D7100

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mmmjack 6. 1. 2017 15:43

monter: Objektiv mám zatím pouze setový 18-140 mm, čili neměním a normálně jej nesundávám. Že nasává tubus to mně vůbec nenapadlo. Já bych to i zkusil, ale když nevím kde ta čistota je, tak jsem se chtěl nejprve zeptat a ujistit...

ForeignerOnEarth: jak píšeš ta krajinka, tam se to hodí, ikdyž je to na auto, zatím se teprve učím :) Stejně tak interiér, kde je blízko popředí a chtěl bych mít pokud možno vše ostré, i na pozadí (druhé straně místnosti), tak se také vyšší F hodí.
Auto používám pouze v situacích, kdy nemám úplně čas koumat co a jak nastavit a zkoušet 10 snímků než zjistím, který je ten správný, jsem prostě začátečník, tak to bude ještě chvilku trvat.
Jak jsem psal čištění setřepáním jsem zkoušel 2x, nepomohlo a foťák v brašně samozřejmě nosím snímačem dolů. Nějaký ten flíček na obloze bych také neřešil, pokud by nebyl na každé fotce krajinky vyfocené na auto, co jsem udělal :( tak mne to poněkud znepokojuje, že hlavně tak brzo po koupi a to ani neměním objektivy. Právě ten balónek jsem také psal, že mám (foukátko) od Hamy, chápu že asi nic moc, ale tak zkusil jsem to, a to vícekrát, ovšem beze změny, čipem dolů samozřejmě. Zatím bych to zkusil v tom servise, zanesu to do Fotolabu i s tím poukazem a uvidím no.
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 6. 1. 2017 18:38

mmmjack:
"ak mne to poněkud znepokojuje" ... tak především tohoto pocitu se prostě budeš muset zbavit, to je úplný nesmysl, aby tě to znepokojovalo, to je jako kdyby tě znepokojovalo, že ti do obýváku vlétla moucha, že ti došla zubní pasta nebo že venku sněží. Prostě prach je normální věc. A pokud fakt budeš fotit na clonu F16 a F20, tak do toho servisu půjdeš za rok pětadvacetkrát. Krajinu fotím hodně a prakticky tak v 95% na clonu F8. Někdy při nedostatku světla pokud mám v záběru jen vzdálené věci, mohu fotit i krajinu na F4 až F5.6. Pokud fakt chci bližší popředí, tak F11, ale detailní kresba už je pak nepatrně méně ostrá. Pokud by mně stačil menší formát, tudíž když neuvidím to celoplošné zhoršení ostrosti, tak půjdu někam do F14 a dost. Dál už je to fakt kontraproduktivní. To, co získáš na přiblížení pásma ostrosti směrem k tobě, to několikanásobně ztratíš horším prokreslením po celé ploše.
A pokud budeš mít taky 95% fotek krajiny na F8, pak toho bordelu na snímači uvidíš na fotkách 100x méně a nebude tě znepokojovat.
Takže logicky si na krajinu nastav ISO 100, režim priority clony, nastav si F8, čas ti to dopočte samo a pohoda. Pokud je čas dlouhý, že by se foťák roztřásl, tak stabilizace nebo stativ nebo trochu vyšší ISO. Když budeš fotit na f=18mm, tak můžeš klidně 1/40 s. raději se stabilizací nebo samozřejmě kratší až do 1/8000 s., to podle podle světla nastaví foťák sám, Na f=50mm chtěj aspoň tu 1/80 s. , no a na f=100 mm chtěj raději 1/160 s. až 1/200 s.
S D7100 se nebojím i na krajinu zdvihnout ISO až do 400, abych měl kratší čas, pokud je zapotřebí.
Takže to máš strašně jednoduché - třeba na tu krajinu focenou z ruky (za to by se měl konzervativně laděný fotograf vždycky aspoň trošku stydět, protože stará fotografická čest říká, že se krajina fotí na stativu a s dálkovou spouští):
nastavíš si režim A, clonu F8 a ISO 100. Měníš stanoviště a zoomuješ jak potřebuješ k optimálnímu záběru a máš třeba f=35mm. Foťák ukazuje čas 1/40 s. To samozřejmě stabilizace zvládne, ale fotíš krajinu, chceš maximální ostrost, no a výkon stabilizace poskytuje jen velmi dobré výsledky, nikoliv vynikající. Takže zvýšíš ISO na 200, tím nic viditelného nezkazíš a čas se hned sám zkrátí na 1/80 s. To už s tou stabilizací celkem jde.
Pokud bych nejbližší bod v záběru měl třeba 50 metrů, tak úplně klidně stáhnu clonu na F5.6 a mám už úplně bezpečný čas 1/160 s. Pokud ne, ale naopak mám hezky kontrastní záběr, kde nejsou velké tmavé plochy a nic nebude třeba tahat ze stínu, tak nechám F8, ale naopak dám ISO 400 a mám zase 1/160 s. Pokud ale je to západ slunce, kdy mám v záběru tmavě modrou oblohu a oblohu zbarvenou do oranžova, tak už ISO 400 nechci, jelikož takováhle obloha trošku šumí i na ISO 100. Tak prostě nechám 1/80 s. a nechám to na pevném držení a stabilizaci a cvaknu to 3x a vyberu nejostřejší nebo alespoň doma uvidím, že jsem to 3x držel pevně a stabilizace funguje stejně dobře.
Pochopitelně, že když půjde do tuhého, uděláš na těch f=35mm slušnou fotku i na čas 1/4 sekundy se stabilizací, ale jsme u focení krajiny a nebudeme prasata.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 6. 1. 2017 20:37

OK tak díky za uklidnění :) teď už v tom bud umít jasno. Jen jsem prostě počítal s tím, že častěji se bude čip zas*rat když budu měnit objektivy, ale když mám zatím pouze jeden...
Postupně přicházím na to, jak fotit v interiéru při takovém a makovém světle, a že si dám prioritu clony a změním ISO (to jsem mimochodem myslel že mením už dávno, jenže jsem sice měnil ISO, ale pořád to fotilo na auto ISO...).
A díky za velmi podrobný návod k "focení", určitě to vyzkouším až bude kdy.
Ono když tlačíš kočár s 9 kg miminem po sjezdovce tak ještě někde stavět stativ, na to jsem fakt neměl :D

Jinak takový malý dotaz, z návodu jsem moc nepochopil, když chci ostřit ručně, tak musím přepínat AF -M na objektivu i na těle nebo jen na jednom stačí? Nebo jsem to úplně blbě pochopil, zatím to vždy přepínám na obojím.
A taky jestli je potřeba aktualizovat Distortion Control Data, firmware už mám nejnovější, ale ta distorze mně dostala, vůbec jsem netušil, že se takové věci aktualizují... Předpokládal jsem, že to záleží hlavně na objektivu, ale když foťák pozná i co má za objektiv, pak je logické že mu jde aktualizovat info o nich ne?
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standavfr 6. 1. 2017 20:53

Nechci bejt nějak ošklivej,ale co si takhle pořádně přečíst návod?
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 1. 2017 21:33

To foukání do útrob foťáku považuju za jednu z nejhorších rad vůbec. To je jako kdybych chtěl v obýváku vysát smetí a vzal si na to fukar na listí.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 8. 1. 2017 01:33

Luňák: možná blbá rada, ale představ si, že nejednou jsem prostě odfouknul smětí ze snímače tak, že tam pak už prostě nebylo. Samozřejmě že vždycky foukám zespoda.
Takže při troše štěstí to sfouknu a ono to pak třeba gravitací pomalu klesne z komory pryč.
Pokud je snímač stropem, tak na něm rozfoukané smetí z komory neulpí. Pokud je lepivé, tak se neodlepí ze svého původního místa.
Nakonec zatřepání snímačem se taky snaží jen to smetí dostat jinam. Takže to ofouknutí taky.
Čištění je lepší, ale trošku zabere více času a soustředění. dát foťák bajonetem dolů a párkrát fouknout a chvíli ho tak podržet, to je rychlé a nenáročné. A prakticky to často zafunguje.
Kdyby to nefungovalo, tak by se to tolik let nedělalo.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 1. 2017 01:56

Souhlas. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 1. 2017 08:35

Nejjednodušší je podle mne si nechat fotoaparát vyčistit, já jsem z těch kupónů od Nikonu na čištění zatím využil jen jeden, přestože fotím s D7100 často na f5,8-f8, nemám žádný problém se špínou na snímači, snažím se měnit objektivy směrem dolů, dávám důsledně krytku těla a měním objektivy pokud možno v co nejméně prašném prostředí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 1. 2017 12:18

ForeignerOnEarth píše:Luňák: možná blbá rada, ale představ si, že nejednou jsem prostě odfouknul smětí ze snímače tak, že tam pak už prostě nebylo. Samozřejmě že vždycky foukám zespoda.
Takže při troše štěstí to sfouknu a ono to pak třeba gravitací pomalu klesne z komory pryč.
Pokud je snímač stropem, tak na něm rozfoukané smetí z komory neulpí. Pokud je lepivé, tak se neodlepí ze svého původního místa.
Nakonec zatřepání snímačem se taky snaží jen to smetí dostat jinam. Takže to ofouknutí taky.
Čištění je lepší, ale trošku zabere více času a soustředění. dát foťák bajonetem dolů a párkrát fouknout a chvíli ho tak podržet, to je rychlé a nenáročné. A prakticky to často zafunguje.
Kdyby to nefungovalo, tak by se to tolik let nedělalo.


Takze si foukal pouze jednou a pak uz nikdy vice? To asi ne, ze? Takze jak vis, ze pri dalsim foukani si neofukoval to same smeti (+dalsi nove), ktere si predtim nevyfoukal pryc, ale zustalo nekdo jinde v bajonetu a nasledne se na snimac nedostalo znovu?
Kdyz to cele shrnu, tak ty a Puntik doporucujete spolehat se na stesti, nikoliv volit osvedceny postup, ktery smeti jednak se stoprocentni jistotou nemuze premistit jinam do bajonetu, druhak dokaze odstranit i lepive castecky? Tak to je opravdu rada k nezaplaceni :tleskani :oboze
A to tve zaverecne tvrzeni je s ohledem na vyse konstatovane skutecne argumentem k nezaplaceni :D
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maciakba 8. 1. 2017 18:30

normalne chytim vysavac, prilozim k bajonetu a pustim na plny vykon a je o smeti postarane :D
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 1. 2017 18:57

Jj, i když je lepší udělat si do vysavačové hadice přechodku (špunt - třeba z polystyrenu - s dírou) na menší měkkou hadičku (silikon) a tou vnitřek přístroje - jednou za rok, za dva - vyšmejdit. Bez dotyku s čípem, zrcátkem a matnicí. Na většinu prachu vyhoví tohle - https://www.tsbohemia.cz/hama-ofukovaci ... 03664.html. Jen s tím nesmí člověk zacházet jako se zemědělským nářadím, jak je zvykem asi i někde v Mělníku. :-D :-D
Jinak stačí udělat si občas mapu prachu na čipu a párkrát nechat proběhnout čistění samotným přístrojem a je klid. Pokud jde o přilepené nečistoty (pyl, někde i olej na čipu, matnici a zrcadle), tam bohužel pomůže jen mokré čistění. :-)
Tohle je s digifoťákem úplně samozřejmé, jako třeba nabíjení baterie. I když ne tak časté. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 1. 2017 20:14

Puntík píše:Pokud jde o přilepené nečistoty (pyl, někde i olej na čipu, matnici a zrcadle), tam bohužel pomůže jen mokré čistění. :-)


Toto je perfektni dukaz toho, ze diskutovane problematice vubec nerozumis :tleskani
Jak jsem jiz nekolikrat napsal, klonovanej Ganec jen to fikne.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pampalabusek 12. 1. 2017 18:30

Někde jsem ztratil krytku kontaktů pro baterry grip na těle. Neví někdo, kde bych sehnal náhradní? Zkoušel jsem ji hledat, ale nemůžu najít, nikde jsem nenašel ani označení pro tuto krytku. Díky moc.
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mmmjack 14. 1. 2017 22:26

http://www.ebay.com/itm/NEW-Power-Cover ... 1685800651
Nebo jestli najdeš levnější? Jsou tam i za 700 z Canady :D
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pampalabusek 15. 1. 2017 09:05

No paráda, levněji to asi nenajdu, jenom škoda toho docela "vysokého" poštovného u tak malé věci.
pampalabusek
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků