canon 5d mark1 - ma jeste smysl??

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hoax 23. 10. 2013 05:12

Daemonius: Podle mě kecáš. Ukaž mi srovnatelnou fotku z foťáku, kterej má podle tebe lěpší aa filtr, která bude díky tomu nějak viditělně ostřejší.To přeci není focený na 2 metry a je to na f2.2.Tohle se dá krásně doostřit. Zatim jsem od tebe viděl jen přebarvený krajinky a psa, což je s podivem když tak řešíš přesnost barev, ale máš pravdu je to fakt individuální.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 23. 10. 2013 08:19

Mně se teda taky hoaxova fotka zdá dost bídná, pokud jde o ostrost.

Jedna ukázka z 6D + 16-35/2,8L II, tedy žádná extra ostrá kombinace, defaultní nastavení v Lightroomu:

http://www.casopis-foto.cz/wp-content/u ... /6d_06.jpg
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 23. 10. 2013 08:30

Daemonius: Nechápu, proč sem taháš Sigmu 30, když jak Sony, tak Nikon mají povedené 35/1,8.
Když se někdo ptá, jestli má cenu kupovat 5D, tak prostě nemá prachy. Jinak by se neptal a šáhl po něčem lepším. Když nemá prachy, nakrmí ten foťák sklem horším, než by za ty samé peníze pořídil na APSC.
S čím vlastně fotíš, že jsi tak mimo realitu?
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 23. 10. 2013 09:18

kozakm: Tak já nevim, je to nedoostřená fotka. Ber v úvahu vzdálenost a relativně nízkou clonu. Neříkám, že 50 1.4 je etalon ostrosti. Tady je doostřená verze, to mě tedy nepřipadá jako bláto. Samozřejmě ostrá je horní část kostela, rohy teď neřeším.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/229 ... 4833-2.jpg
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 23. 10. 2013 09:37

Tohle už je lepší.
Já vím, že 50/1.4 na 2,2 není kdovíjak ostrý, proto si myslím, že bys to sem neměl dávat jako ukázku toho, jak ostře umí 6D fotit (pokud teda nebyl někde dříve v diskusi požadavek na fotku z 50/1.4; pak se omlouvám, už se mi to všechno plete :) )
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 23. 10. 2013 09:50

Nechtěl jsem si to usnadňovat, aby třeba Daemonius neřek, no jo to je sigma 35 1.4 ta je ostrá na všem. Tady je např. iso 4000 se stařičkým 75-300 4.5-5.6, tedy docela podprůměrný objektiv. Opět pro názornost nedoostřeno a bez odšumu. Ten šum a vůbec, pro někoho možná tragédie. Pro mě ani náhodou. Zmenšený, rozumně doostřený a odšuměný, na třeba 12mpx to bude vypadat naprosto v pohodě.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/229 ... G_8964.jpg
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 23. 10. 2013 16:03

ggrand píše:Daemonius: Nechápu, proč sem taháš Sigmu 30, když jak Sony, tak Nikon mají povedené 35/1,8.
Když se někdo ptá, jestli má cenu kupovat 5D, tak prostě nemá prachy. Jinak by se neptal a šáhl po něčem lepším. Když nemá prachy, nakrmí ten foťák sklem horším, než by za ty samé peníze pořídil na APSC.
S čím vlastně fotíš, že jsi tak mimo realitu?


Hm, zajímavá teorie. Myslim, že bych si radši koupil tu starou 5D a zbytek nacpal do kvalitních objektivů, než 6D a nějaký průměrný objektiv.

Když si odmyslíš AF, pár mpix navíc (moc málo, aby to mělo význam) a lepší vysoké ISO, tak přínos pro člověka co umí fotit je u 6D vs 5D takřka nulový až záporný.

No ty 35/1.8 Sony a Nikon jsou povedené jen když seš méně nenáročnej. Hlavně jsou levné, v tom je to spíš. Sigma 30/1.4 v nové verzi není nějak daleko od těhle. Šlo mi spíš o to, že je to objektiv designovaný přímo na APS-C. A oproti teorii, že na APS-C se dělají objektivy snáž a že jsou levné a dobré, to jaksi neplatí a vypadá to dost podobně jako 50tky od Canonu na FF. Rozdíl je daný jen tou hustotou bodů (viz. PDF předtím).

A ano, Sigma 35/1.4 je ostrá na všem. Ale pravděpodobně budeš mít výsledky lepší v kombinaci s něčím jiným, než 6D.

kozakm píše:Tohle už je lepší.
Já vím, že 50/1.4 na 2,2 není kdovíjak ostrý, proto si myslím, že bys to sem neměl dávat jako ukázku toho, jak ostře umí 6D fotit (pokud teda nebyl někde dříve v diskusi požadavek na fotku z 50/1.4; pak se omlouvám, už se mi to všechno plete :) )


Ne nebyl, nebo sem si toho nevšimnul. Pozitivní teda je, že mu to kreslí značně lépe než nešťastnému Dudiskovi. Docela by mě zajímal důvod..

hoax píše:Daemonius: Podle mě kecáš. Ukaž mi srovnatelnou fotku z foťáku, kterej má podle tebe lěpší aa filtr, která bude díky tomu nějak viditělně ostřejší.To přeci není focený na 2 metry a je to na f2.2.Tohle se dá krásně doostřit. Zatim jsem od tebe viděl jen přebarvený krajinky a psa, což je s podivem když tak řešíš přesnost barev, ale máš pravdu je to fakt individuální.


Dodal bych, že pes patří Luňákovi a krajinka Dudiskovi. :)

http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=213&t=1201159&all=1

Nemam nějak v lásce mdlé barvy. A proč řešim tu přesnost? No moje priorita není až tak přesnost jako spíš schopnost ty barvy oddělovat. Pochopitelně to spolu ale souvisí, takže přesnost barev a separace jdou prakticky ruku v ruce. Umožňuje to vyšší flexibilitu při úpravách a já mam docela rád, když mi RAW umožní cokoliv si zrovna usmyslím.

Že mam rád foťáky co tohle umí nějak neznamená, že ty výsledky budou mít přesné barvy. :D

Obrázek
https://dl.dropboxusercontent.com/s/z2m6lz3mzpc35us/DSCF0427.jpg
(jen výcvak)

Podle toho jak hnusně vypadá bokeh bych řekl, že sem to fotil asi na f2.8. Bez doostření a úprav kromě kontrastu (výstup S5 Pro je anti-kontrastní :D). S5 pro je z hlediska hustoty bodů ekvivalent 14 Mpix FF. Cca 17.000 pix/mm2 vs 24.000 pix/mm2 u 6D.

Dodám (zmiňuju to i v předchozím odkazu), že S5 Pro má o 45° otočenou matrici, což kromě výroby zábavných artefaktů kde je člověk nečeká, ještě má poněkud negativní vliv na per-pixel ostrost. A navrch je k tomu dost silný AA filtr (nějak se nedivím, že se po tomhle snažilo Fuji vymyslet způsob jak se obejít bez AA filtru :D).

No a teď je zásadní otázka, vypadá per-pixel výstup z 6D nějak lépe?


Obecně pointa lepšího AA filtru je, že výsledek jde snadno doostřit (tedy, že AA filtr dělá rozostření ideálně Gaussovského typu). V případě 6D sem si jistý jen tím, že nějaké rozostření ten filtr dělá. Kvalitu AA filtru neurčuje, jak ta fotka vypadá před doostřením, ale po něm.

Nepřijde mi, že by Dudisko měl obě ruce levé, zrovna ta krajinka co tu uploadoval (ty hory), byla vyfocená docela dobře. Ale doostřit to na nějakou rozumnou ostrost prostě nešlo ani za boha. Barvy radši pominu..


Pokud bys chtěl nějaké foto, co vypadá i bez doostření lépe, tak stačí požádat FotoABC o nějakou hezkou krajinku z D7100. U D800E to člověk s doostřováním taky nemusí nijak přehánět.. (no ono ostatně ani u normální D800).


PS: Nepovažuju se za nějak dobrého fotografa, pročež málokdy zveřejňuju co fotím. Ostatně na to, abych mohl srovnat výstupy různých foťáků nemusím být ani fotograf..
Kritik musí umět objektivně zhodnocovat různé věci a i když by se to lidem děsné líbilo, aby musel umět i něco jiného, tak nemusí. Ono to objektivní zhodnocování věcí většina lidí nezvládá vůbec, takže je to schopnost sama o sobě. Jak moc to lidé neumí je dost často vidět v některých recenzích.
Chápu, že většina lidí má nutkání obhajovat to co používá, ale to z toho co používají nic lepšího než to co to je neudělá. Škodovka zůstane Škodovkou a 6D zůstane 6Dčkem. Ostatně proti gustu..

-- 23. 10. 2013 17:15 --

http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=271095

Ale byl bych opatrný, ta cena je už hodně nízko.. Kromě osobního převzetí s vyzkoušením bych to asi neriskoval.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod hoax 23. 10. 2013 16:49

Daemonius: Ach jo, tak popořadě. Nezlob se, ta tvoje fotka má ostrost jako kde? Já jí nikde nevidim, je to horší než ta moje. Ty se vysměješ mojí, teď zas říkáš, že to vypadá značně líp a pak sem dáš tohle:)

Psal si snad něco o tom, že 6D má snad nejhorší aa filtr. S tím jsem nesouhlasil. Vyzval jsem tě abys mi dal ukázku z foťáku s aa filtrem! To je jasný, že D7100 nebo D800E je per pixel jinde. A u 6D mě právě přijde, že to jde doostřit docela snadno, podle dosavadních zkušeností, prakticky pokaždý mi stačí standardní úroveň v LR. V rámci foťáků s aa filtrem si nemyslim, že 6D kreslí nějak hůř.

Jinak svojí techniku do krve nehájim, nadával sem tady dost i na D700 a 6D taky není dokonalá, klidně tady vypíšu co se mi nelíbí. Ale když tady tvoje dojmy vydáváš za fakta a na základě snad dvou Dudiskovo neostrejch fotek prohlásíš, že 6D je horší jak bláto, tak se ozvu. Že by to bylo třeba kusem objektivu?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirikaplan 6. 11. 2013 19:53

Cappi_206A, mas uz nejake porovnani 50/1,8 na APSC vs 85/1,8 na 5D ?
jirikaplan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cappi_206A 7. 11. 2013 02:02

Chlape, ještě jsem nevyrazil, zatím jen práce s plasťákem a 5D. S pětaosmdesátkou ještě nic, ale zkusím to tento týden. Teda byl jsem v ZOO no, ale to se nedá porovnávat.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/7822017/4_PrazskaZoo.jpg

Mé 30D a plasťáka si koupila kamarádka, tak to provedu s ní :)
ig: martincapal
Cappi_206A
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shoehardt R. 26. 11. 2013 10:52

Cappi_206A (nebo pripadne nekdo dalsi s 5D), mohl bych se zeptat na zkusenosti s 5D , hlavne me zajima sum na vyssim iso (1600 a jestli se nepletu da se rozsirit i na 3200)?
taky by me zajimalo, jak je na tom s ostrenim, moc lichotivych veci jsme o nem necetl.. diky.
Shoehardt R.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod never 26. 11. 2013 16:00

Já 5D vlastnil. Přešel jsem na něj z 60D a nelituji toho.

Co se obrzau týče i na iso 3200 je dost použitelný a troufl bych si říct, že skoro lepší než z 60D. Ale to je individuální... testů jsou na netu spousty.

Za mě osobně 5D jo. Obraz je z toho prostě podtstaně lepší.

Ostření na střed je dobrý,... Se zbytkem se moc ostřit nedá. :D

Jinak měření expozice je samozřejmě podstatně horší než u dalších foťáků, takže ve skutečnosti jsem se až s 5D naučil fotit. Protože jsem musel častěji fotit na manual, tak aby mi fotka vyšla tak jak jsem chtěl.

Jinak smaozřejmě dá se zvyknout. Priorita clony/času + korekce expozice a při běžné rpeortáži jsem neměl problémy.

Obrovský výhoda je fakt ten obrovskej hledáček. Fotky se z 5D podtstaně líp upravují. Stíny/přepaly díky velkému snímači prostě z té fotky líp dostaneš.

Na displeji toho moc nevidíš, no na zkontrolování histogramu to stačí :-)

Co bys ještě chtěl vědět? Ač je to starej stroj - a s tím souvisí právě ten komfort v ovládání, pořád si myslím, že na krajinky, portréty,... je to bezvadnej stroj za super peníze.

Edit.. Tak mi to nedalo a ještě přikládám raw na iso 3200 z 5D

http://pavelkrcek.cz/5D/IMG_5896.CR2
Naposledy upravil never dne 27. 11. 2013 09:38, celkově upraveno 1
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 26. 11. 2013 16:28

Dost přeostřené je slabé slovo. Také jsou dost zaostřené úplně někam jinam. No, snad to ve skutečnosti fotí líp, jak tobě :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nephilim 26. 11. 2013 17:19

never píše:Já 5D vlastnil. Přešel jsem na něj z 60D a nelituji toho.

Co se obrzau týče i na iso 3200 je dost použitelný a troufl bych si říct, že skoro lepší než z 60D. Ale to je individuální... testů jsou na netu spousty.

V odkazech níže přikládám iso 1600 a 3200.

Oboje je prohnané Lightroomem, už si nepamatuji jestli a případně jak moc jsem odšuomval... ale vím, že všechny fotky na tyto hodnoty vypadaly podobně. Hodně ale udělá postprocess - tady se dívám, že jsou fotky poměrně dost přeostřené.. a přecejenom je to rok nazpět ale aspoň abys měl přehled.

http://pavelkrcek.cz/5D/IMG_7571.jpg
http://pavelkrcek.cz/5D/IMG_5731.jpg


Za mě osobně 5D jo. Obraz je z toho prostě podtstaně lepší.

Ostření na střed je dobrý,... Se zbytkem se moc ostřit nedá. :D

Jinak měření expozice je samozřejmě podstatně horší než u dalších foťáků, takže ve skutečnosti jsem se až s 5D naučil fotit. Protože jsem musel častěji fotit na manual, tak aby mi fotka vyšla tak jak jsem chtěl.

Jinak smaozřejmě dá se zvyknout. Priorita clony/času + korekce expozice a při běžné rpeortáži jsem neměl problémy.

Obrovský výhoda je fakt ten obrovskej hledáček. Fotky se z 5D podtstaně líp upravují. Stíny/přepaly díky velkému snímači prostě z té fotky líp dostaneš.

Na displeji toho moc nevidíš, no na zkontrolování histogramu to stačí :-)

Co bys ještě chtěl vědět? Ač je to starej stroj - a s tím souvisí právě ten komfort v ovládání, pořád si myslím, že na krajinky, portréty,... je to bezvadnej stroj za super peníze.

Edit.. Tak mi to nedalo a ještě přikládám raw na iso 3200 z 5D

http://pavelkrcek.cz/5D/IMG_5896.CR2


Oba příklady nazývat poměrně dost doostřenými je opravdu silný eufemismus. Horší negativní reklamu už tomu Canonu snad ani nešlo udělat. Chtělo by to vyhrabat něco přijatelnějšího. Tohle si ten foťák nezaslouží.
Nephilim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod never 26. 11. 2013 19:40

Ty fotky jsou staré, navíc jsem si pět déčko nekupoval na reportáže ani na žádné focení ve tmě.. takže toho víc moc nemám :-) Minimálně ten poslední raw ukazuje, jak foťák iso zvládá... a myslím že o tom tu byla řeč... :-)
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků