Vhodný objektiv pro K3

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod waaaw 3. 11. 2013 17:57

Ono to s tim nasobenim nebude az tak idealni priklad, i kdyz chapu, ze slo o zjednoduseni. Vysledne rozliseni bude limitovano tim nejuzsim bodem celeho retezce. T.j pokud bude mit snimac jeden pixel, tak zadne zvysovani rozliseni objektivu nicemu nepomuze
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 3. 11. 2013 18:58

No .. ad absurdum pri snimaci s 1 pixelom to pomoze, lebo nebudes mat na celej ploche a celom rozsahu ziadnu vinetaciu, ziadne skreslenie a dokonca ani neostre rohy.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 3. 11. 2013 19:41

celim: "Říkává se, že objektiv by měl být lepší než čip. Protože k čemu je mi vynikající čip, když blbý objektiv ho nenakrmí. "
Četl jsi vůbec, co jsem napsal? Kdybys to četl, tak bys prostě nemohl zareagovat takhle, to není možné, člověk, který umí napsat konzistentní text, musí přeci pochopit, co jsme napsal, ne?

Proč by měl být objektiv lepší, než čip? Jeden jedinej rozumnej důvod.... Vyšší rozlišení snímače je nesrovnatelně levnější, než vyšší rozlišení objektivů, zvláště pak když jich máš víc. Takže je ekonomicky podstatně výhodnější si koupit vyšší rozlišení snímače, než objektivu. Proč to asi výrobci dělají? Že by byli úplně blbí a závodili v počtu megapixelů? Nejsou blbí, jen dosahují lepšího výsledku levnějším způsobem, než zvýšením rozlišení objektivu. Co to je za hloupost - "objektiv nenakrmí čip" - prosím lidi, zapomeňte na tenhle nesmysl!!!! Zkuste konečně brát 100% rozlišení snímače jako čistě technický prostředek k tomu, aby rozlišení fotky bylo co nejlepší. Co až bude rozlišení snímače 100 MPx, budete shánět objektiv, který "nakrmí" 100 MPx? A představte si, že 100 MPx bude mít stále smysl pro podstatně menší fotky. Konečně bude dost dat k tomu, aby se jeden pixel spočítal třeba z 10 pixelů. A je lepší počítat jeden zobrazený pixel z 10 pixelů, než z jednoho, navíc jen s jedním změřeným barevným kanálem.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 11. 2013 20:40

Tělo s lepším snímačem vytáhne i ze setového objektivu více, než tělo s horším snímačem.

Pokud budete chtít nekompromisní sestavu, bude to stát o hodně více, než stojí tělo. Širokoúhlý objektiv, třeba Tokina 11-16 nebo 16-28/2,8, nebo Samyang 16/2, pevné sklo Sigma Art 35/1,4, pevné sklo Samyang 85/1,4 a Sigma nebo Tamron 70-200. A to uvádím levné alternativy! Když pořídím takovou sadu od Nikonu, budou mne objektivy stát minimálně 2x tolik co tělo a zlepšení oproti setové alternativě bude v rychlosti ostření a celkové kvalitě obrazu, ale nárůst ostrosti jako takové bude zhruba 25%. Ve středu obrazu je přitom rozdíl ještě menší. Na clonu 8 bude rozdíl ještě menší.

Dražší objektivy otevírají nové možnosti a umožňují fotografování za extrémnějších podmínek, ale je to draze zaplacené. Pokud Vám na penězích nezáleží, použijte místo Samyangu třeba Carl Zeiss a u Pentaxu volte to nejlepší. O objektivech Pentax úmyslně nepíšu, neb mám Nikon a tudíž s nimi nemám zkušenost.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 11. 2013 23:41

FotoABC píše: Takže je ekonomicky podstatně výhodnější si koupit vyšší rozlišení snímače, než objektivu. Proč to asi výrobci dělají? Že by byli úplně blbí a závodili v počtu megapixelů? Nejsou blbí, jen dosahují lepšího výsledku levnějším způsobem, než zvýšením rozlišení objektivu.


To me vazne bavi, jak ty presne vis, co a proc vyrobci fototechniky delaji :tleskani
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2013 07:51

FotoABC má pravdu, ale z praktického hlediska je to ještě složitější. Než jsem si koupil nové tělo, tak jsem si na staré tělo Nikon D50 koupil Nikkor 35/1,8 G. Koupil jsem ho v prosinci a nové tělo jsem plánoval kupovat v červenci a k tomu další relativně drahé objektivy, které z toho těla "vymáčknou" maximum. Už jsem měl za sebou fázi, kdy jsem si prohlédl obrázky z těla a objektivů, které přicházejí v úvahu a věděl jsem, které koupím a 35mm/1,8 G byl na seznamu.

Koupil jsem tento objektiv s předstihem a nasadil ho na staré tělo. Výsledek byl, že oproti setovému 18-55 jsem viděl viditelný pokrok, fotografie byly jiné, kontrastnější, ostré od kraje do kraje. A to je hlavní důvod, proč bych koupil na tělo minimálně stejně kvalitní (a tedy relativně k tělu dražší) objektiv (ekonomicky výhodné to ale moc není).

Když ale máte středovou kompozici, pěkné světlo a clonu 8, rozdíl je z praktického hlediska malý. A ekonomicky se to nevyplatí určitě.

S rostoucím rozlišením snímače roste P-Mpix, ale relativně k velikosti snímače bývá P-Mpix vždy výrazně menší, než rozlišení špičkového snímače. Takže poměr P-Mpix / Mpix bývá u snímače s horším rozlišením relativně lepší, než u snímače s lepším. Takže konkrétně u D50 dosáhne 35/1,8 nějakých 6 P-Mpix (na 6 Mpix) a na D7100 dosáhne nějakých 13 P-Mpix (na 24 Mpix). Pokud potom fotku z D7100 resamplujeme na 6 MPix, výsledek je řádově lepší než z D50.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod celim 4. 11. 2013 13:12

Díky za info. Díval jsem se na to P-Mpix : http://www.dxomark.com/Reviews/Looking- ... n-help-you
Protože jsem to neznal a tak nějak podvědomě tušil. Proto vznikla ta moje otázka v úvodu vlákna. To, že se výsledek zlepší s tím větším snímačem, tak to jsem vcelku předpokládal. Jen mě zajímalo právě to P-Mpix v mém případě. Chtěl jsem vědět, o kolik bude horší při použití toho mého Tamronu než kdybych tam dal nějaký lepší objektiv a vlastně já neznám tu hodnotu pro moji současnou kombinaci s K7. Možná, že ten nárůst vzhledem k investici bude zanedbatelný. Nevím.
celim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2013 13:47

Našel jsem test na asi spíše průměrnější objektiv Pentax SMC DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL na Photozone.de, jako spíše průměrně jim vycházel i Pentax SMC DA 21mm f/3.2 AL, lépe vycházel jim Pentax SMC FA 31mm f/1.8 AL, na slrgear.com si lidé chválí Pentax 16-50mm f/2.8 ED AL IF SDM SMC DA, v testu slrgear vyšel docela dobře i Pentax 17-70mm f/4 AL IF SDM SMC DA (s trochou stesků nad chromatickou aberací), zajímavě vypadá Pentax 21mm f/3.2 a Pentax 40mm f/2.8.

Já nevím, co chceš fotit a jaká ohniská ohniska potřebuješ, na dxomark očekávám za pár měsíců test Pentaxu K3 i s objektivy, do té doby můžeš výsledky jen relativně odhadovat (lepší než se 16 Mpix budou určitě).

Ohledně skel od Pentaxu by ti určitě lépe poradili ti, co Pentax mají a znají.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 4. 11. 2013 14:00

Cim viac mpix, tym viac bude vidno decentering skiel pri zvacsovani per pixel a tym tazsie sa bude zaspavat :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2013 15:56

Tak tady najdete pár zkušebních snímků s Pentax K3:

http://wkoopmans.ca/notebook/?p=10557

SMC Pentax-DA 1:2.8 35mm macro Limited (na stupnici 1..5 mu dávám 2), 10 990 Kč

další fotografie s tímto objektivem můžete vidět tady:

http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=12800

SMC Pentax DA 18-55 AL WR (na stupnici 1..5 dávám 3-), 3 990 Kč

další fotografie s tímto objektivem můžete vidět tady:

http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=1083

Shrnuto a podtrženo, není to žádný objev, ale za kvalitu se platí. Pentax K3 a nejlevnější obejktiv bude jakžtakž fungovat, ale pro lepší výsledek to bude chtít investovat trochu více. Otázka je, jak moc lepší výsledek je požadován.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Puntík 4. 11. 2013 17:48

Radit objektivy je věc ošidná. Žádný objektiv není tak špatný (myšleno obecně) aby nevyhověl pro t.zv. rodinný fototlamismus. Mít ovšem vysoké nároky na techniku znamená mít i vysoké nároky na sebe a event. mít i pro takové snímky uplatnění. Pohybuji se v branži dost dlouho na to, abych věděl, že pozůstalým, kteří nosí krabice fotek do popelnic je úplně jedno, co se v těch krabicích skrývá za skvosty.
Pentax špatné objektivy nedělá a ví, co za jejich cenu poskytuje. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 6. 11. 2013 15:43

Hele, az budes vedet, v cem te ten objektiv omezuje, tak prijd s nejakym dotazem ;-) Do te doby si uzivej foceni ;-)

Nekdo nevyuzije ani ten setak - na web nebo male tisky to staci az az, pokud si clovek zrovna nechce hrat s malou HO.
cport
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků