Nikon vs. Canon z hladiska príslušenstva

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pufko 12. 1. 2014 01:31

A to GPS potrebuješ k čomu ? Na základe toho vyberať foťák ? Obrázek
Ešte ten výkopný display by som pochopil, ale prísť o druhý roller a väčší hladáčík, tak to ani omylom :pozor
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 1. 2014 09:02

GPS chces kvoli identifikacie miesta fotky ? Do exifu ? Toto sa da riesit aj tak, ze kupis za 50e externy GPS modul (vacsinou aj s bluetooth) s trackingom, ktory mozes pouzit na offline mapovanie cez mobil (v androide Locus) a zaroven cez nejaky soft sparujes podla casu aj suradnice z vystupu tohto modulu /modul vydrzi tak 14hodin zapnuty/. Je to sice take skrabanie sa poza hlavu, ale ... :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 12. 1. 2014 10:01

Motor ve foťáku už pomalu přestává být výhoda. Při nákupu nových objektivů už to výhoda rozhodně není, protože asi vždycky je lepší koupit AF-S. U objektivů z bazaru se ještě najde důvod pro motůrek ve foťáku, ale já už jsem se všech objektivů bez motůrku zbavil, prostě jsem s nimi měl buď problémy nebo za to opticky nestály.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 12. 1. 2014 12:02

Já vidím GPS jako relevantní výhodu, není to sice zrovna rozhodující parametr, ale já bych GPS klidně bral, zvlášť někde na dovolené a tak. Nebo pokud chce člověk třeba dávat fotky na google earth, tak mu to hodně zpříjemní žití. Jde to sice řešit nějak alternativně i mobilem třeba, ale to je to dost nepohodlné. Nějaký ten gps soubor s fotkama prý umí spárovat i lightroom, takže by to asi šlo.

Jinak k motorku. Když jsem bral D7000, tak jsem bral motůrek ve foťáku jako velkou výhodu a zatím to tak úplně není. Protože jsem zjistil, že objektivů, které by za to stálo prostě moc není.

Mám starou 50 f1.8 D, kterou jsem koupil za necelé dva tisíce, moc ji nepoužívám, ale za ty prachy skvělý kup, ostří dobře, sice nijak raketově, ale občas nějakou babu s tím vyfotím. Kresbu do rohu neřeším, protože mám často celkem odcloněno a do rohů mi vyjde bokeh.

Měl jsem ještě starou sigmu 28-70 f2.8, chtěl jsem ji na reportáž kvůli dobré světelnosti a nedostatku peněz. Za dobrého světla ostření ještě OK, při zhoršeném osvětlení naprostá tragédie, nechytalo se to ani na f8, takže jsem ji poslal dál. O protisvětle škoda mluvit, úbytek kontrastu a závoj v takové míře, že to byla téměř vždy fotka na vyhození.

50 naháněná z těla mi ještě zůstala a asi i zůstane na to občasné použití je úplně v pohodě, navíc se mi strašně libí :). Ale dál jaksi nevím, co by se dalo koupit.
Naposledy upravil Mikeczcz dne 13. 1. 2014 10:01, celkově upraveno 1
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bartyx 13. 1. 2014 09:25

Asi tak. Je málo starých skel bez motoru, které za to stojí a když se máme koukat na peníze, tak třeba jo, ale většinou to stejně ostří pomalu a hlučně.

A když člověk chce jo starý skla, jako Heliosy, Pentacony, tak tam je to stejně jedno ;) Takže jo, motor není dnes už asi výhodou.
Pro mě osobně hraje spíš:
-větší hledáček (je to opravdu rozdíl u třeba D5100 a D7100)
-CLS (ale já fotím s bleskama, takže to je otázka preferencí)
-ergonomie (to větší tělo se prostě líp drží)
-ovládací prvky (nejde ani tolik o přední roller, jako o tlačítka navíc)

Nevýhodou je ale hodně ta hmotnost. Já třeba když fotím hasičské soutěže, nebo tak, tak mám většinou na krku D5100 s padesátkou f1.8 a přes rameno na Joby UltraFit D7000 s Tamronem SP 70-300. Ten rozdíl v hmotnosti je brutální :D Ono nějakých 700g a 1500g je velký rozdíl a opravdu dokud mám D7000, kde je výstup prakticky stejný jako u 5100, tak beru na výlety spíš 5100. Pokud vím, že budu fotit déle (atelier,...), tak by to s 5100 nešlo. Z toho malého gripu prostě bolí ruka.
Bartyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 13. 1. 2014 11:04

Motor v tele je mozno este dobry pri bazar tamronoch a sigmach. Ale to je taka stavka do loterie, ze to nema zmysel. Ja som kupil k d5000 tamron 17-50/2,8 s motorkom v tele a rozdiel bol minimalny.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gck23 13. 1. 2014 11:24

ja na GPS pouzivam aplikaci na telefon GPS4CAM a funguje to celkem spolehlive za ty $4 dobrej kup http://gps4cam.com/
gck23
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hal_sk 13. 1. 2014 16:06

Aj napriek tomu, že mi je ľúto vzdať sa profi výhod D7100, sa mi stále zdá, že na moje využitie je stále vhodnejšia D5300. Často s tým budem chodiť von ako turista. Ťahať zo sebou D7100 by ma asi postupne prestalo baviť a aparát by som častejšie nechával v šuplíku. Najradšej by som si kúpil obe :D
hal_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 13. 1. 2014 16:19

hal_sk: to jediné rozumné, v čem Ti může zdejší fórum pomoci, je to, abys při rozhodování znal fakta oporštěná od dojmů a emocí. Rozhodnout se pak musíš na základě vlastních pocitů, nikoliv cizích.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Los Carlos 13. 1. 2014 17:36

Pro mě byl rozdíl mezi 5100 a 7100 natolik markantní, že mi nevadí ani váha navíc. 7100 mi v ruce lépe sedí, má lepší ovládání, horní stavový displej (!!!) a výrazně lepší hledáček. Model 5300 jsem vůbec nezvažoval, těch kompromisů je v něm příliš. Ale jde o tvoje emoce a tvoje potřeby, deset rádců ti tak akorát spolehlivě zamotá hlavu.
Los Carlos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 13. 1. 2014 22:47

Ked to má byť na turistiku, tak si kúp bezzrkadlovku , niečo ako PEN od Olyho. Aby ťa uspokojila zrkadlovka chcelo byť kvalitnejšie sklo a to býva zväčša väčšiia a ťažie ako seťák, ten PEN bude vážiť snád polovicu, ak nie ešte menej
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 17. 1. 2014 16:05

Canon má ale akú skvelú podporu komunity, tá sa stará viac, než samotný Canon:
http://www.canonrumors.com/forum/index.php?topic=19124
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků