Proč Pentax není oblíbenější?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 15. 1. 2015 10:01

Kdo by se Ti asi tak obouval do čtyřicet let furt těch stejných bot?
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2015 10:05

Vzorek byl malý, jen taková "stichprobe". "Metoda" stejná, jako u Nikonu a Canonu. Není to žádná analýza, jen pro mne zajímavý postřeh. Subjektivní.

A zdá se, že splnil účel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 15. 1. 2015 10:08

pemar píše:V té skupině Pentax jsem našel málo fotografií, kde se pracuje se světlem, hloubkou ostrosti, kde je nějaký záměr. Všechny jsou shodou okolností z 645Z.

Flickr, s privrenyma ocima muze byt reprezentativni vzorek a pokud ne, tak rozhodne ne proto ze "ti co umi fotit tam fotky nedavaji".
Tu informaci co jsi ziskal Pemare je mozne zkonfrontovat s nejakou vlastni zkusenosti, ktera nemusi byt prenosna. Ja osobne verim treba na foceni "mimochodem", tedy mam nejaky fotak a s nim fotim, kdyz se rozbije a bracha mi da jiny tak fotim jinym. Dotycny si toho "ani nevsimne", protoze jeho cilem je fotit. Z toho pak jsou vysledky. Tato skupina ma minimalni prunik se skupinou co je treba tady, tedy s lidima co resi technikalie. Obcas potkam nekoho kdo ma treba Nikon, jsme spolu dva dny na nejake akci, bavime se o foceni a ze ma nikon vim, protoze jsem ho zahledl. Obcas potkam nekoho kdo ma Nikon a on zacne picovat ze chtel svatou trojici, ale zatim am toto a kdyz to vyjde, tak koupi na ebay a prudi s Nikonem. U Pentaxe se mi nikdy nestalo, ze by dotycny neotraval s HW. Okamzite sdeluje, ze neni ovce, ze umi vybirat, ze ma telo takovehle, tolik utesneni, takto naklapeny cip, ze je tam horcik/wolfram/diamant naorzdil od "plastaku" znacky XXX.
Skoro to vypada jako kdyby zpusob vyberu "nejlepsiho" systemu zcela znemoznoval se dostat do te prvni skupiny ktera foti (jakoze doopravdy, ne vlaky a ne brouky). Pokud v te prvni skupine vybereme treba fashion fotografy jako technicky antitalenty, kteri maji "asistenty" co jim meni baterku a CF kartu, tak ac jsem byl fyzicky pritomen u desitek foceni, tak tam nikdy nebyl Pentax, asi prave proto, ze ti lidi nejsou kompatibilni.
To jsou moje privatni postrehy, s tim nic nenadelam, napriklad jsem si taky vsiml, ze lidi co delaji se drevem, umelecky kovou, pisou basne, kresli uhlem dost casto nemaji dotykovy telefon s Androidem a dosta casto nemaji rootlej ten fotak a dosta casto tam denne neco hodinu nenastavuji. Maji hlavu trochu nekde jinde.

A jeste jedna mala vracecka pro lidi co uvadeji veci na pravou miru, to ze v Nabii maji dva biatlonce neznamena, ze bych nemohl napsat postreh, ze zimni sporty v Namibii moc neleti.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 15. 1. 2015 10:19

bob222 píše:Na fotky kálí pes, ale estli sa mi tu niekto obuje do Led Zeppelin, tak budem kúsať!!!

Led Sezelím jo?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 15. 1. 2015 10:25

Radek 71 - asi neměřitelné. Už jsem několikrát psal - být tím, co fotí fashion a má asistenta, asi bych ho klidně pověřil i výběrem "nářadí". A být tím asistentem, přinesl bych ti (i pro sebe) co nejmenší riziko. Tedy výrobce co má cosi jako NPS. Když koukám do žurnálů, nelze nic poznat.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 15. 1. 2015 10:32

Lotrandor píše:Radek71: no nebylo to poprvé, už se nám to tu minimálně jednou objevilo, takže ne, nebylo to účelové, bylo to velmi trefné. Že se to nehodí do krámu, to je zřejmé. O to divočejší byla samozřejmě reakce, která tomu dává validitu. Co že si to vlastně ten t-lama dovolil. Ještě tu chybí zbytek smečky, co začne buď srdíčkovat, nebo přímo osobně napadat.
Držím místo v první řadě.

Tady je absolutne neorientuju, co nebylo poprve. Ja chodim jenom do asi 3 vlaken, takze jsem asi vse nepobral. Ja kdybych chtel, tak bych dusil PL na nejakych jinych vecech, nez kdyz vyfoti nevestu v tmavym lese, zejmena kdyz to nadepise "ISO 25000", ja bych snesl i "ISO150000" s tim, ze na fotce skoro nic neni videt. On jako dela remeslo a treba ty edukace co dela, jsou o rad jinde nez komercni edukace ruznych obskurnich svatebnich fotografu co nemaji praci, tak uci. Ze jako citlive nenafoti vystehovani ciganu ve Vsetine do holobytu je jasny. Ze by byl technicky mimo jsem si nevsiml.

Podle mne je problem ze se s tim neser_e, proste napise Puntikovi ze vyfotil na moste totalne banalni kyc v katastrofalni technicke kvalite a napise mu to skarede. To zpusobi, ze naskoci obranari, kteri hledaji neco na co by ho dostali a to je cely problem.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2015 10:44

Ty co fotí mimochodem, ty Pentax neosloví, protože není "na ráně".

Komerční fotograf sáhne po Nikonu nebo Canonu, protože mají širší nabídku a FF.

Pentax si lidé kupují asi spíše cíleně, v obchodě jim ho nikdo nenutí a zdá se, že mají potřebu si svoje rozhodnutí zdůvodňovat a vnitřně obhajovat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 15. 1. 2015 10:45

Puntík píše:Radek 71 - asi neměřitelné. Už jsem několikrát psal - být tím, co fotí fashion a má asistenta, asi bych ho klidně pověřil i výběrem "nářadí". A být tím asistentem, přinesl bych ti (i pro sebe) co nejmenší riziko. Tedy výrobce co má cosi jako NPS. Když koukám do žurnálů, nelze nic poznat.
Zdravím

To funguje tak, ze kdyz prijdu do komunity socharu, zavenuju dve minuty vyberu dlata a to tak, ze koupim si dlato jako maji ostatni a zbylych 58 minut a dalších 365 dnu a 5 let se budu venovat veci samotne. Az budu mit skil, muzu zkusit vybrat jiny dlato, ale 95% socharu to stejne neudela, protoze o tom takto nepremysli. Ten kdo o tom premysli, po nakupu 8 jinych dlat s nejlepsim pomerem cena/yvykon uz davno pise navody na sochani a pracuje na mestskem urade na odboru spravnich poplatku.
Fakt jako vidim lidi s efektivne nejlepsim fotakem oblecene v outdoor bunde (velmi pohodlna), boty s vibramovou podrazkou (velmi prakticke), s velmi dobrou brasnou (8 kapes a misto pro ulozeni nahradnich bodcu pro stativ) nebo batohem na 14palcovy notebook a prihradkou na temperovane vodotesne pouzdro na pametove karty.
Kazdej pitomej skejtak co ma v batohu za 499 Kc pytlik s rohlikama a v nem nejakou Fujinu nafoti lepsi veci nez rigidni efektivni ladic gearfagotry.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 1. 2015 10:49

Radek71: ja jen nerozumim tomu bytostnimu antagonismu, a pak ještě tomu stylu pouličníhiogangu, co se tu provozuje. Jestli je takovej problém mezi Puntikem a Petrem Luňákem, tak ať si to vyříkají, moderátor to smaže, zamkne, nebo přesune na smetiště, a je po žížalkách. Tady se to provozuje tak, že se ti dva mezi sebou chytí. Není v tom zbla o focení či fotkách, ba ani o technice. Pak nastoupí parta siláků, co to jakoby "dořeší", občas se ozve někdo jako že souhlasí s Puntíkem, takže je tu další kolo. Nějaký řeči o tom, jak tady chrání čistotu informací a správnost doporučení mě neberou. Z mého pohledu, oba hlavní protagonisté měli silnější a slabší chvíle, jak to tak v životě chodí. U obou si dokážu odfiltrovat co je pro mě přínosné.

P.S. to tvoje zhodnocení hodně napovídá - "že by byl technicky mimo jsem si nevšiml". A teď nemyslím nějakou diskuzi na půdě olympusfans.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 15. 1. 2015 10:50

Radek71 píše:Podle mne je problem ze se s tim neser_e, proste napise Puntikovi ze vyfotil na moste totalne banalni kyc v katastrofalni technicke kvalite a napise mu to skarede. To zpusobi, ze naskoci obranari, kteri hledaji neco na co by ho dostali a to je cely problem.

Tak dobrá, napíšu ještě - a dám sem tu fotku znova -
Skleněná harmonika.jpg

A zeptám se. Jaký je název té fotky ? (Nedávno jsi se o ně poněkud zbytečně otřel, názvy mají -stejně jako rámečky- svoji funkci.) Tak tedy skleněná harmonika. Každý ví, co jsou to housle nebo kytara, ale co je to skleněná harmonika, tu v málokteré knajpě najdeš. A odpověz bez vytáček, dá se z fotky poznat, co to je ? Brání tomu kompozice, o kterou se Luňák otřel, nebo TK, kterou tady uváděli i jiní? Myslím, že odpověď je jasná. A jaký má ten hudebník svetr, nebo jaké má v bance konto, na to podle mne se*re pes. Na jakém jsme servru také. Takže když účelové stírání - to vídávám právě na té tebou vlídně protežované straně. Je mi líto. :-)

Zdravím

PS. když píšeš o těch komunitách, také o nich něco vím. Každá tesá jiným dlátem.. :-)
Naposledy upravil Puntík dne 15. 1. 2015 12:10, celkově upraveno 2
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 1. 2015 10:52

edit

znám fotografy, co to tak dělají, mají 85/1.4 a fotí jenom s tímhle dlátem a jsou spokojený. Na těch fotkách je vidět vývoj. Portfolium pak nemají podle toho, co mají za objektivy. Což je diskvalifikuje z internetových diskuzí :)
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 15. 1. 2015 11:06

No to je otázka. Jsou spokojení proto, že jim to pěkně fotí a umožní jim to v rámci těch 85 milimetrů spoustu kreativity? Že jsou na sebe pyšní, jak dokážou dotlačit nástroj na (kolikrát i za) hranice možností? Možná jsou spokojeni, že se konečně našli. Já teda nikoho takového neznám, kdo by si vystačil s jediným ohniskem, takže těžko soudit.
Asi to bude nějaký "vyšší stav focení", kdy člověk dokonverguje ke konkrétnímu vizuálnímu stylu nebo souboru námětů, které považuje za ty správné, no a co dál?
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 15. 1. 2015 11:11

Ja mam na fotky Puntiku minimalni technicky naroky (pokud to neni krajina nebo inscenovane, studiove), takze to miris spatne.
Treba tento clovek https://www.flickr.com/photos/91074676@ ... 977625002/ daval hodne dlouho fotky 640/480 a skoro jenom bila/cerna a vubec mi to nevadilo.

-- 15. 1. 2015 11:12 --

85mm jako jediny sklo je podle mne nevhodna situace. Tim ze je hodne veci jedno neznamena ze si nekdo nasadi rybi oko a jde ven. Viz treba lideovej Dostal, podle mne mel 30 let jenom padesatku. Ty fotky jsem fakt prolistoval.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 15. 1. 2015 11:15

Na nároky jsem se neptal. :-) Tomu zbytku rozumím, ale kdybys takové přinesl ukázat rodině, asi bys k nim musel dodat návod k použití. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 1. 2015 11:37

MT: je to o tom vizuálním stylu, a není to postoj dogmatický, nejspíš časem přijde jiné ohnisko.

Radek71: zalezi co fotis, 24-70/2.8 je samozřejmě univerzálnější
Lotrandor
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka