Výběr low-endové zrcadlovky

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chytra111 7. 5. 2014 20:36

Dobrý den. Chtěl bych si pořídit svou první zrcadlovku. Moje představa o ceně je do 12 tisíc včetně seťáku. Prostudoval jsem dost recenzí a testů, ale pořád váhám. Chtěl bych jí využívat i na natáčení videí, ale to spíše jen okrajově, pouze pro rodinné účely (narozeniny, svatby...).

Do užšího výběru jsem tedy vybral : Sony Alpha a58 a Pentax K-500.

Canon 600Da Nikon D3100 mají poměrně dost hlučný autofokus, co jsem se tak díval na různá testovací videa. Ale klidně mě opravte. Tak jestli bych vás mohl požádat o radu, který vybrat. Neberte ani tak ohled na další objektivy a jiné příslušenství. Do budoucna uvažuji o nějakém zoomovém objektivu s delšímy ohnisky a možná nějaký portrétový s pevným. Ale to ještě uvidím. Fotit mě baví a už mě dost štvou kompakty s malými snímači. Uvažoval jsem také o CSC, ale od těch jsem na konec nějak upustil, ale klidně mi nějaký můžete v této cenové hranici doporučit.

U Sony a58 se mi líbí výhody nesklopného zrcátka a vstup pro externí mikrofon, ale snad jediného z čeho mám strach, je menší propustnost světla na snímač. Tak bych rád slyšel názor někoho, kdo může srovnávat. Jestli je to opravdu dost poznat. Je mi jasné, že za dobrého světla udělá kvalitní fotku každá zrcadlovka, ale spíš jestli je to velká nevýhoda v horších světelných podmínkách, nebo jestli to Sony třeba kompenzuje menším šumem při vyšším ISO.

U Pentaxu K-500 se mi líbí maximální ISO 51200, ale nenašel jsem nikde do jaké citlivosti jsou fotky ještě co k čemu. Kámoš má K-30, který má stejný snímač a fotí běžně na ISO 1600, ale tuhle jsem se díval na nějaký jeho fotky, a že by to bylo něco extra, to teda říci nemůžu. Ale i tak si myslím, že by mohl mít lepší obrazové kvality.

Takže můj dotaz zní, jaký vybrat. Klidně i jiný, rád si nechám poradit. Moje priorita je, co nejlepší kompromis mezi kvalitou fotografií a videozáznamu a bez ohledu na další objektivy a příslušenství. Osobně se přikláním k Sony Alpha a58, jelikož se mi líbí její univerzálnost a i hodnocení v různých testech patří mezi nejlepší v této cenové kategorii.

Děkuji za rady
chytra111
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 8. 5. 2014 07:47

K500 ma ten isty snimac co K30 a kvalita fotky na vysokom ISO zalezi od svetla a objektivu. Pouzitelnost zalezi ako kedy, co povazujes za privelky farebny sum. Nesklopne zrkadlo ti zozerie svetlo a to celkom dost. Takze potom sa musi o to viac odsumovat :)
Pokial mas len tychto 2 kandidatov, tak sa teraz zameraj na objektivy a podla toho potom vyberaj telo. Imho ale K500 je daleko-daleko pred touto Sony.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 8. 5. 2014 09:48

Pentax se na video moc nehodí, nemá průběžné ostření a Sony SLT sice toto umí, ale řekl bych, že jakákoliv bezzrcadlovka to umí líp. Z těchto dvou kandidátů je podle mně lepší st A58

jakýkoliv foťák s výměnnými objektivy dává opravdu smysl až při ochotě koupit lepší objektiv, seťáky jsou většinou hodně slabé, s pár výjimkami. Tělo se seťákem jinak v pohodě nahradí a v něčem i překoná profikompakt s výhodou o vesmír lepší skladnosti
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 5. 2014 11:27

Ztráta světla na polopropustném zrcadle je nesmyslný strašák, dělá necelých půl clony. Ostatně pohledem do hledáčku jakékoliv zrcadlovky zjistíme, že žádnou ztrátu nezjistíme. Každá zrcadlovka má totiž tu část zrcadla, kde jsou umístěné ostřící body také polopropustnou, přibližně stejná část světla je odkloněna mimo hledáček (na ostřící senzory), přesto nic pohledem nezaznamenáme.

Na druhou stranu, Pentax je pro pozdější možnost rozšíření počtu objektivů (vážnější fotopráci) poněkud vhodnější. Byť nejlevnější model, není tak slabý jako nejlevnější modely i další konurence. Jeho nejvyšší citlivost se ale hodí spíš jen tam, kde je přece jenom přijatelná mizerná fotka než žádná. Při videu je však potřebné event. přeostřit ručně, tedy s určitou přípravou a i cvikem. Odpadá ovšem houpavý efekt home videa.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 5. 2014 12:22

Ztráta světla na polopropustném zrcadle je nesmyslný strašák, dělá necelých půl clony. Ostatně pohledem do hledáčku jakékoliv zrcadlovky zjistíme, že žádnou ztrátu nezjistíme. Každá zrcadlovka má totiž tu část zrcadla, kde jsou umístěné ostřící body také polopropustnou, přibližně stejná část světla je odkloněna mimo hledáček (na ostřící senzory), přesto nic pohledem nezaznamenáme.

Fyziko, braň se!!!! Tohle už je fakt síla! To je na kouli z optiky, ale teda pořádnou!
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 8. 5. 2014 12:55

Puntiku, Puntiku, pohledem do hledacku zjistis prd.

Chytra111: Pokud je skutecne hlavnim cilem foceni - s klidnym svedomim doporucim K-500. Obrazove (sumem, dynamickym rozsahem ...) porad patri mezi spicku, ovladanim a moznostmi prizpusobeni (100% hledacek, 2 rollery, programovatelne tlacitka a rollery ...) je na urovni vyrazne drazsich modelu. Jen pro zjisteni ostriciho bodu clovek musi mrknout treba na zadni displej behem zvedani fotaku k oku (indikace zaostreni je uz v hledacku videt). ... Nicmene nechat si tohle telo jen se setakem je trosku skoda ...

Pokud je kladeny velky duraz na video, tak bych to jen se setakem asi nedoporucoval - ostrici draha toho objektivu je kratka, mikrofon je (aspon podle me) dost nesikovne umisteny takze si clovek muze delat "pazvuky" do videa.

A58 bych si vzhledem k obrazove kvalite ted nekoupil, ale porad muze poslouzit dobre. V oblasti videa zrejme i lip nez ten Pentax. Takze zalezi, cemu da ten uzivatel prednost - jestli videu nebo fotkam.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 5. 2014 13:06

FotoABC píše:Ztráta světla na polopropustném zrcadle je nesmyslný strašák, dělá necelých půl clony. Ostatně pohledem do hledáčku jakékoliv zrcadlovky zjistíme, že žádnou ztrátu nezjistíme. Každá zrcadlovka má totiž tu část zrcadla, kde jsou umístěné ostřící body také polopropustnou, přibližně stejná část světla je odkloněna mimo hledáček (na ostřící senzory), přesto nic pohledem nezaznamenáme.

Fyziko, braň se!!!! Tohle už je fakt síla! To je na kouli z optiky, ale teda pořádnou!


Nekecej a vysvětli. Střední část zrcadla každé zrcadlovky je polopropustná, jako v A58. Veškeré dopadlé světlo na matnici neodrazí, jeho část propustí na senzory. Zbylé plochy zrcadla odkloní na matnici světlo všechno. Přesto v hledáčku rozdíl mezi těmi plochami okem nevidíme. Kde je v mé úvaze chyba ?

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 8. 5. 2014 14:01

V hledacku ne, ale na cipu behem foceni uz jo ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 8. 5. 2014 14:29

souhlasím s tím, že pokud bude video fakt párkrát do roka, tak je v tomto duelu Pentax o kus napřed, ono ovládání SLT A58 není zrovna nejlepší a ten 20mpix snímač se nepovedl, 1/3 ev je sice zanedbatelná, ale tady Sony tratí tím snímačem. Neříkám ale že to je čistý průšvih, jen prostě znatelný rozdíl. Ale na druhou stranu právě kvůli objektivům - jak novým tak z bazaru - bych volil jednoznačně Sony. Pánové, malinká 85/2,8 za bůra, kdo to má ? :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 5. 2014 17:19

[quote="cport" ] V hledacku ne, ale na cipu behem foceni uz jo ...[/quote ]

Nu, a když ztráta světla díky polopropustnému zrcadlu je na matnici hledáčku okem nepostřehnutelná, bude na čipu jaká ? Zásadní, jak píše Itokar či nepřímo F-ABC ?
Nebo cca půl clony, jak píšu já ?

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 8. 5. 2014 18:00

Puntík, je to půl clony, ale ve spojení s tradiční neschopností Sony, vypořádat se s odšumem to může být kombinace kritická. Ale neznám a58.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 8. 5. 2014 18:04

Lidský zrak funguje na poněkud jiném principu, takže často nevidí to, co vidí čip a vidí, to co nevidí čip.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Grey_square_optical_illusion.PNG
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 5. 2014 18:09

Pokud je zmrskaný odšum, tak nikoho půl clony ve stínech nemůže zabít.
Leda by mu šlo o princip. :-)
Apropo, neumí A58 HDR z ruky ? Případně BKT? :-)

Zdravím

Lidský zrak velmi dobře odliší ostrou rovnou liniovou změnu tonality jak vidno.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 8. 5. 2014 18:13

SLT obecně trochu víc šumí, ohledně nabídky objektivů má zase navrch Sony (především u jetejch Minolt - a myšleno v ČR), stejně tak s videem. Ovšem nebudeš mít tu "pravou" zrcadlovku.
Myslím, že v těhle foťácích jde o to, jak ti padnou do ruky a hlavně do oka (EVF vs OVF). Při "stavbě systému" si mezi těmahle značkama taky nevybereš. Nad oběma visí "Damoklův meč"...uvidíme, co udělá Ricoh s Pentaxem a na druhou stranu jestli A77MkII není poslední Alpha od Sony...
Tady http://www.dynaxexpedicia.net/forum/ toho najdeš o Sony asi nejvíc...
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 8. 5. 2014 19:17

na téma optický vs elektronický hledaček jen dodám tolik, že ten v SLT A58 působí velmi přirozeně
reign
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků