Nikon D5100 nebo D3200

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod duves 30. 8. 2013 20:25

FotoABC píše:
Když začne v lese pršet, tak obvykle ať mám utěsněné nebo neutěsněné tělo, v klidu foťák schovám .......

Niekto možno rad fotografuje v daždi a tam sa to zíde.
Obrázek
Pentax k-5II, Olympus OM-D E-M10, Olympus E-PL5 pre IR foto.
upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revell 30. 8. 2013 22:36

krasna fotka :-)
revell
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duves 31. 8. 2013 09:48

upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 31. 8. 2013 11:06

To, že existují moc hezké fotky v dešti, opravdu neznamená, že je rozumné tvrdit novým zájemcům o fotoaparát to, že jedním z nejdůležitějších kritérií je voděodolnost a strašit je deštěm. I takovéhle fotky lze dělat s fotoaparátem, který vůbec není voděodolný a kromě toho pravděpodobnost, že oslovený zájemce nebude dělat umělecké fotky v lijáku, je obrovská.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 8. 2013 11:26

Jen podotknu. že objektivy odolné proti vlivům počasí jsou jen ty profi. Utěsněné tělo tak může být jen částečnou výhodou. Tady má asi lepší nabídku Pentax. Ale taky dražší.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod duves 31. 8. 2013 11:27

S velkou pravdepodobnosťou umelecke fotografie na postriežke robiť nebude. Jedine, že by mu čas kratila nejaka pekna modelka. No je velka pravdepodobnosť, že pri číhaní na zver sa rozprší. Zbaliť pakšametle len koli dažďu bude asi zbytočné.
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomasotc 31. 8. 2013 12:59

FotoABC píše:"sam jsem cumel kolik prace stabilizace udela i na stativu! natoz z ruky"
... tak to snad opravdu ne. :-) To byl stativ slepený ze sirek? Nebo stativ z rosolu? Na normálním stativu se stabilizace naopak správně vypíná. Ta "práce", kterou udělá stabilizace na stativu totiž rozklepe záběr.
Ale ještě se zeptám - jak exponuješ na stativu? Dálkáčem nebo samospouští? Doufám, že nikoliv stisknutím okamžité spouště, doufám, že se foťáku na stativu nedotýkáš během expozice, že ne.... ;-)

Samozrejme pokud fotim, tak tam fotak dam, prepnu na dalkove ovladani, pockam a az pak exponuju. Mozna jsem to blbe napsal, mysleno bylo, ze i kdyz se da fotak na stativ, tak stabilizace ten dokmit odchytava, melo byt prirovnani k foceni z ruky :-)
Jinak jestli je to rosol nebo sirka nevim - Velbon CX 444
tomasotc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 8. 2013 13:11

Já teda stabilizaci na stativu vždy vypínám. Důvodem je, že nechci aby mi do toho stabilizace vůbec kecala. Chvilku trvá, než stabilizátor v objektivu naběhne a po tu dobu může dojít ke ztrátě kvality. U dálkové spouště to může být problém, u samospouště jsem nezjišťoval, co všechno a kdy se pustí, ale takhle mám jistotu.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod tomasotc 31. 8. 2013 14:08

Rikam, ze s ni nefotim :-) ze jsem jen tak laboroval s vlivem stabilizace pri brnkani po slunecni clone :-) cist o vlivu stabilizace je hezka vec, ale dokud to nevidim, neverim :-) tak me hned nekamenujte, ze rad experimentuju :-)
tomasotc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 8. 2013 14:46

tomasotc: o to mi nešlo :)
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod FotoABC 1. 9. 2013 00:59

tomasotc:
stativ je řádově účinnější zařízení bránící rozhýbání záběru, než stabilizace, takže řádově méně účinné zařízení nemůže pomáhat účinnějšímu. Pokud tomu tak je, pak je s tím stativem něco naprosto špatně. Stativ má držet foťák tak pevně, že absolutně nemá dávat stabilizaci žádný důvod něco dělat, takže jakákoliv činnost stabilizace na stativu musí ostrost vždy zhoršit. A pokud stabilizaci uživatel nebo foťák, co detekoval stativ, nevypne, tak vzniká falešné vyrovnávání i v klidu a obraz se zhorší.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 1. 9. 2013 09:19

Samozrejme, stativ muze rozhybat bud silny vitr, nebo razy od v horsim pripade zrcatka a v lepsim pripade od zaverky.
Obe varianty znamenaji ze pokud se stativ trese dele jak zlomek sekundy, tak je poddimenzovany na tu vahu sestavy.
Nebo take muze byt problem ze mezi stativem a fotosestavou je nejaka guma, ktera neposkytuje tu spravnou tuhost.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Breba01 1. 9. 2013 10:42

Takže bez stabilizace se z ruky fotit nedá nebo jak?
Breba01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 9. 2013 10:54

Ale samozřejmě dá. Je se musí používat patřičně krátký čas expozice. Pro normáního, klidného a neudýchaného člověka ve stabilní poloze a stabilním držení přístroje se dá čas závěrky odvodit od délky ohniska, má být asi jeden a půl násobek této délky. Tedy pro objektiv 100mm alespoň 1/150, lépe 1/200. Stabilizátor pomáhá v ostatních případech. Mimochodem, mnoho z neostrých snímků není zaviněno špatným zaostřením, ale "stržením" přístroje v okamžiku expozice, nebo tím, že se člověk pohnul. Při focení rychlých dějů je ovšem čas potřebný pro jejich "nerozmazané" zachycení dostatečně krátký, aby vhověl i klidnému držení přístroje. Stabilizátor je tedy vhodný v případech potřeby delšího času a chybějícího stativu.

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 1. 9. 2013 10:56, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 1. 9. 2013 10:55

jasně že dá a třeba na focení rychlejšího pohybu ti je stabilizace stejně k ničemu, hodí se spíše na nehybné scény - jednou jsem se takhle utvrdil o dobrém zaostření za blbého světla jenom díky tomu, že na záběru jsem měl kromě čiperných oslavenců i jednoho účastníka poměrně znehybněného trávou, takže šlo skoro o novou disciplínu - odstup od okolí díky pohybové neostrosti
reign
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka