Ovladani D7100

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Janeiro 20. 4. 2014 20:26

Po dlouhem rozhodovani jsem se prave stal majitelem D7100. Cely den jsem lezel v manualu a zjistil jsem, ze nez si ji clovek prizpusobi podle sebe a nauci se ovladat co potrebuje, aby byl schopen reagovat rychle a bez zbytecneho hledani, bude potreba hodne casu a zkouseni. Bohuzel mam jen cca tyden na to, abych zvladnul nejnutnejsi.
Vim, ze kazdy ma jine zvyklosti a preference, ale treba by nekdo, kdo ji ma uz zvladnutou, dokazal dat par rad co se mu osvedcilo nastavit na funkcni tlacitka, jake uzivatelske nastaveni, moje menu atd. Planuju foceni na cestach, hlavne krajina, urcite do RAWu.
Jinak manualy musi psat asi zvlastni skupina lidi, skolena specialne na to, aby je psala hodne nesrozumitelne....
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 4. 2014 21:02

Nepodléhal bych panice, řešil v manuálu jen to, co budu potřebovat. Problém je v tom, že těch nastavování je tam hodně.

Když to nemám nastudované, tak se v tom nevrtám a používám jen to nejjednodušší, pro krajinu bych zvolil MUP, dálkovou spoušť a stativ, nebo z ruky bych dal na voliči SCENE a druhým vybral přes info LANDSCAPE a bylo by vymalováno. V Picture Controls je také režim Landscape, ten používám rád, to se musí pohledat v MENU, ikona fotoaparátu, Set Picture Controls, Landscape (nebo někdy Vivid pro živější barvy).

Do návodu bych podíval, až něco přestalo fungovat, vzal bych si ho s sebou v elektronické podobě, lépe se v něm hledá.

Až bych zjistil, že to takhle funguje, uložil bych si to uživatelského nastavení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 4. 2014 21:43

Na sve nikonu mam 3 funkcni tlacitka, D7100 ma "jen" dve. Jedno z nich bych rozhodne nastavil pro vstup do MY MENU, kde mam nastavene nejcasteji pouzivane polozky, jako je napr. AUTO ISO, ci nastveni interniho blesku. Na druhem funkcnim tlacitku muze byt napriklad funkce playback. Clovek tak nemusi davat levou ruku z objektivu, aby si mohl zacit prohlizet fotky. Dalsi funkce, ktera se mi behem reportaze napr. plesu osvedcila, je blokace blesku. Nemusim tak ext. blesk rucne vypinat cudlikem na nem, pouze podrzim pro jednu fotku tlacitko s touto funkci blokace.
Mam v planu udelat video o teto problematice, takze tam tyhle veci rozeberu podrobneji s primou ukazkou. Staci sledovat muj youtube kanal, viz odkaz v podpisu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 20. 4. 2014 21:50

tu blokaci blesku jsem taky dost poiuzival na svatbe
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 20. 4. 2014 22:16

Blokace blesku se mi taky hodně osvědčila, ale to se na krajinu asi nevyužije. Tam bych bral virtuální horizont. U krajiny bych se tím asi nějak zvlášť nezaobíral. Když to hodíš do rawu, tak se ti spousta nastavování odkládá až na vyvolání v PC a nároky na nějaké hbité ovládání nejsou nijak velké.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 20. 4. 2014 23:13

Mám D7000, ale ovládání je hodně podobný. Kromě některých už zmíněných nastavení se mi osvědčilo vyvést změnu citlivosti na roller, takže nemusim přehmatávat- je to v custom menu položka d3 (ISO display) - Show Iso/Easy Iso. Alternativně lze nastavit na roller korekci expozice v custom menu b3 (easy exposure compansation)- on.
Pokud jsi zvyklý z předchozího foťáku na opačný směr otáčení rollerů nebo opačný směr expoziční stupnice (vlevo mínus a v pravo plus), můžeš si to přizpůsobit v custom menu f5 a f8.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 21. 4. 2014 08:16

Ma smysl nejak predem nastavovat bracketing pro dvoji expozici obloha/popredi, kvuli skladani fotky?
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 4. 2014 15:16

Když chce člověk fotografovat krajiny a nestačí na to DR, který je u D7100 podle mého názoru docela solidní, pak to asi má smysl zkusit. Nejprve bych zkusil dát jen živější barvy (profil Vivid v Picture Controls) a pak teprve bych řešil bracketing nebo HDR, jestli chce člověk dělat něco takového, jako je tohle:

Obrázek

tak asi ano.

Nepoužíval bych vestavěnou funkci HDR (umí to jen ze dvou fotek a do jpg), preferoval bych RAW a pak si člověk musí najít nějaký vhodný software, třeba Photomatix. Je to otázka velkého citu, snadno to člověk s tou dynamikou přepískne.

Víc si k tomu netroufnu napsat, nejsem žádný krajinář.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Janeiro 21. 4. 2014 16:43

Diky, ale zivejsi barvy je uz vec vyvolani RAWu. Me jde zejmena o prizpusobeni ovladani pro snimani do RAWu. Zda pri foceni pro budouci HDR nebo alespon dvoji expozici (na svetla a na stiny) se vyplati mit predem nastaveny bracketing a treba vytazeny na nejake tlacitko, nebo zda to resite manualne az na miste
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Los Carlos 21. 4. 2014 17:11

Mám D7100 a myslím si, že to sice smysl má, ale vzhledem k dobré dynamice čipu a vzhledem k vlastostem RAWu, kdy si nejméně +/-1EV (napsal bych i +/-2EV, ale to už může být hodně) můžeš dohnat šoupátkem při vyvolání, bych nastavil buďto braketing na 3 snímky +/-2EV, nebo 5 snímků +/-1EV. Případně bych zaexperimentoval a zkusil na tři snímky +/-3EV.

No a bracketing už má svoje tlačítko BKT, akorát si ho po zmáčknutí aktivuješ předním rolerem (OF/3/5).
Los Carlos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 22. 4. 2014 20:44

Diky, nejak se tim prokousavam, snad to nejdulezitejsi zvladnu
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janeiro 22. 4. 2014 23:46

Jeste jeden dotaz: Mate nekdo nastavenou nastalo nejakou korekci?
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 4. 2014 14:58

Do JPGu mám nastavenou korekci +7 pro ostření (sharpness) a +1 pro oživení barev (vivid).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Janeiro 27. 4. 2014 21:19

Ja myslel spis zda nepouzivate nekdo trvalou podexpozici (-1/3 EV). Nekde jsem to zaslechl, ze to nekdo pouziva a i me se zda, ze je to permenentne lehce preexponovano.

Jo a zda se vam normalni, ze u noveho tela a noveho skla 16-85 je nutne doladit jemnou korekci AF? Vychazi mi to tak na +8. Doufam ze stejna korekce funguje na vsechny ohniska i vsechny vzdalenosti
Janeiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivaneck 28. 4. 2014 09:07

Obrazovy profil zive barvy (Vivid) problem dynamickeho rozsahu neresi, prave naopak. Vivid ma totiz dost zvyseny kontrast, cili svetla a stiny se oriznou. Pro nejvetsi dynamicky rozsah je treba pouzit profil neutralni (Neutral)
ivaneck
Návštěvník

Další stránka