Digitální zrcadlovka do 20.000

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod marwell.pj 10. 6. 2013 08:58

Dobrý den,
chtěl by jsem Vás všechny moc poprosit, zda-li by jste nebyli tak hodní a nepomohli mi z výběrem fotoaparátu. Cenu s objektivem by neměla přesáhnout 20tis. Hodně cestuji a dostávám se na zajímavá místa, které by jsem si rád zdokumentoval. Mám jen dva požadavky:

1) fotografie musí být ve formátu .RAW
2) nevím jak se ta technologie přesně jmenuje, ale myslím že HDR

Moc děkuji za radu
marwell.pj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honcka 10. 6. 2013 09:16

zakladni otazka, jses pevne rozhodnuty pro zrcadlovku? chces fotit pres hledacek nebo pres display? Jestli hodne cestujes, chces aby to bylo mensi lehci nebo ti je to jedno?
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 6. 2013 09:19

Přidej ještě pár korun a zkus něco podobného.

http://www.vkfoto.cz/pentax-k-5-ii-da-1 ... st-zdarma/

Kabelovou spoušť při focení HDR z ruky sice potřebovat nebudeš, ale při cestování tě zase nebude trápit stativ....... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 6. 2013 09:26

A jeste je tam 3 tydny kesbeg.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 10. 6. 2013 12:11

Zrcadlovka mi na cestování zrovna moc praktická nepřijde, je objemná a v méně civilizovaných zemích zbytečně poutá pozornost. Možná by stála za úvahu i nějaká bezzrcadlovka nebo profi kompakt, pokud netoužíš měnit objektivy. O kvalitu obrazu si nemusíš dělat obavy ani u toho profi kompaktu - http://blog.flor.cz/chcete-koupit-zrcad ... y-kompakt/
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 6. 2013 13:06

V tom článku jsou zavádějící tvrzení. Čtenář se podívá na srovnání studiových správně nasvícených scén kontrastních technických objektů vzdálených pár desítek centimetrů a může získat hodně falešný dojem, že pokročilé kompakty s malým snímačem, např. ten Nikon P7700 přinášejí na nízké ISO opravdu obrazovou kvalitu srovnatelnou s Nikonem D5100.
To je samozřejmě velký omyl, který se finančně vymstí každému, kdo by s takovým kompaktem chtěl fotografovat naopak různě nasvícené proměnlivě kontrastní netechnické motivy vzdálené stovky metrů, kilometry či desítky kilometrů, a očekával by srovnatelnou prokreslenost, obrazovou kvalitu jako s Nikonem D5100. Třeba fotografování krajiny a podobně.
Ten kompakt pak vyrobí něco takového:
http://www.dpreview.com/galleries/revie ... ad/2284501
S D5100 to pochopitelně půjde zásadně jinak.
Ovšem nechť si každý zájemce udělá takový test. Podívejte se na tuhle fotografii:
a věřím, že dost lidí po prohlédnutí řekne, že je výborná, že obrazová kvalita je z toho P7700 skvělá. Pak si bez obav kupte některý z Florem navrhovaných kompaktů.
Pokud se naopak zděsíte a budete to považovat za otřesný výsledek, kupte si kvalitní zrcadlovku s dobrým objektivem. Pentax K5 IIs + 17-70/4 (nikoliv 18-55), Nikon D7100 + 16-85/3.5-5.6, Canon 60D + 15-85/3.5-5.6 a podobně.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 10. 6. 2013 13:33

Naprosto souhlasím s FotoABC.
K Florovu tvrzení že "... Zrcadlovka mi na cestování zrovna moc praktická nepřijde, je objemná a v méně civilizovaných zemích zbytečně poutá pozornost..." bych dodal jen svou subjektivní zkušenost. Před pár lety jsem cestoval po Turecku a rozhodl jsem se vzít ssebou pouze kompakt Olympus C770 UZ (což byl v té době jeden z nejlepších kompaktů). Přestože jsem měl doma novou APS-C zrcadlovku.
Dodnes lituji že jsem sebou tu zrcadlovku nevzal místo toho kompaktu.
Dnes jsou samozřejmě kompakty někde jinde, mají supersvětelné objektivy plus existují bezzrcadlovky. Nicméně pro mě je zrcadlovka na cesty nepostradatelná pro svoji rychlost, obrazovou kvalitu, výdrž baterky a ergonomii ovládání.

Tenhle spor ale nelze vyřešit. Jsou lidé kteří mají kompakt, koupí si ze zvědavosti zrcadlovku a po čase zjistí že tudy pro ně cesta rozhodně nevede.
A pak je druhá skupina lidí, pro které po přechodu na zrcadlo už není nikdy cesty zpět.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 10. 6. 2013 13:52

Zaprvé postuješ do špatného fóra, "Jaký fotoaparát koupit" je vedle. Za druhé HDR ve foťáku je blbost, buď se dělá "falešné" HDR z RAWu nebo se pořídí normálně tři snímky s různou expozicí a potom v PC složí, což umí snad každý foťák. No a zatřetí fotky nedělá foťák, ale fotograf, dobře si rozmysli, jestli do toho chceš navalit takové prachy pokud tomu ani pořádně nerozumíš. Fotit se zrcadlovkou na automatiku je jako mít Ferrari a nikdy na tachometru nepřekročit 100 km/h.
Za mě Nikon D90 + 18-105 mm, pro začátečníka skvělá volba.
Naposledy upravil kentus dne 10. 6. 2013 13:53, celkově upraveno 1
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marwell.pj 10. 6. 2013 13:53

Děkuji za odpovědi,
po takových zemích zase necestuji, aby jsem měl strach, že budu budit podezření :). Mě jde hlavně o obrazovou kvalitu, ale jestli existuje i něco kompaktnějšího, co udělá stejně kvalitní fotku, rád se nechám přesvědčit.
marwell.pj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 6. 2013 14:38

marwell.pj:
ta obrazová kvalita se plynule vyvíjí od starých kompaktů směrem k nejdražším fotoaparátům a důležité je, kde je subjektivně pro každého už ta hranice, že dál už nechce (nebo z finančních důvodů nemůže).

Pokud vynechám středoformát a zůstanu u fotoaparátů, které se vyskytují v obchodech s fototechnikou, pak samozřejmě například extrémně vysokou obrazovou kvalitu dosáhneš například s Nikonem D800 + Nikkor AF-S 14-24/2.8 nebo třeba s Canonem 5D Mark III + Canon EF 24-70/4 IS USM, ale tam už míří lidi s nekompromisními požadavky. To uvádím jen proto, aby bylo jasné, že levné zrcadlovky a bezzrcadlovky, o kterých se nakonec budeme bavít, nejsou cosi zbytečně moc kvalitního, ale spíše takový střed.

Jak jsem již napsal, tak jsou snadné záběry, kde se není na výsledku vidět dramatický rozdíl mezi fotoaparátem nižší třídy a fotoaparátem třídy vyšší.
Pak jsou záběry obtížné, kde kvalitní zrcadlovky poměrně viditelně utečou nižším třídám řešení. A není to zdaleka jen pohyb za špatného světla, což se obvykle udává jako klasický důvod proč si kupovat zrcadlovku.

K cestování často patří fotografování vzdálené krajiny a to je také disciplína, kde žádný snímač a žádný objektiv není dost dobrý. Vrstva vzduchu a atmosférické vlivy jsou pro foťák větší oříšek, než se nám pohledem vlastníma očima zdá. Z dálky ztrácíme kontrast malých detailů a najednou se začnou projevovat rozdíly v objektivech a především ve snímačích. Při snaze zvýšit kontrast a odmlžit dálavy začne drsně vylézat šum a "profikompakty" to nemají sebemenší šanci "vydýchat". I pro nejkvalitnější foťáky je to problém, aby obraz zůstal koukatelný, barvy přirozené a bohaté atd.

Ukážu jaký je rozdíl mezi ještě nedávno špičkovým řešením v DX zrcadlovkách, Nikonem D300 (který obrazově odpovídá levnějšímu - kvůli rychlosti, stavbě a ovládání, modelu D90) a nejnovějšímu fotoaparátu s 24MPx snímačem bez AA filtru:

Tohle je snímek z Nikonu D300 a kvalitního objektivu Nikkor 16-85:
http://www.tomx.eu/Testy/D7100/Krajina01_D300_12MPx.jpg
A tohle je snímek ze stejného místa i stejného objektivu za 4 minuty fotoaparátem D7100:
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_3722.jpg
(vyretušované dráty jsou finální úprava, toho si nevšímej)

Ten rozdíl je vidět a hodně a dokonce je nepatrně vidět i na A4 výtisku, a to je co říci, když jsou dnes vidět rozdíly už na A4-ce!!!
A mnoho lidí se bude divit, jak to, že ta D300 (a D90) je takhle mizerná. ne, jsou to vynikající foťáky, jen naopak je ta D7100 na krajinu tak dobrá, že zdánlivě je D300 takhle špatná. Pozor!!! Na takhle obtížném záběru. Na drtivé většině snímků neuvidíš rozdíl žádný. Když vyfotíš nějaké kytky na 3 metry, tak neuvidíš rozdíl.

Na tomhle záběru z Churáňova v ten příslušný okamžik, kdy originální fotka před zvýšením kontrastu vypadlá z foťáku byla podstatně více "zamlžená" by si veškeré kompakty vylámaly zuby a dopadly nesrovnatelně hůř, než D300, dokonce by tam se projevilo i to, že jinak dobré bezzrcadlovky m4/3 mají menší snímač a že objektiv 12-50 je trošku nižší liga, než 16-85, Sony NEX s velkým snímačem by byly nejvíce brzděné nic moc objektivy na Sony NEX a naopak takový full frame s opravdu špičkovým objektivem by ukázal ještě lepší výsledek, než z té D7100. Pentax K5 IIs kdyby se na něj dalo něco zásadně lepšího, než obrazově podprůměrný 18-55 by se blížil tomu výsledku z D7100.

Jenže co když tohle všechno, tyhle pidirozdíly, už je podstatně výš, než Tvoje reálné potřeby?
Je to dokonce i vysoce pravděpodobné. Pak mám dobrou zprávu: kup si libovolnou zrcadlovku Canon, Nikon, Pentax, bezzrcadlovku Olympus, Panasonic nebo Sony a budeš mít skvělé výsledky.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revell 10. 6. 2013 14:45

Kamarad ted taky premyslel jestli pokrocily kompakt (550€) nebo zrcadlovku (ca. 580€). Nakonec koupil Nikon 5100D uvidi, jak ho to bude bavit.

Jeste je treba rict, jaky je rozdil mezi jednotlivymi radami zrcadlovek pokud bychom srovnali napr. Nikon (3200, 5200,7200) nebo Canon (1100D, 700D, 60D). Tak je treba rici, ze jako amater nepoznas zadny rozdil v kvalite fotek (cipy jsou vetsinou v jedne generaci stejne). Rozdil je predevsim v materialech - nejnizsi rada plastova, ale lehka a vyssi rady uz maji casti z kovu a pridavkem horciku, stavovy display, lepsi ergonomii. Rozdil muze byt v hledaccich a autofokusu, pokud bys chtel fotit zvirata. Vyfotit hrajici se deti neni problem s zadnou.

Nejlepsi je si treba s nejakym kamaradem vyzkouset, jak se s pristrojem foti. Za sebe bych doporucoval Nikon 3200/5100 + 17-105 nebo Canon 650/700D+C15-85 prip. Sigma17-70 (Canon 60D uz bych nedoporucoval z duvodu stari - v tomto segmentu Canon bohuzel spi, jinak to neni spatny stroj pokud by byl vyhodne k mani). Dale jsou tu i Sony s Pentaxem.

Za sebe muzu rict, ze pokud nekam nalehko cestuji, tak si vezmu svou letitou 350D+Tamrona 24-135 = ca. 1kg a nemam o to strach.
revell
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 6. 2013 15:30

kentus - HDR přímo ve foťáku není blbost, ale realita. Nové modely umí nafotit tři snímky s různě volitelným odstupem, nepřesnosti při focení z ruky srovnat a zpracovat do výsledné podoby. Naopak to může být velmi dobré řešení pro ty, kdo s prací v PC nehodlají ztrácet čas.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 6. 2013 16:05

Mě to připadá nějak globálně jedno, buďto jsem klasický cestoval, kterej přemýšlí jestli vezme foťák nebo ne (v roce 1990 na čundru bylo 6 lidí a foťák měl jeden), nakonec se rozhodne že ano (tak máme rok 2013) a pak mu stačí slavný Florův Samsung. Pokud někdo vnímá focení jako významnou součást cesty, tak asi nespadl z višně a poněkud ví co chce...
Pro to aby se mi vyplatila DSLR totiž musím obětovat hodně z té cesty, převážně pohodlí a hlavně se musím mentálně přehodit - teď končí zábava, musím investovat energii, abych něco vyfotil.... pokud toto nejsem ochoten dělat, jakože 98% lidí na cestách ne, tak rozhodně kompakt.
Napadá mě čekat 20 minut na slunko/stín , předběhnout babu s kozou abych ji měl čelně, počkat u stánku až se bude předvádět zboží, počkat na lidi až vyjdou z mešity, počkat až budou lidi skákat z sauny na rybníka, počkat na opilce co právě koupil vodku až si s tím někde sedne, počkat až toho berana zabijí, počkat až krev doteče ke mě, počkat na vlak abych mohl fotit přes sklo cestující vevnitř apod.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 10. 6. 2013 16:07

FotoABC píše:Ten kompakt pak vyrobí něco takového:

Jako obvykle jsi nalinkoval JPEG výstup foťáku, Marwella ovšem zajímá RAW

marwell.pj píše:Děkuji za odpovědi,
ale jestli existuje i něco kompaktnějšího, co udělá stejně kvalitní fotku, rád se nechám přesvědčit.

Kompaktnější jsou bezzrcadlovky a např. Sony NEX má stejný snímací čip jako některé zrcadlovky Nikonu - Sony Nikonu dodává snímací čipy
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 6. 2013 16:30

Flor.cz: foťáky odšumují a rozpatlávají proto, že je co. Kdyby nebylo co, tak to nedělají. Ty pixely prostě jsou malinké a žádná technologie snímače je nezvětší tak, aby jejich plocha přijímající světlo, byla větší, než je plocha snímače dělená počtem pixelů. To bohužel nikdo nezvládne kdyby se rozkrájel. ;-)

-- 10. 6. 2013 17:42 --

Flor.cz: i kdyby nejlepší vědci světa 100 let nedělali nic jiného, než by s rozpočtem větším, než všechny armády světa, chtěli vyvinout technologii snímače, u které nebude kvalita obrazu záviset na ploše snímače, tak se jim to z princpiu samozřejmě nemůže podařit. To totiž není otázka technologie, to jsou neměnné přírodní zákony.
Lze se pouze soustředit na zpracování obrazu a nepřekonatelný je lidský mozek, který odšumuje tak skvěle, že opravdu ani nevíme o tom, že za nedostatku světla nám obraz na sítnici musí šumět podobně jako na snímači, mozek, který umí tak dokonalé zpracování multiexpozice, že máme dojem, že to, co vidíme, je jeden obrázek, atd.
FotoABC
Návštěvník

Další stránka