tak s 50-200 je to čirý masochismus, pokud jde o držení.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 23. 5. 2014 11:53

Mawe47 píše:u L1 už se mi občas projevují neduhy mechanickýho rázu a mám obavy, že to s ní nebude na dalších pár let.

Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mawe47 23. 5. 2014 11:58

to je zajímavej nápad s tím zaskočením do obchodu, to bych mohla realizovat a uvidím...

právě skel se mi moc zbavovat nechce, myslim, ze za cenu za ktery je muzu prodat stejne asi nemam sanci koupit neco podobnyho...

a na ebayi se da sehnat e-m1 kolem 20 000. to by mozna bylo zajimavy teda pak zvazit na zaklade testu v obchode, ale nevím, jestli to neni moc velkej risk

-- 23. 5. 2014 12:46 --

tak jsem nasla redukci http://www.czc.cz/olympus-adapter-mmf-3 ... 44/produkt a bohuzel pisou, ze s objektivama zuiko to asi nebude takova slava, takze se obavam, ze ani E-M1 mi teda nepomuze...
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 5. 2014 19:05

No ona to nie je taká sláva preto, lebo tie dnešné sú omnoho rýchlejšie ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 24. 5. 2014 03:08

Na E-M1 z eBaye už škudlím, akorát tak trochu počítám s tím, že mi na to ještě napaří daň a možná clo, ale i tak to nejspíš vyjde levněji, než nákup tady.
Redukce jsou brutálně drahé a MMF-3 za cenu přes 5 tisíc je čirý výsměch a dojení zákazníků. Mít těsnění je sice fajn, ale jelikož používám převážně netěsněné objektvy, přijde mi jako schůdnější varianta neoriginiální redukce, která je k disopzici na eBayi od více výrobců (Viltrox, atd.) v cenách od cca 850 Kč.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pokrocilyamater 24. 5. 2014 23:07

Omlouvám se za protistátní myšlenky, ale osobně bych se tohoto systému rychle zbavil, dokud ta skla ještě někdo za nějaký peníz koupí.. Ano, rozhodně se na tom prodělá, ale ne víc, než za pár let - až tento systém nebude používat nikdo a skla budou bezcenná..
pokrocilyamater
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mawe47 27. 5. 2014 09:53

T-Lama ono zas je lepsi koupit redukci nekdy... do toho megapixelu se zkusim stavit a vyzkouset ostreni s E-M5 a E-M1. Kdyby mi to prislo OK, radsi koupim redukci a tohle...

pokrocilyamater no v podstate o tom dost premyslim, zda by to nebylo lepsi... presne z duvodu, co pisete.

Otazka by taky byla, co za to koupit (telo). Vubec se v nabidce neorientuju, l1 je takovej "bytelnej" fotak, co se dobre drzi, nemela bych vubec sajn, co misto nej koupit...
Mawe47
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků