Nikon D300, není už trochu starý??

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod exBURN 6. 2. 2013 11:44

Já teď o D300 silně uvažuju. Měl jsem D90, pak jsem přešel na D7000 a to byla katastrofa, takže jsem se vrátil k D90. Bohužel jsem koupil sigmu 50-150 mm f2,8 a ta má trochu FF, takže by se hodil AF Tune. Co se týče výstupu tak nemám u D90 jedinou výtku a výstup se mi líbí více než z D7000. U D300 mě láká hodně AF, kteý by ve spojení s tou HSM sigmou mohl být hodně schopný :)
ten kdo pije-krátce žije
ten kdo nepije-žije ještě kratší dobu,jelikož ho ten co pije ho přejede
exBURN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod otofonnofoto 6. 2. 2013 15:15

exBURN: V čem je D7000 oproti D90 tak špatná? ... Jinak D300 se dá sehnat už od deseti tisíc. D300s od 18-ti. Mmch moje třístovka má pět let a měnil sem akorát polepy, takže bazaru bych se nebál.
otofonnofoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martin79 6. 2. 2013 21:58

Me by vazne zajimalo, v cem je d90 lepsi nez d7000. Mam slusne srovnani obou a nenapada me vyhoda d90..... At jde o funkce, dr rozsah, sum, zpracovani, tichost, rychlost, uzivatelske nastaveni na kolecku atd.
martin79
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 6. 2. 2013 22:29

D90 umi iso na zadnim rolleru a nema modrej hnus ve stinech na vyssi iso 8-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NefroniK 6. 2. 2013 22:31

D7000 ma 16Mpx oproti 12Mpx (D90) takže skôr odhalí horšiu krezbu objektívu.
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martin79 6. 2. 2013 23:12

S tema mpix je to totalni blbost. Rozdil 12-16mpix zadnej rozdil neudela a i obyc setak 18-105 to vykresli v poho.
martin79
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 2. 2013 00:27

Hovori z tebe evidentne nezkusenost. Prakticky priklad: na D90 kresli Tamron 17-50 paradne i odcloneny, na D7000 uz to je slabsi a Nikkor 17-55 ho jednoznacne valcuje. Na D7000 jsem rovnez prestal pouzivat ochranny filtr, nebot jiz nezvadl vykreslit takovou hustotu pixelu 16mpix. APS-C snimace. Naproti tomu s D90 bez problemu, bez viditelneho zhorseni kresby.
Pochopitelne je rec o "pixel peeperovani", tedy zkoumani fotek pri stoprocentnim zvetseni.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martin79 7. 2. 2013 00:51

Je to blbost. Furt lepsi stejny objektiv, ktery pusti to samy a za nim cip s vetsim rozlisenim, ktery chyti vice detailu. Zmensit se ta fotka pak da bez problemu. Zvetsit ne.

Jestli tu chce nekdo tvrdit, ze D90 je lepsi nez D7000, tak mi to prijde stejne absurdni, jako tu nekdo tvrdi, ze bezzrcadlovka je lepsi nez zrcadlovka.
martin79
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 7. 2. 2013 01:04

Netvrdím že je D90 lepší než D7000, ale minimálně úchop je nesrovnatelně lepší pokud nemáš ruku jako slečinka.. a to už je sakra dobrý důvod proč bych nechtěl D7000.

Jinak k tématu..
D300 - za mě výhoda v ergonomii, AF-tuning, 100% hledáček, jen PSAM, rychlost, 100% spolupráce s SB900. V bazaru teď imho hodně pod reálnou cenou, což je příznivé pro koupi

D90 - obraz, v bazaru se spíš seženou kousky "jako nová"
Naposledy upravil karmy dne 7. 2. 2013 01:09, celkově upraveno 1
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 7. 2. 2013 01:07

Je tu este jedna vec, ktora moze hrat rolu - AA filter. Nove skla na DSLR su robene aj s ohladom na to .. teda cital som to :D .. ako je to v praxi netusim, akurat teda ze som casto na toto narazal pri preliezani roznych technickych clankov. A tiez to, ze menej mpix svedci viac starsim kinofilmovym sklam.

Inak modry hnus v tienoch je hnus :)

A preco by bezzrkadlovka nemohla byt lepsia ako zrkadlovka ? Kludne moze byt lepsia.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 2. 2013 01:19

martin79

Petr Luňák píše: Pochopitelne je rec o "pixel peeperovani", tedy zkoumani fotek pri stoprocentnim zvetseni.

Minimalne v AF je D90 prokazatelne lepsi, cti presnejsi, tim padem spolehlivejsi. Coz je sakra padnej argument u fotoaparatu.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod exBURN 7. 2. 2013 08:35

V čem je D90 lepší?
-Úchop
-žádné modré stíny
-AF, který nepracuje na bázi náhodného výběru :-)

Jako ISO a DR je u D7000 paráda, ale k čemu když není zaostřeno. Navíc, jsem opravdu pozoroval zhoršení všech skel.
ten kdo pije-krátce žije
ten kdo nepije-žije ještě kratší dobu,jelikož ho ten co pije ho přejede
exBURN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 7. 2. 2013 09:57

Ad AF: Jen tak pro formu, porovnáváme D90 s dobrým AF modulem a D7000 s vadným AF modulem nebo D7000 s dobrým AF modulem? Mám tu s dobrým AF modulem a nemůžu si na ostření stěžovat, zvlášť poté, co jsem Tamron vyměnil za Nikkor. Pokud má D7000 vadný AF modul, tak samozřejmě ostří blbě, o tom žádná.

Ad "modrý hnus": To jsem tu už taky vysvětloval nesčetněkrát. Není to čipem, je to různým postprocesingem. D90/D300/D700 automaticky desaturují stíny*, takže hnus ve stínech mají, ještě větší, ale je šedý, takže není tak vidět. Jako vedlejší efekt mají vyblité barvy ve stínech.

U fotky z D7000 si ty stíny můžete v rámci postprocesingu desaturovat sami, klidně i vybrat, na kterých částech fotky, takže se můžete částečně vyhnout vyblití, vyblitou fotku z D90 ale už obarvíte jen těžko. Nebo to můžete řešit jako já - fotky z D7000 vyvolávám v Lightroomu 4** a nějaký "modrý hnus" nemusím řešit vůbec.

* - A stejně to dělají ViewNX / CaptureNX když mají vyvolat RAW z nich
** - Ne, že by mě tak trápil modrý hnus, ona je to záležitost projevující se za specifických situací, ale velmi mě vyhovuje workflow a možnosti LR, včetně výborné redukce šumu celkově
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 7. 2. 2013 11:12

lemming: co takhle verze, že AF modul v D7000 - i ten "dobrý" - je prostě konstrukční zmetek? Jak to, že D90 nemá s Tamronem 17-50/2,8 problém a D7000 ano? Už se to tady probíralo nesčetně krát a pořád je to těžké přijmout? Je to rozhodně škoda, nebýt toho, tak je D7000 supr foťák. Jo a ještě nebýt toho blbýho gripu.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 2. 2013 15:45

Mám tu s dobrým AF modulem a nemůžu si na ostření stěžovat, zvlášť poté, co jsem Tamron vyměnil za Nikkor.

Aha :)
Mimochodem, pokud fotak dela fotku prirozene vypadajici za me, tak mi tim minimalne setri cas. Opravdu nevidim zadnou vyhodu v tom, kdyz D7000 ponechava modrej hnus ve stinech. On ho tam nekdo chce, nekomu se to snad libi vic, nez kdyz je cerna cernou?
Petr Luňák
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka