Sebrané argumenty proti a pro nástupce D300s

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 27. 2. 2014 16:57

Almik: 100% souhlas a všimni si, že jsi napsal věcně úplně totéž, co já v příspěvku úplně jinde.

Napsal jsem, že podle dlouhodobého dojmu - Nikon vyrábí zrcadlovky pro drtivou většinu nefotografů a pro menšinu výnosných profesionálů. Fotografy mezi těmito extrémy evidentně nechce. Ale enthusisti s Nikony vznikají tak, že profesionálové dají něco do bazaru a Nikon omylem poruší svou strategii a omylem udělá nějaký model který nespadá do těchto 2 extrémů. No a my se pak divíme, že to nemá pokračování. No nemá, když to byl omyl.

Nikon dělal pro profesionály D2x a jako záložní tělo D200. Protože když vyrobil první tělo full frame, musel záložní udělat ještě DX jako přechodový záložní model. Počítal s tím, že profesionálové ještě nějaký čas budou mít i DX objektivy 17-55/2.8 a 12-24/4 než se jich zbaví. Tím "omylem vznikla" D300. Pak udělal víc FX profesionálních objektivů, jako záložní tělo místo D300 FX D700, čímž považoval přechod profesionálů z DX na FX za hotový, no a DX platforma zbyla pro nefotografy.
Od té doby už nic v DX-u pro seriózní použití. Konec f/2.8 a f/4 zoomů pro DX, žádná DX široká pevná skla, pouze nové a nové 18-strašně moc.
V hypermarketech se nejlíp prodává Nikkor 18-300, no a uděláme i 18-140 aby byl menší a levnější. No a amatérský makroobjektiv na pampelišky DX 85/3.5 Micro a DX 40/2.8 Micro. A co nejvíc D3x00 a D5x00.
Když už tedy jsme museli pokračovat v řadě D70 .. D80.. D90, tak uděláme D7000 a D7100, ale dáme jim tak směšně malý buffer a nízký framerate, aby profesionálové dostali jasnou informaci, že tohle opravdu není pro ně. Oni by si mohli omylem D7100 koupit jako druhé tělo, takže jsme jim museli v tom nějak zabránit. Možná to bude znít jako parodie, ale nesvědčí všechno pro takovéhle vysvětlení?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 27. 2. 2014 17:05

Jo, to sedí :-)

průšvih je, že mě (a co vím tak i Tobě) vyhovuje formát DX lépe než FX, což obecně odporuje celosvětově zažitému dogma - nemáš FX, nejsi profík. No a když nejsi profík, na co bys potřeboval světelný skla a nějaký velký odolný těžký tělo s moooc tlačítkama a funkcema, hlavně že to má 24 mega, dyk to je supr nee... :roll:
Naposledy upravil Almik dne 27. 2. 2014 17:14, celkově upraveno 1
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 27. 2. 2014 17:12

No vždyť ty DX D3xxx a D5xxx také přinášejí firmě nejvíc peněz. Profi sektor je odjakživa ztrátový. V podmínkách kdy skoro každý fotí mobilem, Samsung a Sony FF formát vzdaly a Ricoh se do něj s novým Pentaxem nějak nehrne....... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 27. 2. 2014 17:19

Puntík: jenže Pentax dělá K-50, K-5 II, K-5 IIs a K-3 pro náročné a znalé amatéry, enthusiasty a poloprofesionály.
Pro stejnou kategorii dělá Olympus OMD E-M1 a E-M5 a spoustu nových skel
Pro stejnou kategorii dělá Fuji X-T1 a spoustu nových skel

Všechny tyto 3 firmy rychle zvyšují tvorbu pro tuto kategorii.

Pro stejnou kategorii Nikon PŘESTÁVÁ dělat fotoaparáty a objektivy.
Do této kategorie se dostaly bývalé profesionální fotoaparáty a objektivy a skomírající následníci těchto těl. Nikon to systematicky likviduje, ač měl původně nad Pentaxem, Fuji a Olympusem náskok.

Pentax i při 1/10 objemu prodejů předehnal Nikon.
Olympus předehnal Nikon i když zabalil celou kategorii 4/3 a m4/3 byly původně kapesní, tak přesto stihnul předhonit Nikona.
Fuji předhonil Nikona z nuly.

To je asi jako kdyby Usain Bolt měl na stovce 80 metrů náskok před dívkami z vyšší dívčí školy a v cíli závodu na 100 metrů prohrál sevšemi dívkami o 25 metrů, včetně těch, které "měly své dny" a včetně tech vážně zraněných po cestě.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 27. 2. 2014 17:20

Puntíku, myslíš že D4 je pro Nikon ztrátová ? Prodává se jich samozřejmě nesrovnatelně míň, ale za jakou cenu ? Myslíš že výrobní cena D4 je desetinásobná oproti třeba D5300 ? Vývoj něco stojí, některý součástky, jako např velkej pentagonální hranol, atd... ale těch 150000 stojí proto aby se co nejrychleji zaplatily vstupní investice, aby mohl přijít novej, mírně inovovanej model (D4s), kterej má defakto stejný střeva, a vyrejžovalo se ještě víc...

Teď třeba vyšla D4s, která zatím na mě dělá dojem, že nic převratnýho nepřináší... ale kdo si vydělá na takový tělo, tak si klidně po dvou letech koupí/nechá si zaplatit novou D4s... ne, top-profi segment, kde se cena neřeší, určitě není ztrátový.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 27. 2. 2014 17:27

Samozřejmě že je ztrátová. Nejde jen o vývoj a výrobu ale i třeba o NPS servis, který zdarma zajišťují i na každé větší akci. Špičkové přístroje ( a obecně nejen přístroje, cokoliv, třeba lyže) byly (a jsou) odjakživa dotovány z obrovského množství prodeje pouťovek plebsu. Vrací se to tím, že profi přístroje zase přinášejí značce zvuk, tedy marketing. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 27. 2. 2014 17:43

Puntík: na tom něco bude, to je fakt. No, nebudu se pouštět do spekulací, protože fakta neznám a pochybuju že někdo tady je opravdu zná.

-- 27. 2. 2014 17:48 --

...já už jen čekám až Lightroom vychytá rawy z nových Fujin a možná časem přejdu jinam, Nikon už mě točí....
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 2. 2014 17:50

FotoABC píše:Puntík: jenže Pentax dělá K-50, K-5 II, K-5 IIs a K-3 pro náročné a znalé amatéry, enthusiasty a poloprofesionály.
Pro stejnou kategorii dělá Olympus OMD E-M1 a E-M5 a spoustu nových skel
Pro stejnou kategorii dělá Fuji X-T1 a spoustu nových skel

Všechny tyto 3 firmy rychle zvyšují tvorbu pro tuto kategorii.



Já sem hlavně zvědavej, jak s tímhle dokáže zamávat Sony. Přecejenom cena A7 je na FF víc než zajímavá (a stejná jako chce Olympus za EM1, což mi přijde dost šílený) a v okolí vidim, že se na to ptá čim dál tim víc lidí...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Almik 27. 2. 2014 18:07

E-M1 je ale výbornej stroj, to že to není FF může být pro jednoho nevýhoda stejně jako to pro druhýho může být naopak plus.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 27. 2. 2014 18:11

lukas_he: jenže A7 je hračka, tam je opravdu konkurenční cena, ale zabíjí to strašlivý JPEG engine, drahé objektivy a absence profi příslušenství. To už mi přijde lepší FUJI, byť je to crop senzor.

Almik: já jsem se teď díval, "co za to". FUJI má patrně (subjektivní názor) velmi dobře pokryté profi objektivy s pevnými ohnisky. Ucelená řada, FotoABC by předl blahem. Mají na to celkem jednoduchou cenovou politiku (cca 20k za kus). Ale celková cena systému se bude blížit D610 (a odpovídajícím sklům) a to je na pováženou. Dejme tomu, že IQ srovná Xtrans, ale ještě zbývá DoF. Větší rozdíl nastane až když přijdou ke slovu světelné zoomy, tam je FF mimo možnosti amatéra (a zbývají tedy ta pevná ohniska). Mě FUJI přijde jako velmi pěkná volba pro profíka, co nechce FF kvůli váze skla a rozměrům, ae potřebuje FF ohniskové ekvivalenty. To mu dneska DX segment v ucelené podobě nenabídne, absence DX pevných širokáčů je tristní.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 27. 2. 2014 18:13

...ze Sony A7 nejsem osobně zrovna nějak odvázanej, v ruce jsme ji neměl, ale takovej ten příjemnej pocit, kdy se člověku úplně rozzáří oči a prostě tu věc musí dřív či později mít, tenhle pocit nemám. Cena sice OK, ale nic není perfektní:

Conclusion - Cons

- JPEG quality disappointing compared to peers – crude sharpening, over-aggressive processing and occasional posterization
- Autofocus can be hesitant, especially in low light; AF improves when assist lamp is turned off
- Auto ISO tends to keep shutter speed at 1/60 sec, often resulting in blurry photos
- Limited selection of FE lenses, which are expensive compared to competition
- Tools for shooting with third party lenses need improvement
- Longer-than-average startup times
- Camera 'locks up' while buffer is clearing after continuous shooting
- Overly sensitive eye sensor (also stays active when screen is tilted)
- Lacks a built-in flash
- Limited battery life
- Exposure compensation and rear scroll wheel too easy to accidentally bumped
- Menu arrangement poor and navigation a bit clunky (requires a lot of button-pressing)
- No in-camera Raw conversion
- No external charger included for rapid charging or keeping a spare battery topped-up
- Included remote capture software lacks live preview
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 2. 2014 18:21

to Lotrando: Jako že A7 je hračka s FF a EM-1 hračka neni? Mě teda z pohledu focení přijde rozhodně zajímavější A7 jako maličkatej a dobře přenosnej FF než EM1 jako přerostlý m43. Jinak jpeg engine zoufalej je, ale to je věc softwaru a předpokládám, že to ještě odladí... No a co se ceny "profi" skel týče, tak mi teda Olympus i Sony přijdou podobně strašný (ale u Sony si aspoň řikám, že jsou to FF skla). Olympus 12-35/2.8 (tzn ekv. 24-70/4) za 32.000, 35-100/2.8 (tzn. ekv 70-200/4) za 32.000 atd. U Sony to samý v FF kvalitě.

-- 27. 2. 2014 18:25 --

Almik píše:...ze Sony A7 nejsem osobně zrovna nějak odvázanej, v ruce jsme ji neměl, ale takovej ten příjemnej pocit, kdy se člověku úplně rozzáří oči a prostě tu věc musí dřív či později mít, tenhle pocit nemám.


Tak to je ale čistě věc tvejch preferencí - někdo to má u Leicy, někdo u SF, někdo u nový Lumie s 41mpx foťákem...

-- 27. 2. 2014 18:26 --

AlmikConclusion píše: - Cons


Ono je ale dost z toho danýho tim, že to srovnávají s FF v obdobný cenový kategorii. EM1 s 6D/D610 snad nikdo nesrovnává. Jinak já neřikám, že by Sony bylo dokonalý (a osobně je mi daleko sympatičtější Fuji), ale že se na to lidi docela ptají. Prostě malý a levný FF táhne.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Almik 27. 2. 2014 18:28

...aspoň že ten Nikon udělal výbornou 16-85ku... dneska jsem s ní opět fotil jednu reportáž, cvakání naslepo nad hlavou, mám rád těch 16mm... nevím proč Nikon furt vymejšlí nový seťáky začínající na 18(27)mm, myslím že i amatéra by zaujalo, kdyby se mu do záběru vlezla šiřší scéna, všechny amatérský kompakty v dnešní době začínají min. na 24mm, běda kdyby na 28, to bylo in pár let nazpět, ne dneska.
Naposledy upravil Almik dne 27. 2. 2014 19:01, celkově upraveno 1
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 2. 2014 18:43

Já teda s těma kompaktama nevim, ale když sem před rokem sháněl, tak snad jediný slušný kompakt (monofokály nepočítám), co začínal na ekv. 24mm byl LX-7. x10, x20, G16, G15, RX100 / II, Nikony, Pentax MX, XZ2 - všechno 28...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Almik 27. 2. 2014 18:45

OM-D E-M1 se mi líbí jak je udělaná a že i po nasazení skla to není obr, ale už bych si asi nechtěl zvykat na vyšší crop faktor, takže nic.

Sony A7 se mi nelíbí, na co malý tělo bez gripu, když na to nasadím obří sklo? Je to ale subjektivní hodnocení a i předtím to byl jen můj osobní názor, se kterým se spousta (potenciálních) uživatelů neshodne. Někdo třeba řekne, že když na to nasadím nějakou pevnou palačinku (pokud nějaká je, nevím), že to bude supr kompaktní... ale já bych chtěl víc skel než jen palačinku... a nedokážu si představit jak bych držel tu sestavu jako celek, třeba když kroutím zoomem, tak potřebuju mít tělo za co chytit (grip), některý zoomy jdou docela ztuha... světelnej zoom by vážil to samý ne-li víc než tělo, pro mě prostě nepohodlný....nebo když bych na lehký tělo bez slušnýho gripu s lehkým pevným objektivem nasadil externí blesk, kterej váží klidně půl kila, dokážu si představit tu nevyváženost.... ale je to jen jeden z mnoha názorů.

-- 27. 2. 2014 18:55 --

lukas: s těmi kompakty a 24mm jsem myslel kompakty/foťáky pro masy, ne profi kompakty... bylo to myšleno tak, že když už všechny superlevný kompakty mají úhel záběru 24mm a širší, tak by pro svou "masovou" kategorii D-SLR mohl Nikon taky vymyslet něco širšího než 18-X. 16-85 je sice supr, ale pro masy je drahá. Taková vysouvací 16-55/3,5-5,6 VRII by nemusela být moc velká ani drahá, přitom by přinesla něco novýho a žádoucího.

...a tak sorry, mýlka - Sony A7 má grip, v hlavě jsem si to popletl s něčím jiným... takže držet se bude o něco líp... no ale jinak s tou nevyvážeností (malý lehký tělo a jinak všechno ostatní velký težký, snad krom některých kratších pevných skel), tam na tom grip nic moc nezmění... prostě když už FF a výměnný skla, tak ať je to poctivej kus těla, kterej je za co chytnout.

Teď srovnávám ergonomii Sony A7 a Oly E-M1, konkrétně tlačítko spouště, u Sony bych to teda asi fakt nedal, jako neměl jsem to v ruce, ale už od pohledu se mi to nezdá, příjde mi posazený hodně dozadu.... ale třeba bych byl nakonec překvapenej... jako občas s tím něco cvaknout v poho, ale třeba 3 hodiny v kuse to držet v ruce a fotit nějakou akci, to asi ne.
Naposledy upravil Almik dne 27. 2. 2014 19:27, celkově upraveno 3
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků