Proč Pentax není oblíbenější?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 23. 1. 2015 22:50

No to je jasné, že profesionál má těch pěkných více. On je totiž mnohem koncentrovanější, mnohem více zaměřený na výsledek.

Jinak líbivou fotku tu udělá každý. Myslím úplně každý. Když jsou tomu okolnosti nakloněny. Třeba i náhodou. Třeba jednu z tisíce. Třeba jednu z deseti tisíc. To profesionál většinou nemůže, neuživil by se.

A je to hodně o vnitřní motivaci a touze fotografie někomu ukazovat. Tu já třeba nemám, fotím jen pro svoje potěšení. Ono je i velmi individuální, co je to pěkná fotka. Už jsem to tu psal, by lo by dost zajímavé porovnat svoje oblíbené fotografie (ne ty vlastní).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Kaapa 23. 1. 2015 22:50

Priklad.. mam rad hokej, rad se na nej divam a obcas zajdu na zimak. Neumim hrat hokej jako ti profici, tak to je vlastne na houby sport ze? U fotografie to same.. nemam nadani, nevlastnim takovou techniku, ale mam rad fotografii a rad se prijdu podivat na Lennylovu vystavu, protoze se mi jeho styl libi, jeho fotky ve me vyvolavaji dobry pocit. Nekteri tohle nikdy nepochopi viz. proc neni ten Pentax..
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 23. 1. 2015 23:00

Vcelku dobře shrnuté Kaapa.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lennyl_2 23. 1. 2015 23:05

a ja by som to este dokopal tym,ze som neskutocne hnily si nastudovat pokrocilejsie mudrosti ako napr. tu chelovi napisali na supr fotku, ze tmave miesta pritahuju pozornost (klavir v popredi).
obcas sa mi zadari a mam dobre oko a cvaknem daco, ale to je skor "nahoda", kedze nemam zaujem sa hlbsie vzdelavat...a profici co to vystudovali...a to ze mam FF mi nepomoze akoze uz vobec. a ked som mal kedysi "sprosty" pentax co nemal ziadne ficury, tak sa mi zdalo ze viac vidim ako teraz, ked sa tu rypeme v pixloch :-)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 23. 1. 2015 23:43

Tak já třeba rád koukám na fotky krajiny z toho důvodu, že mě to tak nějak uklidňuje. Prostě i z té fotky (samozřejmě ne paušálně z každé) na mě působí ten klid, jako když je člověk někde na horách. Třeba dneska sem byl v kanclu asi 14 hodina a když sem si po 10 hodině koukání do excelu dával kafe, tak jsem si pustil web Michala Balady a prostě projel fotky z nějaké jeho poslední výpravy. Než jsem vypil kafe, tak jsem si u toho krásně odpočinul. No a na výstavu krajin bych šel z toho samého důvodu - dát si tam kafe a relaxovat, když už neni zrovna čas někam vyrazit...

Naopak na výstavu současného streetu bych nešel, pokud by to nebylo něco hodně exotickýho, jako "voodoo festival na Haiti", protože koukat na "best of homeless", "56. portrét afroamerického důchodce" nebo "blondýny v nákupáku" mě nějak nebere... Čimž neřikám, že je to špatný. Jen že mě na to nebaví koukat na fotkách.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 1. 2015 00:38

Jenomze koukat na cestopis je neco jinyho, tam je pribeh ze tam byl, to se taky podivam a prectu kde byl Miklin. Nejlepsi uziti fotek z Ekvadoru je pouzit je na cestopis o Ekvadoru. I kdyz kdyz by tam mel za sebou 59 fotek ekvadorske hory, tak bych znervoznel.
A zbytecne se prudi s street jakoze bezdomovci a fetky, to je jako mit strach ze si milovnik muziky pusti Hlozka. Ja jsem ted koukal na reportaz z brasnarstvi a pekne mi to zamichalo mozkem a vlastne nas:ralo ze nekdo neco vyrabi a ja delam hov:no (v excelu). Coz mi fotka hory jakoze nenamlsa. Taky je to proto, ze ve vsech mediich ty fotky jsou, na kazde reklame na cestovku je rakousky jezero echt vyfoceny. Je toho moc.
Jo, kdyz wagner byl dva mesice u vulkanologu na Sibiri, to jsem prohlidl 3 x za sebou.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2015 07:12

Jak to tak pozoruji, hodně vás ovlivňuje, co se fotí a jak, stylem. třeba lukas_highenergy tam potřebuje ke štěstí hory v místech, kam vyšlape po svých, radek71 potřebuje ke štěstí BW nebo retro zachycené lidi a chel tam potřebuje mít zámek a ženskou.

Za mě musím říci, že se mi od vás většinou líbily fotky, ve kterých jste ten svůj převažující styl opustili, od radka71 se mi líbila technicky ne moc ideální kublajchánka a od chela třeba ta fotka je jeho synovce a ta holka v trávě.

Já mám ve svých favoritech všehochuť, mám tam místa, která mají nějakou atmosféru nebo nějaké staré dědky v hospodě nebo holku vyfocenou v New Yorku na ulici nebo jak se v Šanghaji maník otáčí na křižovatce po vystajlované kočce. Bezdomovci a fetky jsou klišé, podbízivost, fotograf chce vyhrát volbou tématu. i když jsem viděl fotky od nějakého frajera, který se tomu profi věnoval a byly parádní (byť byly zjevně aranžované).

Moc se mi líbily i ty streetovky od kaaapa.

Jasně, že 95% z těch fotech se dá vyfotit mobilem, Pentaxem nebo třeba Nikonem D50. Přesto, když se dívám na fotky z Pentaxu 645Z, jsou vizuálně blíž tomu, co leze ze špičkových FF Canonů a Nikonů, než to, co je vyfocené Pentaxem K-5 a K-3. Já bych to nepodceňoval, ta technika tomu dát ten specifický look.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 1. 2015 08:52

jj, tuhle kublajchánku taky občas potkám, když venčím psa za barákem. ...A co se týká toho specifického looku z větších formátů... podle mne ho cítí většina lidí, ale jednoznačně se z fotky poznat nedá, čím je focená. Loni se roztrhl pytel se streetaři s m4/3 Olympusy, prohlížel jsem plno galerií, hodně zajímavých fotek, ale působí jinak než fotky od někoho, kdo má Leicu nebo Nikon FX. Takže jsem zvědav, jestli si ti fotografové zvyknou, nebo začnou migrovat zpět.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Puntík 24. 1. 2015 12:15

pemar píše: Ono je i velmi individuální, co je to pěkná fotka. Už jsem to tu psal, by lo by dost zajímavé porovnat svoje oblíbené fotografie (ne ty vlastní).
Všimnul jsem se, už po několikáté. Kdysi jsem se pokusil o totéž, se současným uveřejnění fotky autora bungee, a dostal jsem sprďana, že si pomáhám cizí fotkou a nemám svoji.

bungee_mg_3040.jpg
:-)
Tohle je (i v případě Radka71) úplně zbytečný pláč. Poměrně uzavřené, takřka rodinné prostředí (zpúsobné registrací), agresivita některých hochů co spolu mluvíme, nešťastná skladba jednotlivých kapitol i deklarované technické zaměření vebu to vylučují. Takže fotky spíš chaoticky a tím spíše jaksi mimo mísu....... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod .ce. 24. 1. 2015 14:03

...

Obrázek
.ce.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 24. 1. 2015 21:00

lennyl_2 píše:a ked som mal kedysi "sprosty" pentax co nemal ziadne ficury, tak sa mi zdalo ze viac vidim ako teraz, ked sa tu rypeme v pixloch :-)

Ked si pozeram fotky z 10rocneho kompaktu, tak si vravim, ze tie fotky za nieco stali. Okrem ineho, mam z nich, to co popisoval Radek71. Dnes .. technicky prevazne asi lepsie v zmyslu mpix a cojaviemcoho, ale .. ci to nebude tym, ze privela techniky skodi. Urcite musi byt nejaka uroven techniky, zamasteny poskriabany objektiv mobilu nebude to spravne, ale inak .. to co clovek foti a ako, odraza jeho vnutorny stav. Ak zanedbam rozne stavy, melancholie a neviem co, asi privela orientacie na techniku v konecnom dosledku tej fotke bude skodit.

-- 24. 1. 2015 21:01 --

Radek71 píše:Ja jsem ted koukal na reportaz z brasnarstvi a pekne mi to zamichalo mozkem a vlastne nas:ralo ze nekdo neco vyrabi a ja delam hov:no (v excelu).

To tomu rozumiem .. poznam to. A to nastastie s excelom velmi nepracujem .
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 24. 1. 2015 22:34

Radek71 píše:Jenomze koukat na cestopis je neco jinyho, tam je pribeh ze tam byl, to se taky podivam a prectu kde byl Miklin. Nejlepsi uziti fotek z Ekvadoru je pouzit je na cestopis o Ekvadoru. I kdyz kdyz by tam mel za sebou 59 fotek ekvadorske hory, tak bych znervoznel.


Tak to určitě souhlas. Ale já už to mam tak nějak naučený, že když je to buď zajímavá fotka krajiny nebo nějaká rozumná série (nemyslim Pravčická brána za východu slunce 1000x jinak), tak si k tomu ten "cestopis" už tak nějak doplním v hlavě. Zapřemýšlim, jaký to tam muselo být. Jestli bych tam jel, nebo chci jet. Jak by to tam asi probíhalo. Občas mrkni na net na něco o tom místě... Prostě celkově na mě krajina působí uklidňujícim dojmem.

Radek71 píše:A zbytecne se prudi s street jakoze bezdomovci a fetky, to je jako mit strach ze si milovnik muziky pusti Hlozka. Ja jsem ted koukal na reportaz z brasnarstvi a pekne mi to zamichalo mozkem a vlastne nas:ralo ze nekdo neco vyrabi a ja delam hov:no (v excelu).


Já myslel takový ten klasický anonymní BW Leica-styl, který je tak populární. Série fotek z brašnářství, hodinářství nebo třeba malého výrobce lezeckých lan, to můžu taky a přesně z těch samých důvodů jako ty. Mam pod sebou lidi, co mi dávají informace v excelu. Nad sebou lidi co chtějí ty zásadnější informace v excelu... A navíc i od/pro zákazníky toho jde spousta v excelu... Ale tyhle série už neberu jako street i když mají třeba ten BW Leica-look.

-- 24. 1. 2015 22:38 --

pemar píše:Jak to tak pozoruji, hodně vás ovlivňuje, co se fotí a jak, stylem. třeba lukas_highenergy tam potřebuje ke štěstí hory v místech, kam vyšlape po svých, radek71 potřebuje ke štěstí BW nebo retro zachycené lidi a chel tam potřebuje mít zámek a ženskou.


Tak to je vcelku pochopitelný - focení pro radost (narozdíl od profi) je o tom, že člověk fotí to, co chce a co fotí rád. Osobně bych třeba nefotil makro i když bych asi věděl, jak ho vyfotit. Ale prostě brouci a vážky mi nic neříkají. Tak je nefotím, protože nemusím a fotim to, co mam rád (rodinu, psy, krajinu, různý akce co to kombinují).
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 1. 2015 23:37

Street jste sem zatahli vy (a navic BW aby se do toho dobre pichalo jakoze "umeni", ja jsem mluvil o fotkach lidi v prirozenym prostredi, coz muze byt i letmy sirsi portret 200mm F1,8 nekoho kdo na zebriku v sadu zere jabko nebo bába rybím okem jak skrabe do kybla brambory.
Na druhou stranu chapu, ze kdyz je nekdo v klubu priznivcu Lowe pro, Tesla Liptovky Hradok nebo Hoya a v podpisu ma veskerou elektroniku co ma doma, tak ma jina kriterie extaze.

-- 24. 1. 2015 23:43 --

mimochodem, takova remeslne kvalitni fotka z treku v nizkych tatrach, kde je sest lidi/kamaradu... nekdo tomu rika jakoze "rodinne foto", ale kazdy kdo byl v SK na necem takovym a vidi to a ty lidi nezna, tak natahne stavu taky. Ja videl fotku horolezce jak kouka z chaty v Ziarskej doline a na ramu na hrebiku ma poveseny boty na vyschnuti (tak rok 1960 max), to jsem se v te knizce na tu stranku asi 2 vratil si to prohlidnout podruhy/potreti. Zalezi co ma kdo odzito, nekdy staci rozmazanej potucek. Ja jsem fotil takto.
Přílohy
20100731-_MG_0924.jpg
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 25. 1. 2015 00:36

Proc tu panenskou scenerii temer vzdy pokazi smouhou uprostred
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 1. 2015 00:57

Psal Honza, ze se maji pouzivat ND filtry.
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků