Sebrané argumenty proti a pro nástupce D300s

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozakm 2. 3. 2014 19:29

Na stojícího hráče by ti stačila i ta šedesátina
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 2. 3. 2014 20:14

Ganec mi pripomina mne, kdyz jsem fotil ples. Protoze jsem na indoor "nemel", tak (znaje se) jsem dostatecne brzo vyvedl postupne vsechny pary ven a nafotil jim portrety na terase. Takze mam fotky z plesu :-)
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vegan 21. 3. 2014 10:25

Tak to vypada, ze se letos dockame D800s, stejny senzor, ale lepe zvladajici sum ( takze pocitam s lepsimi SW algoritmy ) a rychlejsi seriove snimani + nejake marginalni upravy na tele v ergonomii..... Trebas pak budou jisti lidi konecne uspokojeni a prestanou snit nad D400, ktera z logiky veci nikdy neprijde....
vegan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 3. 2014 11:02

Z logiky které věci? Proč je nelogické, aby výrobce vyrobil model, který zákazníci chtějí a který si koupí určitě víc lidí, než třeba Nikon 1 V3 nebo Nikon Coolpix A?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 21. 3. 2014 11:38

Jako podle mě D800(s) s hypotetickou D400(D300) vůbec nesouvisí. Každý ten stroj na jinou práci, jinak zaměřený. Tak během dvou let budu řešit nové tělo a jak se tak dívám, tak nemám Nikonu moc kudy ty prachy vrazit.

Chtěl bych jít do FF, ale FF na reportáž? D4s ... ikdyby to nebylo za několika horizonty mého rozpočtu, tak bych se s tím fakt nevláčel. D600 - okleštěný totálně. D800 =aťas (malé fps, mostrózní rozlišení). DF - nic. Dobrá volba by pro mě byla D400. Posun z D7000, super af, dobré fps, velký buffer, 16 nebo 24 mpx snímač bez AA filtru, super ergonomie a byl bych za vodou. Takhle asi skončím u D7xxx, ušetřím prachy a nespokojený asi nebudu, ale chtěl jsem upgrade a ne update, ale v tuhle chvíli není kam.
Naposledy upravil Mikeczcz dne 21. 3. 2014 12:07, celkově upraveno 1
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 3. 2014 11:58

Pořád je tu šance, že D7200 bude postavená proti K-3, tedy větší buffer apod.

Mě z logiky věci teď vychází, že případný D400 bude muset stát přibližně to co D610. Jinak je volba jasná a Nikonu se nepodaří lidi směřovat do FX.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 21. 3. 2014 12:02

Mkeczcz: 100% souhlas, mám to úplně stejně.

Lotrandor: Případný D400 a D610 jsou natolik rozdílné foťáky, že jejich vzájemná cenová pozice není rozhodující.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 3. 2014 12:11

Mikeczcz: jo, přesně tak. Zajímavý ovšem je, jak ty hodnocení různých modelů do kruhu nesedí.

Když se řekne D7000, tak většina lidí napíše - nekupovat, nespolehlivý šmejd. V doporučeních D7000 prakticky neexistuje, doporučuje se D90 a pak až D7100.

Když se řekne D7100, tak má v drtivé většině dobrou pověst, ale nakonec doporučení na D7100 skoro nikdy neskončí kvůli vysoké ceně. Pokud už někdo má peníze na D7100, tak by za ně chtěl spíš D400 anebo zjistí, že K-3 je levnější a lepší. Případně E-M1.

Pokud někdo vlastní tu pomlouvanou D7000, tak skoro nikdy neupgraduje na oslavovanou D7100, protože se zdá, že je to jen malé zlepšení. Chce raději D400.

Pokud někdo vlastní D7100 a předtím měl D300 nebo ji stále má, tak většinou napíše, že fotí už jen D7100, protože je D7100 ve všem v praxi lepší.

Pokud ale má jen D300, tak většinou napíše, že D7100 nechce, protože by to byl downgrade, že D7100 je nedostatečná a chce D400.

Pokud má někdo D90, tak by chtěl taky upgrade a píše, že má smysl jít až na D400.

Pokud někdo má nebo chce koupit D5200 nebo D5300, tak mu všichni říkají, že D7100 má stejný snímač, takže to nemá smysl, že upgrade by byla až D400.

Pokud má někdo D200, tak neupgraduje na D300s, ale čeká na D400.

Takže si to shrňme:

Majitelé D200 čekají na D400.
Majitelé D300 čekají na D400.
Majitelé D300s čekají na D400.
Majitelé D90 čekají na D400.
Majitelé D7000 čekají na D400.
Někteří majitelé D7100 čekají na D400.

Ale Nikon D400 neudělá, protože by si ji nikdo nekoupil.

Všichni, kteří čekají na D400, slyší v diskuzích, že si mají už raději koupit D610 a slyší to zásadně jen od lidí, kteří nejsou v jejich situaci a na D400 nečekají.
Nikdo z těch, kteří čekají na D400, nepovažuje D610 ani D800 za náhradu D400.

Takže majitelé D200, D300, D300s, D90, D7000 a D7100 čekají na D400 a nechtějí si koupit D610 ani D800.
Nikon ovšem nevyrábí D400 proto, že ji podle jejich názoru nikdo nechce a proto, aby si lidi kupovali FX, který vlastně nechtějí nebo na něj nemají peníze a skla.
Všichni, kteří nejsou v situaci majitelů D200, D300, D300s, D90, D7000 a D7100 jim radí, aby si koupili full frame, ale oni nechtějí.

Jediná současná cesta je buď uvěřit, že D7100 za to stojí nebo jít do jiné značky. A tohle Nikon způsobil proto, aby naopak získal více zákazníků.

Tomu se říká zablokovaný trh hloupostí.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 3. 2014 12:27

lemming: nicméně D400 za 40k je z říše snů. Potenciálně konkuruje D4s, byť s menším snímačem.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 3. 2014 13:12

Lotrandor: nekonkuruje. K D4s patří sestava full frame skel, které převyšují cenu D4s. A k takové sestavě skel i nikdo nebude kupovat pouze kropenaté tělo, aby měl všechno 1,5x delší. Naopak dost lidí, co má D4s, si koupí D400 jako druhé tělo a jako telekonvertor. D4s má podstatně lepší vysoké ISO, než může mít D400, takže nikdo, kdo si koupí těžké a drahé f/2.8 zoomy si z nich nebude kvůli D400 dělat z hlediska výkonu v horším světle f/4.5. D4s si kupují profesionálové, kteří už dnes nepůjdou na D400 jako na jediné tělo.
Cílová skupina D4s a D400 je úplně jiná. Kolik procent lidí, kteří chtějí D400, si koupí místo toho D4s? 1% ? I to je moc....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 21. 3. 2014 13:26

Cílová skupina D4s a D400 je úplně jiná. Kolik procent lidí, kteří chtějí D400, si koupí místo toho D4s? 1% ? I to je moc....


Otázka zní opačně, kolik lidí si místo D4s koupí D400.

A nevztahoval bych to na naši kupní sílu. Tady si někdo D4s na takové to domácí žvýkání nekoupí, stejně jako svatou trojici. Volba padne vždy na D400.

Můj názor, D7200 s větším bufferen (20 snímků?), rychlejší sérií (alespoň 7-8 fps) a přímou volbou ISO, WB + AF-ON "je" D400. Byť nebude magnesiové tělo atd. Ze šesti parametrů 4 nejsou o nákladech, dva ano (rychlé série).

Jak už jsem psal jinde, K-3 už má procesor ekvivalentní Expeed 4. Je tedy dost dobře možné, že D7200 s novým procesorem se nástupcem D300 stane. Ve své době.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 21. 3. 2014 13:59

Asi by nebyl problém dát poněkud vylepšená střeva z D7k1 do kastle D300, ale byl by to pro řadu neukojených dostatečný posun vpřed ? Nebylo by to spíš k rozmrzení, posměchu ? A k čemu jsou tedy vlastně upínány tužby nespokojených ? Nebylo by něco jako K-3 v kastli Nikonu vlastně jen spíše prohrou, zklamáním ?
Nikon vždycky inzeroval co chce a co je nejlepší...... sám jsem zvědavý, co přinese Fotokina. Ještě na to mají půl roku. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 21. 3. 2014 14:12

Pozoruji urcitou nekonzistenci, puvodne bylo s ABC dohodnuto, ze Nikon ma tolik trvdych cisel a tolik lidi najejich vyhodnoceni, ze nema smysl mu z diskuze radit podle toho jak jde svet z Plznenskyho panelaku. A dnes tedy trochu radime, ne?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 3. 2014 15:57

Puntík:
Asi by nebyl problém dát poněkud vylepšená střeva z D7k1 do kastle D300, ale byl by to pro řadu neukojených dostatečný posun vpřed ? Nebylo by to spíš k rozmrzení, posměchu ? A k čemu jsou tedy vlastně upínány tužby nespokojených ?

Vycházím z dlouhodobého sledování "čekatelů na D400" na dpreview.com (a nikonians.org) a ze zveřejněných anket Thoma Hogana.

V době D7000 se většina čekatelů shodla, že D400 = D300 + snímač z D7000
V době D7100 se většina čekatelů shoduje, že D400 = D300 + snímač z D7100 + 8-10fps.

Takhle jednoduše se vyjadřuje většina.

Radek71: Nikon má zajisté tvrdá data. Problémem je jejich interpretace, tam to nemusí být exaktní. Druhým problémem je, že pokud je nějaká zájmová skupina relativně malá z celkového počtu zákazníků, tak to neznamená, že ta skupina se cítí být malá a že pokorně přijímá svůj úděl. Zvláště když ještě nedávno byla velká a významná. A to je právě případ vlastníků DX high-endu. Ještě nedávno to byl pro Nikon top segment a pak téměř top-segment.
Ono je vždycky horší někomu sebrat to, na co je zvyklý, než mu něco nového nedat. Tady mám na mysli, že byli zvyklí, že měli v DX technologický vrchol up to date.
Otázka je, jak se z tvrdých dat prodejů zjišťuje počet zájemců o D400.
Nikon má počet vlastníků D300 a D300s. Je jich dost na to, aby D400 dal na trh.
Z toho se musí odečíst zákazníci, kteří D400 nechtějí.
Kolika procentům D300 a D300s stále stačí? To zjistí Nikon jak?
Kolik procent přešlo na FX a DX už nechce? To se zjišťuje jak? Počtem prodaných FX těl? Blbě, to s tím přímo nesouvisí.
Kolik procent se naštvalo a koupilo si ... Pentax K-3, Olympus E-M1, Canon 1DX ? Nevím jestli to Nikon umí zjistit, ale dramatický počet to zatím nebude.

-- 21. 3. 2014 16:01 --

Thom Hogan měl sestavu pár tisíc respondentů. Z toho jasně vycházelo, že má Nikon udělat D400, zrenovovat 17-55/2.8 a udělat širokoúhlá pevná skla. Tedy plus mínus totéž, co střelíme tady všichni od boku.

-- 21. 3. 2014 16:11 --

Zajímavé - tohle je na stránkách Thoma Hogana seznam nápadů od uživatelů na vylepšení Nikon DSLR:

http://www.dslrbodies.com/nikon/user-ex ... ggestions/

Rozhodně jsou tam věci, které by si Nikon opravdu mohl přečíst.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 21. 3. 2014 21:00

Vzpominam se slzou v oku na cca 1-2% skupinu early adopteru jedne firmy co poskytuje sluzby, vsechno nove meli koupene nebo v trialu, psali si s produktaky, delali recenze na blogach, posilali namety, odpovidali na dotazy v diskuzich. No a ta firma byla zoufala a dala by nevim co aby se jich zbavila, ja jsem se k tomu dostal tak, ze bylo naivni zadani jestli by google nemohl ty jejich blogy vyradit z vyhledavani. A to tam nebylo nic moc negativniho, prave naopak, prirovnal bych to asi k tomu, kdyby se Olympus pokousel odstranit Gancuv blog. Ja vim ze to neni kvetinkovy a ze kluci tady z fora si mysli, z to neni spravny, ale majitele firem a ti co je ridi si casto mysli neco jineho.
Zrovna tady ten obor foto je dost specificky (a nebyval!), treba Heyco nema problemy s aktivisty a "vernymi zakazniky co jich je uz 1000" co si furt dokola pisou o golasade co maji doma. Naopak automobilky s tim bojuji porad. Laicky uzivatel co ma penize a chce si neco koupit nemuze proste dostat naservirovany informace od nejakyho blogera, protoze to neni o tom co si treba Ganec doopravdy mysli, ale o tom jak zareaguje ten potencialni zakaznik kdyz ty jeho detsky posty uvidi, mit to Ganec treba o robotickych vysavacich, tak pokud budu uvazovat o nejakem takovem a vlezu tam, tak do 30s jdu do vyhledavace koupim si okamzite normalni vysavac s trubici a navyjecim kabelem.
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků