Nikon D5100 nebo D3200

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod T-Lama 30. 8. 2013 09:59

OT:

kentus: Mno právě na to, jak bombová a užitečná funkce to prý je a všichni fotografové ptactva s výbavou od Nikonu by nad ní měli zaplesat, tak nikde nejsou vidět fotky. Proto bych chtěl vidět ukázku a proč ne od někoho, kdo tuhle techniku má, mluví stejným jazykem a tvrdí podobné věci. Nežádám přímé srovnání hned z několika důvodů, jednak by to mohlo dopadnout jako slavný test s ostřením na letícího dravce a pak by to vyžadovalo zapůjčení m4/3 těla s objektivem, což je prostě jen komplikace navíc. ;-)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 30. 8. 2013 10:11

Samozřejmě, že rozlišení snímače snižují 2 věci:
- pokud má silnější AA filtr, než má snímač s nižším rozlišením, jenže čím vyšší rozlišení, tím je relativně méně důvodů je k silnému AA filtru
- odšum na libovolné úrovni - hardwarový, firmwarový, softwarový při konverzi RAWu

"Podľa recenzie Sony A58 má 24-megapixlový senzor v D3200 menej detailov ako 20-megapixlový v A58."
Senzor určitě ne, následné zpracování do defaultního JPEGu, kde Nikon prostě tradičně tyhle entry-level těla ladí na míru jeho představě o koncovém uživateli.
V RAWu těch detailů rozhodně není méně:
http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d3200/20
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 30. 8. 2013 10:27

FotoABC: rozdíly jsou sice minimální, ale ten 20mpix snímač je fakt o něco lepší, než jejich 24mpix

chybka - kde tam v tom linku máš SLT A58?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 30. 8. 2013 10:30

Ganec: "môj E-P3 má väčšie pixely ako má D7100 ktorú má FotoABC :-) "

Tím to potvrzuješ, nevyvracíš.
m4/3 má na cropu 2x 12 MPx a 16 MPx.
Nikon D7100 má na cropu 2x 15,3 MPx. Tedy prakticky srovnatelně.
Odstranění AA filtru ovšem znamená, že D7100 dostane z toho výřezu víc detailů. Záleží tedy na objektivu.

Máme rozsáhlé zkušenosti s tím, jak se objektivy konstruované na full frame chovají na APS-C cropu (1,5x), vznikají zkušenosti jak se chovají na 1'' cropu (2,7x), takže není problém jak zjistit, tak i odvodit, jak se chovají na 2x cropu, což?

Takže: u některých širokáčů se naplno projevuje to, že je širokáč konstruován na full frame a na APS-C výřezu to není ono a je lépe konstruovat na APS-C výřez.
Třeba starý Nikkor AF-S 17-35/2.8D je lepší na FX a na DX se projevuje, že není specializován na crop.
Nikkor AF-S 14-24/2.8G je naopak skvělý na obojím, FX i DX.
To jsou širokáče. Tam má smysl uvažovat o konstrukci na velikost snímače.

Oproti tomu:
NEEXISTUJE dlouhý teleobjektiv konstruovaný na DX, který by měl výhodu lepší kresby, než teleobjektiv konstruovaný na full frame!!!!

Logicky - rovnoběžnost paprsků u teleobjektivů 200mm, 300mm, 400mm, 500mm, 600mm jasně dokazuje zbytečnost specializace na menší snímač.
Nejmohutnější přední část teleobjektivu je dána ohniskem a světelností a na velikosti snímače NEZÁLEŽÍ.
Odlišnosti mohou být jen v zadní skupině členů, které u dlouhých teleobjektivů již často ani neexistují nebo jsou blízké sklu bez optické mohutnosti.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod motýl Emanuel 30. 8. 2013 10:47

Nedávno jsem právě poradil kamarádovi, aby zvolil raději D3200 (dříve jsem jednoznačně volil vyšší třídu - tj. D5100, ale když jsem si přečetl nějaké recenze a testy, tak jsem si uvědomil, že ten vývoj jde velmi rychle dopředu a je většinou lepší novější čip a o tělo tady asi moc nejde - ani jedno není pro profesionálnější užití).
Koupil si ho v setu s objektivem 18mm-105mm (ten mi připadá za ty peníze velmi dobrý). Původně jsem mu doporučoval D3200 s pevnou 35mm (v přepočtu 50mm), ale bylo by to tak dražší a pro něj méně flexibilní (ohnisková vzdálenost).

A to větší rozlišení není na škodu... dříve spousta lidí říkalo že D800 má zbytečně moc pixelů a vychvalovali D700 a nyní by nejraději všichni (co mají D700) přešli na D800.
D3200 nemá 14-ti bitový RAW a ten soubor není moc velký (ne jako u D800 jedna fotka v RAWu přes 40MB). A asi ten kdo váhá mezi D5100 nebo D3200 všechno do RAWu fotit stejně nebude.

A k těm obyčejným objektivům vs. snímače s velkým rozlišením...
Na D800 můžu dát nějaký úplně základní zoom objektiv, ale potom tím výrazně snížím možné využití toho snímače a jeho kvality tím zdaleka nevyužiji (je zbytečný).
Proto mám jen pevnou 50ku a 85ku i když bych nějaký zoom objektiv rád (ale 28tis. se mi za něj nechce dávat).

Kvalita objektivu je minimálně stejně důležitá jako kvalita snímače.
motýl Emanuel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 8. 2013 11:39

Na D800 můžu dát nějaký úplně základní zoom objektiv, ale potom tím výrazně snížím možné využití toho snímače a jeho kvality tím zdaleka nevyužiji (je zbytečný).

Drobná poznámka - to je samozřejmě pravda. Kvalitu snímače skutečně využít naplno nelze, ale kvality těla ano. Kvality (možnosti) těla nejsou totožné s kvalitou snímače.
Pokud budu se soudobým tělem fotit obdobným způsobem, jako s filmovou Praktikou, skutečně si vystačím s tím nejlevnějším tělem. :-)

Kvalita objektivu je minimálně stejně důležitá jako kvalita snímače, ale v kolika procentech případů ji rodinný fotograf při prezentaci na TV nebo tisku do A4 využije.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 30. 8. 2013 11:52

Vyšší rozlišení těla zvýší rozlišení všech objektivů a přitom to moc nestojí: 6MPx -> 10 MPx -> 12 MPx -> 16 MPx -> 24 MPx ..... při tomto vývoji se v čase určitě nezdražovaly snímače.
Zatímco zlepšit rozlišení všech objektivů jako takových je rozhodně dražší.
Takže zvýšení rozlišení snímače v důsledku znamená levné zlepšení ostrosti všech objektivů.
Proto je nesmyslné tvrdit, že rozlišení 24 MPx na APS-C nebo 36 MPx na FF je zbytečné - můžete to brát tak, že tohle rozlišení těla je tam jen proto, aby vám zlepšilo kresbu objektivů na nižším rozlišení, které využijete.

Pokud si pořídíš D700 s 12 MPx, které ti stačí a nějaký objektiv a zdá se ti, že ten objektiv by mohl být ostřejší, stačí upgradovat na D800 a zmenšovat z 36 MPx na 12 MPx a rázem je tentýž objektiv ostřejší !!!!!!
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Breba01 30. 8. 2013 12:26

Děkuji moc všem ale htěl bych se vás zeptat (jsem začátečník), jestli bude pro mě lepčí D3200 nebo D5100 u D3200 se mi hlavně líbí ten guide režim a ten by mě chyběl u D5100. U D5100 se mi zase líbí ten vyklopný display..... Myslíte že i bez guide režimu se mohu naučit dělat velmi pěkné fotky? Myslíte že je ten guide režim důležitý? Myslíte že 16 mpx by na běžné ořezávání stačilo? .. Moc všem díky za odpovědi :)
Breba01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duves 30. 8. 2013 12:38

GUIDE režim je pre telce, čo nepoznaju expozičny trohuholník a vezmu zrkadlovku do ruk raz za polroka.
Pentax k-5II, Olympus OM-D E-M10, Olympus E-PL5 pre IR foto.
upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 30. 8. 2013 12:40

Breba01, snaž se fotit tak, abys nemusel ořezávat. Tedy snaž se mít v záběru jen to, co je důvodem ke snímku. Raději udělej fotky tři, než abys měl tři (nesouvisející) motivy na jedné fotce. I pak budeš asi občas muset řezat (ne každému námětu sluší obdélníkový formát tak, jak ti ho výrobce implementoval do přístroje), ale 16Mpx to dostatečně umožňuje.
Guide režim je dobrý do naprostých začátků, kdy je majitel odříznut od světa a nemá se koho zeptat. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomasotc 30. 8. 2013 13:34

Osobně si myslím, že guide režim je pro machyrky a pozery, kteri se potrebuji ukazat se zrcadlem, rozhodne fotit nenauci. Kdyz si clovek da hned ze startu plny manual, i bez nactenych tun knizek (ale literaturu doporucuju take) zjistuje, co dela pricloneni, co zmena casu, poznava vic samotny proces fotografovani. Zrcadllovky v rezimu PHD (Push here dummy) je skoda.
tomasotc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Breba01 30. 8. 2013 13:35

Díky moc , např při focení divoké zvěře s 300mm Tamronem by mi mohlo stačit 16mp? Guide režim nepotřebuji, jsem sice úplný amatér, ale někoho se zeptat můžu , takže asi moc potřeba nebude.. :) Jinak jsem se rozhodoval mezi tímto http://www.mall.cz/digitalni-zrcadlovky ... af-s-dx-vr a tímto http://www.mall.cz/digitalni-zrcadlovky ... af-s-dx-ii. Tak asi spíš 5100? :)
Breba01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 8. 2013 13:44

Breba01 píše:a tímto http://www.mall.cz/digitalni-zrcadlovky ... af-s-dx-ii. Tak asi spíš 5100? :)
nieeeeee .. zase seťák bez stabilizácie :-(
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Breba01 30. 8. 2013 13:47

To je špatné? :o
Breba01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 8. 2013 13:47

Breba01: GUIDE režim je vylepšený zelený čtvereček. Nic moc praktického a ze zkušenosti ti můžu říct, že nenastavuje nic mimořádného. Kromě motivových režimů snad jen použití blesku apod. Nic bez čeho by ses neobešel. Pokud chceš zvládnout poloautomatické a manuální režimy, stejně ho nevyužiješ. Tohle kritérium klidně pusť z hlavy.

Pro mě důležitým parametrem by byl výklopný displej v D5100, a nebo lepší snímač v D3200. Včetně té možnosti ořezu, ale nepřeceňoval bych to. Oříznutá fotka je poznat, dost často není ani ořez dost dobře možný.

Takže D3200 je převlečený D5100, mínus výklopný displej, plus lepší snímač.

Určitě bych se snažil sehnat set s objektivem 18-105. Pro začátek ti to vyřeší dilema s nákupem objektivů. Základní seťák 18-55 je neprodejný a zůstane ti.
Lotrandor
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka