Proč Pentax není oblíbenější?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radek71 4. 4. 2013 10:49

Fotky krajiny se vyznačují tím, že jsou vhodné pro pokoru. To není běh kunratickým lesem, kdy se musí donést fotky závodu. Funguje to tak, že když máš třeba 18-300mm a chceš vyfotit krajinu, tak je to lepší asi nedělat, protože místo stromu v pozadí máš kaši a celá fotka krajiny je spíše o tom, že to bude mít technickou kvalitu, protože už moc dalšího tam být nemůže. Fotek krajin je plná píííp. Špagety s kečupem a sejrem taky není dobré dělat bez špaget.
Samozřejmě se dá napsat, že kdyz jsem na Přimdě, tak chci vyfotit bergfrit. No tak jo, ale metriku bych z toho nedělal. Ono se dá taky přidělat na hagusy kamera a po měsíci to sundat a něco pěknýho tam taky bude.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zafod Bíblbrox 4. 4. 2013 10:50

A vůbec, kde je Ganec??? Proč se nezastane firmy Pentax?? Vždyť s těma pencake objektivy je to tak krásně malý a skladný... Nebo to u Pentaxe už výhoda není?? ;-)
Takový GH-3 je stejně velký jako K-5...
Zafod Bíblbrox
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 4. 4. 2013 10:51

Callgaro: pochopitelně pokud má člověk náladu všechno (!) panorámovat, pak pevné sklo ne tak širokého ohniska stačí, ale pak dopadne tak, že toho nafotí raději méně při představě té dřiny. Navíc ta sviňa nodální bod a když si člověk dá na stativ to lešení na vyřešení nodálního bodu, tak se to zase ve větru víc kymácí a pokud má být pevné jako stativ sám, tak stojí 30 000Kč.
No a v protisvětle ještě expoziční bracketiing kvůli skládačce expozice + panorama a máš pak desítky fotek na jeden záběr - tedy skládáš vedle sebe a přes sebe a to už je to pravé maso. Zažil jsem kdysi na workshopu fotografa s D200, který opravdu co záběr, to 1 paměťová karta. Nekecám.

-- 4. 4. 2013 11:57 --

Radek71: nezastávám se objektivů typu 18-300. Ale troufám si bez legrace tvrdit, že objektivy Nikkor AF-S DX 10-24 a 16-85 ve spojení s 24 MPx D7100 bez AA filtru a ve spojení s Nik Sharpanerem a Gitzo karbonovým stativem není na krajinářské clony F8-11 opravdu žádný handicap zoomu proti pevnému sklu.
Nechť někdo vezme jakýkoliv APS-C foťák s pevným sklem a jde mně do krajiny předvést, že fotky se zoomy 10-24 a 16-85 budou hůř prokreslené.
fakt si to nemyslím. No a když bych opravdu chtěl na fotografii lesa rozlišit i jestli nemá veverka zkažené zuby, pak to odpanorámuju Nikkorem 85/1.8G. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 4. 4. 2013 10:59

FotoABC: Zapoměl jsi na antireflex :)
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 4. 4. 2013 11:04

Objektivy 10-24 + 16-85 je do krajiny rozsah 10-85mm v opravdu kvalitě bez nějakých citelných kompromisů. No a pokud chceš rozsah do těch 200-300mm, tak mě kupodivu překvapil lehoučký plasťák 55-300, že je na krajinu docela použitelný:
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_8939.jpg
A máš tři lehká skla do jedné nepříliš velké brašny a rozsah 10-300mm.
No a právě D7100 jim dodá hodně kresby navíc, ono to docela díky panu Nyquistovi funguje.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 4. 4. 2013 11:06

Ano, nejake fotky krajiny mam 24-105 a 70-200. Nicmene nejake fotky mam i mobilem. Pokud ale nahlasim na urade a ve vesnici ze jsem krajinar, je dobre v tom mit poradek a poridit si krajinarske objektivy. Ja krajinar nejsem a to ani kdyz si privstanu a v 5:00 fotim mlhy na Hadim kopci.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 4. 4. 2013 11:09

A není lepší právě ten jeden záběr dotáhnout k dokonalosti? Sice se člověk piplá třeba s 50tkou snímků, ale pokud výsledek stojí za to... Já právě začal zkoušet víceřadé panorama :) Jinak ta potvora nodailní je jak kdy... Pokud mám něco v popředí je to risk, ale také záleží jak moc to bude široké a jestli se třeba nevyplatí fotit víc řad na šířku. Známý, takový můj guru a rádce panohlavu nepoužívá, chyby případně odretušuje a je to...
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 4. 4. 2013 11:10

Callgaro: v čem jsem na něj zapomněl?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 4. 4. 2013 11:17

Že uděláš řekněme 10fotografií plošně, 3x dynamicky a všechny snímky kde je v záběru slunce ještě 2x aby jsi se zbavil odlesků

-- 4. 4. 2013 12:24 --

FotoABC: nebyl jsi náhodou ty ten kdo nedávno brečel že nikon nedělá pevných 16mm dx ?
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 4. 4. 2013 11:28

Ještě bych doplnil k Pentaxu:
Jsem přesvědčen o tom, že kdyby měl Pentax tak velký trh jako Canon nebo Nikon, tak by dokázal utržené peníze využít na vývoj podstatně, ale podstatně lépe tak, aby dotáhl nabídku a dostupnost objektivů a zpoždění v autofokusu atd. Otázka ale je, zda by se nemusel chovat stajně jako Canon a Nikon, zda není ten tržní úspěch tím přímo podmíněn. Možná, že firma, která chce v první řadě dělat radost enthusiastům, není apriori na bankrot.

-- 4. 4. 2013 12:30 --

Callgaro: napsal jsi půlku tvrzení. 16mm, 20mm a 24mm pevná skla, rozhodně, ovšem POUZE se světelností f/1.4 až f/2, už světelnost f/2.8 mě nezajímá, natož f/4.

-- 4. 4. 2013 12:31 --

Výhradně jen a pouze kvůli malé HO, kvůli ničemu jinému bych ta pevná skla nechtěl.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 4. 4. 2013 11:32

To je potom jiná, já myslel že to máš kvůli krajině, omlouvám se za půl pravdu, hlava vše nepobere :)
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 4. 4. 2013 13:03

Callgaro, ještě aby sis pamatoval preference ostatních. :-)
Ne, nějakou 20/1.6, 20/1.8, 24/1.6 či 24/1.8 bych na DX bral jako bolestné za jedinou věc z full frame, která mě oslovuje, tj. malá hloubka ostrosti na záběru se zvýrazněnou perspektivou.
24/1.6 by byl asi ideál, protože DX 24/1.6 by nestála 45 000 Kč jako FX 24/1.4 a současně by na f=24mm byly předměty v rozostřeném pozadí ještě dostatečně velké na to, aby obraz toho pozadí byl rozostřený.
16/1.6 na DX už by při stejné cloně neměla tak rozostřený obraz pozadí, takže by nesplnila potřeby.
(Pro PL zdůrazňuji, že mluvím o rozostřeném obrazu celého pozadí, nikoliv o míře rozostření každého objektu na pozadí zvlášť. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 4. 2013 11:52

Zafod Bíblbrox píše:A vůbec, kde je Ganec??
dáko sa mi v poslednej dobe nič nechce .. asi jarná únava :-(

Zafod Bíblbrox píše:Proč se nezastane firmy Pentax?? Vždyť s těma pencake objektivy je to tak krásně malý a skladný... Nebo to u Pentaxe už výhoda není?? ;-)
Môj E-P3 je hrubý 34 mm (+ 26 mm Lumix pancake) a vysoký je 69 mm.
(šírku môžeme zanedbať, málokto bude prenášať foťák takto orientovaný)
Keď ho chcem prenášať v "diplomatke", spraví vypuklinu ktorá zaberá 6, maximálne 7 centimetrov.
S pancake objektívom má aj "kvapkový" tvar (tead priestorovo optimálny) a teda sa vôjde aj do vrecka.

K-30 má len na hrúbku 71 mm (k tomu treba prirátať ešte pancake objektívy) a na výšku 97mm.
Vypuklina ktorá sa spraví pri prenášaní je omnoho väčšia.

Foťák s rozmermi 109 x 82 x 94 mm (teda trošku menší ako Pentax s pancakom) som mal (Konica Minolta DiMAGE Z10) a teda viem že na bežné prenášanie to bolo už moc. PEN je naozaj omnoho prenositeľnejší, hoci sa to len podľa tých čísiel čo som napísal až tak jednoznačne nezdá...

Pre toho kto má trošku väčšiu tašku/vrecká/rubsak/... to už môže byť znesiteľné. No pre mňa nie: PEN trafil presne ten "sweet spot", kedy ešte nie je malý na ovládanie a nie je ani veľký na prenášanie.

-- 5. 4. 2013 12:59 --

Ale k veci:
Po skúsenosti s nákupom foťáku pre brata môžem povedať:
- Nikon a Canon sú v každom obchode aj v ponuke aj na sklade
- napríklad Olympus sú aspoň v ponuke (ale vhodný kit nie je na sklade: preto má môj brat Canon)
- Pentaxy zvyčajne nebývajú ani v ponuke => bol by zázrak keby boli viac rozšírené

Asi tak...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Scuti 6. 4. 2013 08:43

FotoABC, tak jsem si myslel, že tě z toho letitého antiPentaxismu už ve špitále v Plzni dostali, ale vidím, že to bude asi vrozené...
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zafod Bíblbrox 6. 4. 2013 20:01

To Ganec: Mě jde o to, že když porovnáš vyšší třídu bezzrcadel (např. GH-3) s např. K-5, tak velikostně je to stejný - a ta všude propagovaná výhoda menší velikosti se ztrácí...
A k tý dostupnosti výrobků od Pentaxu (nevím jak to vypadá u vás na Slovensku) - já když něco potřebuju, udělám si výlet do Prahy, zajdu ke Škodům a tam si to v klidu vyzkouším... To že nemaj Pentax v různých Datartech apod. mě moc netrápí, vzhledem k úrovni tamního personálu ;-]
Zafod Bíblbrox
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků