canon 5d mark1 - ma jeste smysl??

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod _bOB 17. 10. 2013 14:18

Dobry den, uvazuji nad tymto FF dedeckem ale nevim,jestli uz neni v dnesni dobe davno prekonany Aps-c tridou co se tyce obrazu a sumu. Neni tady nejaky stastny/nestastny majitel ktery by,to mohl objektivne posoudit??dekuji
_bOB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 17. 10. 2013 16:30

U marka 1 by som sa nebal o obrazovu kvalitu, ale o stav masinky. Boli to zhusta profi stroje a maju fest nalietane. Fotil som s nim iba chvilku a len s portretnym sklom, ale podla mna OK. Ja som ale nenarocny, zaujima ma co je na fotke a nie ako sumi pravy horny roh v tuneli.
Naposledy upravil bob222 dne 18. 10. 2013 08:53, celkově upraveno 1
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ady_h 17. 10. 2013 17:52

ako pisal bob222,pokial bude v dobrom stave tak by som sa o obrazovu kvalitu urcite neobaval, vzdy bude podanim obrazu na tom lepsie ako apsc
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 18. 10. 2013 02:40

Canon 5D (nebo 5Dc = c jako "classic" .. Mark I se nepoužívá)

Překonaný, ano a ne.

Co se dynamického rozsahu týká, tak ano (vyber si skoro libovolný foťák postavený na Sony 16 mix APS-C sensoru).

Co se čistoty obrazu na základním ISO týká, ne. Je tam, ale malé ale. :) Když lehce odšumíš a zmenšíš obraz z 24 mpix APS-C (třeba Nikon D7100) na těch 13 mpix co má 5Dc, tak to pravděpodobně bude stejně čisté. Nicméně při per-pixel porovnání 5Dc vede.

Co se AF týká, překonaný. :D

Hledáček je u FF obecně větší, v tom ho APS-C nepřekoná. Sensor je velký, v tom ho nemůže překonat APS-C nikdy. :D Tudíž i obraz vypadá jaksi jinak, v čemž je celá pointa používání FF místo APS-C.

Jo a LCD vzadu je dost úděsná (ale na kontrolu histogramu stačí).

Smysl má, většina funguje, servisovat se snad ještě dají. Jediné co se občas stávalo je, že upadlo zrcátko, tak se zeptat majitele, jestli to už má opravené (vyměňovalo se upevnění zrcátka za lepší, byl to servis Canonu zdarma, dneska už to zadarmo asi nebude).

Jediné zásadnější mínus je, že to není kdovíjak utěsněné (prachuvzdorný zrovna není) a že AF je poněkud historičtější (ale středový bod funguje docela dobře :).

Zásadní výhoda je, že pořád je to plný formát a výstup je plně použitelný. Vim o pár lidech co tím fotí od doby kdy to bylo nové dodneška, protože se jim líbí jak to fotí. Vzhledem k tomu, že vím jaké fotky to může produkovat, tak se jim ani nijak nedivím.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod _bOB 18. 10. 2013 08:07

No ja prave jeden takovy lepsi 16mpx mam tedkom a co se tyka sumu tak sem snim spokojeny, Dr bych klidne ozelel aspon by na to nutilo vic u sceny premyslat:) stredovy bod by mne stacil.zadne akcnejsi veci nefotim. Planuju koupit Lkove utesnene skla 17-40 a 70-200 - pres ne by se tam zadny prach dostat nemel ne,pokud nebudu brat v potaz samotnu vymenu objektivu??
_bOB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 18. 10. 2013 08:52

Je potreba si uvedomiť ak človek dlhšie fotí s APSC, tak FF radikálne zmení zaužívané pohľady cez objektív. Niekomu to vyhovuje a niekomu nie, že 70-200 je naozaj 200 a už nie 300 a tak podobne....
To je dôležité si uvedomiť. Samozrejme, ak je zostava skiel už daná a používaná aj na APSC.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 18. 10. 2013 08:56

To si piš, že to smysl má :-) Koupil jsem před týdnem. Pošlu fotky, které jsem te'dka nafotil a je to pecka! S pevnou pade ostré jako břitva.
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirikaplan 18. 10. 2013 09:28

Presne podobnou otazku jsem chtel vcera otevrit. Mam D7000 a 18-105. Predchozi fotak byl Canon 350D + 18-55 + 50. S prechpdem na nikon jsem zjistil ze fotak dokaze i zaostrit a ze se da blokovat AF spousti aniz bych zablokoval AE a celkove, ze se da pekne ovladat. Canon jaksi razi cestu, ze normalni je blokovat AF palcem. Coz nechapu. Dle meho zkoumani canon i treba na 7D neumoznuje palcem zablokovat AF ( bez pouziti modu Ai servo ) a AE nechat odblokovanou. Dale drobnosti ( nemam presne podlozeno) jakoze po vyfoceni fotky a jejim prohlizeni nejde prochazet dalsi fotky, ale musi se tlacitkem prejit do modu prohlizeni fotek a pak teprve posouvat mezi snimky. Nicmene vystrizliveni nastalo po zjisteni, ze podani bokehu u nikon skel je primo udesne. Nevim jak jsou na tom ostatni, ale to co predvadi napr 50/1,8 coz je takove prijemne portretni ohnisko na APSC a pokukuju proto uz velmi dlouho :( po sigme 50/1,4 s krasnou cenu 12000kc ( vs. 2900kc za novy 50/1,8 u canonu opravdu skoro zadarmo ) u ktere ocekavam, ze po nasazeni na D7000 nebo celkove jiny nikon v budoucnu muze mit problem s ostrenim. Jak to resite vy co chcete pekne portrety, normalni ovladani a zaroven chcete aby fotak ostril i jinym nez stredovym bodem pri akcnich snimcich ?
jirikaplan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 18. 10. 2013 10:13

jirkaplan:
"podani bokehu u nikon skel je primo udesne" Prosím negeneralizuj, tohle plati stejně jako u jiných značek jen pro některé objektivy.
Třeba i ten Nikkor AF-S 50/1.8G už je podstatně lepší, než Nikkor AF 50/1.8D. Nicméně na portréty padesátky asi ne a vřele doporučuji Nikkor AF-S 85/1.8G, tedy nikoliv Nikkor AF 85/1.8D.
Jinak Nikkor 18-105 má zase nejhorší bokeh z podobných, Nikkor 16-85 má bokeh lepší, tedy přesněji všude kromě 50mm. Nový Nikkor 18-140 má zase bokeh slušný, jak je vidět na ukázkových snímcích k D5300.
Mnohé drahé Nikkory mají bokeh vysloveně povedený.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ady_h 18. 10. 2013 12:45

_bOB píše:No ja prave jeden takovy lepsi 16mpx mam tedkom a co se tyka sumu tak sem snim spokojeny, Dr bych klidne ozelel aspon by na to nutilo vic u sceny premyslat:) stredovy bod by mne stacil.zadne akcnejsi veci nefotim. Planuju koupit Lkove utesnene skla 17-40 a 70-200 - pres ne by se tam zadny prach dostat nemel ne,pokud nebudu brat v potaz samotnu vymenu objektivu??

ja myslim,ze aby si vyuzil potencial FF resp. podanie obrazu a neplanujes nic akcne tak sa ti viac vyplatia objektivy ako 50mm f1,4, 100mm f2, 85mm f1,8, 28mm f1,8 albo sigma 24mm f1,8 a urcite teraz nova 35mm f1,4 az tam sa naplno ukaze podanie obrazu u FF
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirikaplan 20. 10. 2013 19:44

FotoABC: No, 50 G lepsi je, ale stale je to bida v porovnani s Canon 50kou. Ty starsi varianty 50 a 85 jsou otresne. Jinak ta nikon 85G jako ano, ale uz je sem tam potreba dost velkej odstup, coz muze byt nekdy problem. Spis to byl takovej povzdech ze kdyz hodne zjednodusim, canon ma horsi tela, ma super skla, relativne levnejsi, v bazarech dostupnejsi. Nikon ma dobry tela, slabsi skla, navic jsou drazsi a v bazarech mene caste. A nakombinovat to nejde, takze v uvahu pripadaji sigma a tamron, kdy je to bud sazka do loterie co se tyce ostreni, nebo je to pekelne draha sranda. :(
jirikaplan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ggrand 21. 10. 2013 18:27

jirikaplan : Asi si nevidíš dál jak na špičku nosu. Tak se pořádně podívej třeba na photozone, jak krásný bokeh mají Canoní 50/1,8;1,4 ; 85/1,8 vůči obdobným Nikkorům. Buď jsou géčkové srovnatelné nebo lepší. Horší ani v jednom případě.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 21. 10. 2013 20:58

Koupě má smysl, počet pixklí je a nad hlavu a pokud je v dobrém stavu, tak není co řešit.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 21. 10. 2013 21:24

Vše je otázkou peněz. Pokud na to nenasadí opravdu kvalitní skla, tak APS-C tomu v ostrosti ujede o parník.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 21. 10. 2013 22:06

Odkdy je sensor s nižší hustotou pixelů (5Dc) náročnější na objektivy, než sensor s vyšší (D7K) nebo extrémně vyšší (D7100)?
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 10. 2013 23:02

Asi že se tu dnes objevil názor, že lepší špičkové tělo s dobrým objektivem, než dobré tělo se špičkovým objektivem.

http://www.lensrentals.com/blog/2013/01 ... comparison
:-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 21. 10. 2013 23:37

ggrand píše:Vše je otázkou peněz. Pokud na to nenasadí opravdu kvalitní skla, tak APS-C tomu v ostrosti ujede o parník.

Kdyby to byla pravda, hodím si lano. Od apsc jsem utek právě z důvodu, že i přestože pevné sklo je na cropu skvělé, na ff kreslí nesrovnatelně lépe. Nedal jsem přednost kombinaci 30D a 24-70 2.8 L, ale pevným sklům 50 1.8, 85 1.8 a ff.

Prej je tu něco, že na ff mohou objektivy kreslit hůře v rozích. Asi bych neměl tendenci mít hlavní motiv v rozích a pokud jde o architekturu, tak se díra zavírá, čímž se to kompenzuje.

Ale co jsem si teďka zvětšil podzimní foto na 100%, focené na f/3.2 na 50/1.8. Kdy jsem ležel od objektu asi 2 metry, sedl sem si na ***** :shock: Opravdu ňam. Poslal bych foto, ale nemám ještě souhlas od slečny :)
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 10. 2013 00:46

Jako bonus, 5D nemá nějak ultra-děsnej AA filtr, jako novější modely, takže co objektiv umí taky většinu času dostaneš. Mínus je, že to občas může produkovat moiré, ale není to nějak tragické ani časté.. Rozhodně lepší, než mít vše ukrutně soft.

Ano, FF objektivy nižší kvality nějak úžasně okraje nevykreslí (občas ani ty s velmi vysokou cenou). Většinou ale lidé nekomponují důležité věci do levého dolního rohu.. A těmi rohy se obvykle myslí tak poslední 1/4 nebo 1/5 obrazu.

Ve skutečnosti slabší neostrost v rozích a lehká vinětace může způsobit, že objekt více v centru dění se bude jeviti jaksi prostorovým. Teda za předpokladu, že má objektiv dostatek kontrastu a rozlišení v té centrální části (něco jde dosoftit, ale ne vše).

Oproti tomu, sehnat objektiv co úplně vykreslí 24 mpix APS-C je značně těžší (podobný kalibr jako ten co potřebuje D800E, nebo nová A7r). A taky značně dražší..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 22. 10. 2013 07:06

Co to tu plácáte, takže neostrost, vinětace, zvětšené geometrické zkreslení je jako nějaké plus?
Tohle říkejte nějakému teoretikovi, ne mě, který přešel z D300 na D700. I s objektivy o polovičku drahšíma, než jsem měl na D300 lezou fotky z D700 co se týká celkové ostrosti horší.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 22. 10. 2013 07:08

Cappi: Musim říct, že na 6D je 50 1.8 na můj vkus tragická, dá se to tak min. od 2.8, což u skla 1.8 je pro mě k ničemu. Na 1.8 je vše kromě dost malýho středu vyloženě humus. AF mě taky přijde podivnej. Na těch 13mpx to ale asi bude lepší.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirikaplan 22. 10. 2013 07:43

Ggrand: dle me je bokeh celkem subjektivni zalezitost, takze s tou spickou nosu jsi trochu mimo. Docela by me zajimalo kdyby cappi vlozil fotku stejneho motivu z30d@50/1.8 a z 5d@85/1.8 jakej by mezi tim byl rozdil.
jirikaplan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 22. 10. 2013 09:03

hoax píše:Cappi: Musim říct, že na 6D je 50 1.8 na můj vkus tragická, dá se to tak min. od 2.8, což u skla 1.8 je pro mě k ničemu. Na 1.8 je vše kromě dost malýho středu vyloženě humus. AF mě taky přijde podivnej. Na těch 13mpx to ale asi bude lepší.

5Dc není sportovní tělo, v klidu pro promyšlení. Netřeba hyperprostorového AF systému :-) Je to 2005 ročník a já věděl, že AF bude vesměs stejnej jako mé předchozí 20D nebo stávající 30D.

Mě se fotky zdají i mnohem ostřejší prostě, to že tam mám stále 50/1.8 II je možná tragické, ale nikterak finální a jakmile budou prostředky střídá ji 85/1.8 s USM, to pak bude AF lítat :-)

jirikaplan píše:Ggrand: dle me je bokeh celkem subjektivni zalezitost, takze s tou spickou nosu jsi trochu mimo. Docela by me zajimalo kdyby cappi vlozil fotku stejneho motivu z30d@50/1.8 a z 5d@85/1.8 jakej by mezi tim byl rozdil.

Na 1.8 vyloženě nefotím. Ale jak se řeší v jiném vlákně, poněkud zastávám myšlenku(nemusím teda vyplácnout nemalé finance za 1.2 L), že si koupím světelný objektiv, abych ho mohl maličko zavřít, protože konstrukční plná díra je dle mého častěji měkčí než světelnější objektiv zavřený na stejnou clonu. A na FF si s 50mm zavřu klidně na 3.2 a 3.5 a stejně mám HO šílenou. Vždy se snažím pracovat s tím, jak je objekt mezi popředím a v pozadím umístěn.

Už mám svolení k jedné fotce, tak jí sem prdnu, ale na jiném pc, tedy až večer.

// Hmm EDIT, špatně jsem to četl.

30D + 50/1.8 a 5Dc + 85/1.8 dám, až bude 85ka. Do 14 dnů odhaduji.
Naposledy upravil Cappi_206A dne 22. 10. 2013 10:23, celkově upraveno 1
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 22. 10. 2013 09:45

jirikaplan : Subjektivní? Ano, ale tady jde spíš o pokřivení subjektivismu, jak potřebuješ v diskusi, protože Canoní 50 mají obě bokeh charakter jak déčkové padesátky od Nikonu, na které nadáváš(ikdyž je fakt, že AFD50/1,8 je extra humus). Tak pak teda netuším, co se ti nelíbí. Géčkové padesátky ho mají měkčí.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirikaplan 22. 10. 2013 11:26

proste me prijde, napr z techto fotek http://www.photozone.de/canon_eos_ff/41 ... ff?start=1 a http://www.photozone.de/nikon_ff/631-ni ... ff?start=1 ze fotka krizoveho krale je u nikonu s takovyma jak kdyz ostryma hranama. Subjektivne to tak proste citim a celkove kdyz vidim fotku ktera na me pusobi rusive bokehem, vetsinou je to nikon 50/1,8 D a v mensi mire 50/1,8G co je na tom pokrivenyho?
jirikaplan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ggrand 22. 10. 2013 12:19

Tak předně, když opravdu chceš 1:1 srovnávat bokeh a ne jeho charakter, tak musíš najít 2 shodné fotky. Tady to ten případ není. Z toho případu akorát zjistíš tak nějak jeho charakter(viz třeba odlesky nahoře, kde C má přece jen o něco výraznější hrany), ale detailnější studium nelze dělat, protože je jiná kompozice. Král z fotky Canonu je víc rozostřen, tudíž se zdá méně rušivý.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 10. 2013 18:10

ggrand

https://dl.dropboxusercontent.com/s/mdo ... ensity.pdf

Tohle by Ti mohlo objasnit, proč Ti přijde, že D700 je méně ostrá než D300.

Mimo to, D700 má silnější AA filtr než D300 (D300 ho nějak silný nemá, protože Nikon nejspíš tušil, že i tak to bude mít problémy se šumem, tak to nechtěli dělat horší než to je).

Jinak k těm číslům je třeba připočíst ten detail, že vše má (nebo v případě D800E skoro nemá) nějaký anti-aliasing filtr. Tzn. reálné detaily nejsou přímo úměrné hustotě bodů. Jediné co má prakticky detaily přímo úměrné hustotě bodů je Foveon od Sigmy a Leica M-M (Monochrome). Relativně blízko je ještě Hasselblad s multi-shot stěnou.

Kromě AA filtru tam ještě vstupuje do hry to, že všechny sensory jsou RGGB, tudíž rozlišení je i díky tomu o něco nižší, než to co si člověk spočítá. Obzvlášť v případě použití standartních algoritmů pro vyvolání RAWu.

Co se toho vjemového rozlišení týká, tak to má vše co dělat s obsahem PDF a skoro nic s objektivem. Objektiv totiž není nějak lineární záležitost, která má na každé úrovni detailů stejný kontrast, naopak. Objektiv má kontrast odlišný v závislosti na úrovni detailů.

Háček je v tom, že u filmu to bylo jedno, protože tam žádný AA filtr nebyl. Jenže digitál ho má a když objektiv má nejvíc kontrastu třeba v té frekvenci co zrovna AA filtr jaksi odliftruje, tak máš peška a zbudou Ti jen detaily a kontrast do té frekvence. Což je případ třeba Canonu 6D, který má bezkonkurečně nejhorší AA filtr co sem kdy asi viděl. Tenhle foťák udělá "bláto" ze skoro jakéhokoliv objektivu, pokud teda ten objektiv nemá kýble kontrastu prakticky v libovolné frekvenci detailů.

Což je možná i důvod proč Nikon poslední dobou ustupuje od AA filtrů, jejich objektivy se totiž potom jeví ostřejší (protože není filtrovaná žádná frekvence a sensor jede "nadoraz" tedy až k Nyquistově frekvenci). Cena za to je pochopitelně případné moiré, ale u D7100 by to moc hrozit nemělo. Třeba u GH3 se to prakticky moc nestává.

No a tohle vše je důvod proč se jeden FF objektiv může zdát dobrý na D300 a mizerný na D700. :) Přičemž ve skutečnosti je to foťákem a ne objektivem. Když ho dáš na D800E, tak per-pixel to bude srovnatelné s D300.

-- 22. 10. 2013 19:15 --

Cappi_206A

Jestli chceš fakt hodně kvalitní 50mm nebo něco okolo, tak pokud Ti nevadí ruční ostření (vyměnit matnici), je dost manuálních objektivů co jsou značně lepší než ty od Canonu s AF.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod hoax 22. 10. 2013 19:02

Daemonius: Nepřeháněj. Chtěl jsem to dát do vlákna vedle o 6D kde to řešil Dudisko, ale dam to sem. Tohle je 50 1.4 foceno na 2.2. Upravená fotka + 1ev s vypnutým doostřením a odšumem. Je to tak 30 metrů ode mně. Koukni na horní polovinu kostela. Klidně ti pošlu raw.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/229 ... G_4833.jpg
Tohle je bláto jo? Brzdi trochu.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 22. 10. 2013 19:06

Daemonius : Omg, já se tu bavím o sklech a ty mě začněš poučovat o čipu. Prostě rozdíl střed okraje(nejen rohy) je u FF značný, pokud teda nemáš zacloněné pevné sklo, nebo profi f/2,8 zoom za cenu foťáku.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 10. 2013 23:32

Koukám, že Ti zatím nedošlo, že ono to jaksi spolu dost souvisí.

Jak moc kvalitní budou okraje a rohy obrazu je otázka toho jak moc kvalitní objektiv si koupíš. Když si koupíš 30/1.4 Sigmu na APS-C, tak z těch okrajů a rohů moc nadšenej taky nebudeš..

To samé platí, když si koupíš nějaký horší objektiv na m4/3. Čistě souvisí s tím jakou kvalitu kupuješ (tudíž taky nezávislé na foťáku a jeho sensoru).

A že by nešly koupit kvalitní objektivy na FF, což je historicky nejpoužívanější formát? :D Ale jdou, ani to nemusí být nějak extra drahé (no na měřítka ČR, nebo SR ano, ale obecně ne). Jen je třeba dělat prostě kompromisy jinde. Jakákoliv fotografická výbava je vždycky někde kompromis..

hoax

Když tak koukám na tu Tvojí fotku, tak mám pocit, že sem to ještě zlehčil.. No holt lidi mají individuální představy o kvalitě výstupu. Ale neberu Ti tvůj názor. Důležité je, aby to stačilo Tobě. Rozlišení se stejně trochu přeceňuje. :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 23. 10. 2013 01:22

Daemonius píše:Cappi_206A

Jestli chceš fakt hodně kvalitní 50mm nebo něco okolo, tak pokud Ti nevadí ruční ostření (vyměnit matnici), je dost manuálních objektivů co jsou značně lepší než ty od Canonu s AF.

Zeptám se v sekci Objektivy, zde by to byl off topic :)
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 23. 10. 2013 05:12

Daemonius: Podle mě kecáš. Ukaž mi srovnatelnou fotku z foťáku, kterej má podle tebe lěpší aa filtr, která bude díky tomu nějak viditělně ostřejší.To přeci není focený na 2 metry a je to na f2.2.Tohle se dá krásně doostřit. Zatim jsem od tebe viděl jen přebarvený krajinky a psa, což je s podivem když tak řešíš přesnost barev, ale máš pravdu je to fakt individuální.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 23. 10. 2013 08:19

Mně se teda taky hoaxova fotka zdá dost bídná, pokud jde o ostrost.

Jedna ukázka z 6D + 16-35/2,8L II, tedy žádná extra ostrá kombinace, defaultní nastavení v Lightroomu:

http://www.casopis-foto.cz/wp-content/u ... /6d_06.jpg
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 23. 10. 2013 08:30

Daemonius: Nechápu, proč sem taháš Sigmu 30, když jak Sony, tak Nikon mají povedené 35/1,8.
Když se někdo ptá, jestli má cenu kupovat 5D, tak prostě nemá prachy. Jinak by se neptal a šáhl po něčem lepším. Když nemá prachy, nakrmí ten foťák sklem horším, než by za ty samé peníze pořídil na APSC.
S čím vlastně fotíš, že jsi tak mimo realitu?
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 23. 10. 2013 09:18

kozakm: Tak já nevim, je to nedoostřená fotka. Ber v úvahu vzdálenost a relativně nízkou clonu. Neříkám, že 50 1.4 je etalon ostrosti. Tady je doostřená verze, to mě tedy nepřipadá jako bláto. Samozřejmě ostrá je horní část kostela, rohy teď neřeším.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/229 ... 4833-2.jpg
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 23. 10. 2013 09:37

Tohle už je lepší.
Já vím, že 50/1.4 na 2,2 není kdovíjak ostrý, proto si myslím, že bys to sem neměl dávat jako ukázku toho, jak ostře umí 6D fotit (pokud teda nebyl někde dříve v diskusi požadavek na fotku z 50/1.4; pak se omlouvám, už se mi to všechno plete :) )
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 23. 10. 2013 09:50

Nechtěl jsem si to usnadňovat, aby třeba Daemonius neřek, no jo to je sigma 35 1.4 ta je ostrá na všem. Tady je např. iso 4000 se stařičkým 75-300 4.5-5.6, tedy docela podprůměrný objektiv. Opět pro názornost nedoostřeno a bez odšumu. Ten šum a vůbec, pro někoho možná tragédie. Pro mě ani náhodou. Zmenšený, rozumně doostřený a odšuměný, na třeba 12mpx to bude vypadat naprosto v pohodě.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/229 ... G_8964.jpg
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 23. 10. 2013 16:03

ggrand píše:Daemonius: Nechápu, proč sem taháš Sigmu 30, když jak Sony, tak Nikon mají povedené 35/1,8.
Když se někdo ptá, jestli má cenu kupovat 5D, tak prostě nemá prachy. Jinak by se neptal a šáhl po něčem lepším. Když nemá prachy, nakrmí ten foťák sklem horším, než by za ty samé peníze pořídil na APSC.
S čím vlastně fotíš, že jsi tak mimo realitu?

Hm, zajímavá teorie. Myslim, že bych si radši koupil tu starou 5D a zbytek nacpal do kvalitních objektivů, než 6D a nějaký průměrný objektiv.

Když si odmyslíš AF, pár mpix navíc (moc málo, aby to mělo význam) a lepší vysoké ISO, tak přínos pro člověka co umí fotit je u 6D vs 5D takřka nulový až záporný.

No ty 35/1.8 Sony a Nikon jsou povedené jen když seš méně nenáročnej. Hlavně jsou levné, v tom je to spíš. Sigma 30/1.4 v nové verzi není nějak daleko od těhle. Šlo mi spíš o to, že je to objektiv designovaný přímo na APS-C. A oproti teorii, že na APS-C se dělají objektivy snáž a že jsou levné a dobré, to jaksi neplatí a vypadá to dost podobně jako 50tky od Canonu na FF. Rozdíl je daný jen tou hustotou bodů (viz. PDF předtím).

A ano, Sigma 35/1.4 je ostrá na všem. Ale pravděpodobně budeš mít výsledky lepší v kombinaci s něčím jiným, než 6D.

kozakm píše:Tohle už je lepší.
Já vím, že 50/1.4 na 2,2 není kdovíjak ostrý, proto si myslím, že bys to sem neměl dávat jako ukázku toho, jak ostře umí 6D fotit (pokud teda nebyl někde dříve v diskusi požadavek na fotku z 50/1.4; pak se omlouvám, už se mi to všechno plete :) )

Ne nebyl, nebo sem si toho nevšimnul. Pozitivní teda je, že mu to kreslí značně lépe než nešťastnému Dudiskovi. Docela by mě zajímal důvod..

hoax píše:Daemonius: Podle mě kecáš. Ukaž mi srovnatelnou fotku z foťáku, kterej má podle tebe lěpší aa filtr, která bude díky tomu nějak viditělně ostřejší.To přeci není focený na 2 metry a je to na f2.2.Tohle se dá krásně doostřit. Zatim jsem od tebe viděl jen přebarvený krajinky a psa, což je s podivem když tak řešíš přesnost barev, ale máš pravdu je to fakt individuální.

Dodal bych, že pes patří Luňákovi a krajinka Dudiskovi. :)

http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=213&t=1201159&all=1

Nemam nějak v lásce mdlé barvy. A proč řešim tu přesnost? No moje priorita není až tak přesnost jako spíš schopnost ty barvy oddělovat. Pochopitelně to spolu ale souvisí, takže přesnost barev a separace jdou prakticky ruku v ruce. Umožňuje to vyšší flexibilitu při úpravách a já mam docela rád, když mi RAW umožní cokoliv si zrovna usmyslím.

Že mam rád foťáky co tohle umí nějak neznamená, že ty výsledky budou mít přesné barvy. :D

Obrázek
https://dl.dropboxusercontent.com/s/z2m6lz3mzpc35us/DSCF0427.jpg
(jen výcvak)

Podle toho jak hnusně vypadá bokeh bych řekl, že sem to fotil asi na f2.8. Bez doostření a úprav kromě kontrastu (výstup S5 Pro je anti-kontrastní :D). S5 pro je z hlediska hustoty bodů ekvivalent 14 Mpix FF. Cca 17.000 pix/mm2 vs 24.000 pix/mm2 u 6D.

Dodám (zmiňuju to i v předchozím odkazu), že S5 Pro má o 45° otočenou matrici, což kromě výroby zábavných artefaktů kde je člověk nečeká, ještě má poněkud negativní vliv na per-pixel ostrost. A navrch je k tomu dost silný AA filtr (nějak se nedivím, že se po tomhle snažilo Fuji vymyslet způsob jak se obejít bez AA filtru :D).

No a teď je zásadní otázka, vypadá per-pixel výstup z 6D nějak lépe?

Obecně pointa lepšího AA filtru je, že výsledek jde snadno doostřit (tedy, že AA filtr dělá rozostření ideálně Gaussovského typu). V případě 6D sem si jistý jen tím, že nějaké rozostření ten filtr dělá. Kvalitu AA filtru neurčuje, jak ta fotka vypadá před doostřením, ale po něm.

Nepřijde mi, že by Dudisko měl obě ruce levé, zrovna ta krajinka co tu uploadoval (ty hory), byla vyfocená docela dobře. Ale doostřit to na nějakou rozumnou ostrost prostě nešlo ani za boha. Barvy radši pominu..

Pokud bys chtěl nějaké foto, co vypadá i bez doostření lépe, tak stačí požádat FotoABC o nějakou hezkou krajinku z D7100. U D800E to člověk s doostřováním taky nemusí nijak přehánět.. (no ono ostatně ani u normální D800).

PS: Nepovažuju se za nějak dobrého fotografa, pročež málokdy zveřejňuju co fotím. Ostatně na to, abych mohl srovnat výstupy různých foťáků nemusím být ani fotograf..
Kritik musí umět objektivně zhodnocovat různé věci a i když by se to lidem děsné líbilo, aby musel umět i něco jiného, tak nemusí. Ono to objektivní zhodnocování věcí většina lidí nezvládá vůbec, takže je to schopnost sama o sobě. Jak moc to lidé neumí je dost často vidět v některých recenzích.
Chápu, že většina lidí má nutkání obhajovat to co používá, ale to z toho co používají nic lepšího než to co to je neudělá. Škodovka zůstane Škodovkou a 6D zůstane 6Dčkem. Ostatně proti gustu..

-- 23. 10. 2013 17:15 --

http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=271095

Ale byl bych opatrný, ta cena je už hodně nízko.. Kromě osobního převzetí s vyzkoušením bych to asi neriskoval.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod hoax 23. 10. 2013 16:49

Daemonius: Ach jo, tak popořadě. Nezlob se, ta tvoje fotka má ostrost jako kde? Já jí nikde nevidim, je to horší než ta moje. Ty se vysměješ mojí, teď zas říkáš, že to vypadá značně líp a pak sem dáš tohle:)

Psal si snad něco o tom, že 6D má snad nejhorší aa filtr. S tím jsem nesouhlasil. Vyzval jsem tě abys mi dal ukázku z foťáku s aa filtrem! To je jasný, že D7100 nebo D800E je per pixel jinde. A u 6D mě právě přijde, že to jde doostřit docela snadno, podle dosavadních zkušeností, prakticky pokaždý mi stačí standardní úroveň v LR. V rámci foťáků s aa filtrem si nemyslim, že 6D kreslí nějak hůř.

Jinak svojí techniku do krve nehájim, nadával sem tady dost i na D700 a 6D taky není dokonalá, klidně tady vypíšu co se mi nelíbí. Ale když tady tvoje dojmy vydáváš za fakta a na základě snad dvou Dudiskovo neostrejch fotek prohlásíš, že 6D je horší jak bláto, tak se ozvu. Že by to bylo třeba kusem objektivu?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirikaplan 6. 11. 2013 19:53

Cappi_206A, mas uz nejake porovnani 50/1,8 na APSC vs 85/1,8 na 5D ?
jirikaplan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 7. 11. 2013 02:02

Chlape, ještě jsem nevyrazil, zatím jen práce s plasťákem a 5D. S pětaosmdesátkou ještě nic, ale zkusím to tento týden. Teda byl jsem v ZOO no, ale to se nedá porovnávat.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/7822017/4_PrazskaZoo.jpg

Mé 30D a plasťáka si koupila kamarádka, tak to provedu s ní :)
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 26. 11. 2013 10:52

Cappi_206A (nebo pripadne nekdo dalsi s 5D), mohl bych se zeptat na zkusenosti s 5D , hlavne me zajima sum na vyssim iso (1600 a jestli se nepletu da se rozsirit i na 3200)?
taky by me zajimalo, jak je na tom s ostrenim, moc lichotivych veci jsme o nem necetl.. diky.
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod never 26. 11. 2013 16:00

Já 5D vlastnil. Přešel jsem na něj z 60D a nelituji toho.

Co se obrzau týče i na iso 3200 je dost použitelný a troufl bych si říct, že skoro lepší než z 60D. Ale to je individuální... testů jsou na netu spousty.

Za mě osobně 5D jo. Obraz je z toho prostě podtstaně lepší.

Ostření na střed je dobrý,... Se zbytkem se moc ostřit nedá. :D

Jinak měření expozice je samozřejmě podstatně horší než u dalších foťáků, takže ve skutečnosti jsem se až s 5D naučil fotit. Protože jsem musel častěji fotit na manual, tak aby mi fotka vyšla tak jak jsem chtěl.

Jinak smaozřejmě dá se zvyknout. Priorita clony/času + korekce expozice a při běžné rpeortáži jsem neměl problémy.

Obrovský výhoda je fakt ten obrovskej hledáček. Fotky se z 5D podtstaně líp upravují. Stíny/přepaly díky velkému snímači prostě z té fotky líp dostaneš.

Na displeji toho moc nevidíš, no na zkontrolování histogramu to stačí :-)

Co bys ještě chtěl vědět? Ač je to starej stroj - a s tím souvisí právě ten komfort v ovládání, pořád si myslím, že na krajinky, portréty,... je to bezvadnej stroj za super peníze.

Edit.. Tak mi to nedalo a ještě přikládám raw na iso 3200 z 5D

http://pavelkrcek.cz/5D/IMG_5896.CR2
Naposledy upravil never dne 27. 11. 2013 09:38, celkově upraveno 1
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 11. 2013 16:28

Dost přeostřené je slabé slovo. Také jsou dost zaostřené úplně někam jinam. No, snad to ve skutečnosti fotí líp, jak tobě :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nephilim 26. 11. 2013 17:19

never píše:Já 5D vlastnil. Přešel jsem na něj z 60D a nelituji toho.

Co se obrzau týče i na iso 3200 je dost použitelný a troufl bych si říct, že skoro lepší než z 60D. Ale to je individuální... testů jsou na netu spousty.

V odkazech níže přikládám iso 1600 a 3200.

Oboje je prohnané Lightroomem, už si nepamatuji jestli a případně jak moc jsem odšuomval... ale vím, že všechny fotky na tyto hodnoty vypadaly podobně. Hodně ale udělá postprocess - tady se dívám, že jsou fotky poměrně dost přeostřené.. a přecejenom je to rok nazpět ale aspoň abys měl přehled.

http://pavelkrcek.cz/5D/IMG_7571.jpg
http://pavelkrcek.cz/5D/IMG_5731.jpg

Za mě osobně 5D jo. Obraz je z toho prostě podtstaně lepší.

Ostření na střed je dobrý,... Se zbytkem se moc ostřit nedá. :D

Jinak měření expozice je samozřejmě podstatně horší než u dalších foťáků, takže ve skutečnosti jsem se až s 5D naučil fotit. Protože jsem musel častěji fotit na manual, tak aby mi fotka vyšla tak jak jsem chtěl.

Jinak smaozřejmě dá se zvyknout. Priorita clony/času + korekce expozice a při běžné rpeortáži jsem neměl problémy.

Obrovský výhoda je fakt ten obrovskej hledáček. Fotky se z 5D podtstaně líp upravují. Stíny/přepaly díky velkému snímači prostě z té fotky líp dostaneš.

Na displeji toho moc nevidíš, no na zkontrolování histogramu to stačí :-)

Co bys ještě chtěl vědět? Ač je to starej stroj - a s tím souvisí právě ten komfort v ovládání, pořád si myslím, že na krajinky, portréty,... je to bezvadnej stroj za super peníze.

Edit.. Tak mi to nedalo a ještě přikládám raw na iso 3200 z 5D

http://pavelkrcek.cz/5D/IMG_5896.CR2

Oba příklady nazývat poměrně dost doostřenými je opravdu silný eufemismus. Horší negativní reklamu už tomu Canonu snad ani nešlo udělat. Chtělo by to vyhrabat něco přijatelnějšího. Tohle si ten foťák nezaslouží.
Nephilim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod never 26. 11. 2013 19:40

Ty fotky jsou staré, navíc jsem si pět déčko nekupoval na reportáže ani na žádné focení ve tmě.. takže toho víc moc nemám :-) Minimálně ten poslední raw ukazuje, jak foťák iso zvládá... a myslím že o tom tu byla řeč... :-)
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 26. 11. 2013 21:46

never: diky za reakci a za fotky, hlavne za raw. se sumem u rawu to vypada lip nez jsem cekal.
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 26. 11. 2013 22:39

:D A to jako od člověka, který postne takové "fotky" mám brát vážně cokoliv, co napíše?
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 27. 11. 2013 00:43

Ja jsem furt linej. Taky ste videli ty opice ze skla 85/1.8
Tedka jsem byl na vystave mineralu, takze treba nekdy rano budu mit chut.
Sumi to skvele nadherne, to tak prozatim.
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 27. 11. 2013 09:24

capi: Tve opice jsem videl. me hlavne zajimaly(ji) nezmensene fotky na iso 1600 a 3200 a taky vase zkusenosti (ostreni, ovladani, mereni expozice,...)
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HONZIK63 27. 11. 2013 11:47

ggrand píše::D A to jako od člověka, který postne takové "fotky" mám brát vážně cokoliv, co napíše?

Ty uvozovky to nezachrání ;-)
Ta technika z obrázků je již stoletím prověřená : http://www.vytvarne-potreby-novak.cz/VS ... brush.html
HONZIK63
Návštěvník

Odeslat příspěvekod C...arlos 6. 5. 2014 10:21

Ahoj, chtěl bych oživit tuto diskusi a zeptat se ještě jednou - Má v současné době tato zrcadlovka co nabídnout a má smysl ji pořídit? Děkuji
C...arlos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 6. 5. 2014 10:43

Záleží, co čekáš :) Mě to jako pořádnek kus kovu s pevnou padesátkou je tak nádherné combo, že když se něco povede, je to lahoda :-) Teďka na to sháním Lkový univerzál. Ono na vyšším ISO to také jde, zrno v bokehu jako je, ale při zmenšení fotky to mizí a zanechává kresbu. Já zmenšuji na 960 a s naprostým klidem si mohu dovolit 3200 :)

5Dc je pro lidi, co chtej ff a nemaj prachy a chtej zajimave pracovat s hloubkou ostrosti :-)

Nabídnout co má, hlavně za ty prachy, já sehnal málo jetej na poměrně dost. Ale už i málo jeté jsem viděl za 11-13. Číhni sem, alba jsem nastavil jako veřejná. To bylo pro Majálesy. Ten foťák je prostě skvělej a padina taky :)

https://www.facebook.com/martincapal/me ... 515&type=1

Ještě tu pár lidem slibuji výstup na vysokém ISO. Trpělivost, do středy to udělám :D
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod C...arlos 6. 5. 2014 18:43

Cappi: Díky moc. No co očekávám. Hlavně FF, tzn. focení bez cropu. V současné době mám D300 35ku a 50ku. Jako vyhovuje mi, ale chci zkusit změnu na dražší FF nemám (D700, nebo 5D II) proto uvažuju o mark 1. Co mě trochu od koupi odrazuje tak, je displej a potom zaostřovací body. Hloubka ostrosti je to co mě zajímá moc. Fotím hlavně portréty, architektura, sem tam krajina. Ale asi nejvíc fotím právě portréty a reportáž.
C...arlos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 7. 5. 2014 00:15

Pade je sice pomala na ostreni, ale stihat se s ni leccos da. Vetsinou predostruji, kde by lidi mohli byt nebo provest urcitou akci, videls sam na fotkach, ze se mi to darilo ostre. Ale nekdy je odpadu presprilis. Vladtni chybou, ze se hnu - clona 2.5 - si hazu frontfocus. U dobrych zaberu me to hodne nastve. Ale vetsinou stojim jak z bronzu vylitej :-)
Jen pockej, budes koukat, jak bude vse najednou ostrejsi z tvych pevnych skel.
Jen tak pro pobaveni, jen nevim, co je to za rok:
https://www.dropbox.com/s/32hjt3zau9kv1 ... 4%2018.jpg
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod C...arlos 7. 5. 2014 07:33

Ty objektivy určitě nepoužiju. Nevím jestli jsi mě pochopil teď používám Nikona právě D300 a k tomu ty objektivy. Tzn. že bych všechno prodal a šel do Canona.

Cena je vážně pálka.
C...arlos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 7. 5. 2014 08:09

Pochopil spatne asi jo, hlavne prehledl :-)
Kazdopadne tolik tratnej nebudes, prodas a koupil ekvivalenty, jestli planujes stejne pevne ohnisko. 5Dc se da sehnat malo nabehany za podobnou cenu jako D300. Ale D300 je slusny zrcadlo. Hodne :-)

Ps nejmenujes se nahodou Ales N.?
Cappi_206A
Návštěvník

Odeslat příspěvekod C...arlos 7. 5. 2014 14:29

Nene jsem Karel. D300 je právě super, jen mě rozčiluje šum, ale o tom to není, je to spíše fakt o tom FF.
C...arlos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod atrsakr 14. 1. 2016 20:30

Otazka do plena, najde se jeste nekdo kdo aktivne pouziva puvodni canon 5d? Nebo uz jsem posledni na svete? ;)
Z osobni zkusenosti (muj fotak ma 10let) muzu rict ze mi zatim furt staci, ale mam jen pevna svetelna skla - krom nedavno koupeneho 70-200f4...
atrsakr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 1. 2016 21:06

Poznam par ludi (par = 2), co ten fotoaparat pouzivaju a ma to este vyznam ;)

https://www.youtube.com/watch?v=JqVBWTVgr8Q
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Poltergeist 14. 1. 2016 22:10

celkem má, ale asi bych šel fo 5D mk II nebo D6, D600 Nikon bych nebralo je to blivajz nekvalitní, to radši D700 ale DR nemají vůbec nijak velký . . a přitom to jsou FF (krom D600)
Poltergeist
Návštěvník